Бекітілді: Смаилова И.А.__________ Тексерілді: Жунисбаева А.Ж.__________
|
Бөлім: |
9-бөлім. Координация және реттелу |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Ильяс Аяжан |
|
Күні: |
29.02.2024ж. |
|
Сыныбы: |
8Б Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
§41. Гормондар арқылы гуморальды реттелу |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.1.7.4 эндокринді, экзокринді және аралас бездердің орналасқан жерлерін анықтау; |
|
Сабақтың мақсаты: |
-эндокриндік, экзокриндік және аралас бездердің айырмашылығын анықтау -эндокриндік, экзокриндік бездерге мысалдар келтіру -бездердің негізгі қызметтерін түсіндіру |
Сабақтың барысы
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 10 мин. |
І.Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық ахуал Оқушыларға жақсы көңіл күй тілеу Үй тапсырмасын сұрау Үй тапсырмасын «Жабық лото» әдісімен сұрап, лото жауаптарымен тақырыпты ашу. Яғни сұрақ жауаптарындағы сандардын астындағы әріптерді құрау арқылы сөйлем шығару. 1. Жақыннан көру қабілеті неше жастан бастап нашарлайды?45-50 жас 2. Көзбұршақ нешінші оптикалық жүйе? 2 3. Иттердің есту және көру қабілеттері неше есе жоғары? 5 есе 4. Төңкеріліп көрінетін көз әйнекті ұзақ уақыт киіп, шешкеннен кейін неше күнде қайта бейімделу жүреді? 10 күнде 5.Кітап оқығанда көз ара-қашықтығы қанша см болуы керек? 30-35см 6. Көздің қосымша бөліктері нешеу? 6-қабақ, қас, кірпік, жас безі, көз бұлшық еттері, көз алмасы. 7.Тығыз дәнекер ұлпасынан тұратын ақ қабық көздің нешінші қабығы? 1 8. Адам сыртқы ортадағы ақпаратты қабылдайды 80-90% 9. Көз алмасы неше қабықшадан тұрады? 3 10. Көру рецепторлары не деп аталады? Таяқша, құтыша 11. Есту рецепторлары? Кірпікшелі жасушалар 12. Есту сүйектері: балғашық, төстік, үзеңгі 13. Таяқшаларда қандай пигмент орналасқан: родопсин Құтышаларда қандай пигмент болады? Йодопсин 14. Мида заттың бейнесі қалай қабылданады? Төңкерілген. 15. Заттың бейнесі дұрыс қабылданады: торлы қабық 16. Нәрестеде жоғары, төмен түсінігі қай кезде пайда болады? 3 айда |
Оқушылар сынып жағдайына ыңғайланып, сабаққа дайындалады Оқушылар жекелеп келіп сұрақтарға жауап береді. Өткен бөлімдері бойынша білімдерін қайталайды Жауаптарды кері айналдырып, жаңа сабақтың тақырыбын ашады |
Қ.Б: 2 балл Дескриптор: -рецепторларың қызметін біледі; -көру рецепторларын біледі; _есту рецепторларын біледі. Қ.Б: 2 балл Дескриптор: -рецепторларың қызметін біледі; -көру рецепторларын біледі; -есту рецепторларын біледі. Қ.Б: жарайсың, жақсы түсініпсің, керемет және т.б. |
Оқулық Алматы: «Атамұра» 2018. А.Р.Соловьева Б.Т.Ибраимова §40. Есту және көру рецепторлары 164бет. Дәптер Презентация: Оқулық Алматы: «Атамұра» 2019. Н.Г.Асанов А.Р.Соловьева Б.Т.Ибраимова 164 бет Презентация: |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 30 мин.
