Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім |
Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті |
||||
|
Педагогтің аты-жөні |
|
||||
|
Күні: |
16.02 .2024ж |
||||
|
Сынып:2 |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
№22 Ғұндар қалай өмір сүреді? |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
2.3.2.1 көрнекі материалдарды зерделеу арқылы ғұндардың өмір салтын сипаттау |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Көрнекі материалдарды зерделеу арқылы ғұндардың өмір салтын сипаттайды |
||||
|
Құндылықты дарыту |
Ұлттық мүдде .Елінің тарихын құрметтейді
|
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы (2мин) |
Психологиялық ахуал туғызу -Бүгінгі сабағымызға қонақтар келіп отыр екен, бұрылып амандасып алайық. -Енді сабағымызды бастамас бұрын көңіл-күйімізді реттеп алайық Ата бабамыздардай иық тіресіп, бір –бірімізбен амандасайық. -Біздің ортақ тақырыбымыз қалай аталады ? -Иә ,Салт-дәстүр және ауыз әдебиет көрісу жоралғысын жасайық |
Амандасу Қимылдар жасайды
Іс-қимыл арқылы көрсетеді |
|
|
|
|
Өткенді пысықтау (2мин)
Сабақтың ортасы (10 мин)
ОДД Білу.Түсіну Оқулықпен жұмыс
ЕББҚ ететін (ойлау деңгейі төмен) балаға тапсырма
1 минуттық сергіту |
Балалар кеше сабағымызда не өттік? Өткен тарихымызға саяхат жасадық Өткен өмірімізден не туралы біліп едік? Бірінші сыныптағы білімізді еске түсірейік Бірінші қазақтар топтасып қалай өмір сүрді? Ең алғашқы өмір сүрген тайпа қалай аталып еді? Тайпа дегенді қалай түсінесіңдер? Тайпа одақ құрып,топтасып өмір сүретін адамдар Оның басшысы, батыр ханшайымы кім болып еді? Томирис туралы не білеміз? Иә, сақ тайпасының патшайымы болған Олар немен айналысқан? Олар нелерді қолға үйретті? Сақ тайпасынан кейін кімдер келді деп ойласыңдар? Осымен тарих аяқталды ма?
Бұл біздің арғы ата бабамыз қалай аталып еді ?
Біз бұны білеміз Біз арғарай біздің тайпалар қандай екенін білгілерің келе ме? Ендеше сұрақтарға жауап беру арқылы білетін боламыз? Сұрақ беру арқылы Ғұн сөзін шығару 1.Археолог -ежелгі заман адамдарының мәдинеті мен тұрмыс- тіршілігін зертейтін адамды кім дейді? -Ғалым 2.Сауда керуендері түйемен қай жолмен жүріп өткен? Ұлы жібек Біз өткен сабақта қай мемлекеттік мерекемен таныстық ? Наурыз Осы шыққан сөздерің бас әріптерін пайдаланып, жаңа тайпаның атауын шығарайық? Ғұн тайпасы Бүгінгі сабағымыздың мақсаты не болмақ? Иә, бүгінгі сабақта ғұндар туралы білетін боламыз. Осы Ғұндар қайда мекендеген екенін білгілерің келе ме? Картаға назар аударайық Тақтада картаны түсіндіру
