Хақназар хан кезіндегі қазақ хандығының сыртқы саясаты
(сабақтың тақырыбы)
|
Бөлім: 6.4А Қазақ хандығының XVI-XVII ғасырлардағы дамуы |
||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: Изатуллаұлы Дәулетбай |
||||||||||||||
|
Күні: |
Пәні: Қазақстан тарихы |
|||||||||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: Хақназар хан кезіндегі қазақ хандығының сыртқы саясаты |
||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.3.2.6 – қазақ хандарының сыртқы саясатын талдау |
|||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Хақназар хан кезіндегі қазақ хандығының сыртқы саясатының жағдайын анықтайды.Оқушылардың басым бөлігі: Хақназар хан кезіндегі қазақ хандығының сыртқы саясатындағы көрші елдермен қарым-қатынастарын сипаттайды.Кейбір оқушылар: Хақназар хан кезіндегі қазақ хандығының сыртқы саясатындағы көрші елдермен болған қарым-қатынас түрлерін ажыратады. |
|||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
- Хақназар ханның мемлекеттің сыртқы саясатын нығайтудағы рөлін анықтайды- Хақназардың көрші мемлекеттермен жасаған саясаттарын сипаттайды |
|||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік, құрмет, ынтымақтастық, ашықтық, батылдық, төзімділік |
|||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||
|
Сабақтың басы |
Сәлемдесу Тренинг. «Жылы лебіз» әдісі. Шарты:Оқушылар шаттық шеңберіне тұрып, бір-бірлеріне ыстық лебіздерін айтады. Топқа бөлу: Түрлі-түсті қағаздар арқылы |
Сәлемдеседі Тыңдайды |
|
|
||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
І.Жаңа сабақ. Түсіндіру Хақназар хан кезіндегі қазақ хандығының сыртқы саясаты Шарты: Хақназар хан кезіндегі қазақ хандығының сыртқы саясатын түсіндіру. ІІ. Топтық жұмыс «Ойлан, бірік, бөліс» әдісі Шарты: «Ойлан, бірік, бөліс» әдісі бойынша топтық тапсырмалар орындайды. І топ: Хақназар ханның Ноғай ордасымен қарым-қатынасы ІІ топ: Хақназар ханның Бұхара ханы Абдаллах пен қарым-қатынасы ІІІ топ: Хақназар ханның сыртқы саясатының ерекшеліктері Бағалау. Өзара бағалау. «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» ІІІ. Жұптық жұмыс. «Мәтінді толықтыр» әдісі Шарты: «Мәтінді толықтыр» әдісі арқылы тарихи мәтінмен жұмыс жасайды. 1.Хақназар қазаққа да, _______ ___ жақын тұлғаға айналды. (ноғайға да) 2.____ жылы Бұйдаш хан қаза болған соң Хақназар толық билікке ие болды. (1557 ж) 3.Хақназар ханның ___ _________ бағынған Қазақ хандығын қалыптастыру саясатының маңызы зор. (бір орталыққа) 4. Қазақ хандығының күшеюінен қорыққан Сібірді билеуші Көшім хан, Бұхара ханы Абдаллах, ноғай билері _________ ____ ____ оған қарсы бірігіп күресу үшін одақ құрды. (Дінмұхаммед және Ұрыс) Бағалау. Өзін-өзі бағалау. Дайын жауап парағы ІV. Жеке жұмыс. «Ақиқат, жалған» әдісі Шарты: Оқушылар «ақиқат, жалған» әдісі арқылы тарихи мәтіндердің дұрыс нұсқасын табады. 1.XVI ғасырда қазақ жасақтарының тегеуірініне шыдай алмаған ноғайлар Ертіс өзеніне ығысты. Жауабы: жоқ, Дон даласына 2.Моғолстан ханына қарсы соғыстарда Хақназар Жетісудың біраз жерінен айырылды. Жауабы: иә 3.Қазақ ханы Хақназардың Өзбек билеушісі Абдаллахпен одақтасу себебі сыртқы шапқыншылықтан қорғану 4.XVI ғасырдың орта шенінде қазақ хандығына шапқыншылық жорықтар ұйымдастырған елдер Сібір ханы мен Моғолстан Бағалау. Мұғалім мадақтауы. Жұлдызша арқылы |
Мәліметтерді тыңдайды Топтық тапсырма орындайды Сұрақтарға жауап береді Сұрақтарға жауап береді |
1-10 балл |
