Тақырып бойынша 11 материал табылды

Ашық сабақ Графикалық редактор. 5 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
PAINT графикалық редакторын бағыттауды, қосуды, ашуды, сурет салу және сақтауды үйрете отырып, оқушылардың сыни ойлау арқылы ақпараттық-коммуникативтік құзыреттілігін қалыптастыру.
Материалдың қысқаша нұсқасы

Сабақтың тақырыбы: PAINT ГРАФИКАЛЫҚ РЕДАКТОРЫ                                        

Сурет салу, сақтау және ашу

Сабақтың мақсаты: PAINT графикалық редакторын бағыттауды, қосуды, ашуды, сурет салу және сақтауды үйрете отырып, оқушылардың сыни ойлау арқылы ақпараттық-коммуникативтік құзыреттілігін қалыптастыру.

Міндеттері:

  • «Растрлық графикалық редактор» ұғымын бере отырып, практикалық жұмысқа баулу;

  • топтық жұмыс арқылы бірлескен жұмысты ұйымдастыру;

  • Оқушыларға еңбекқорлық туралы түсінік қалыптастыру;

тақырыпты АКТ-ның көмегімен аша отырып, сыни ойлауға жетелеу.

Күтілетін нәтиже:

  • Топпен жұмыс істеуге дағдыланды.

  • Сурет өлшемін орнатуды, сақтауды. Түстер палитрасын іске қосуды. Қылқалам, қарындаш, сызық, доғал, масштаб құралдарын қолдануды.

  • Тақырып бойынша мағлұмат бере отырып, практикалық жұмысқа баулу

  • Еңбекқорлық түсініктері қалыптасты.

  • АКТ- ны тиімді қолдана алады.

сыни ойлаулары қалыптасты

Қолданылатын модульдер: Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету, Оқыту үшін бағалаужәне оқуды бағалау, Оқыту мен оқуда ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану.

Әдіс-тәсілдер: Миға шабуыл, топтық жұмыс, компьютермен жұмыс, сергіту сәті, «Жұбыңды тексер, бағала», рефлексия.

Сабақтың барысы

І Ұйымдастыру кезеңі 5 мин

Психологиялық дайындау «Ақтілек»

- Көңіл - күйлеріңіз қалай?

- Сабаққа дайынсыңдар ма?

- Ендеше бастайық.

Біз бүгін екі топқа бөлініп, жарысамыз.

  1. «Принтер» тобы:

  2. «Монитор» тобы:

Принтер, Компьютер суреттері арқылы оқушыларды топқа бөлу. Топқа ат қою және топ басшыларын сайлау.

ІІ. Миға шабуыл. 5 мин «Сәйкестендіру» ойыны

(Үй тапсырмасы)


















ІІІ. Негізгі бөлім. Мағынаны тану. 10 мин

Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен таныстыру.

Сабақтың тақырыбын дәптерлеріне жазып алады.

1 және 2 топтарға «PAINT графикалық редактор» тарауын оқып, постерде қорғау тапсырылады.

Екі топ бір-біріне циклді түрде постерлерін түсіндіреді. Топтар бір-бірін формативті бағалайды. Саусақтары арқылы. Өте жақсы, жақсы, орташа.

Сосын мұғалім топты өзі формативті бағалайды. «2 жұлдыз,1 тілек» арқылы бағалайды.


IV. Компьютердегі тәжірибелік жұмыс оқулықта. 10 мин Деңгейлік тапсырмалар 1, 2, 3

А деңгейі

  1. Ж Shape1 аңа сурет салыңдар.

  2. Сурет салу аймағындағы маркерлерді жылжыта отырып,

суреттің мөлшерін 10*15 см етіп алыңдар.

  1. Белсенді түстерді таңдаңдар.

  2. Қылқаламды, Қарындаш сайманын, Сызық және Сопақ

(Овал) фигураларын пайдаланып сурет салыңдар (77-сурет).

  1. Бояу үшін контурлардың «тесіктері» болмауы

керек екеніне көңіл аударыңдар. Ұсақ детальдармен жұмыс

жасау үшін Масштаб сайманын қолданыңдар.