Сақтардан кейін қай тайпа өмір сүрген? Ғұндар қай жерде мекен еткен? Құрғақшылық кезінде ғұндар қалай қарай қозғалып, елдерді жаулап алды? Ғұндардың батысқа орналасуы неге алып келді? Балалар ғұндар туралы тағы да білгілерің келе ме? Ертеде сауда керуендері тауарларын ұлы жібек бойымен нелер арқылы тасымалдады? Иә,түйемен Ендеше, бүгінгі бағалау түйе керуені болмақ. Түйеннің үстіндегі қржынға ұпай санын жазамыз. Бүгін кімнің керуені көп балл жинайды екен? Бағалауға назар аударайық бүгін неше тапсырма болады екен? Иә,екі тапсырма болады. ҚБ 1-тапсырма Топтық жұмыс Топтық жұмыс ережесін еске түсіруфя «Тірек сызба » әдісі арқылы ғұндардың өмір салтымен танысасыңдар Нұсқаулық Берілген мәтінді мұқият, түсініп оқимыз. Сендерге берілетін келесі тапсырмамыз осы мәтінмен байланысты болмақ.Мәтінен тірек сөздерді тауып топтық жұмыста орындаймыз. Дескриптор: 1. Билеушілерінің атын жазады 2 Баспанасының атауын жазады 3. Қандай егіншілік еккенін жазады 4. Қандай жануарлар баққанын жазады 5.Әшекейдің неден жасалынғанын жазады 6.Неге ұқсайтынын жазады 7.Немен безендірінгенін жазады Нұсқау:Мәтінді оқиды Ғұндардың баспанасы киіз үй болды. Ғұндар билеушісі Аттила «Еділ» болды. Жылқыны ,сиырды ,қойды отарымен бақты. Олар егіншілікпенде айналысып тары екті. Ғұндардың шебер ұсталары алтынан әшекей бұйымлдар жасаған . Оны түрлі түсті тастарымен безендірілген. Олар күн сәулесінің шапағына ұқсайды. Мәтінді оқиды Әр топтың жұмысын тақтаға іліп, дескрипторға сай қорғап айтады. Бағалау парағынан бірінші тапсырманы ашып көрейік. -Бұл тапсырмада не істедік? -Әр топтың тапсырмасына тоқталып, сабақ мақсатына оралу -Ендеше ,біз алдымызға қойған мақсатқа жеттік пе? Мақсатқа жету үшін не істедік? Топтық жұмыстарды орындау арқылы мақсатымызға жете алдық па? |
Сұрақтарға жауап береді
Топ ережесін айтады Оқушылар түрлі болжамдарды келтіреді. Картамен саяхат жасайды Топпен берілген тапсырмаларды орындайды
Тақтада оқып, тексереді. Кері байланыс жасайды
Сабақтың мақсатын анықтайды
Жаттығу жасайды
Шапшаңдыққа, жылдам есептей алуға
Ойын ойнайды
Орманға
Тапсырма орындаймыз |
|
Суреттер
А3 қағазы , маркер .
|
|
|
Саралау тапсырмасы 1
(5мин)
Қысқаша Рефлексия
Сабақты қорыту (10 минут)
|
Келесі, бүгінгі мақсатқа жету үшін келесі саяхатымызды жалғастырамыз,тапсырмалар орындаймыз. Тапсырма-2 Жеке жұмыс .Тест 1.Қазақ жеріне сақтардан кейін кімдер келді? А. Тайпалар Ә. Ғұндар Б. Адамдар
2.Құрғақшылық кезінде ғұндар қалай қарай қозғалды А. Оңтүстікке Ә. Батысқа Б. Шығысқа 5.Ғұндардың батысқа орналасыуы неге алып келді? А. Тайпалардың орнығуына Ә. Қазақстанның дамуына Б. Тайпалардың қозғалысына
-Енді тақтаға қараймыз. -Яғни бұл тапсырманы не үшін орындадық? Тапсырманы орындау арқылы мақсатымызға жете алдық па? . |
Тест тапсырмаларын орындайды.
