|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 8.3В Қозғалыс |
Мектеп: «Шетпе гимназиясы»КММ |
||
|
Күні: 21.02.2023 |
Мұғалімнің аты-жөні: Дүйсенбаева Э.Б |
||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: 21 |
Қатыспағандар: |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Гиподинамия. Сымбаттың бұзылуы. |
||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаттары |
8.1.6.7 гиподинамия салдарын атау 8.1.6.8 сымбаттың бұзылуы және жалпақ жалпақтабандылықтың пайда болу себептерін анықтау |
||
|
Сабақтың мақсаттары |
|
||
|
Бағалау критерийлері |
|
||
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі\Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 3 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылармен амандасу, түгендеу 2. «Бағалау сағатының» түсін таңдау арқылы топтарға бөлу 3. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру |
Оқулық, ДК экраны |
||
|
Білу 3 мин |
«Миға шабуыл» әдісі. Өткен тақырыптар бойынша сұрақтар қою |
1.Адам денесінде қанша сүйек бар? 2.Қол сүйектерін ата. 3.Аяқ сүйектерін ата. 4.Қандай жалпақ сүйектерді білесің? 5.Ми сауыты неше бөліктен тұрады? 6.Қандай түтікті сүйектерді білесің? 7.Кеуде қуысын құрайтын сүйектерді ата. 8.Адамда қанша омыртқа бар және неше бөлімге бөлінген? 9.Адамдағы бұлшық еттер саны қанша? 10.Қысқа сүйектерді ата. |
Дескриптор: Жалпы -2 балл -Өткен тақырыптар бойынша сұрақтарға жауап береді. |
Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру |
|
Түсіну 7 мин |
Бейнеролик көрсету. Мұғалім сұрақтар қою арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашу. |
Бейнероликті тамашалайды. Мұғалім түсіндірмесін тыңдайды. |
|
Оқулық, бейнеролик |
|
Қолдану 14 мин |
1-тапсырма. Оқулықтан мәтін 3 топқа бөліп беріледі, тапсырманы жоспар бойынша сипаттау І топ – Бұлшық ет гигиенасы ІІ топ – Дене сымбатының бұзылуы ІІІ топ – Жалпақтабандылықтың алдын алу Жоспары: 1.Анықтау жолдары 2.Бұзылу белгілері 3.Пайда болу себептері 4.Алдын алу жолдары |
Кейбір оқушылар қосымша ақпарат көздерін пайдаланып өз білімдерін тереңдете алады. Оқушылар топпен өз жұмыстарын қорғайды. Оқушылар жасаған жұмыстарын сыныпта таныстырады. |
Дескриптор: Жалпы – 4 балл -Оқулықтағы мәтінді пайдаланады; -Қосымша ақпарт көздерін пайдаланады; |
Оқулық, мәтіндер, слайд |
|
Талдау 5 мин |
2-тапсырма. Әр оқушыға үйден табан іздерін ақ қағазға түсіріп келу тапсырылған еді, сол табан іздерінен жалпақтабандылықты анықтау Сергіту сәті. Дене шынықтыру пәні мұғалімі «Дене сымбатын түзететін » жаттығулар жасап көрсетеді (оқушылар қайталайды) |
Оқушылар оқулықтағы қалыпты және жалпақтабандылық кезіндегі қаңқа іздерін өздерінің табан іздерімен салыстыру арқылы жалпақтабандылықты анықтайды |
Дескриптор: Жалпы – 2 балл Жалпақтабандылықты анықтайды |
Оқулық , слайд |
|
Жинақтау 5 мин |
3-тапсырма. 1.Аз қозғалу – бұл: А. Сколиоз В.Гиподинамия+ С.Кифоз Д.Лордоз 2.Тыныс алу, қоректену және т.б.сияқты ағзаның табиғи қажетсінуі қалай аталады? А. Отыру В.Енжарлық С.Қозғалу+ 3.Жалпақтабандылық неден пайда болады? А.Жазу үстелінде ұзақ уақыт қисайып отыру В. Салмағы ауыр жүк кқтеру С.Үстел мен орындық биіктігінің сәйкес келмеуі Д.Тар, қысып тұратын немесе үлкен аяқ киім кию+ 4.Сымбатты болу үшін не істейміз: А.Жазу кезінде дұрыс отырмау В. Ұзақ уақыт тік тұру немесе отыру С.Дене шынықтыру белсенділігі жоғары болу керек+ Д.Салмағы ауыр жүк көтеру |
Оқушылар сабақта түсінгендерін қорытындылап, сұрақтарға жауап береді. |
Дескриптор: Жалпы – 4 балл -Тақырыпты толық түсінеді; -Сұрақтарға жауап береді |
Wordwall қосымшасы |
|
Бағалау 1 мин |
Мәтінмен жұмыс. (Жазбаша, жеке жұмыс) |
Әр оқушы берілген мәтіндегі сұрақтарға жауап береді |
Дескриптор: Жалпы – 1 балл |
Презентация |
|
Сабақтың соңы кері байланыс 2 мин |
«Бір ауыз сөз» әдісі |
Оқушылар бір ауыз сөзбен сабақ туралы өз ойларын түсіндіріп береді. Бір ауыз сөздеріне сабақты бағалайтын келесі сөздерді айтуға болады ұнады, пайдалы, қажет, білдім, үйрендім, қызықтым, ұмтылдым, есте сақтадым, жасай аламын. т.б. |
|
Кері байланыс парақшасы таратылады |
Бағалау.
4-тапсырма.
Берілген мәтін ішінен гиподинамияның салдарын (себептерін) анықтаңдар.
АҚШ халқының 60%-ы семіздіктен зардап шегуде. Бұған кінәлі әрине – фастфуд өнімдері. Денсаулығыңызды ойлайтын болсаңыз , үй тағамдарын жеуге тырысыңыз. Спортпен айналысыңыз. Спортпен шұғылданбау, қозғалмау және т.б. себептер түрлі ауруларға ұшыратады. Ол семіздікке де әкелуі мүмкін. Бұл жағдайда организмнің зат алмасуының бұзылуы және сүйек пен буынға салмақ түсуінің өсуі тірек-қимыл аппараттарында өзгерістер тудырады. Қатты семіру тыныс алу және жүрек –қантамырлар жүйелерінде де өзгерістер туғызып, өкпе мен жүрек қызметін әлсіретеді. Артық салмақ қант диабетінің, гипертония ауруларының, стенокардия мен миокард инфарктісінің , өтке тас байлану, т.б. аурулардың пайда болуына әсер етеді.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Гиподинамия. Сымбаттың бұзылуы" 8-сынып
Ашық сабақ "Гиподинамия. Сымбаттың бұзылуы" 8-сынып
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 8.3В Қозғалыс |
Мектеп: «Шетпе гимназиясы»КММ |
||
|
Күні: 21.02.2023 |
Мұғалімнің аты-жөні: Дүйсенбаева Э.Б |
||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: 21 |
Қатыспағандар: |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Гиподинамия. Сымбаттың бұзылуы. |
||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаттары |
8.1.6.7 гиподинамия салдарын атау 8.1.6.8 сымбаттың бұзылуы және жалпақ жалпақтабандылықтың пайда болу себептерін анықтау |
||
|
Сабақтың мақсаттары |
|
||
|
Бағалау критерийлері |
|
||
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі\Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 3 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылармен амандасу, түгендеу 2. «Бағалау сағатының» түсін таңдау арқылы топтарға бөлу 3. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру |
Оқулық, ДК экраны |
||
|
Білу 3 мин |
«Миға шабуыл» әдісі. Өткен тақырыптар бойынша сұрақтар қою |
1.Адам денесінде қанша сүйек бар? 2.Қол сүйектерін ата. 3.Аяқ сүйектерін ата. 4.Қандай жалпақ сүйектерді білесің? 5.Ми сауыты неше бөліктен тұрады? 6.Қандай түтікті сүйектерді білесің? 7.Кеуде қуысын құрайтын сүйектерді ата. 8.Адамда қанша омыртқа бар және неше бөлімге бөлінген? 9.Адамдағы бұлшық еттер саны қанша? 10.Қысқа сүйектерді ата. |
Дескриптор: Жалпы -2 балл -Өткен тақырыптар бойынша сұрақтарға жауап береді. |
Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру |
|
Түсіну 7 мин |
Бейнеролик көрсету. Мұғалім сұрақтар қою арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашу. |
Бейнероликті тамашалайды. Мұғалім түсіндірмесін тыңдайды. |
|
Оқулық, бейнеролик |
|
Қолдану 14 мин |
1-тапсырма. Оқулықтан мәтін 3 топқа бөліп беріледі, тапсырманы жоспар бойынша сипаттау І топ – Бұлшық ет гигиенасы ІІ топ – Дене сымбатының бұзылуы ІІІ топ – Жалпақтабандылықтың алдын алу Жоспары: 1.Анықтау жолдары 2.Бұзылу белгілері 3.Пайда болу себептері 4.Алдын алу жолдары |
