жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ашық сабақ Грекия тақырыбына қмж
ашық сабақ Грекия тақырыбына қмж
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 3С бөлімі. Грекия мәдениеті. Пәні: Дүниежүзі тарихы |
Мектеп: |
||||||
|
Күні: |
Мұғалім: |
||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқаны: 15 |
Қатыспағаны: 0 |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ежелгі Грекияның гимназия, лицей, академиялары нені үйретті. |
||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты |
5.2.4.2 – ғылымдардың (арифметика, геометрия, астрономия, медицина) пайда болып, дамуына шаруашылық іс-әрекет пен әлеуметтік өзгерістердің ықпалын сипаттау; 5.2.4.1– ежелгі қоғамның дамуындағы жазудың рөлін сипаттау; 5.1.2.1-ежелгі қоғамның әлеуметтік ұйымдасуын сипаттау; |
||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Ғылымдардың пайда болуы,дамуы туралы және оның шаруашылық іс-әрекеттегі ықпалына тигізген әсерін біледі. Ежелгі қоғамдағы қалыптасқан жазу рөлі туралы біледі; Ежелгі қоғамның дамуындағы әлеуметтік ұйым туралы білім қалыптасады. |
||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейлері |
Білу,түсіну |
||||||
|
Бағалау критерийлері |
Ғылымдардың қалыптасуы мен дамуына қоғамдағы өзгерістердің тигізген ықпалын сипаттайды; Ежелгі қоғамның дамуындағы жазудың рөлін сипаттайды; |
||||||
|
Құндылықтарға баулу |
-Қарым-қатынас мәдениеті -Өзгелердің көзқарасына құрметпен қарау |
||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Әдебиет,география |
||||||
|
Тілдік мақсат |
Гимназия,Академия,Лицей,Палестра(туралы жазу) |
||||||
|
Алдыңғы білім |
Ежелгі Грекия өнерінде мифтер қандай көрініс тапқанын біледі. |
||||||
|
Жоспар |
|||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||
|
Басы |
I.Ұйымдастыру кезеңі: Психологиялық ахуал қалыптастыру: 3 минут «Өзі туралы кластер» тренинг Оқушылар танысу үшін өздері туралы кластерлер құрастыруы керек. Олар парақтың ортасындағы шеңберге өз есімдерін жазып, одан таралатын шеңберлерге өздерінің өмірінде маңызы бар бес негізгі рөлін жазады. Мысалы: Үйдің үлкені, адал дос,сүйікті бала т.б. оқушыларды мадақтау арқылы бағалау.
Сыныпты топқа бөлу «Сиқырлы конверт» әдісі арқылы арқылы 3 топқа бөлу. 1 – топ «гректер» 2 – топ «египеттер» 3 – топ «римдер»
II.Үй тапсырмасын сұрау: Оқушылардың оқу жетістігі анықтау Ой қозғау арқылы үй тапсырмасы сұралады.
Сурет арқылы жаңа тақырыпты
ашу.
2. Не ерекше болды? 3. Тақырыпты болжап көріңіз... Болжамдарын негіздейді. |
А4 қағаз
Мұғалімге арналған нұсқаудық, оқулық, үлестірме Қағаздар, Суреттер Интербелсенді тақта
|
|||||
|
Ортасы |
ІІІ. Жаңа тақырып. Жаңа тақырыппен таныстыру 1 тапсырма. «Айнымалы бекеттер» әдісін қолдану арқылы топтық жұмыс жүргізу. 1 – топ.(гректер) Ежелгі Грекиядағы ғылымның қалыптасып,дамуына қандай жағдайлар әсер еткенін сипаттаймыз? 2 – топ. (египеттер). Ежелгі қоғамның дамуындағы жазудың рөлін анықтаңдар ? 3 – топ. (римдер). Ежелгі Грек мектептерін атаңдар ?
Әр топтың баяндамашысы өз бақылау нәтижесімен таныстырады. Бағалау: « 2 жұлдыз,бір тілек »
Дескриптор: 1.Ежелгі Грекиядағы ғылым туралы сипаттайды. 2.Ежелгі гректердің жазуын анықтайды. 3.Ежелгі Грекия мектептерін атайды.
Дәптермен жұмыс: Жаңа сөздерді жазу. (палестра,академия,лицей,гимназия)
2 тапсырма. Жұптық жұмыс. «Дәлелде,түсіндір» стратегиясы. Ежелгі Грекиядағы ғылымның дамуына қандай жағдай жасалғанын дәлелдейді; Ежелгі Грекиядағы мәдениет пен тәрбиенің ерекшелігін түсіндіреді; Ежелгі Гректердің жазуын талқылайды; Сынып тыңдайды. Ең басты дәлел дәптерге жазылады. Жұптық бағалау дайын жауап үлгісімен.
3 тапсырма. Венн диаграммасы. Ежелгі грек мектептері мен қазіргі мектептердің айырмашылықтарын жаз.
Ежелгі грек мектептері
Қазіргі мектептер
Бағалау дескриптор арқылы
Ежелгі Грек мектептерімен қазіргі мектептердің ерекшелігін атайды; Ежелгі Грек мектептерімен қазіргі мектептердің ұқсастығын анықтайды; Ежелгі Грек мектептерімен қазіргі мектептедің айырмашылықтарын жазады;
|
Оқулық
Кесте
Венн диаграммасы А3 формат,маркер
|
|||||
|
Соңы |
Сабақты бекіту: Кері байланыс: «плюс,минус,қызықты» «П»-«плюс»-сабақ барысында өзіне ұнағаннын бәрін жазады; «М»-«минус»- сабақта өзіне ұнамағаннын барлығын жазады; «Қ»-«қызықты»-оқушылар өздерін таңқалдырған немесе жаңа ақпарат туралы жазады; Оқушылар өздеріне белгілі мағлұматтар мен жаңа деректерді салыстырады, бұрынан білетіндерінің негізінде өздерінің танымдық талаптарын анықтайды.
Рефлексия. «Білім ағашына» стикерлерді жапсыру. Сары түс – түсіндім. Жасыл түс – түсінбедім. Үйге тапсырма: Тақырыпты оқып сурет бойынша әңгіме құрастыру. |
Кесте
Сурет,стикерлер
оқулық
|
|||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жопарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері, денсаулық, АКТ-мен байланыс. |
|||||
|
Топтық, жұптық жұмыс арқылы оқушыға өзара қолдау көмек көрсету жүзеге асырлады. Ежелгі Грекиядағы жазудың пайда болуымен мектептермен таныстыру. Оқушыларға топпен,жұптық, венн диаграммасы әдіс- тәсілдер арқылы тапсырмалары беріледі. |
1.Оқушылардың сабаққа дайындау мақсатында психологиялық ахуал «Өзі туралы кластер» тренингін өткізу. 2. Топтық жұмыс арқылы оқушылардың бірлескен әрекетін бақылау, өзара мадақтау. 3.Жұптық жұмыс, дайын жазылған үлгі бойынша. 4.Әр оқушының оқу мақсатына жеткендігін анықтау үшін бағалау критерийлері мен дескрипторлар қолдану. 5.Кері байланыс:«плюс,минус,қызықты» кестесі арқылы оқушылардың алған білімдері бағаланады. Рефлексия жасалады.
|
Қауіпсіздік сақталды. АКТ мен байланыс орнатылды. |
|||||
|
Рефлексия |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
|
||||||
|
- Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? - Бүгін оқушылар не білді? - Сыныптағы ахуал қандай болды? - Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? - Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? - Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
|
||||||
|
Қорытынды бағамдау |
|||||||
|
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
|||||||
шағым қалдыра аласыз
















