|
Ұзақ мерзімді жоспар тарауы |
|
|||
|
Сабақ: Сауат ашу |
Мектеп: №12 І.Қабылов атындағы орта мектебі |
|||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Найманбаева Гүлнар |
|||
|
Сынып: 0 «Б» |
Қатысқандар: 20 |
Қатыспағандар: 0 |
||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қайшы неге ұқсайды? Х дыбысы мен әрпі |
|||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
0.1.1.1. Сөздегі дыбыстарды, олардың түрлерін (дауысты, дауыссыз, дыбыстар) ажыратып, дұрыс дыбыстау. 0.2.1.2. Суретті кітаптардан ақпаратты табу (сурет арқылы). 0.3.1.1. Сөз, сөйлем сызбасын құру жəне оқу. 0.3.3.1. Жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы жəне төменгі сызығын сақтап, əріп элементтерін жазу. |
|||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлықтəрбиеленушілер:
|
|||
|
Көпшілік тəрбиеленушілер:
|
||||
|
Кейбір тəрбиеленушілер:
|
||||
|
Бағалау критерийлері |
|
|||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар орындай алады: Суреттер бойынша сөйлем құрастырады. Х дыбысын таниды, дауысты дыбыс екенін біледі. Пікір алмасу сұрақтары. Суретте не болып жатыр деп ойлайсың? Қандай дəстүрлерді білесің? Буындарды қайталап айт. «Қайшы» өлеңін мазмұнын айт. |
|||
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Бауырсақ пен құрт.Б әрпі мен дыбысы. |
||||
|
Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: Адамдық диқаншысы, Ахмет Байтұрсынұлы, «Малым-жанымның садақасы, жаным-арымның садақасы», қамыт кию, қамшы жеу, сөз маржаны. |
||||
|
|
Талқылауға арналған сұрақтар:
|
|||
|
Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба? |
||||
|
Алдыңғы оқу |
Х дыбысына байланысты сөздерді қодданады |
|||
|
Пәнаралық байланыс |
|
|||
|
Құндылықтарға баулу |
Топ ішінде жұмыс жасауда топ ережесіне бағына білуге үйрету.Тапсырманы орындауда жауапкершілікті сезіне білуге тәрбиелеу. |
|||
|
Жоспар |
||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар түрлері |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы |
І. Ұйымдастыру кезеңі. 1. Оқушылармен сәлемдесемін. 2. Оқушылардың сабаққа қатысын қадағалаймын. Психологиялық дайындық. Амансың ба , Алтын күн! Амансың ба , Жер ана! Амансың ба , достарым . Сендерді корсем қуанам! -Балалар, біздің сабағымызды бақылау үшін бүгін қонаққа «Саяхатшы Дара» келіпті. Біздің орындаған тапсырмаларымыз Дараның көңілінен шықса, бізге смайликтер береді.
- Балалардың назарын слайдтағы қазақтың дəстүрлері туралы суреттерге аударады. -Балалар өздеріне таныс дəстүрлер туралы əңгімелейді. Балалардың əңгімесінтолықтырады. |
|
||
|
Сабақтың ортасы Сабақтың соңы
|
Əліппе-дəптермен жұмыс. 1-тапсырма.Сурет бойынша әңгіме құрастыру: 1.Суретте не болып жатыр деп ойлайсыңдар? Қандай дəстүрлерд ікөріптұрсыңдар? 2. Тұсаукесер рəсімі туралы айтып береді. Жаңа үй, жаңа жұмыс орнының ашылу салтанатында қызыл таспаны қию туралы дəстүрді де айтады. 2-тапсырма бойынша мəтінді оқиды. Қайшының қандай құрал екенін, оның қажеттілігін түсіндіреді. Шаш кестіруге барғанда шаштараз шашты немен қияды? Сергіту сәті: 3-тапсырма. Достардың көңілді күлкілерін салу: «Хи-хи!»,«Хо-хо!», «Хи-хо-хи!» – деп күліп дыбыстайды. 4-тапсырма. «Қайшының əнін тыңдайды. Тақтадағы Х əрпінің бейнесіне ұқсас қайшының суретін іліп қояды. Қайшыныңашық тұрғанда Х дыбысына ұқсас екенін түсіндіреді. Топтық тапсырма 1-топқа Х дыбысының жазылуын көрсету 2-топ: х дыбысын суреттердің ішінен тауып белгілеу 3-топ: Асхана- сөзіне дыбыстық талдау (қызыл,көк қаламдармен белгілеп шығу) Электронды оқулық. Балалар Х дыбысын дұрыс айтуға жаттығады. Х –Х –Х - деп айтайық, созылмай қысқа айтылады. Х – қатаң дауыссыз дыбыс жəне ауа окпеден кедергі арқылы шығады. Дидактикалық ойын: «Аққала құрастыру ». Ойын шарты: Балалар әртүрлі қиып дайындалған, аққала бөліктерінде жапсырылған сұрақтарға жауап беру арқылы құрастыру керек. Қай тапсырманы орындау қызықты болды? |
Слайд Қайшының ережесін еске түсіру
|
||
|
Бағалау |
Рефлексивтік бағалау: Ештеңе түсінбедім – қызыл түспен, Түсіндім, бірақ түсіндіре алмаймын – сары түспен, Бәрін түсіндім, басқаға түсіндіріп бере аламын – жасыл түспен. Балаларды мақтау, мадақтау. |
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Х дыбысы мен әрпі
