Сабақтың
мақсаты
|
Барлығы саяхатшылар мен зерттеушілердің
география ғылымының дамуына қосқан үлесін
сипаттайды.
Көпшілігі ұлы географиялық ашылулар
мәтінін пайдаланып, кескін картаға саяхатшылардың жүрген жолдарын
түсіріп түсіндіре алады.
Кейбіреуі саяхатшылар мен зерттеушілердің жүрген жолдарын жоққа
шығару немесе дәлелдеу арқылы еңбектеріне баға
береді.
|
Сабақтың
басы
Ұйымдастыру
Кезеңі
Қызығушылықты
ояту
8
мин
|
Ұйымдастыру:
амандасу-түгендеу
Өткен сабақты
пысықтау:
*География ғылымы неше салаға
бөлінеді?2.
*Физикалық және экономикалық
география нені зерттейді?Экономиканы дамыту үшін және тауар өндіру
үшін табиғи ресурстардың түрлері,қорын,сапасы мен күйін
зерттейді.
*Географиялық зерттей
нәтижелерін тәжірибе жұзінде пайдалану тұрғысынан алғанда нешеге
бөлінеді?қолданбалы және іргелі.
Ширату
жаттығуы: Оқушыларды сыни тұрғыдан
ойландырту үшін «Ой қозғау»
әдісі арқылы сұрақ қоямын. Осы
сұрақтар арқылы сабақтың тақырыбын
айқындаймын.
|
Сұрақтарға жауап
беру.
|
ҚБ «Мадақтау
сэндвичі»
|
Ұялы
телефон
Және интернет
желілері
Кітап
|
Сабақтың
ортасы
Жаңа
сабақ
30
мин
|
жекелеген жұмыс:
Саяхатшылар:
Тапсырма: Ежелгі зерттеушілердің сынарын
тауып сәйкестендіру
Зерттеушілер:
Орыс ғалымдарының зерттеулері
туралы тыңдайды.
Тапсырма: Берілген сурет бойынша орыс
зерттеушілердің зерттеген аймақтарын
жазады
Ғалымдар: География ғылымының дамуына
үлес қосқан қазақ зерттеушілері туралы
тыңдайды.
№
|
Зерттеуші-саяхатшы ғалымда
|
Маңызды зерттеулері,еңбектері
|
1
|
Қ.Жалаири
|
|
2
|
Ш.Уалиханов
|
|
3
|
Қ.Сатпаев
|
|
Бағалау критерийі:1.Берілген
ғалымдардың еңбектерін дұрыс табуы.
2.Зерттеген жер-су аттарын
нақты толтыруы.
3.Уақытты тиімді
пайдалану.
Тапсырма:
Ш.Уәлиханов пен Қ.Сәтбаев
туралы эссе жазыңыз.
|
Оқушылар ақпараттық мәтінмен
жұмыс жасайды
Дескриптор:
Зерттеушілердің зерттеген
аймақтарын анықтайды.
Саяхатшылар мен зерттеушілердің
ғылымға қосқан үлестерін талқылайды;
Зерттеушілердің сынарын таба
алады.
Дескриптор:
Орыс
зерттеушілердің зерттеген аймақтарын анықтайды.
Зерттеушілердің жүріп өткен жерлерін картадан
анықтайды;
Саяхатшылардың ғылымға қосқан үлестерін
талқылайды;
|
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері
байланыс беріп отырады
ҚБ
ҚБ «Ең үздік жауап»
ҚБ
«Өзін-өзі
бағалау»
|
Ақпараттық
мәтін
Суреттер
Тірек-сызбалар
Кесте
Карта
ҚБ
парағы
|
Сабақтың
соңы
Қорытынды
Ой
толғаныс.
Рефлексия
7
мин.
|
Кері
байланыс
Бүгінгі сабақтан мен не
білдім?
Сабақ барысында қандай
қиындыққа кездестің?
Сабақ барысында қандай сұрақ
туындады?
|
Тақырып бойынша не білетінін,
не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай
критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды
|
|