|
ППәні |
Әліппе |
||||
|
Күні: |
11.12.2024ж |
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Шамшетова Б |
||||
|
Сынып: 1 «А» |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Х дыбысы және әрпі |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
1.1.7.1 сюжетті сурет бойынша шағын әңгіме құрау; 1.2.1.2* оқу түрлерін (буындап оқу, тұтас оқу, мәнерлеп оқу, түсініп оқу) қолдану; 1.3.6.1 жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғарғы және төменгі сызықтарын сақтау |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Сюжетті сурет бойынша шағын әңгіме құрауды үйренеді. Оқу түрлерін (буындап оқу, тұтас оқу, мәнерлеп оқу, түсініп оқу) қолдануға дағдыланады. Жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғарғы және төменгі сызықтарын сақтауға машықтанады. |
||||
|
Құндылықтар |
Құндылық: бірлік және ынтымақ топта жұмыс істеу, бір-бірін тыңдау және ортақ мақсатқа жетуде бірлесіп әрекет ету; өз ісіне мұқият болу және басқаларға көмек көрсету; |
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы (3 -5 мин) |
Психологиялық ахуал орнату. Керегені жазайық Шаңырақты құрайық. Уық болып иіліп, Киіз үйдей болайық.
Топқа бөлу : 1,2,3 топ Өткенді еске түсіру «Ю» дыбысына байланысты сөздерге дыбыстық талдау жасау Дескриптор: Дыбыстық талдау жасайды «Дауысты дыбыстарды тап» ойыны Дескриптор: Дауысты дыбыстарды ажыратады Айтқан тұжырымдарға «Ия», «Жоқ»деп жауап бер. 1.Дыбыстар дауысты, дауыссыз болады. (иә) 2.Дыбыстарды біз жазамыз, көреміз.(жоқ) 3.Әріптерді біз жазамыз, көреміз.(иә) 4.Б дыбысы тек сөз басында келеді (жоқ) 5.Жаңбыр, боран табиғат құбылысы (иә)
Тақырыпты ашу Жұмбақтың шешуін тап. «Қарада» жоқ «ханда» бар «Қағазда» жоқ «хатта» бар Кәне, ойланып көрейік, Бұл әріпті кім табар? (Х әрпі ) Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау |
Жағымды көңіл-күй орнатады
Оқушылар нұсқаулыққа сәйкес қимыл-қозғалыс түрлерін орындайды.
Ю дыбысының ерекшелігін айтады
Дауысты дабастарды естеріне түсіреді
Өткен білімдерін қайталайды
Жұмбақ шешеді |
«Бәрекелді» «Ақылдыларым» «Ою өрнек» арқылы бағалап отыру
Қолдау көрсету Ынталандыру Мадақтап отыру «Жарайсыңдар» «Бәрекелді» |
Әліппе оқулығы «Атамұра» баспасы 2021 ж Слайд https://wordwall.net/ru/resource/65337623 https://wordwall.net/ru/resource/53414184 Слайд Слайд |
|
|
Сабақтың ортасы (30 мин) |
Жаңа сабақ . ОДД: білу, түсіну, қолдану Ұжымдық жұмыс «Оқы, ойыңа тоқы» әдісі Суретке назар аудар. Сурет бойынша әңгіме құрастыр.
Дескриптор: - сурет бойынша сөйлем құрастырады -сөйлемнен мәтін құрастырады
«Шаңырақ» әдісі
– хат), сөз алдына (емхана – кітапхана) тиісті дыбысты немесе буынды қосу арқылы оның мағынасы өзгеретінін түсіну. Дескриптор: - сөздерді буындап, қосып оқиды - дыбыстық талдау жасайды - Сөздердің мағынасын ашады
«Ауылдағы атама» өлеңін ЖИ көмегімен автордан тыңдату. Ауылдағы атама
Сәлем ата, құрметті, Сау-саламат, тыңсыз ба? Өзім жаздым бұл бетті, Іштей сезіп тұрсыз ба?
Тырнақалды хатымды Сізге жолдап отырмын. Алып сіздің ақылды, Үнемі үздік оқырмын.
