|
Білім беру ұйымының атауы |
«Кәусар-Бұлақ» орта мектебі ЖШС |
||||
|
Пәні |
Қазақстан тарихы |
||||
|
Бөлім: |
Тәуелсіздікке жол және ұлттық мемлекеттіліктің қайта жаңғырылуы. |
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Ершора М |
||||
|
Күні: |
|
||||
|
Сынып: 10 А |
Қатысқаны: Қатыспағаны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
ХХ ғасырдың бас кезіндегі Қазақстанда қоғамдық-саяси ойдың дамуы |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
10.3.4.1 Қазақстанның мемлекеттік егемендігінен айырылуының себеп-салдарын анықтау; 10.3.4.2 қазақ халқының мемлекеттік егемендікті қалпына келтіру үшін жүргізген күресін зерттеу; 10.3.4.3 Түркістан (Қоқан) және Алаш автономиясы түрінде мемлекеттік егемендікті қалпына келтіру тарихын зерттеу. |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қазақстанның мемлекеттік егемендігінен айырылуының себеп-салдарын анықтайды. Қазақ халқының мемлекеттік егемендікті қалпына келтіру үшін жүргізген күресін зерттейді. Алаш және Түркістан автономияларының бағдарламаларын салыстырып, мемлекет құру жолындағы ерекшеліктерін анықтайды. |
||||
|
Құндылықтар: |
Жасампаздық пен жаңпшылдық. Жаңашылдық-заман талабы. |
||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 2 минут
2 минут
2 минут
|
І. Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасу, түгендеу Психологиялық ахуал қалыптастыру «Тұлғаны таны» әдісі. Суретте көрсетілген тұлғалар кімдер? Тұлғаны тауып, бір-біріне сол тұлғаның бойындағы қасиеттерді тілейді (еркіндік, білімділік, отансүйгіштік).
Үй тапсырмасын сұрау. «Көкпар ойыны» әдісі өткен тақырыпты қатысты сұрақтарға
жауап береді. Топқа бөлу Ойтүрткі Суретте не бейнеленген? Қалай ойлайсыңдар, XX ғасырдың басында қазақ халқы неліктен өз алдына мемлекет болуды армандады? Бізде ол кезде өз еркіміз болды ма?
|
Психологиялық ахуал Оқушылар қазақ зиялыларының бойындағы қасиеттерді бір-біріне тілеу арқылы психологиялық ахуал қалыптастырады. Оқушылар берілген сұрақтарға жауап береді. Оқушылар ту таңдау арқылы топқа бөлінеді. Сурет бойынша өз ойларын айтады. Сабақтың тақырыбын біледі, оқу мақсатымен танысады. |
ҚБ. «Одағай сөздер» -Тамаша жауап! -Керемет!
ҚБ. «Одағай сөздер» -Тамаша жауап! -Керемет!
ҚБ. «Одағай сөздер» -Тамаша жауап! -Керемет! |
суреттер презента ция Сурет |
|
|
Сабақтың ортасы 3 минут |
Мұғалімнің түсіндірмесі
|
Оқушылар мұғалімнің түсіндіргенін тыңдайды |
ҚБ. «Одағай сөздер» -Тамаша жауап! -Керемет! |
10-сынып оқулығы, презента ция |
|
|
6 минут |
1-тапсырма. Дәптермен жұмыс Қазақ хандығының егемендігінен айырылуына себеп болған жағдайдың салдарын анықта.
|
Қазақ хандығының егемендігінен айырылуына себептерді талдайды. |
Дескриптор: –Берілген себептердің салдарын анықтайды - Жалпы – 2 балл 3-4 дұрыс – 2 балл 1-2 дұрыс – 1 балл |
10-сынып оқулығы, дәптер |
|
|
8 минут |
2-тапсырма. Топтық жұмыс. «Ара ұясы» әдісі. 1-топ: Алаш автономиясы (Мақсаты, территориясы, үкіметі). 2-топ: Түркістан автономиясы (Құрылуы, ислам факторы, құлауы).