Бір-бірін тексереді
Өз-өздерін бағалайды
|
|
|
|
|
Кері байланыс Рефлексия (5мин) |
Сабағымызды қорытындылап көрейік.Сабақтың өн бойында не істедік? Балалар бүгінгі саяхатқа немен бардық? -Бүгінгі мақсатымыз қандай болып еді? - Мақсатқа жету үшін не істедік? -Енді балалар осы істеген іс-әрекетіміздің күнделікті өмірімізге пайдасы бар ма? Бар болса, қандай?-Бүгінгі велосипедпен саяхатқа шыққанымыз ұнады ма? Барлық оқушыларға сабақта белсенділік көрсеткендері үшін мадақтау. |
Кері байланыс жасайды |
|
«Карта»
|
|
|
Дескриптор: 1.Қандай жануарлар баққанын жазады 2.Қандай егіншілік еккенін жазады 3. Баспанасының атын жазады 4. Билеушілерінің атын жазады 5.Әшекейдің неден жасалынғанын жазады 6.Неге ұқсайтынын жазады 7.Немен әшекейленетінін жазады |
Дескриптор: 1.Қандай жануарлар баққанын жазады 2.Қандай егіншілік еккенін жазады 3. Баспанасының атын жазады 4. Билеушілерінің атын жазады 5.Әшекейдің неден жасалынғанын жазады 6.Неге ұқсайтынын жазады 7.Немен әшекейленетінін жазады |
|
Дескриптор: 1.Қандай жануарлар баққанын жазады 2.Қандай егіншілік еккенін жазады 3. Баспанасының атын жазады 4. Билеушілерінің атын жазады 5.Әшекейдің неден жасалынғанын жазады 6.Неге ұқсайтынын жазады 7.Немен әшекейленетінін жазады |
Дескриптор: 1.Қандай жануарлар баққанын жазады 2.Қандай егіншілік еккенін жазады 3. Баспанасының атын жазады 4. Билеушілерінің атын жазады 5.Әшекейдің неден жасалынғанын жазады 6.Неге ұқсайтынын жазады 7.Немен әшекейленетінін жазады |
|
Дескриптор: 1.Қандай жануарлар баққанын жазады 2.Қандай егіншілік еккенін жазады 3. Баспанасының атын жазады 4. Билеушілерінің атын жазады 5.Әшекейдің неден жасалынғанын жазады 6.Неге ұқсайтынын жазады 7.Немен әшекейленетінін жазады |
Дескриптор: 1.Қандай жануарлар баққанын жазады 2.Қандай егіншілік еккенін жазады 3. Баспанасының атын жазады 4. Билеушілерінің атын жазады 5.Әшекейдің неден жасалынғанын жазады 6.Неге ұқсайтынын жазады 7.Немен әшекейленетінін жазады |
|
Дескриптор: 1.Қандай жануарлар баққанын жазады 2.Қандай егіншілік еккенін жазады 3. Баспанасының атын жазады 4. Билеушілерінің атын жазады 5.Әшекейдің неден жасалынғанын жазады 6.Неге ұқсайтынын жазады 7.Немен әшекейленетінін жазады |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Ғұндар қалай өмір сүрді? 2-сынып
Ашық сабақ Ғұндар қалай өмір сүрді? 2-сынып
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім |
Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті |
||||
|
Педагогтің аты-жөні |
|
||||
|
Күні: |
16.02 .2024ж |
||||
|
Сынып:2 |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
№22 Ғұндар қалай өмір сүреді? |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
2.3.2.1 көрнекі материалдарды зерделеу арқылы ғұндардың өмір салтын сипаттау |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Көрнекі материалдарды зерделеу арқылы ғұндардың өмір салтын сипаттайды |
||||
|
Құндылықты дарыту |
Ұлттық мүдде .Елінің тарихын құрметтейді
|
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы (2мин) |
Психологиялық ахуал туғызу -Бүгінгі сабағымызға қонақтар келіп отыр екен, бұрылып амандасып алайық. -Енді сабағымызды бастамас бұрын көңіл-күйімізді реттеп алайық Ата бабамыздардай иық тіресіп, бір –бірімізбен амандасайық. -Біздің ортақ тақырыбымыз қалай аталады ? -Иә ,Салт-дәстүр және ауыз әдебиет көрісу жоралғысын жасайық |
Амандасу Қимылдар жасайды
Іс-қимыл арқылы көрсетеді |
|
|
|
|
Өткенді пысықтау (2мин)
Сабақтың ортасы (10 мин)
ОДД Білу.Түсіну Оқулықпен жұмыс
ЕББҚ ететін (ойлау деңгейі төмен) балаға тапсырма
1 минуттық сергіту |
Балалар кеше сабағымызда не өттік? Өткен тарихымызға саяхат жасадық Өткен өмірімізден не туралы біліп едік? Бірінші сыныптағы білімізді еске түсірейік Бірінші қазақтар топтасып қалай өмір сүрді? Ең алғашқы өмір сүрген тайпа қалай аталып еді? Тайпа дегенді қалай түсінесіңдер? Тайпа одақ құрып,топтасып өмір сүретін адамдар Оның басшысы, батыр ханшайымы кім болып еді? Томирис туралы не білеміз? Иә, сақ тайпасының патшайымы болған Олар немен айналысқан? Олар нелерді қолға үйретті? Сақ тайпасынан кейін кімдер келді деп ойласыңдар? Осымен тарих аяқталды ма?
