Білім беру
ұйымы
|
«Көкөзек ауылындағы
орта мектебі» КММ
|
Пәні:
|
Информатика
|
Бөлім:
|
4-бөлім. «Мәтіндік құжатпен жұмыс
жасау»
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған
жағдайда)
|
Ғани Әсем
Ғаниқызы
|
Күні:
|
11.04.2024
|
Сыныбы:
|
6
|
Оқушы
саны:
|
15
|
Қатысқандар: 14
|
Сабақтың
тақырыбы
|
Гиперсілтемелер және
оны практикалық тұрғыдан
қолдану
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту
мақсаттары
|
6.2.2.1 сілтемелерді ұйымдастыру (гиперсілтемелер, мазмұны,
тақырыптар, түсіндірмелер)
|
Сабақтың
мақсаты
|
Барлық
оқушылар:
Көлемді құжаттармен жұмыс істегенде құжаттың бір тарауынан
екінші тарауына жылдам өту жолдарымен
танысады.
Көптеген оқушылар:
Мәтіндік редакторда гиперсілтемелерді қалай ұйымдастыруға
болатынын біледі.
Кейбір
оқушылар:
Мәтінге гиперсілтеме
ұйымдастыру жолдарын үйренеді.
|
Сабақтың
барысы
|
Сабақтың кезеңі/
уақыт
|
Педагогтің
әрекеті
|
Оқушының
әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Cабақтың
басы
2
минут
|
КҮНДЕЛІКТІ
ШАРАЛАР:
Білім алушылармен
сәлемедесемін, оларды түгелдеймін.
«qaz/math» платформасы
арқылы 2 топқа бөлемін.
1-топ
«Нұсқама»
2-топ
«Сілтеме»
|
Барлық білім
алушылар:
Білім берушімен
амандасады, сабаққа дайын екендігін
көрсетеді.
|

|
Интерактивті тақта,
слайд,
Топқа бөлу ∞ QAZ MATH
|
5
мин
|
Топтық жұмыс.
«МЮНСТЕРБЕРГ» әдісі
арқылы әріптерден
тұратын текстің ішінде тақырыпқа қатысты сөздерді
табу.
МӘТІН, ФАЙЛ, ГИПЕРСІЛТЕМЕ, КОМПЬЮТЕР,
КІРІСТІРУ, БАЙЛАНЫСТЫРУ, ЖҰМЫС ҮСТЕЛІ, ҚҰЖАТ, ВЕБ БЕТ,
ПОШТА.
|
Барлық білім
алушы:
Сұраққа жауап
береді.
Педагогтің
қолдауы: Жауабын тыңдап, пікір
айтады.
|

|
|
1
мин
|
Сабақтың
тақырыбы: Гиперсілтемелер және оны практикалық тұрғыдан
қолдану
Оқу мақсаты:
6.2.2.1 сілтемелерді ұйымдастыру, практикалық тұрғыда
қолдана білу(гиперсілтемелер, мазмұны, тақырыптар,
түсіндірмелер)
Бағалау
критерийлері:
- Электрондық кітапқа
гиперсілтеме ұйымдастырады.
|
Барлық білім
алушы: Сабақ тақырыбын, оқу
мақсатын, бағалау критерийлерін мұқият
тыңдайды.
|

|
Мұғалім - өзінің
білімін үздіксіз көтеріп отырғанда ғана мұғалім, ал оқуды, ізденуді
тоқтатқанмен оның мұғалімдігі де
жойылады.
К.Ушинский
|
Сабақтың
ортасы
11
минут
|
1-тапсырма. Оқулықпен
жұмыс.
(Т) «Суреттер сөйлейді» әдісі арқылы оқулықпен
жұмыс жасайды. Интерактивті тақтада көрсетілген суреттер бойынша
сөйлеу үшін оқулықтан жауап
іздейді.
|
Барлық білім алушы: Сұраққа жауап
береді.
Педагогтің қолдауы:
Жауабын тыңдап, пікір
айтады.
|
Дескриптор:
- Сұраққа жауап береді (2 балл)
-Қосымша мәлімет біледі; (2
балл)
Ең жоғарғы
балл–4.
|
Слайд, интерактивті
тақта
|
10
мин
|
2-тапсырма: Жеке жұмыс. «Асық ату» әдісі
арқылы сұрақтарға жауап
береді.
-
Гиперсілтемелерді
қандай құжаттарда кездестіреміз. Мысалдар
келтір.
-
Гиперсілтеме мәтіндік
редактордың жұмысына қалай әсер
етеді?
-
Гиперсілтеме құралы
мәтіндік редактор үшін қаншалықты
маңызды?
-
Закладка (Бетбелгіні) құжатқа не үшін
қояды?
|
Барлық білім алушы:
Сұраққа
жауап береді.
Педагогтің қолдауы:
Жауабын тыңдап, пікір
айтады.
|
Дескриптор:
- Сұраққа
жауап береді. Әр сұрақ 1
балл.
Ең жоғарғы
балл–1.
|
Слайд, интерактивті
тақта,
дәптер мен
қалам.
|
15
мин
|
Практикалық
жұмыс.
1-тапсырма: «Қызыл кітап» электрондық
жобасы.
Еліміздегі
«Қызыл кітапқа» енген екі жануар мен екі өсімдікті таңдап, солар
жайлы қысқаша ақпарат беріп, қарапайым электрондық кітап дайында.
Ол үшін төмендегі әрекеттерді орында:
-
Компьютердің жұмыс үстеліне
Қызыл
кітап атымен бума
жаса.
-
Word-та таңдаған жануарлар мен өсімдіктер
атымен 4, Қызыл кітап
атымен
бір мәтіндік файл құрып, жұмыс үстеліндегі
Қызыл
кітап бумасына
сақта.
-
Өзің таңдаған жануарлар мен өсімдіктер
жайлы әр файлға сәйкесінше қысқаша деректер
жаз.
-
Электрондық кітаптың негізгі беті
болатын Қызыл кітап
файлын
ашып таңдаған жануарлар мен өсімдіктердің
тізімін жаз. Мысалы, 5-сурет.
-
Келесі қадамда гиперсілтеменің 1-әдісі
арқылы (3-сурет), Қызыл кітап
файлындағы жануарлар мен өсімдіктер атауын
өз атауларына сәйкес файлдармен байланыстыр. Құжатты сақта. Міне
сен ең алғашқы қарапайым электрондық кітабыңды
жасадың.
|
Барлық білім алушы:
- Еліміздегі «Қызыл
кітапқа» енген екі жануарды таңдап, қысқаша ақпарат
береді.
- Екі өсімдікті таңдап, қысқаша ақпарат
береді.
|
Дескриптор:
- «Қызыл кітап» туралы
біледі.
(1 балл)
- Екі өсімдікті таңдап, қысқаша ақпарат
береді. (1
балл)
- Электрондық кітап
дайындайды.
(3
балл)
Ең жоғарғы
балл-5.
|
Слайд,
тақта
|
4
мин
|
Кері байланыс «Tik Tok»
әдісі.

|
Барлық білім алушы:
Кері байланыс береді.
|

|
Тақтаға ілінетін
көрнекіліктер
|
1
мин
|
Үй тапсырмасы:
«Қазақстан халықтарының
ертегілері» тақырыбында электрондық кітап
құрастыру
|
Барлық білім
алушы:
Үй тапсырмасын жазып
алады.
|

|
Слайд,
тақта
|