Слайд А3,флипчарт Қима қағаздар, презентация Қима қағаздар, презентация |
||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Рефлексия «БББ» кестесі
|
|
|
|
||||||||||
Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма
|
Бөлім Тақырып |
Бөлім: 6.4А Қазақ хандығының XVI-XVII ғасырлардағы дамуы Хақназар хан кезіндегі қазақ хандығының сыртқы саясаты |
||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты |
6.3.2.6 – қазақ хандарының сыртқы саясатын талдау |
||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдысының деңгейі |
Білу, түсіну, қолдану |
||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
- Хақназар ханның мемлекеттің сыртқы саясатын нығайтудағы рөлін анықтайды- Хақназардың көрші мемлекеттермен жасаған саясаттарын сипаттайды |
||||||||||||||||||
|
Тапсырма |
|||||||||||||||||||
|
1-тапсырма. «Кестедегі сұрақтар» әдісі Шарты: Хақназар ханның мемлекеттің сыртқы саясатын нығайтудағы рөлін анықтайды
5 балл 2 тапсырма. Эссе. Хақназар ханның мемлекетті нығайтудағы сіңірген ерең еңбегі Шарты: Хақназар ханның мемлекетті нығайтудағы сіңірген ерең еңбегін жазады
|
|||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Дескриптор |
||||||||||||||||||
Хақназар ханның мемлекеттің сыртқы саясатын нығайтудағы рөлін анықтайды |
1. Хақназар ханның мемлекеттің сыртқы саясатын нығайтудағы рөлін анықтай алады 2. «Кестедегі сұрақтар» әдісіне жауап береді |
||||||||||||||||||
|
Хақназардың көрші мемлекеттермен жасаған саясаттарын сипаттайды |
1. Хақназардың көрші мемлекеттермен жасаған саясаттарын сипаттай алады 2. Эссе тапсырмасын орындайды |
||||||||||||||||||
Қаңлылардың қоғамдық құрылымы
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Хақназар ханның тұсындағы сыртқы саясат
Ашық сабақ Хақназар ханның тұсындағы сыртқы саясат
Хақназар хан кезіндегі қазақ хандығының сыртқы саясаты
(сабақтың тақырыбы)
|
Бөлім: 6.4А Қазақ хандығының XVI-XVII ғасырлардағы дамуы |
||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: Изатуллаұлы Дәулетбай |
||||||||||||||
|
Күні: |
Пәні: Қазақстан тарихы |
|||||||||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: Хақназар хан кезіндегі қазақ хандығының сыртқы саясаты |
||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.3.2.6 – қазақ хандарының сыртқы саясатын талдау |
|||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Хақназар хан кезіндегі қазақ хандығының сыртқы саясатының жағдайын анықтайды.Оқушылардың басым бөлігі: Хақназар хан кезіндегі қазақ хандығының сыртқы саясатындағы көрші елдермен қарым-қатынастарын сипаттайды.Кейбір оқушылар: Хақназар хан кезіндегі қазақ хандығының сыртқы саясатындағы көрші елдермен болған қарым-қатынас түрлерін ажыратады. |
|||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
- Хақназар ханның мемлекеттің сыртқы саясатын нығайтудағы рөлін анықтайды- Хақназардың көрші мемлекеттермен жасаған саясаттарын сипаттайды |
|||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік, құрмет, ынтымақтастық, ашықтық, батылдық, төзімділік |
|||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||
|
Сабақтың басы |
Сәлемдесу Тренинг. «Жылы лебіз» әдісі. Шарты:Оқушылар шаттық шеңберіне тұрып, бір-бірлеріне ыстық лебіздерін айтады. Топқа бөлу: Түрлі-түсті қағаздар арқылы |
Сәлемдеседі Тыңдайды |
|
|
||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
