|
Мектеп: Көкдала орталау мектебі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: Гиподинамия. Cымбатының бұзылуы мен жалпақтабандылықтың пайда болу себептері. Сымбаттың бұзылуы мен жалпақтабандылықтың алдын алу шаралары. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 8.02.2023 |
Мұғалімнің аты жөні: Қантбаева Г.Б. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаттары |
8.1.6.7 Гиподинамияның салдарын анықтау. 8.1.6.8 Сымбатының бұзылуы және жалпақтабандылықтың пайда болу себептерін анықтау. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Гиподинамия, сымбаттың бұзылуы, жалпақтабандылықтың пайда болу себептерін анықтайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
- Гиподинамияның салдарын анықтайды. - Дене сымбатының бұзылуы мен жалпақтабандылықтың пайда болу себептерін біледі. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушылардың іс-әрекеті |
Бағалау түрі |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Сыныпта психологиялық ахуал орнату. Бір-біріне жақсы тілек айту. «Бинго» ойыны 3. Адам қаңқасының бөлімдері - бас сүйек, тұлға, қол-аяқ (иә) 4. Сүйектің түрлері - қысқа, ұзын, сопақ (жоқ) 8. Сүйектің құрылысы бойынша - жалпақ, түтікті (иә) 15. Тірек-қимыл жүйесі - қаңқа сүйектері, қаңқа бұлшық еттері (иә) 12. Адамда қанша сүйек бар - 300 (жоқ) 22. Бел омыртқа саны қанша – 7 (жок) 18. Арқа омыртқа саны қанша – 12 (иә) 21. Бұлшық етті қаңқамен байланыстыратын ұлпа- дәнекер ұлпа (иә) 28. Тыныс алуға қатысатын, кеуде қуысын кеңейтетін бұлшық ет - қабырға аралық (иә) 24. Бұлшық ет ұлпасының түрлері – 700 (жоқ) 38. Қозғалмайтын байланысу - сіңір арқылы (жоқ) 57. Буын қабы неден тұрады - дәнекер ұлпадан (иә) 73. Сүйектердің байланысу типтері - қозғалмайтын, жартылай, қозғалатын және қозғалмалы (иә) 63. Түтік тәрізді сүйектер - тоқпан, сап, білек (иә) 71. Жалпақ сүйектер - жауырын, бас сүйек, төс, тоқпан, жамбас (жоқ) 64. Бас сүйектің 2 бөлігі - жұп және тақ (иә) 70. Бұлшық ет жасушалары не түзеді – миоциттер (иә) 47. Шеңберлі бұлшық етке не жатады - мимикалық бұлшық ет (иә) |
Оқушылар сандарды таңдап сұрақтарға жауап береді |
Басбармақ әдісі. Коментарий айтқызу. |
Слайд |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Сабақтың соңы 12 минут |
Жаңа тақырып. «Галереяны шарлау» әдісі.Тақырыпқа байланысты слайд, гиподинамия, жалпақтабандылық және сымбаттылық туралы. Оқушылар суретке қарап отырып, өз ойларымен бөліседі. Тақырып мазмұнын ашады. Гиподинамия салдарын анықтаңдар? 1. Жалпантабандылықтың пайда болу себептерін табыңдар? 2. Дене сымбаттылығының бұзылу салдарын айқындаңдар? Анатомиялық жағдаяттар. 1. Тапсырма. 1. Он алты жасқа толған дос қызының туған күн мерекесіне Лаура анасының биік өкшелі туфлиін киіп барды. Жүруге ыңғайсыз болса да, өзін ересек, бақытты сезінді.Мерекелік дастарханнан кейін достары биледі. Ал Лаура аяғының ауырғанынан туған күнді диванда отырып өткізді.Дос қыздары «Ештеңе етпейді, үйренбеген соң ондай болады»- деп жұбатты.Бірақ Лаураның көңіл-күйі бұзылып кештен көңілсіз қайтты Топтарға №1,2 мәтін беріп, түсініп оқуға уақыт беру, оқып болғаннан кейін жағдаятты талдап,әр топ өз ойларын ортаға салады. Сұрақ: Қалай ойлайсыздар, биік өкшелі аяқ киім кию адам денсаулығына әсер ете ме? Жауабы: Биік өкшелі аяқ киім киіп жүру дене сымбаты мен адам жүрісіне ерекше кері әсер етеді, ағзаның ішкі мүшелерінің қызметіне, дене сымбатының деформацияға (формасының өзгеруі) ұшырауына алып келеді.Биік өкшенің әсерінен дене салмағы аяқтың басына түседі, тізе мен жамбас сүйектері бүгіліп, бөксе сүйектерінің қалпына, ішкі ағза мүшелерінің орналасуына кері әсер етеді.Сонымен бірге жасөспірімдерде жалпақтабандылықтың дамуына да себеп болады.Табанның көлденең күмбез тұсы ауыр салмақтан тегістеліп, аяқ жалпақтанып сүйел пайда болады. 2.. Тоғызыншы сынып оқушысы Орынгүл дос қызы Самалды бір ай бойы кешке серуендеуге үйінен шығара алмады.Самал сабағының көптігін, қызықты кітаптар мен телебағдарламалар көргісі келетінін айтып, таза ауада серуендеуге келіспеді. Айдың аяғында Самалдың басының ауырып, тез шаршайтындығына шағына бастады.Мұны естіген Орынгүл дос қызын өзі қатысатын гимнастика секциясына ертіп барды.Секция тренері: «Сенің дене сымбатың қандай қандай еңкіш еді, мүмкін дене шынықтырумен тіптен айналыспайсың-ау деймін. Кітап пен теледидар алдынан кетпейтін қыз болдың ғой. Жарайды, мұнда саған көмектесеміз» - деді. Сұрақ: Бұл жағдайда С-ның дене сымбатының бұзылуына не әсер етті деп ойлайсыздар? 2-топ. Жауабы: Бұл жағдайда С-ның дене сымбатының еңкіш тартуына басты себеп дене белсенділігінің жетіспеуі, таза ауада қажетті мөлшерде серуендемеуі және шамадан тыс шаршау болып отыр.Осылардың салдарынан өзін-өзі нашар сезіну, денсаулығының бұзылуы туындауда.Сонымен бірге С-ның дене мүсінінің бүкіреюі, еңкіш тартуы оның аз қимылдағанынан да арқасының бұлшық еті әлсіз дамыған және төрт жерден иілетін омыртқа жотасының қисаюы. Дескриптор
2- тапсырма. Сәйкестігін тап. Суреттерді терминдермен сәйкестендіру. Жұптық жұмыс.
Дескриптор: - Суреттердегі салдарды анықтау;
|
Оқушылар Слайдтағы мәтіндерді оқып суреттерге назар аударады.
Жағдаяттарды оқып, сұрақтарға жауап береді
Суреттердің аттарын анықтап, сәйкестендіріп жазады |
ҚБ: Екі жұлдыз, бір тілек Бағалау«Қара жәшік» жұптар өзара бағалауы |
Суреттер Слайд
Слайд
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Қантбаева Гулжан БекзатовнаШағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз Ашық сабақ Гиподинамия 8-сынып биология
Тақырып бойынша 31 материал табылды
Ашық сабақ Гиподинамия 8-сынып биологияМатериал туралы қысқаша түсінік
8-сынып биология Гмподинамия жалпантабандылық, сымбаттың бұзылуы. оның салдары мен себептері туралы ақпарат.
Материалдың қысқаша нұсқасы
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||


















