|
Бөлім |
|
|
|
Педагогтің аты - жөні |
Ахметова Асемай |
|
|
Күні |
23.02.2022 |
|
|
Сынып: 9 Ә |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Ғабит Мүсірепов «Ұлпан» романы |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.1.4.1. Көркем шығармалардан алған үзінділерді шығармашылық жұмыстарда қолдану |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: Романнан алған үзінділермен берілген шығармашылық жұмыстарды орындауға талпынады Оқушылардың басым бөлігі: Романнан алған үзінділерді шығармашылық жұмыста қолдана алады Кейбір оқушылар: Романнан алған үзінділерді шығармашылық жұмыстарда өмірмен байланыстыра алады |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі\уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 10 мин |
Оқушылардың сабаққа қатысуын түгендеу. Сыныпта жағымды ахуал туғызу мақсатында тілек жазылған тәттілерді тарату. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Үй жұмысын тексеру. Үй жұмысы Canva бағдарламасы арқылы инфографика жасап келу. Оқушыларды ақындардың ана жайлы өлеңдері арқылы топқа бөлу. 1 – топ: Мұқағали өлеңі 2 – топ: Төлеген өлеңі 3 – топ: Қадыр Мырза Али өлеңі 4 – топ: Мағжан Жұмабаев өлеңі 5 – топ: Тұманбай Молдағалиев өлеңі Жаңа сабақтың тақырыбын анықтау мақсатында сұрақтарға жауап бере отырып пазл құрастыру |
Оқушылар үйге берілген инфографиканы топ бойынша 2 мин ішінде қорғайды Оқушылар өткенді еске түсіре отырып сұрақтарға жауап береді |
Балл |
https://learningapps.org/display?v=p78hwghmk22 |
|
Сабақтың ортасы 25 мин |
Топтық жұмыс «Фанфик» әдісі (Фанаттың әңгімесі әдісі) 1-тапсырма Әр топқа романнан үзіндіні қолдана отырып фанфик бағыттарының тапсырмаларын орындайды. Фанфик бағыттары: 1 – топ: Шығармадан тыс қалған көрініс. Осы шығармада тағы қандай оқиға болуы мүмкін? 2 – топ: Жалғасы Шығарма кейіпкерлерінің тағдырын әрі қарай қалай болуы мүмкін? 3 – топ: Фокусты ауыстыру. Бұл кейіпкердің шығармадағы орны қандай? Ол бұл шығармада болмағанда оқиға желісі қалай болар еді? 4 – топ: Моральдық қайта бағдарлау. Жағымды кейіпкерді, жағымсыз кейіпкерге айналдыру немесе керісінше. 5 – топ: Жанрлық трансформация. Берілген үзіндідегі негативті, позитивке айналдыру. Дискриптор: — шығарма мазмұнына өзгеріс енгізеді; — шығармашылық жұмыс жасайды; — кейіпкер тағдырын болжайды. 2 – тапсырма «Семантикалық карта» әдісі Оқушылар шығармадан алынған үзінділердің кімдікі екенін табады Дискриптор: — шығарма үзіндісіндегі сөздерді кім айтқанын табады; — нақты қандай оқиғада айтылғанын айтады; 3 – тапсырма «Еркін қалам» әдісі «Есенейдің құрығы мойныма түсе қалса, оны алып кететін күш біздің аз ғана ауыл кірме Күрлеуітте жоқ. Құдай салды – біз көндік. Бірақ, ағаңның есінде болсын – Ұлпан арзанға түспейтін қыз». Ғ.Мүсіреповтің «Ұлпан» романынан берілген үзіндідегі асты сызылған тіркестерді қолданып, қазақ қыздарының тағдыры туралы өз ойыңызды жазыңыз. Дискриптор: — шығарма үзіндісіндегі ұсынылған тіркестерді қолданады; — үзіндіге қатысты өз ойын жазады; — шығармашылығын қосады. |
Оқушылар топта жұмыс жасайды |
Балл |
|
|
Сабақтың соңы 10 мин |
Рефлексия: «3-2-1» стратегиясы Бүгінгі сабақтан алған 3 маңызды ақпаратты ; Бүгінгі сабақта қиындық тудырған екі аспекті; Бүгінгі сабақта ұнаған 1 іс-әрекет. Бағалау парағы бойынша талдау жасау Үй жұмысы: «Ұлпан» романына буктрейлер түсіру |
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ: Ғ.Мүсірепов "Ұлпан" романы