Кейбір оқушылар қосымша ақпарат көздерін пайдаланып өз білімдерін тереңдете алады. Оқушылар топпен өз жұмыстарын қорғайды. Оқушылар жасаған жұмыстарын сыныпта таныстырады. |
Дескриптор: Жалпы – 4 балл -Оқулықтағы мәтінді пайдаланады; -Қосымша ақпарт көздерін пайдаланады; |
Оқулық, мәтіндер, слайд |
|
Талдау 5 мин |
2-тапсырма. Әр оқушыға үйден табан іздерін ақ қағазға түсіріп келу тапсырылған еді, сол табан іздерінен жалпақтабандылықты анықтау Сергіту сәті. Дене шынықтыру пәні мұғалімі «Дене сымбатын түзететін » жаттығулар жасап көрсетеді (оқушылар қайталайды) |
Оқушылар оқулықтағы қалыпты және жалпақтабандылық кезіндегі қаңқа іздерін өздерінің табан іздерімен салыстыру арқылы жалпақтабандылықты анықтайды |
Дескриптор: Жалпы – 2 балл Жалпақтабандылықты анықтайды |
Оқулық , слайд |
|
Жинақтау 5 мин |
3-тапсырма. 1.Аз қозғалу – бұл: А. Сколиоз В.Гиподинамия+ С.Кифоз Д.Лордоз 2.Тыныс алу, қоректену және т.б.сияқты ағзаның табиғи қажетсінуі қалай аталады? А. Отыру В.Енжарлық С.Қозғалу+ 3.Жалпақтабандылық неден пайда болады? А.Жазу үстелінде ұзақ уақыт қисайып отыру В. Салмағы ауыр жүк кқтеру С.Үстел мен орындық биіктігінің сәйкес келмеуі Д.Тар, қысып тұратын немесе үлкен аяқ киім кию+ 4.Сымбатты болу үшін не істейміз: А.Жазу кезінде дұрыс отырмау В. Ұзақ уақыт тік тұру немесе отыру С.Дене шынықтыру белсенділігі жоғары болу керек+ Д.Салмағы ауыр жүк көтеру |
Оқушылар сабақта түсінгендерін қорытындылап, сұрақтарға жауап береді. |
Дескриптор: Жалпы – 4 балл -Тақырыпты толық түсінеді; -Сұрақтарға жауап береді |
Wordwall қосымшасы |
|
Бағалау 1 мин |
Мәтінмен жұмыс. (Жазбаша, жеке жұмыс) |
Әр оқушы берілген мәтіндегі сұрақтарға жауап береді |
Дескриптор: Жалпы – 1 балл |
Презентация |
|
Сабақтың соңы кері байланыс 2 мин |
«Бір ауыз сөз» әдісі |
Оқушылар бір ауыз сөзбен сабақ туралы өз ойларын түсіндіріп береді. Бір ауыз сөздеріне сабақты бағалайтын келесі сөздерді айтуға болады ұнады, пайдалы, қажет, білдім, үйрендім, қызықтым, ұмтылдым, есте сақтадым, жасай аламын. т.б. |
|
Кері байланыс парақшасы таратылады |
Бағалау.
4-тапсырма.
Берілген мәтін ішінен гиподинамияның салдарын (себептерін) анықтаңдар.
АҚШ халқының 60%-ы семіздіктен зардап шегуде. Бұған кінәлі әрине – фастфуд өнімдері. Денсаулығыңызды ойлайтын болсаңыз , үй тағамдарын жеуге тырысыңыз. Спортпен айналысыңыз. Спортпен шұғылданбау, қозғалмау және т.б. себептер түрлі ауруларға ұшыратады. Ол семіздікке де әкелуі мүмкін. Бұл жағдайда организмнің зат алмасуының бұзылуы және сүйек пен буынға салмақ түсуінің өсуі тірек-қимыл аппараттарында өзгерістер тудырады. Қатты семіру тыныс алу және жүрек –қантамырлар жүйелерінде де өзгерістер туғызып, өкпе мен жүрек қызметін әлсіретеді. Артық салмақ қант диабетінің, гипертония ауруларының, стенокардия мен миокард инфарктісінің , өтке тас байлану, т.б. аурулардың пайда болуына әсер етеді.
шағым қалдыра аласыз













