Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2022жылғы «27» тамыздағы
№382 бұйрығына 4-қосымша
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Білім беру ұйымы |
№70 С.Бекбосынов ЖОББМ |
|
Бөлім: |
3.Физикалық география 3.3 Гидросфера |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Отешова Гулнара Муталхановна |
|
Күні: |
19.12.2023 жыл |
|
Сыныбы: 7б |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Гидросфера және оның құрамдас бөлігі |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.3.3.1- гидросфера және оның құрамдас бөліктерін сипаттайды |
|
Сабақтың мақсаты: |
Гидросфераның құрамдас бөліктерін анықтайды Табиғаттағы су айналымын түсінеді |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Білім алушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру Кезеңі 3 мин
Үй тапсырмасын сұрау 5 минут
|
Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу «Бүгінгі күнге сәттілік тілейді» Қайырлы күн досым, Қайырлы күн болсын! Сейсенбінің күні Сәттілікке толсын! Біздің алар бағамыз, Кілең бестік болсын
Топқа біріктіру:
Онлайн генератормен топқа біріктіру.
Топ атаулары: І топ: «Тынық» тобы ІІ топ: «Атлант» тобы ІІІ топ: «Үнді» тобы .
Жеке жұмыс Тапсырма 1 Ғаламтор сайттарындағы https://wordwall.net/ru/resource/ платформасындағы «Өрісті ашыңыз» әдісі арқылы үй тапсырмасын пысықтау: 1.Жердің ауа қабаты? 2. Атмосфераның құрылымы неше қабаттан тұрады? 3.Жердің қорғаныш қабаты? 4.Атмосфераның газ құрамы. 5. Жерге жақын орналасқан қабат қалай аталады? 6. Атмосфералық қысымды өлшейтін құрал. 7.Жылына бағытын екі рет өзгертетін жел. 8. Ауа температурасын өлшейтін құрал. 9.Атмосфералық қысымды өлшейтін құрал. 10.Жел жылдамдығының өлшемдерін өлшейтін аспап. 11.Атмосфераның қабатарын ата!
12. Трапосфераның қызметті қандай? 13. Озон қабаты дегеніміз не?
14. Жерге жақын орналасқан қабатты ата. |
Оқушылар өздеріне,достарына сәттілік тілейді
Оқушылар топтарға бірігіп өз топтарына отырады. Өз топтарының көшбасшыларын сайлап алады.
Оқушылар тақтадағы тест сұрақтарына жауап береді Дескриптор:
Толық жауап-2 балл Жартылай жауап-1балл Мүлдем жауап жоқ-0 балл |
ФБ Мадақтау
ҚБ
Оқушылар бағалау парағына алған баллдарын жазып отырады
|
http://castlots.org/razdelit-na-gruppy/
Интерактивті тақта
Бағалау парағы
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе 3 мин |
«Миға шабуыл» стратегиясы: Веб сайт «Гугл жердің схемасы» жердің бейнесін көрсете отырып тақырыпты ашу. «Адасқан әріптер» әдісі арқылы оқушыларға жаңа сабақ туралы ой салады. Оқушылар адасқан әріптерде жасырылған мақал бойынша ойланып жаңа тақырыппен байланыстырады. «Су тіршілік көзі» ІРШІКЛІТ УС ӨКІЗ |
Оқушылар жаңа сабақтың тақырыбын болжап айтады. Дескриптор: -Гидросфера су қабаты екенін біледі -Су тіршілік көзі екендігін біледі |
Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
|
Интерактивті тақта
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Кинометафра 6 мин
15 мин |
ЖЖ «Түртіп алу» әдісі Гидросфера атты видеоматериалды көрсетіледі. Қажетті мәліметтерді түртіп алу үшін оқушыларға кілтті сөздер кестесі беріледі.
Топтық жұмыс ТЖ
Тапсырма 2
Мәтінмен жұмыс Слайд жасап, топ оқушылары тақтада қорғайды
1.«Тынық» тобы Гидросфераның құрылымын анықтайды;
2.«Атлант» тобы: Слайдта көрсетілген гидросфераның құрамына жеке жеке түсінік береді;
3.«Үнді» тобы: Дүниежүзілік су айналым кестесін сипаттайды |
Видеоматериал көрсетіледі. Оқушылар кестеде берілген сұрақтардың жауаптарын жазып үлгеріп отырады.