Суретті үлгі бойынша бояңдар. Аймақтардың контурларын

бояп көріңдер. 1-тәсіл – алдымен қара түске, одан кейін қажетті түске бояңдар. 2-тәсіл – қажетті түсті – фонның, ал қараны Қылқаламның түсі етіп алып, боялған өшіргішті пайдаланып, түсті өзгертіңдер.

  1. С уретті «5а сыныбы» бумасында Ойыншық.bmp деген атпен сақтаңдар.



В деңгейі

  1. Қар бүршіктерінің бейнесін қосыңдар (78-сурет).



С деңгейі

  1. Суретке мәтін қосыңдар (79-сурет).


Барлығы

Бағалау критериі

Суреттің үлгіге сай салынып, және көркемдігіне 1 балл

Боялуына және қар бүршіктерін қосу 2 балл

Суртке мәтін қосу 3 балл


Сергіту сәті

Жаттығуды орындарында тұрып орындау.

(презентация көрсетіледі)


«Жұбыңды тексер, бағала» әдісі. Бекіту тапсырмасы. «Өзіңді тексер» 5 мин

Мақсаты: Бағалау өлшемдерін негізге ала отырып, бірін-бірі бағалау іс әрекетін жүзеге асыру..

Таныстырылымда тест сұрақтарын жазып, интербелсенді тақтадан көрсете отырып, дұрыс жауаптарын табу. Жұптасып бір-бірінің жауаптарын өзара бағалау.

Тақтадан дұрыс жауап көрсетілгенде, бағалау өлшемдерін негізге ала отырып, жұптар бірін- бірі бағалау әрекетін жүзеге асырады.

Барлығы – 9

Бір сұрақ 1 балл.

1

2

3

4

5

6

7

8

9

C

B

A

A

A

C

A

D

C

Қорытынды 3 мин


«Графикалық диктант»


Paint ........................... редактор. Редакторда .................. салуға, ........................бояуға,..................... енгізуге мүмкіндік береді. Программаны іске қосу үшін ..........................- ........................-..........................-.................. командасын орындау керек. Сурет салғанда .............құралды пайдалануға болады. Сурет ........................... салынады. Салынған суретті............................. командасы арқылы сақтаймыз.


Мақсаты: игерген білім жайында кері байланыс жасау.

Бүгінгі сабақта нені білдіңдер?

Тағы не туралы білгілерің келеді?

Осы тақырып бойынша не ой түйдіңдер? Сауалдарына жауапты кестеге түсіреді

Рефлексия 3 мин

Жеке өзім үшін .....

а) Тақырыпты түсіндім

ә) Сурет салып үйрендім

б) Сабақ қызықты болды

Сізге сабақ уақытында сурет салу үшін не кедергі болды?

а) Білімім

ә) Уақыт

б) Ештеңе

Сабақ кезеңінде қиыншылықты жеңуге кім көмек берді?

а) Сыныптасым

ә) Мұғалім

б) Ешкім

в) Оқулық


Топ басшысы сабақ барысында топ мүшесі қаншалықты жауап бергенін бағалау парағына белгілеу арқылы бағалайды.

Бағалау парағы

Аты-жөні

«Сәйкестендіру» тест


Мағынаны тану. Постер

Компьютердегі тәжірибе

лік жұмыс.

«Жұбыңды тексер, бағала» әдісі. Тест

«Графикалық диктант»


Қорытынды











































Жалпы бағалау критерийі экраннан көрсеттім. 
Бағалау парағы
Аты жөні:___________________________
25 жоғары – «5»
20 жоғары – «4»
10 жоғары – «3»
1
0 төмен немесе ұпай жоқ болса– «2»
кезең жалпы ұпайы көлемі ұпайы Қорытынды ұпайы/ бағасы

Рефлексия. Бүгінгі сабақтан алған әсерлерінді стикерлерге жазу. Оқушылар сабақтан алған әсерлерін смайликтерге стикерлерді жапсыру арқылы білдіреді. Әр түрлі стикерлер

Үйге тапсырма. ІV ТАРАУ. PAINT ГРАФИКАЛЫҚ РЕДАКТОРЫ                                         § 14 Сурет салу, сақтау және ашу. «Қыс» тақырыбына композиция ойластырып келу. Күнделікпен жұмыс


Shape3 Shape2













Shape5 Shape4















Shape7 Shape6













Shape8 Shape9













Shape10 Shape11














Shape12

Shape13













Shape14 Shape15















Shape16 Shape17






























«Графикалық диктант» 3 мин


Paint ........................... редактор. Редакторда .................. салуға, ........................бояуға,..................... енгізуге мүмкіндік береді. Программаны іске қосу үшін ..........................- ........................-..........................-.................. командасын орындау керек. Сурет салғанда .............құралды пайдалануға болады. Сурет ........................... салынады. Салынған суретті............................. командасы арқылы сақтаймыз.