Ашық сабақ Х дыбысы мен әрпі
|
Ұзақ мерзімді жоспар тарауы |
|
|||
|
Сабақ: Сауат ашу |
Мектеп: №12 І.Қабылов атындағы орта мектебі |
|||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Найманбаева Гүлнар |
|||
|
Сынып: 0 «Б» |
Қатысқандар: 20 |
Қатыспағандар: 0 |
||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қайшы неге ұқсайды? Х дыбысы мен әрпі |
|||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
0.1.1.1. Сөздегі дыбыстарды, олардың түрлерін (дауысты, дауыссыз, дыбыстар) ажыратып, дұрыс дыбыстау. 0.2.1.2. Суретті кітаптардан ақпаратты табу (сурет арқылы). 0.3.1.1. Сөз, сөйлем сызбасын құру жəне оқу. 0.3.3.1. Жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы жəне төменгі сызығын сақтап, əріп элементтерін жазу. |
|||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлықтəрбиеленушілер:
|
|||
|
Көпшілік тəрбиеленушілер:
|
||||
|
Кейбір тəрбиеленушілер:
|
||||
|
Бағалау критерийлері |
|
|||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар орындай алады: Суреттер бойынша сөйлем құрастырады. Х дыбысын таниды, дауысты дыбыс екенін біледі. Пікір алмасу сұрақтары. Суретте не болып жатыр деп ойлайсың? Қандай дəстүрлерді білесің? Буындарды қайталап айт. «Қайшы» өлеңін мазмұнын айт. |
|||
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Бауырсақ пен құрт.Б әрпі мен дыбысы. |
||||
|
Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: Адамдық диқаншысы, Ахмет Байтұрсынұлы, «Малым-жанымның садақасы, жаным-арымның садақасы», қамыт кию, қамшы жеу, сөз маржаны. |
||||
|
|
Талқылауға арналған сұрақтар:
|
|||
|
Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба? |
||||
|
Алдыңғы оқу |
Х дыбысына байланысты сөздерді қодданады |
|||
|
Пәнаралық байланыс |
|
|||
|
Құндылықтарға баулу |
Топ ішінде жұмыс жасауда топ ережесіне бағына білуге үйрету.Тапсырманы орындауда жауапкершілікті сезіне білуге тәрбиелеу. |
|||
|
Жоспар |
||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар түрлері |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы |
І. Ұйымдастыру кезеңі. 1. Оқушылармен сәлемдесемін. 2. Оқушылардың сабаққа қатысын қадағалаймын. Психологиялық дайындық. Амансың ба , Алтын күн! Амансың ба , Жер ана! Амансың ба , достарым . Сендерді корсем қуанам! -Балалар, біздің сабағымызды бақылау үшін бүгін қонаққа «Саяхатшы Дара» келіпті. Біздің орындаған тапсырмаларымыз Дараның көңілінен шықса, бізге смайликтер береді.
- Балалардың назарын слайдтағы қазақтың дəстүрлері туралы суреттерге аударады. -Балалар өздеріне таныс дəстүрлер туралы əңгімелейді. Балалардың əңгімесінтолықтырады. |
|
||
|
Сабақтың ортасы Сабақтың соңы
|
Əліппе-дəптермен жұмыс. 1-тапсырма.Сурет бойынша әңгіме құрастыру: 1.Суретте не болып жатыр деп ойлайсыңдар? Қандай дəстүрлерд ікөріптұрсыңдар? 2. Тұсаукесер рəсімі туралы айтып береді. Жаңа үй, жаңа жұмыс орнының ашылу салтанатында қызыл таспаны қию туралы дəстүрді де айтады. 2-тапсырма бойынша мəтінді оқиды. Қайшының қандай құрал екенін, оның қажеттілігін түсіндіреді. Шаш кестіруге барғанда шаштараз шашты немен қияды? Сергіту сәті: 3-тапсырма. Достардың көңілді күлкілерін салу: «Хи-хи!»,«Хо-хо!», «Хи-хо-хи!» – деп күліп дыбыстайды. 4-тапсырма. «Қайшының əнін тыңдайды. Тақтадағы Х əрпінің бейнесіне ұқсас қайшының суретін іліп қояды. Қайшыныңашық тұрғанда Х дыбысына ұқсас екенін түсіндіреді. Топтық тапсырма 1-топқа Х дыбысының жазылуын көрсету 2-топ: х дыбысын суреттердің ішінен тауып белгілеу 3-топ: Асхана- сөзіне дыбыстық талдау (қызыл,көк қаламдармен белгілеп шығу) Электронды оқулық. Балалар Х дыбысын дұрыс айтуға жаттығады. Х –Х –Х - деп айтайық, созылмай қысқа айтылады. Х – қатаң дауыссыз дыбыс жəне ауа окпеден кедергі арқылы шығады. Дидактикалық ойын: «Аққала құрастыру ». Ойын шарты: Балалар әртүрлі қиып дайындалған, аққала бөліктерінде жапсырылған сұрақтарға жауап беру арқылы құрастыру керек. Қай тапсырманы орындау қызықты болды? |
Слайд Қайшының ережесін еске түсіру
|
||
|
Бағалау |
Рефлексивтік бағалау: Ештеңе түсінбедім – қызыл түспен, Түсіндім, бірақ түсіндіре алмаймын – сары түспен, Бәрін түсіндім, басқаға түсіндіріп бере аламын – жасыл түспен. Балаларды мақтау, мадақтау. |
|
||
шағым қалдыра аласыз


