Автормен таныстыру. Кезектестіріп оқыту. Мазмұнын ашу. Дескриптор: -өлеңді буындап, қосып оқиды |
сурет бойынша сөйлем құрастырады сөйлемнен мәтін құрастырады
Х дыбысымен танысып, орнын анықтайды
Дыбыстық талдау жасайды
Қарындаштардан Х дыбысын жасап көрсетеді
сөздерді буындап, қосып оқиды дыбыстық талдау жасайды.
Автормен танысып, өлеңді буындап, қосып оқиды |
Мадақтау «Ою өрнекпен» бағалау (жауабына қарай)
«Ою өрнек» арқылы бағалау Мадақтап отыру «Жарайсыңдар» «Бәрекелді»
«Ою өрнек» арқылы бағалау |
Слайд Оқулық 84 бет Х әрпінің баспа, жазба түрлері Дауысты, дауыссыз дыбыстар Қатты қағаздан жасалған әріптер |
|
|
Сергіту сәті |
Жеке жұмыс Дәптермен жұмыс Х әрпін жазу үлгісі (бейнекөрініс) Х ның үлкен әрпі мен кіші әрпін үлгі бойынша жаз.
Дескриптор: - әріптің, әріптердің өзара байланыс элементтерін жазады - жол аралығын, жолдың жоғары және төменгі сызықтарын сақтап жазады Ою –өрнек түрлеріне сәйкес қимыл жасау Жұптық жұмыс Карточкалар арқылы тапсырмалар алады.
Дескриптор: Атауларын тауып жазады Сөз құрап жазады Сөздердегі түсіп қалған әріпті жазады. |
1. әріптің, әріптердің өзара байланыс элементтерін жазады 2. жол аралығын, жолдың жоғары және төменгі сызықтарын сақтап жазады Балалар ою –өрнек түрлеріне сәйкес қимыл жасайды Атауларын тауып жазады Сөз құрап жазады Сөздердегі түсіп қалған әріпті жазады. |
«Комментарий» арқылы Қолдау көрсету
«Ою өрнек» арқылы бағалау |
Дәптер қаламсап |
|
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Топтық жұмыс 1-топ: Сандардың ретіне сәйкес әріптерді жазу. Қандай сөз шықты?
«Хабарлама» сөзіне дыбыстық талдау жасау.
Хабарлама сөздерін құрастырып оқы
Дескриптор: - ретіне сәйкес әріптерді жазады -шыққан сөзді бүынға бөледі -дыбыстық талдау жасайды «Сөз тану» тыңдау материалымен жұмыс Мұғалімнің жаңылтпашпен жұмысты QR-пен тыңдату арқылы ұйымдастыруы. Сұрақ-жауап әдісі арқылы бүгінгі сабақта өтілген жаңа дыбыс пен әріп туралы оқушылардың білімін бекіту. Хакім хат ашып отыр Ол хатты қате ашып отыр Дескриптор: -жаңылтпашты жатқа айтады «Ұяшық таңдау» ойыны «Х» дыбысы кездесетін сөздерді оқы Дескриптор: Сөздерді оқиды |
Саралау тапсырмасын орындайды Үлкендерді сыйлауға, құрметтеуге талпынады. Х дыбысы бар сөздерді оқиды. |
Топтық бағалау «Ою
өрнек» арқылы бағалау |
Таратпа қаламсап түрлі –түсті қарындаш https://wordwall.net/ru/resource/26411861 |
|
|
Рефлексия 5 мин |
Рефлексия. “Білім
асығы” әдісі
|
Бүгінгі сабақтан алған әсерлері мен пайдалы ақпаратын пікір арқылы айтады |
«Комментарий» арқылы |
|
|
Сөздерді тауып оқу https://wordwall.net/ru/resource/55040425
«№11 ЖББ мектеп» КММ
Ашық сабақ
Тақырыбы: Хх дыбысы мен әрпі
1 «А» сынып
Шамшетова Баян Онгарбаевна
11.12.2024ж
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Хх дыбысы мен әрпі
Ашық сабақ Хх дыбысы мен әрпі
|
ППәні |
Әліппе |
||||
|
Күні: |
11.12.2024ж |
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Шамшетова Б |
||||
|
Сынып: 1 «А» |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Х дыбысы және әрпі |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
1.1.7.1 сюжетті сурет бойынша шағын әңгіме құрау; 1.2.1.2* оқу түрлерін (буындап оқу, тұтас оқу, мәнерлеп оқу, түсініп оқу) қолдану; 1.3.6.1 жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғарғы және төменгі сызықтарын сақтау |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Сюжетті сурет бойынша шағын әңгіме құрауды үйренеді. Оқу түрлерін (буындап оқу, тұтас оқу, мәнерлеп оқу, түсініп оқу) қолдануға дағдыланады. Жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғарғы және төменгі сызықтарын сақтауға машықтанады. |
||||
|
Құндылықтар |
Құндылық: бірлік және ынтымақ топта жұмыс істеу, бір-бірін тыңдау және ортақ мақсатқа жетуде бірлесіп әрекет ету; өз ісіне мұқият болу және басқаларға көмек көрсету; |
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы (3 -5 мин) |
Психологиялық ахуал орнату. Керегені жазайық Шаңырақты құрайық. Уық болып иіліп, Киіз үйдей болайық.
Топқа бөлу : 1,2,3 топ Өткенді еске түсіру «Ю» дыбысына байланысты сөздерге дыбыстық талдау жасау Дескриптор: Дыбыстық талдау жасайды «Дауысты дыбыстарды тап» ойыны Дескриптор: Дауысты дыбыстарды ажыратады Айтқан тұжырымдарға «Ия», «Жоқ»деп жауап бер. 1.Дыбыстар дауысты, дауыссыз болады. (иә) 2.Дыбыстарды біз жазамыз, көреміз.(жоқ) 3.Әріптерді біз жазамыз, көреміз.(иә) 4.Б дыбысы тек сөз басында келеді (жоқ) 5.Жаңбыр, боран табиғат құбылысы (иә)
Тақырыпты ашу Жұмбақтың шешуін тап. «Қарада» жоқ «ханда» бар «Қағазда» жоқ «хатта» бар Кәне, ойланып көрейік, Бұл әріпті кім табар? (Х әрпі ) Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау |
Жағымды көңіл-күй орнатады
Оқушылар нұсқаулыққа сәйкес қимыл-қозғалыс түрлерін орындайды.
Ю дыбысының ерекшелігін айтады
Дауысты дабастарды естеріне түсіреді
Өткен білімдерін қайталайды
Жұмбақ шешеді |
«Бәрекелді» «Ақылдыларым» «Ою өрнек» арқылы бағалап отыру
Қолдау көрсету Ынталандыру Мадақтап отыру «Жарайсыңдар» «Бәрекелді» |
Әліппе оқулығы «Атамұра» баспасы 2021 ж Слайд https://wordwall.net/ru/resource/65337623 https://wordwall.net/ru/resource/53414184 Слайд Слайд |
|
|
Сабақтың ортасы (30 мин) |
Жаңа сабақ . ОДД: білу, түсіну, қолдану Ұжымдық жұмыс «Оқы, ойыңа тоқы» әдісі Суретке назар аудар. Сурет бойынша әңгіме құрастыр.
Дескриптор: - сурет бойынша сөйлем құрастырады -сөйлемнен мәтін құрастырады
«Шаңырақ» әдісі
– хат), сөз алдына (емхана – кітапхана) тиісті дыбысты немесе буынды қосу арқылы оның мағынасы өзгеретінін түсіну. Дескриптор: - сөздерді буындап, қосып оқиды - дыбыстық талдау жасайды - Сөздердің мағынасын ашады
«Ауылдағы атама» өлеңін ЖИ көмегімен автордан тыңдату. Ауылдағы атама
Сәлем ата, құрметті, Сау-саламат, тыңсыз ба? Өзім жаздым бұл бетті, Іштей сезіп тұрсыз ба?
Тырнақалды хатымды Сізге жолдап отырмын. Алып сіздің ақылды, Үнемі үздік оқырмын.
Автормен таныстыру. Кезектестіріп оқыту. Мазмұнын ашу. Дескриптор: -өлеңді буындап, қосып оқиды |
сурет бойынша сөйлем құрастырады сөйлемнен мәтін құрастырады
Х дыбысымен танысып, орнын анықтайды
Дыбыстық талдау жасайды
Қарындаштардан Х дыбысын жасап көрсетеді
сөздерді буындап, қосып оқиды дыбыстық талдау жасайды.
Автормен танысып, өлеңді буындап, қосып оқиды |
Мадақтау «Ою өрнекпен» бағалау (жауабына қарай)
«Ою өрнек» арқылы бағалау Мадақтап отыру «Жарайсыңдар» «Бәрекелді»
«Ою өрнек» арқылы бағалау |
Слайд Оқулық 84 бет Х әрпінің баспа, жазба түрлері Дауысты, дауыссыз дыбыстар Қатты қағаздан жасалған әріптер |
|
|
Сергіту сәті |
Жеке жұмыс Дәптермен жұмыс Х әрпін жазу үлгісі (бейнекөрініс) Х ның үлкен әрпі мен кіші әрпін үлгі бойынша жаз.
Дескриптор: - әріптің, әріптердің өзара байланыс элементтерін жазады - жол аралығын, жолдың жоғары және төменгі сызықтарын сақтап жазады Ою –өрнек түрлеріне сәйкес қимыл жасау Жұптық жұмыс Карточкалар арқылы тапсырмалар алады.
Дескриптор: Атауларын тауып жазады Сөз құрап жазады Сөздердегі түсіп қалған әріпті жазады. |
1. әріптің, әріптердің өзара байланыс элементтерін жазады 2. жол аралығын, жолдың жоғары және төменгі сызықтарын сақтап жазады Балалар ою –өрнек түрлеріне сәйкес қимыл жасайды Атауларын тауып жазады Сөз құрап жазады Сөздердегі түсіп қалған әріпті жазады. |
«Комментарий» арқылы Қолдау көрсету
«Ою өрнек» арқылы бағалау |
Дәптер қаламсап |
|
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Топтық жұмыс 1-топ: Сандардың ретіне сәйкес әріптерді жазу. Қандай сөз шықты?
«Хабарлама» сөзіне дыбыстық талдау жасау.
Хабарлама сөздерін құрастырып оқы
Дескриптор: - ретіне сәйкес әріптерді жазады -шыққан сөзді бүынға бөледі -дыбыстық талдау жасайды «Сөз тану» тыңдау материалымен жұмыс Мұғалімнің жаңылтпашпен жұмысты QR-пен тыңдату арқылы ұйымдастыруы. Сұрақ-жауап әдісі арқылы бүгінгі сабақта өтілген жаңа дыбыс пен әріп туралы оқушылардың білімін бекіту. Хакім хат ашып отыр Ол хатты қате ашып отыр Дескриптор: -жаңылтпашты жатқа айтады «Ұяшық таңдау» ойыны «Х» дыбысы кездесетін сөздерді оқы Дескриптор: Сөздерді оқиды |
Саралау тапсырмасын орындайды Үлкендерді сыйлауға, құрметтеуге талпынады. Х дыбысы бар сөздерді оқиды. |
Топтық бағалау «Ою
өрнек» арқылы бағалау |
Таратпа қаламсап түрлі –түсті қарындаш https://wordwall.net/ru/resource/26411861 |
|
|
Рефлексия 5 мин |
Рефлексия. “Білім
асығы” әдісі
|
Бүгінгі сабақтан алған әсерлері мен пайдалы ақпаратын пікір арқылы айтады |
«Комментарий» арқылы |
|
|
Сөздерді тауып оқу https://wordwall.net/ru/resource/55040425
«№11 ЖББ мектеп» КММ
Ашық сабақ
Тақырыбы: Хх дыбысы мен әрпі
1 «А» сынып
Шамшетова Баян Онгарбаевна
11.12.2024ж
шағым қалдыра аласыз




