«Графикалық диктант» 3 мин


Paint ........................... редактор. Редакторда .................. салуға, ........................бояуға,..................... енгізуге мүмкіндік береді. Программаны іске қосу үшін ..........................- ........................-..........................-.................. командасын орындау керек. Сурет салғанда .............құралды пайдалануға болады. Сурет ........................... салынады. Салынған суретті............................. командасы арқылы сақтаймыз.



«Графикалық диктант» 3 мин


Paint ........................... редактор. Редакторда .................. салуға, ........................бояуға,..................... енгізуге мүмкіндік береді. Программаны іске қосу үшін ..........................- ........................-..........................-.................. командасын орындау керек. Сурет салғанда .............құралды пайдалануға болады. Сурет ........................... салынады. Салынған суретті............................. командасы арқылы сақтаймыз.

Аты-жөні

«Сәйкестендіру» тест


Мағынаны тану. Постер

Компьютердегі тәжірибе

лік жұмыс.

«Жұбыңды тексер, бағала» әдісі. Тест

«Графикалық диктант»


Қорытынды











































Бағалау парағы




Бағалау парағы

Аты-жөні

«Сәйкестендіру» тест


Мағынаны тану. Постер

Компьютердегі тәжірибе

лік жұмыс.

«Жұбыңды тексер, бағала» әдісі. Тест

«Графикалық диктант»


Қорытынды













































Бағалау парағы


Аты-жөні

«Сәйкестендіру» тест


Мағынаны тану. Постер

Компьютердегі тәжірибе

лік жұмыс.

«Жұбыңды тексер, бағала» әдісі. Тест

Графикалық диктант


Қорытынды













































Рефлексия 3 мин

Жеке өзім үшін .....

а) Тақырыпты түсіндім

ә) Сурет салып үйрендім

б) Сабақ қызықты болды

Сізге сабақ уақытында сурет салу үшін не кедергі болды?

а) Білімім

ә) Уақыт

б) Ештеңе

Сабақ кезеңінде қиыншылықты жеңуге кім көмек берді?

а) Сыныптасым

ә) Мұғалім

б) Ешкім

в) Оқулық

Shape18

Рефлексия 3 мин

Жеке өзім үшін .....

а) Тақырыпты түсіндім

ә) Сурет салып үйрендім

б) Сабақ қызықты болды

Сізге сабақ уақытында сурет салу үшін не кедергі болды?

а) Білімім

ә) Уақыт

б) Ештеңе

Сабақ кезеңінде қиыншылықты жеңуге кім көмек берді?

а) Сыныптасым

ә) Мұғалім

б) Ешкім

в) Оқулық

Shape19

Рефлексия 3 мин

Жеке өзім үшін .....

а) Тақырыпты түсіндім

ә) Сурет салып үйрендім

б) Сабақ қызықты болды

Сізге сабақ уақытында сурет салу үшін не кедергі болды?

а) Білімім

ә) Уақыт

б) Ештеңе

Сабақ кезеңінде қиыншылықты жеңуге кім көмек берді?

а) Сыныптасым

ә) Мұғалім

б) Ешкім

в) Оқулық

Shape20


Рефлексия 3 мин

Жеке өзім үшін .....

а) Тақырыпты түсіндім

ә) Сурет салып үйрендім

б) Сабақ қызықты болды

Сізге сабақ уақытында сурет салу үшін не кедергі болды?

а) Білімім

ә) Уақыт

б) Ештеңе

Сабақ кезеңінде қиыншылықты жеңуге кім көмек берді?

а) Сыныптасым

ә) Мұғалім

б) Ешкім

в) Оқулық


Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
27.12.2017
897
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі