Ашық сабақ. География пәні 7 сынып. Тақырыбы: Атмосфералық құбылыстар. Қолайсыз атмосфералық құбылыстар.

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Ашық сабақ. География пәні 7 сынып. Тақырыбы: Атмосфералық құбылыстар. Қолайсыз атмосфералық құбылыстар.

Материал туралы қысқаша түсінік
Ашық сабақ
Материалдың қысқаша нұсқасы

Бөлім

3.2 Атмосфера

Педагогтың аты-жөні

Конысова Индира Канатовна

Күні

27.11.2024ж.

Сынып:7 «Б»

Қатысушылар саны

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы


Атмосфералық құбылыстар. Қолайсыз атмосфералық құбылыстар.


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)


7.3.2.7 - жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде қолайсыз атмосфералық құбылыстарды талдай отырып, сақтану шараларын ұсынады

Сабақтың мақсаты


- Атмосфералық құбылыстардың түрлерін түсіну;

- Қолайсыз атмосфералық құбылыстардың себептері мен салдарын талдау;

- Жергілікті қолайсыз атмосфералық құбылыстар ұғымы мен салдарын түсінеді.


Құндылықтарға баулу

Мінез-құлық нормаларын білу және оларды сақтаудың маңызын түсіну

* Командада жұмыс істей білу

* Басқалармен бірлескен жұмыстың нәтижесін қорғай білу

* Өзгені тыңдау, түсіну және диалог жүргізе алу

Сабақтың кезеңі/ уақыты

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Ұйымдастыру

Кезеңі

Қызығушылықты ояту

8 мин.

Сәлемдесу. Сыныпты түгендеу. Сыныпта көңілді атмосфера қалыптастыру. Оқушылар шеңбер жасап тұрады. Барлығы бірге тақтада көрсетілген өлеңді айтады:

Қайырлы күн достым,

Қайырлы күн болсын!

Сәрсенбінің күні

Сәттілікке толсын!

Біздің алар бағамыз,

Кілең бестік болсын!


Психологиялық ахуал: оқушылардың сабаққа белсене қатысуы үшін «Сәттілік купоны» бар екенің көрсетіп,түсіндіріп айту.


Өткен тарауды қорытындылауға «SLIDESMANIA» платформасы арқылы «КВЕСТ» ойыны арқылы сұрақтар беріледі:

Дағды: оқушылардың зейінін сабаққа шоғырландыру, қызықтыру, білімді шығармашылық тұрғыдан қолдану дағдыларын дамыту мақсатында беріледі .

Дескриптор: Жалпы 1– балл.

-Тапсырмадан сүрінбей өтіп, дұрыс жауап беру.



Оқушы өз жұбын табады

Әдіс арқылы қайталау

Сұрақ жауап орындайды














Қол шапалақ













Ұялы телефон

Және интернет желілері

Оқулық










«Сәттілік купоны»




«SLIDESMANIA»

платформасы


Сабақтың ортасы

Жаңа сабақ

30 мин


Презентация слайд 1-3

  • Көріп отырған суреттер туралы не айта аламыз?

Оқушылар пікірі тыңдалады, олар өз ойларын ортаға сала отырып, соңында ортақ бір қорытындыға келеді. Сабақтын тақырыбын анықтаймыз.


(Ұ) : Тақырыпты ашып 3 топқа бөлінеміз. Ол үшін білім алушыларды партаның үстінде жатқан конверт ішінде стикерлер арқылы 3 топқа бөлінеді. Тақырыпқа сай топ атаулары беріледі!

І топ: «Құын» тобы

ІІ топ: «Бұршақ» тобы

ІІІ топ «Боран» тобы


«Атмосфералық құбылыстар. Қолайсыз атмосфералық құбылстар» Оқушыларға сұрақ. Қандай атмосфералық құбылыстар және қолайсыз атмосфералық құбылыстарды білеміз?

Мұғалім оқушылардың жауабын тындайды, қажет болса түзетіп тұрады.

Презентация.

Қолайсыз атмосфералық құбылыстардың тұстарын анықтай отырып тақырыптың өзектілігін анықтайды.

  1. Қолайсыз атмосфералық құбылыстардың тұстарын анықтай алады;

  2. Қолайсыз атмосфералық құбылыстарды біледі;

  3. Қолайсыз атмосфералық құбылыстарды ажырата алады;


Тапсырма №1

«Достық аялдамасы» Топтық жұмыс. Оқушылар оқулықтарын пайдалана отырып 1 – ші топ: бұрқасын, шық,кемпірқосақ жайлы ұғымдарын оқып бір-біріне түсіндіреді және 3д форматта қарап анықтама береді. «MERGE CUBE» платформасы арқылы 3д форматта қарай алады және «Вен диаграммасын» құру.

2-ші топ: Көкмұз, қылау, тұман ұғымдарын өздері оқып бір-біріне түсіндіреді және 3д форматта қарап анықтама береді «Вен диаграммасын» құру. «MERGE CUBE» платформасы арқылы 3д форматта қарай алады.