|
Жаңа тақырып Жаңа сабақ: гуморалдық реттелу түсініктері, бездердің гормондары туралы шағын түсіндірме слайд көрсету. Эндокриндік жүйе бездері мен гормондары және орналасуы, гармондар туралы мұғалім түсіндіруі. Тапсырмаға көшпес бұрын дәптермен жұмыс жасалады: терминдерді анықтамасымен жазып алады. Жаңа шартты белгілерді дәптерге түсіру Тақырыпты пысықтау Тапсырма 1 Жұппен жауап беру. «Жалған, ақиқат» әдісі 1, Бездердің ішінде түзілетін заттарды секреция, ал бөлінетін заттарды секрет деп атайды -ақиқат 2.Сыртқы секреция бездерінің белгілері: сөл бөліп шығаратын өзегі болмайды, сөлі тікелей қанға бөлінеді, оның сөлін гормондар деп атайды –жалған 3.Ішкі секреция бездері бір мезгілде қанға гормондар, сыртқа сөлдер бөледі -жалған 4. Сыртқы секреция бездері дегеніміз жасушалардан бөлінген секреттерді дененің сыртына немесе сыртқа бөліп шығарушы мүшелерге өтетін бездер - ақиқат 5.Аралас секреция бездері бір мезгілде қанға гормондар, сыртқа сөлдер бөледі – ақиқат 6. Бездер ағзаның және жасушалар тобының қызметін өзгертетін, бір мезгілде бірнеше үдеріске әсер ететін арнайы заттар – жалған Тапсырма 2 Топтық сайыс
1-з 2-е 3-с 4-ж 5-д 6-в 7-б 8-а 9-г 2. Cұрақтар мен жауаптарын реттілік бойынша бірлестіріп, пирамида құрастырады. 3. Әр топ қарама-қарсы екі топқа тақырып бойынша сұрақ құрастырады. Соңында қарсы топтан алған екі сұраққа жауап береді. Тапсырма 3 «Фишбоун» стратегиясы. Сұрағы: гуморальды реттелуде гормондардың маңызы қандай?
Қосымша көмек керек оқушылар үшін:
Қабілеті жоғары оқушы үшін: • Сыртқы орта жағдайлары ішкі секреция бездерінің жұмысына әсер етеді ме? Ойларыңды жинақтап, түсіндіріп беріңдер Бекіту тапсырмасы Wordwoll платформасында оқушылар берілген суретке гормондарды ретімен орналастырып шығады. |
Оқушылар мұғалімді мұқият тыңдап, жаңа тақырыппен танысады Оқушылар дәптермен жұмыс жасайды, термин сөздерді жазып алады. Оқушылар жалпы сынып бойынша сұрақтардың жалған немесе ақиқат екеніне жауап береді. Оқушылар жылдамдатып кестені сәйкестендіреді Оқушылар сұрақтың реттілігін тауып, пирамида құрастырады. Әр топ мүшесі сұрақ құрастырып, өздеріне түскен сұраққа жауап береді. Оқушылар балық қаңқасына нұқсаулық бойынша жауаптарын жазады Оқушы бездерді ретімен орналастырады Өз ойларын нақтылап, жауап береді Сыныппен бірге гормондарды ретімен орналастырып шығады |
Қ.Б: жарайсың, жақсы түсініпсің, керемет және т.б. Қ.Б: Талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға ынталандыру стикерлері таратылады Қ.Б: 1 балл Дескриптор: -Бездерді құрылысына қарай дұрыс ажырата алады; -Жаңа терминдерді біледі.
Қ.Б: 1 балл Дескриптор: -гормондарды біледі. -топ мүшелері толық қатысады; -терминдерді сипаттай алады; Қ.Б: 2 балл Дескриптор: -гормондардың орналасу ретін біледі; -сұрақтарға дұрыс жауап береді. Қ.Б: 2 балл Дескриптор: - тақырыпқа сай сұрақ құрастырады; - берілген ақпаратты түрлендіре алады Қ.Б: 2 балл Дескриптор: -гуморальды реттелуді біледі; -гормондардың маңызын талдай алады.
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Ильяс Аяжан ДарынқызыШағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз Ашық сабақ Гормондар 8 сынып
Тақырып бойынша 31 материал табылды
Ашық сабақ Гормондар 8 сыныпМатериал туралы қысқаша түсінік
-эндокриндік, экзокриндік және аралас бездердің айырмашылығын анықтау
-эндокриндік, экзокриндік бездерге мысалдар келтіру
-бездердің негізгі қызметтерін түсіндіру
Материалдың қысқаша нұсқасы Бекітілді: Смаилова И.А.__________ Тексерілді: Жунисбаева А.Ж.__________
Сабақтың барысы
| ||||||||||||||||||||||||||||||||
