І.Жаңа сабақ. Түсіндіру Хақназар хан кезіндегі қазақ хандығының сыртқы саясаты Шарты: Хақназар хан кезіндегі қазақ хандығының сыртқы саясатын түсіндіру. ІІ. Топтық жұмыс «Ойлан, бірік, бөліс» әдісі Шарты: «Ойлан, бірік, бөліс» әдісі бойынша топтық тапсырмалар орындайды. І топ: Хақназар ханның Ноғай ордасымен қарым-қатынасы ІІ топ: Хақназар ханның Бұхара ханы Абдаллах пен қарым-қатынасы ІІІ топ: Хақназар ханның сыртқы саясатының ерекшеліктері Бағалау. Өзара бағалау. «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» ІІІ. Жұптық жұмыс. «Мәтінді толықтыр» әдісі Шарты: «Мәтінді толықтыр» әдісі арқылы тарихи мәтінмен жұмыс жасайды. 1.Хақназар қазаққа да, _______ ___ жақын тұлғаға айналды. (ноғайға да) 2.____ жылы Бұйдаш хан қаза болған соң Хақназар толық билікке ие болды. (1557 ж) 3.Хақназар ханның ___ _________ бағынған Қазақ хандығын қалыптастыру саясатының маңызы зор. (бір орталыққа) 4. Қазақ хандығының күшеюінен қорыққан Сібірді билеуші Көшім хан, Бұхара ханы Абдаллах, ноғай билері _________ ____ ____ оған қарсы бірігіп күресу үшін одақ құрды. (Дінмұхаммед және Ұрыс) Бағалау. Өзін-өзі бағалау. Дайын жауап парағы ІV. Жеке жұмыс. «Ақиқат, жалған» әдісі Шарты: Оқушылар «ақиқат, жалған» әдісі арқылы тарихи мәтіндердің дұрыс нұсқасын табады. 1.XVI ғасырда қазақ жасақтарының тегеуірініне шыдай алмаған ноғайлар Ертіс өзеніне ығысты. Жауабы: жоқ, Дон даласына 2.Моғолстан ханына қарсы соғыстарда Хақназар Жетісудың біраз жерінен айырылды. Жауабы: иә 3.Қазақ ханы Хақназардың Өзбек билеушісі Абдаллахпен одақтасу себебі сыртқы шапқыншылықтан қорғану 4.XVI ғасырдың орта шенінде қазақ хандығына шапқыншылық жорықтар ұйымдастырған елдер Сібір ханы мен Моғолстан Бағалау. Мұғалім мадақтауы. Жұлдызша арқылы |
Мәліметтерді тыңдайды Топтық тапсырма орындайды Сұрақтарға жауап береді Сұрақтарға жауап береді |
1-10 балл |
Слайд А3,флипчарт Қима қағаздар, презентация Қима қағаздар, презентация |
||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Рефлексия «БББ» кестесі
|
|
|
|
||||||||||
Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма
|
Бөлім Тақырып |
Бөлім: 6.4А Қазақ хандығының XVI-XVII ғасырлардағы дамуы Хақназар хан кезіндегі қазақ хандығының сыртқы саясаты |
||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты |
6.3.2.6 – қазақ хандарының сыртқы саясатын талдау |
||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдысының деңгейі |
Білу, түсіну, қолдану |
||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
- Хақназар ханның мемлекеттің сыртқы саясатын нығайтудағы рөлін анықтайды- Хақназардың көрші мемлекеттермен жасаған саясаттарын сипаттайды |
||||||||||||||||||
|
Тапсырма |
|||||||||||||||||||
|
1-тапсырма. «Кестедегі сұрақтар» әдісі Шарты: Хақназар ханның мемлекеттің сыртқы саясатын нығайтудағы рөлін анықтайды
5 балл 2 тапсырма. Эссе. Хақназар ханның мемлекетті нығайтудағы сіңірген ерең еңбегі Шарты: Хақназар ханның мемлекетті нығайтудағы сіңірген ерең еңбегін жазады
|
|||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Дескриптор |
||||||||||||||||||
Хақназар ханның мемлекеттің сыртқы саясатын нығайтудағы рөлін анықтайды |
1. Хақназар ханның мемлекеттің сыртқы саясатын нығайтудағы рөлін анықтай алады 2. «Кестедегі сұрақтар» әдісіне жауап береді |
||||||||||||||||||
|
Хақназардың көрші мемлекеттермен жасаған саясаттарын сипаттайды |
1. Хақназардың көрші мемлекеттермен жасаған саясаттарын сипаттай алады 2. Эссе тапсырмасын орындайды |
||||||||||||||||||
Қаңлылардың қоғамдық құрылымы
шағым қалдыра аласыз