Бұл біздің арғы ата бабамыз қалай аталып еді ?
Біз бұны білеміз Біз арғарай біздің тайпалар қандай екенін білгілерің келе ме? Ендеше сұрақтарға жауап беру арқылы білетін боламыз? Сұрақ беру арқылы Ғұн сөзін шығару 1.Археолог -ежелгі заман адамдарының мәдинеті мен тұрмыс- тіршілігін зертейтін адамды кім дейді? -Ғалым 2.Сауда керуендері түйемен қай жолмен жүріп өткен? Ұлы жібек Біз өткен сабақта қай мемлекеттік мерекемен таныстық ? Наурыз Осы шыққан сөздерің бас әріптерін пайдаланып, жаңа тайпаның атауын шығарайық? Ғұн тайпасы Бүгінгі сабағымыздың мақсаты не болмақ? Иә, бүгінгі сабақта ғұндар туралы білетін боламыз. Осы Ғұндар қайда мекендеген екенін білгілерің келе ме? Картаға назар аударайық Тақтада картаны түсіндіру
Сақтардан кейін қай тайпа өмір сүрген? Ғұндар қай жерде мекен еткен? Құрғақшылық кезінде ғұндар қалай қарай қозғалып, елдерді жаулап алды? Ғұндардың батысқа орналасуы неге алып келді? Балалар ғұндар туралы тағы да білгілерің келе ме? Ертеде сауда керуендері тауарларын ұлы жібек бойымен нелер арқылы тасымалдады? Иә,түйемен Ендеше, бүгінгі бағалау түйе керуені болмақ. Түйеннің үстіндегі қржынға ұпай санын жазамыз. Бүгін кімнің керуені көп балл жинайды екен? Бағалауға назар аударайық бүгін неше тапсырма болады екен? Иә,екі тапсырма болады. ҚБ 1-тапсырма Топтық жұмыс Топтық жұмыс ережесін еске түсіруфя «Тірек сызба » әдісі арқылы ғұндардың өмір салтымен танысасыңдар Нұсқаулық Берілген мәтінді мұқият, түсініп оқимыз. Сендерге берілетін келесі тапсырмамыз осы мәтінмен байланысты болмақ.Мәтінен тірек сөздерді тауып топтық жұмыста орындаймыз. Дескриптор: 1. Билеушілерінің атын жазады 2 Баспанасының атауын жазады 3. Қандай егіншілік еккенін жазады 4. Қандай жануарлар баққанын жазады 5.Әшекейдің неден жасалынғанын жазады 6.Неге ұқсайтынын жазады 7.Немен безендірінгенін жазады Нұсқау:Мәтінді оқиды Ғұндардың баспанасы киіз үй болды. Ғұндар билеушісі Аттила «Еділ» болды. Жылқыны ,сиырды ,қойды отарымен бақты. Олар егіншілікпенде айналысып тары екті. Ғұндардың шебер ұсталары алтынан әшекей бұйымлдар жасаған . Оны түрлі түсті тастарымен безендірілген. Олар күн сәулесінің шапағына ұқсайды. Мәтінді оқиды Әр топтың жұмысын тақтаға іліп, дескрипторға сай қорғап айтады. Бағалау парағынан бірінші тапсырманы ашып көрейік. -Бұл тапсырмада не істедік? -Әр топтың тапсырмасына тоқталып, сабақ мақсатына оралу -Ендеше ,біз алдымызға қойған мақсатқа жеттік пе? Мақсатқа жету үшін не істедік? Топтық жұмыстарды орындау арқылы мақсатымызға жете алдық па? |
Сұрақтарға жауап береді
Топ ережесін айтады Оқушылар түрлі болжамдарды келтіреді. Картамен саяхат жасайды Топпен берілген тапсырмаларды орындайды
Тақтада оқып, тексереді. Кері байланыс жасайды
Сабақтың мақсатын анықтайды
Жаттығу жасайды
Шапшаңдыққа, жылдам есептей алуға
Ойын ойнайды
Орманға
Тапсырма орындаймыз |
|
Суреттер
А3 қағазы , маркер .