3-ші топ: боран, тұман,дауыл. ұғымдарын өздері оқып бір-біріне түсіндіреді және 3д форматта қарап анықтама береді «Вен диаграммасын» құру. «MERGE CUBE» платформасы арқылы 3д форматта қарай алады.


Дескриптор: Жалпы – 3 балл.

(Әр топтағы оқушыға)

-Диаграмма құрастырады тақырып бойынша.



Тапсырма №2

1 тапсырманы қорытындылау үшін Бұрыс/ Дұрыс» әдісі арқылы орындайды.

Дескриптор: Жалпы – 3 балл.

-Тапсырмадағы дұрыс және бұрыс тұжырымды таңдап анықтама беру.




(Ұ) Видеоролик: видеороликте атмосфералық қолайсыз құбылыстардың зияндылығының әр түрлі салаларға (шаруашылыққа, өнеркәсіпке, жолға, баспанаға )әсер ететінің көрсетеді.

  1. Қолайсыз атмосфералық құбылыстарды салаларға әкелетін зиян әсерін біледі;

  2. Қолайсыз атмосфералық құбылыстарды ажырата алады;

  3. Тақырыпқа қатысты терминдерді мағынасын біледі, дәптерге жазады.


Тапсырма №3

Жамбыл облысындағы қуаңшылық қаупі қылаң бере бастады. Тындалым дағдысы бойынша тапсырма. Сұрақтарға жауап беру арқылы постер жасайды

  1. Қуаңшылықтың себебі неде?

  2. Табиғи апаттың салдары қандай болуы мүмкін?

  3. Орын алған қуаңшылықтан шешу жолы бар ма? Ұсыныс.

  4. Оқушылар бір біріне сұрақ қояды.


Дескриптор: Жалпы – 2 балл.

-Постер жасау арқылы сұрақтарға жауап береді.


(Ұ) Видеоролик беріледі. Мақсаты мұғалім оқушыларған осындай қолайсыз атмосфералық жағдайда сақтану шараларын ұынады.


Тапсырма №4

Қорытынды

«Сәйкестендіру» әдісі. «Educaplay» платформасы арқылы Оқушылар берілген тапсырмадан сәйкесін табады.

Сәйкесендіру әдісінің мақсаты:оқушылардың танымдық қабілеттерін арттырып, тез ойлап шапшаң ойлануға қызығушылығын ояту.

Дескриптор: Жалпы – 1 балл.

-Берілген суреттердің сәйкесін, шапшаң түрде табу.





Берілген ресурстарды талқылайды. Өз ойларын ашық және нақты айтып үйренеді. Өз ара пікір таласып, бір-біріне көмектесу арқылы топтық, жеке жұмыс атқарады.





Тақырыпқа сай берілген түсініктерді дамыту арқылы, мәтіндегі тапсырмаларды орындау барысында ой өрісін жетілдіру арқылы бәсекелеседі.









ҚБ: «Достық аялдамасы» әдісі 1.Білімім төмен

2.Орташа 3.Орташадан жоғары 4. Жоғары

ҚБ: Мұғалім тарапынан жүретін бағалау «Ауызша мадақтау және смайлик арқылы бағалау.












«Бұрыс/Дұрыс» әдісі арқылы, тапсырманы түсінгенің н/е толық түсінбегенің анықтайды.





















Кері байланыс.

Like of like.

Қуаңшылықтың себебін біледі;

Видеоны көріп шешу жолын ұсынады;

Табиғи апатың салдары қандай болатынын біледі.

Оқушылар қуаңшылықтың себеп салдарын анықтайды, қажет болса мәселенің шешу жолын ұсынады











Смаликтер арқылы

ҚБ өзін өзі бағалау
















Мұғалім тарапынан жүретін бағалау «Ауызша мадақтау және жауапқа сай мадақтау қағаздары.

















Мұғалім тарапынан жүретін бағалау «Ауызша мадақтау және жауапқа сай мадақтау қағаздар.
















Мұғалім тарапынан жүретін бағалау «Ауызша мадақтау және жауапқа сай мадақтау қағаздары


































Мұғалім тарапынан жүретін бағалау «Ауызша мадақтау және жауапқа сай мадақтау қағаздары



Оқулық,

жұмыс дәптерлері,

Презентация,





































«MERGE CUBE» платформасы




























«SLIDESMANIA»

Платформасы







Видеоролик




































«Educaplay»

платформасы

Сабақтың соңы

Қорытынды

Ой толғаныс.

Рефлексия

7 мин.


Рефлексия. Бағалау парағы.

Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.


Үй тапсырмасы: Қала ішіндегі көктайғақтың алдын алудың шараларын ұсыныңыз? Тақырыпқа қысқаша конспект


Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды.

Үй тапсырмасын жазып алады.


Рефлексия парағы



Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
11.12.2024
145
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі