Қысқа мерзімді
жоспар
|
Бөлім
|
Компьютер және
қауіпсіздік
|
Мұғалімнің
аты-жөні:
|
Қожақова
Айгерім
|
Күні:
|
|
Сынып:
6В
|
Қатысушылар
саны:
|
Қатыспағандар
саны:
|
Сабақ
тақырыбы:
|
Гиперсілтемелер
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту
мақсаттары
|
6.2.2.1
сілтемелерді
ұйымдастыру
|
Сабақ мақсаттары:
|
-
Гиперсілтеме
ұғымы
-
Құжаттағы обьектілерге
гиперсілтеме қою
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Педагогтың әрекеті
|
Оқушының
әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
7-10
минут
|
Ұйымдастыру кезеңі, жағымды
психалогиялық ахуал ұйымдастыру. Оқушылардың сабаққа дайындығын
тексеру, және де төтенше жағдайға ешқандай кедергі жоқ па соны бір
тексеріп өту (компьютер жанында судың болмауы, тоқтардың
дұрыстығы).
Ынтымақтастық атмосферасын құрамын
Оқушыларды
«Шаттық шеңбер» бойымен
тұрғызып «Өрмекші торы» көмегімен
оқушылар бір-біріне өздерінің есімдерінің бас əрпінен басталатын
жақсы сөздерді айтқызамын.
Мұғалім TheHat әдісі арқылы
оқушыларды 2 топқа бөледі. Топ басшысы
сайланады.
1-топ:Сілтемелер
2-топ:Гиперсілтемелер
2.Үй тапсырмасын
сұрау
«Қаламсап» стратегиясы
Оқушылардың
қаламсаптарын жинап алынады. Кез–келген қаламсапты алып, сол
қаламсаптың иесінен өткен тақырып бойынша сұрақтар
қойылады.
Дескриптор:
-Мәтіндік
редактор дегеніміз не?
-Сілтеме
дегеніміз не?
-Мәтіндік
құжаққа сілтеме қою үшін қандай мәзір жолағы
қолданылады?
-Сілтемелердің неше түрі
бар?-деген сұрақтарға жауап
береді
Қб:«Бәйге» әдісі
|
Оқушылар мұғаліммен
амандасады
Оқушылар ортаға шығып
шеңбер құрады,
топқа бөлініп,топ
басшысы сайланады.
Оқушылар сұраққа жауап береді
|
Бәйге» әдісі
|
TheHat
әдісі
|
|
Жаңа
сабақ
Гиперсілтемелер
(ағылшын.hyperlink)
–құжаттың басқа элементтеріне (команда, мәтін, тақырып, ескерту,
сурет), жергілікті дискіде немесе компьютерлік желіде орналасқан
басқа обьектіге (файл, каталог, қосымша) сілтеме жасайтын
гипермәтіндік құжаттың бөлігі.
Гиперсілтемені жасауда суреттер мен мәтін қолданылады.
Гиперсілтеме мәтінінің кәдімгі мәтіннен айырмашылығы гипермәтіннің
асты сызылып, басқа түске енеді және сол мәтін үстіне тышқан
курсорын апарғанда курсор сұқ саусаққа айналады.
|
Сабақтың тақырыбымен, мақсатымен танысады
|
|
слайд
|
Сабақтың
ортасы
10
мин
|
1.Топтық
жұмыс
Себебін
анықтайық!
-
Не себепті құжаттарға
гиперсілтеме қоямыз?
-
Не себепті гиперсілтеме қойған
кезде файл немесе буманың орналасқан орнын көрсету
керек?
-
Гиперсілтеме қойғаннан кейін
пернетақтадан қандай пернені
басамыз?