|
|
|
Саралау тапсырмасы 1
(5мин)
Қысқаша Рефлексия
Сабақты қорыту (10 минут)
|
Келесі, бүгінгі мақсатқа жету үшін келесі саяхатымызды жалғастырамыз,тапсырмалар орындаймыз. Тапсырма-2 Жеке жұмыс .Тест 1.Қазақ жеріне сақтардан кейін кімдер келді? А. Тайпалар Ә. Ғұндар Б. Адамдар
2.Құрғақшылық кезінде ғұндар қалай қарай қозғалды А. Оңтүстікке Ә. Батысқа Б. Шығысқа 5.Ғұндардың батысқа орналасыуы неге алып келді? А. Тайпалардың орнығуына Ә. Қазақстанның дамуына Б. Тайпалардың қозғалысына
-Енді тақтаға қараймыз. -Яғни бұл тапсырманы не үшін орындадық? Тапсырманы орындау арқылы мақсатымызға жете алдық па? . |
Тест тапсырмаларын орындайды.
Бір-бірін тексереді
Өз-өздерін бағалайды
|
|
|
|
|
Кері байланыс Рефлексия (5мин) |
Сабағымызды қорытындылап көрейік.Сабақтың өн бойында не істедік? Балалар бүгінгі саяхатқа немен бардық? -Бүгінгі мақсатымыз қандай болып еді? - Мақсатқа жету үшін не істедік? -Енді балалар осы істеген іс-әрекетіміздің күнделікті өмірімізге пайдасы бар ма? Бар болса, қандай?-Бүгінгі велосипедпен саяхатқа шыққанымыз ұнады ма? Барлық оқушыларға сабақта белсенділік көрсеткендері үшін мадақтау. |
Кері байланыс жасайды |
|
«Карта»
|
|
|
Дескриптор: 1.Қандай жануарлар баққанын жазады 2.Қандай егіншілік еккенін жазады 3. Баспанасының атын жазады 4. Билеушілерінің атын жазады 5.Әшекейдің неден жасалынғанын жазады 6.Неге ұқсайтынын жазады 7.Немен әшекейленетінін жазады |
Дескриптор: 1.Қандай жануарлар баққанын жазады 2.Қандай егіншілік еккенін жазады 3. Баспанасының атын жазады 4. Билеушілерінің атын жазады 5.Әшекейдің неден жасалынғанын жазады 6.Неге ұқсайтынын жазады 7.Немен әшекейленетінін жазады |
|
Дескриптор: 1.Қандай жануарлар баққанын жазады 2.Қандай егіншілік еккенін жазады 3. Баспанасының атын жазады 4. Билеушілерінің атын жазады 5.Әшекейдің неден жасалынғанын жазады 6.Неге ұқсайтынын жазады 7.Немен әшекейленетінін жазады |
Дескриптор: 1.Қандай жануарлар баққанын жазады 2.Қандай егіншілік еккенін жазады 3. Баспанасының атын жазады 4. Билеушілерінің атын жазады 5.Әшекейдің неден жасалынғанын жазады 6.Неге ұқсайтынын жазады 7.Немен әшекейленетінін жазады |
|
Дескриптор: 1.Қандай жануарлар баққанын жазады 2.Қандай егіншілік еккенін жазады 3. Баспанасының атын жазады 4. Билеушілерінің атын жазады 5.Әшекейдің неден жасалынғанын жазады 6.Неге ұқсайтынын жазады 7.Немен әшекейленетінін жазады |
Дескриптор: 1.Қандай жануарлар баққанын жазады 2.Қандай егіншілік еккенін жазады 3. Баспанасының атын жазады 4. Билеушілерінің атын жазады 5.Әшекейдің неден жасалынғанын жазады 6.Неге ұқсайтынын жазады 7.Немен әшекейленетінін жазады |
|
Дескриптор: 1.Қандай жануарлар баққанын жазады 2.Қандай егіншілік еккенін жазады 3. Баспанасының атын жазады 4. Билеушілерінің атын жазады 5.Әшекейдің неден жасалынғанын жазады 6.Неге ұқсайтынын жазады 7.Немен әшекейленетінін жазады |
|
шағым қалдыра аласыз