3.Жер асты суларының нені түзетінін біледі;
Толық жауап-1 балл
Оқушылар Слайдта көрсетілген тапсырмаларды орындайды. Дескриптор: -Гидросфераның құрылымын - біледі; - Гидросфераның құрамын сипаттайды -Дүниежүзілік су айналымды түсіндіреді; ЕББҚ оқушылар маңызды тірек сөздерді жазып алады; Топпен орындау-1 балл Слайдты қорғау-2 балл
|
ҚБ Оқушыларды жауаптарына қарай балл беріп отырады
Өзін-өзі бағалау кестесі |
https://www.youtube.com/watch?v=_XRpvwE9sJE
Бағалау кестесі
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сергіту сәті 3 мин |
«Әлемде талай қызық бар» видеоролик |
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 7 мин
|
Жеке жұмыс Тапсырма 4 https://quizizz.com/join?gc=57886647 платформасындағы тест тапсырмасы. 1.Жердің су қабаты. Гидросфера
2.Гидросферадағы тұщы су мөлшері. 2,5%
3.Дүниежүзіндегі ең үлкен мұхит. Тынық мұхит
4.Дүниежүзілік мұхиттың жалпы ауданы. 361,1 млн км2
5. Дүниежүзіндегі ең үлкен көл. Каспий |
Оқушылар смартфондарында https://quizizz.com/join? Платформасына қосылып тест сұрақтарына жауап белгілеп, ортақ парақшаға жібереді. Дескрипторлар: 1.Жердің су қабатын біледі; 2.Гидросферадағы тұщы су мөлшерін анықтайды; 3. Дүниежүзіндегі мұхиттың ауданын біледі; Әр дұрыс жауапқа-1 балл |
ҚБ автоматты қойылады |
https://quizizz.com/join?gc=57886647
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды 2 мин |
Кері байланыс: «СМС хабарлама» әдісі padlet.com платформасында тақтаға СМС хабарламалар жазылады
|
Кері байланыс: Оқушылар смартфондарында padlet.com тақташасына өз ойларын хабарлама етіп жазып жібереді және жинаған балын көрсетеді.
|
|
https://padlet.com/aalipbekovna/padlet-iuvgq8nfzaxwcohh
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы 1 мин |
Ойыңды тұжырымда:1-10 тапсырмаларды орындау |
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау. Сіз қанд Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақстан
Республикасы
Оқу-ағарту
министрінің
2022жылғы «27»
тамыздағы
№382 бұйрығына
4-қосымша
Қысқа мерзімді сабақ
жоспары Білім беру
ұйымы №70 С.Бекбосынов
ЖОББМ Бөлім: 3.Физикалық география 3.3 Гидросфера Педагогтің
аты-жөні: Отешова Гулнара
Муталхановна Күні: 19.12.2023
жыл Сыныбы: 7б Қатысушылар саны:
Қатыспағандар саны: Сабақтың
тақырыбы: Гидросфера және оның құрамдас
бөлігі Оқу бағдарламасына сәйкес
оқу мақсаты 7.3.3.1- гидросфера және оның
құрамдас бөліктерін сипаттайды Сабақтың мақсаты: Гидросфераның құрамдас бөліктерін
анықтайды Табиғаттағы су айналымын
түсінеді Сабақтың барысы: Сабақ
кезеңі/Уақыты Педагогтің
іс-әрекеті Білім алушының
іс-әрекеті Бағалау Ресурстар Сабақтың
басы Ұйымдастыру Кезеңі 3
мин Үй тапсырмасын
сұрау 5
минут Оқушылармен сәлемдесу,
түгендеу «Бүгінгі күнге сәттілік
тілейді» Қайырлы күн досым, Қайырлы күн болсын! Сейсенбінің күні Сәттілікке толсын! Біздің алар бағамыз, Кілең бестік болсын Топқа біріктіру: Онлайн генератормен топқа
біріктіру. Топ атаулары: І
топ: «Тынық»
тобы ІІ
топ: «Атлант»
тобы ІІІ
топ: «Үнді» тобы . Жеке жұмыс Тапсырма 1 Ғаламтор сайттарындағы
https://wordwall.net/ru/resource/
платформасындағы «Өрісті ашыңыз» әдісі арқылы үй
тапсырмасын пысықтау: 1.Жердің ауа қабаты? 2.
Атмосфераның құрылымы неше қабаттан тұрады? 3.Жердің қорғаныш қабаты? 4.Атмосфераның газ құрамы. 5.
Жерге жақын орналасқан қабат қалай аталады? 6.
Атмосфералық қысымды өлшейтін құрал. 7.Жылына бағытын екі рет өзгертетін
жел. 8.
Ауа температурасын өлшейтін құрал. 9.Атмосфералық қысымды өлшейтін
құрал. 10.Жел жылдамдығының өлшемдерін өлшейтін
аспап. 11.Атмосфераның қабатарын ата! 12.
Трапосфераның қызметті қандай? 13.
Озон қабаты дегеніміз не? 14.
Жерге жақын орналасқан қабатты ата. Оқушылар өздеріне,достарына сәттілік
тілейді Оқушылар топтарға бірігіп өз топтарына отырады.
Өз топтарының көшбасшыларын сайлап алады. Оқушылар тақтадағы тест сұрақтарына жауап
береді Дескриптор: Жердің ауа қабатын біледі Атмосфераның құрылымын
сипаттайды Жердің қорғаныш қабатының рөлін
бағалайды. Жерге жақын орналасқан қабаттың ерекшелігін
сипаттайды Ауа
температурасын өлшейтін құралды атайды Толық жауап-2 балл Жартылай жауап-1балл Мүлдем жауап жоқ-0 балл ФБ Мадақтау ҚБ Оқушылар бағалау парағына
алған
баллдарын жазып отырады http://castlots.org/razdelit-na-gruppy/ Интерактивті тақта Бағалау парағы Жаңа сабаққа кіріспе 3
мин «Миға шабуыл»
стратегиясы: Веб сайт «Гугл жердің схемасы» жердің
бейнесін көрсете отырып тақырыпты ашу. «Адасқан әріптер»
әдісі арқылы оқушыларға жаңа
сабақ туралы ой салады. Оқушылар адасқан әріптерде жасырылған мақал
бойынша ойланып жаңа тақырыппен байланыстырады. «Су тіршілік көзі» ІРШІКЛІТ УС ӨКІЗ Оқушылар жаңа сабақтың тақырыбын болжап
айтады. Дескриптор: -Гидросфера су қабаты екенін
біледі -Су
тіршілік көзі екендігін біледі Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері
байланыс беріп отырады Интерактивті тақта Сабақтың ортасы Кинометафра 6
мин 15 мин ЖЖ «Түртіп алу» әдісі Гидросфера атты видеоматериалды көрсетіледі.
Қажетті мәліметтерді түртіп алу үшін оқушыларға кілтті сөздер
кестесі беріледі. № Сұрақтар Жауаптары 1 Ең үлкен табиғи су қоймалары қайда
орналасқан? 2 Күн сәулесі суды жылытқанда қандай
процесс жүреді? 3 Су буы атмосфераға көтерілгеннен
кейін қандай құбылыс болады? 4 Жауын-шашынның көп бөлігі қандай
табиғи құбылыстарды сумен толықтырады? 5 6 7 Транспирация процесі дегеніміз
не? Жер асты сулары жүздеген метр тереңдікте
орналасып нені түзеді? Өзендер мен көлдер ақырында қайда
оралады? Топтық жұмыс ТЖ Тапсырма 2 Мәтінмен жұмыс Слайд жасап, топ оқушылары тақтада
қорғайды 1.«Тынық» тобы Гидросфераның құрылымын анықтайды; 2.«Атлант» тобы:
Слайдта көрсетілген гидросфераның құрамына жеке жеке түсінік
береді; 3.«Үнді» тобы: Дүниежүзілік су айналым кестесін
сипаттайды Видеоматериал көрсетіледі. Оқушылар кестеде
берілген сұрақтардың жауаптарын жазып үлгеріп
отырады. Ең
үлкен су қоймаларын анықтайды; Транспирация процесін
сипаттайды; 3.Жер асты суларының нені түзетінін
біледі; Толық жауап-1 балл Оқушылар Слайдта көрсетілген тапсырмаларды
орындайды. Дескриптор: -Гидросфераның құрылымын -
біледі; -
Гидросфераның құрамын сипаттайды -Дүниежүзілік су айналымды
түсіндіреді; ЕББҚ оқушылар маңызды тірек сөздерді жазып
алады; Топпен орындау-1 балл Слайдты қорғау-2 балл
ҚБ
Оқушыларды жауаптарына қарай балл беріп
отырады
Өзін-өзі бағалау кестесі https://www.youtube.com/watch?v=_XRpvwE9sJE Бағалау кестесі Сергіту
сәті 3
мин «Әлемде талай қызық бар»
видеоролик
Сабақтың
соңы 7
мин Жеке жұмыс Тапсырма 4 https://quizizz.com/join?gc=57886647
платформасындағы тест
тапсырмасы. 1.Жердің су қабаты.
Гидросфера 2.Гидросферадағы тұщы су мөлшері.
2,5% 3.Дүниежүзіндегі ең үлкен мұхит. Тынық
мұхит 4.Дүниежүзілік мұхиттың жалпы ауданы.
361,1 млн км2 5. Дүниежүзіндегі ең үлкен көл.
Каспий Оқушылар смартфондарында
https://quizizz.com/join? Платформасына қосылып тест сұрақтарына
жауап белгілеп, ортақ парақшаға жібереді. Дескрипторлар: 1.Жердің су қабатын біледі; 2.Гидросферадағы тұщы су мөлшерін
анықтайды; 3.
Дүниежүзіндегі мұхиттың ауданын біледі; Әр дұрыс жауапқа-1 балл ҚБ автоматты қойылады https://quizizz.com/join?gc=57886647 Қорытынды 2
мин Кері байланыс: «СМС хабарлама» әдісі padlet.com платформасында тақтаға СМС хабарламалар
жазылады Кері байланыс: Оқушылар
смартфондарында padlet.com тақташасына өз ойларын хабарлама етіп жазып
жібереді және жинаған балын көрсетеді.
https://padlet.com/aalipbekovna/padlet-iuvgq8nfzaxwcohh Үй
тапсырмасы 1
мин Ойыңды тұжырымда:1-10 тапсырмаларды
орындау Саралау. Сіз қанд | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||



