Ашық сабақ: Ғ.Мүсірепов "Ұлпан" романы
|
Бөлім |
|
|
|
Педагогтің аты - жөні |
Ахметова Асемай |
|
|
Күні |
23.02.2022 |
|
|
Сынып: 9 Ә |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Ғабит Мүсірепов «Ұлпан» романы |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.1.4.1. Көркем шығармалардан алған үзінділерді шығармашылық жұмыстарда қолдану |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: Романнан алған үзінділермен берілген шығармашылық жұмыстарды орындауға талпынады Оқушылардың басым бөлігі: Романнан алған үзінділерді шығармашылық жұмыста қолдана алады Кейбір оқушылар: Романнан алған үзінділерді шығармашылық жұмыстарда өмірмен байланыстыра алады |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі\уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 10 мин |
Оқушылардың сабаққа қатысуын түгендеу. Сыныпта жағымды ахуал туғызу мақсатында тілек жазылған тәттілерді тарату. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Үй жұмысын тексеру. Үй жұмысы Canva бағдарламасы арқылы инфографика жасап келу. Оқушыларды ақындардың ана жайлы өлеңдері арқылы топқа бөлу. 1 – топ: Мұқағали өлеңі 2 – топ: Төлеген өлеңі 3 – топ: Қадыр Мырза Али өлеңі 4 – топ: Мағжан Жұмабаев өлеңі 5 – топ: Тұманбай Молдағалиев өлеңі Жаңа сабақтың тақырыбын анықтау мақсатында сұрақтарға жауап бере отырып пазл құрастыру |
Оқушылар үйге берілген инфографиканы топ бойынша 2 мин ішінде қорғайды Оқушылар өткенді еске түсіре отырып сұрақтарға жауап береді |
Балл |
https://learningapps.org/display?v=p78hwghmk22 |
|
Сабақтың ортасы 25 мин |
Топтық жұмыс «Фанфик» әдісі (Фанаттың әңгімесі әдісі) 1-тапсырма Әр топқа романнан үзіндіні қолдана отырып фанфик бағыттарының тапсырмаларын орындайды. Фанфик бағыттары: 1 – топ: Шығармадан тыс қалған көрініс. Осы шығармада тағы қандай оқиға болуы мүмкін? 2 – топ: Жалғасы Шығарма кейіпкерлерінің тағдырын әрі қарай қалай болуы мүмкін? 3 – топ: Фокусты ауыстыру. Бұл кейіпкердің шығармадағы орны қандай? Ол бұл шығармада болмағанда оқиға желісі қалай болар еді? 4 – топ: Моральдық қайта бағдарлау. Жағымды кейіпкерді, жағымсыз кейіпкерге айналдыру немесе керісінше. 5 – топ: Жанрлық трансформация. Берілген үзіндідегі негативті, позитивке айналдыру. Дискриптор: — шығарма мазмұнына өзгеріс енгізеді; — шығармашылық жұмыс жасайды; — кейіпкер тағдырын болжайды. 2 – тапсырма «Семантикалық карта» әдісі Оқушылар шығармадан алынған үзінділердің кімдікі екенін табады Дискриптор: — шығарма үзіндісіндегі сөздерді кім айтқанын табады; — нақты қандай оқиғада айтылғанын айтады; 3 – тапсырма «Еркін қалам» әдісі «Есенейдің құрығы мойныма түсе қалса, оны алып кететін күш біздің аз ғана ауыл кірме Күрлеуітте жоқ. Құдай салды – біз көндік. Бірақ, ағаңның есінде болсын – Ұлпан арзанға түспейтін қыз». Ғ.Мүсіреповтің «Ұлпан» романынан берілген үзіндідегі асты сызылған тіркестерді қолданып, қазақ қыздарының тағдыры туралы өз ойыңызды жазыңыз. Дискриптор: — шығарма үзіндісіндегі ұсынылған тіркестерді қолданады; — үзіндіге қатысты өз ойын жазады; — шығармашылығын қосады. |
Оқушылар топта жұмыс жасайды |
Балл |
|
|
Сабақтың соңы 10 мин |
Рефлексия: «3-2-1» стратегиясы Бүгінгі сабақтан алған 3 маңызды ақпаратты ; Бүгінгі сабақта қиындық тудырған екі аспекті; Бүгінгі сабақта ұнаған 1 іс-әрекет. Бағалау парағы бойынша талдау жасау Үй жұмысы: «Ұлпан» романына буктрейлер түсіру |
|
|
|
шағым қалдыра аласыз