Дескриптор: оқушылар сұраққа жауап
береді
|
1
тапсырма
Оқушы әр сұрақтарға өз ойларын айтады білмеген жерлерін
бір-бірін толықтырып отырады
|
ҚБ:
«бәйге»
әдісі
арқылы.
|
слайд
|
|
Сергіту
сәті
|
Оқушылар көзге жаттығу жасайды
|
|
Видео
сілтемесі
https://youtu.be/94hDGr5rWrc
|
15 мин
|
Саралау
тапсырмасы
-
Жеке
жұмыс:
Дәптерге
орындайық
Кестені дәптерге
толтырыңдар.Гиперсілтеме батырмаларының қызметтерін
жазыңдар.
Файлов веб
страницей
|
|
Место в
документе
|
|
Новый
документ
|
|
Электронная
почта
|
|
Дескриптор: Берілген гиперсілтеме
батырмаларының анықтамаларын жазады.
3. Практикалық
жұмыс:
Қызыл кітап электрондық
жобасы
1.Елімізде қызыл
кітапқа енген 2 жануар мен 2 өсімдікті таңда
2.мәтіндік редакторда
сөздерді теріп, обьектіні белігілеңдер.
3.Кірістіру –
сілтемелер – гиперсілтеме командасын орындандар
4....байланыстыру
аймағынан ағымдағы «Бар файлға немесе web –беттерге сілтеме қосу»
таңдандар.
5.мәтін атауларымен
таңдалған web бет сілтемесін байланыстыр
Дескриптор:
-
Word мәтіндік редакторын
қолданылады.
-
Құжатқа сілтемелер
қояды.
-
Web-бетке гиперсілтемені қою
командасын орындайды.
|
Кестеде берілген
батырмалардың қызметін анықтап жазады.
Екі топ бір-
бірінің дәптерін тексереді
Құжаттарға гиперсілтеме
қояды.
|
бірін- бірі
бағалау
ҚБ:
«Бәйге»
әдісі
|
Дәптер
интерактивті
тақта
Компьютер
|
Сабақтың
соңы
5
мин
|
Рефлексия
«Бәйтерек» әдісі
ҚБ:
«Бәйге» әдісі
арқылы
Үйге
тапсырма:
Кестедегі әріптерді
пайдаланып, тақырыпқа қатысты сөздер
қүрастырыңдар.
М
|
Т
|
Г
|
И
|
Ф
|
Е
|
Е
|
Е
|
Л
|
Т
|
Й
|
Н
|
У
|
Р
|
Ә
|
М
|
К
|
Ұ
|
Д
|
С
|
І
|
Ш
|
П
|
У
|
І
|
Р
|
О
|
Ө
|
|
сыныптан бір оқушы тұрып,
сабақтан бүгінгі үйренгендерін қорытындылап айтады,өзі-өзіне балл
қояды .Барлық оқушы
сабақты
қорытындылауға осы ретпен
қатысады.
Үйге тапсырма:Берілген
тапсырманы күнделіктеріне жазып дәптерлеріне түсіріп
келеді.
|
«Бәйтерек»
әдісімен өзін-өзі бағалау
ҚБ:
«бәйге»
әдісі
|
слайд
интерактивті
тақта
|
3. Практикалық
жұмыс:
Қызыл кітап электрондық
жобасы
1.Елімізде қызыл
кітапқа енген 2 жануар мен 2 өсімдікті таңда
2.мәтіндік редакторда
сөздерді теріп, обьектіні белігілеңдер.
3.Кірістіру –
сілтемелер – гиперсілтеме командасын орындандар
4....байланыстыру
аймағынан ағымдағы «Бар файлға немесе web –беттерге сілтеме қосу»
таңдандар.
5.мәтін атауларымен
таңдалған web бет сілтемесін байланыстыр
3. Практикалық
жұмыс:
Қызыл кітап электрондық
жобасы
1.Елімізде қызыл
кітапқа енген 2 жануар мен 2 өсімдікті таңда
2.мәтіндік редакторда
сөздерді теріп, обьектіні белігілеңдер.
3.Кірістіру –
сілтемелер – гиперсілтеме командасын орындандар
4....байланыстыру
ай