|
Топтар тарихи деректерді зерттеп, автономиялардың мемлекеттік құрылымын талдайды. |
Дескриптор: - Автономиялардың құрылу мақсаты мен тарихи жағдайын атайды - 1 балл - Автономиялардың территориясы/ерекше лігі/басқару жүйесі туралы түсіндіреді - 1 балл - Автономиялардың құрылуы мен құлау/тағдырының тарихи
маңызын қорытындылайды - 1 балл |
Таратпа қағаздар |
|
|
6 минут |
3-тапсырма. Жұптық жұмыс Венн диаграммасы Алаш автономиясы мен Түркістан автономиясының егемендікті қалпына келтірудегі ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтаңдар.
|
Білім алушылар Алаш және Түркістан автономияларын салыстырады. |
Дескриптор: - Автономиялардың ұқсастықтарын көрсетеді — 1 балл - Айырмашылықтарын салыстырады — 1 балл Жалпы - 2 балл |
Таратпа қағаздар |
|
|
7 минут |
4-тапсырма. Жеке жұмыс «SWOT» талдау Берілген видеоматериалды тыңдаңдар. Тыңдалған ақпараттар негізінде Алаш автономиясына талдау жасаңдар.
|
Видеоматериалды тыңдайды. Алаш автономиясы туралы SWOT талдау жасайды. |
Дескриптор: - Алаш автономиясының күшті және әлсіз жақтарын анықтайды — 1 балл - Алаш автономиясының мүмкіндігі мен қауіпін талдап, қорытынды жасайды — 1 балл Жалпы - 2 балл |
ЖИ негізінде жасалған видео, дәптер |
|
|
4 минут |
Бекіту тапсырмасы. Тақырып тест сұрақтарына жауап беріңіздер.
|
Оқушылар тест сұрақтарына жауап береді. |
Дескриптор: -Тест сұрақтарына жауап береді Жалпы – 1 балл 2-3 дұрыс – 1 балл 0-1 дұрыс – 0 балл |
Презента ция |
|
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Кері байланыс Рефлексия «Білім шамы»
Үй жұмысы: тақырыпты оқу, мазмұндау |
Оқушылар сабақ туралы өз ойларын айтады
Оқушылар сабақ соңында рефлексия арқылы білім шамының қай деңгейінде екенін көрсетеді. |
Бағалау «Асық» әдісі Әр тапсырма соңында дескрипторға сәйкес асық таратылады. Сабақ соңында оқушылар асықтарын санайды. |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ ХХ ғасырдың бас кезіндегі Қазақстанда қоғамдық-саяси ойдың дамуы
|
Білім беру ұйымының атауы |
«Кәусар-Бұлақ» орта мектебі ЖШС |
||||
|
Пәні |
Қазақстан тарихы |
||||
|
Бөлім: |
Тәуелсіздікке жол және ұлттық мемлекеттіліктің қайта жаңғырылуы. |
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Ершора М |
||||
|
Күні: |
|
||||
|
Сынып: 10 А |
Қатысқаны: Қатыспағаны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
ХХ ғасырдың бас кезіндегі Қазақстанда қоғамдық-саяси ойдың дамуы |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
10.3.4.1 Қазақстанның мемлекеттік егемендігінен айырылуының себеп-салдарын анықтау; 10.3.4.2 қазақ халқының мемлекеттік егемендікті қалпына келтіру үшін жүргізген күресін зерттеу; 10.3.4.3 Түркістан (Қоқан) және Алаш автономиясы түрінде мемлекеттік егемендікті қалпына келтіру тарихын зерттеу. |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қазақстанның мемлекеттік егемендігінен айырылуының себеп-салдарын анықтайды. Қазақ халқының мемлекеттік егемендікті қалпына келтіру үшін жүргізген күресін зерттейді. Алаш және Түркістан автономияларының бағдарламаларын салыстырып, мемлекет құру жолындағы ерекшеліктерін анықтайды. |
||||
|
Құндылықтар: |
Жасампаздық пен жаңпшылдық. Жаңашылдық-заман талабы. |
||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 2 минут
2 минут
2 минут
|
І. Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасу, түгендеу Психологиялық ахуал қалыптастыру «Тұлғаны таны» әдісі. Суретте көрсетілген тұлғалар кімдер? Тұлғаны тауып, бір-біріне сол тұлғаның бойындағы қасиеттерді тілейді (еркіндік, білімділік, отансүйгіштік).
Үй тапсырмасын сұрау. «Көкпар ойыны» әдісі өткен тақырыпты қатысты сұрақтарға
жауап береді. Топқа бөлу Ойтүрткі Суретте не бейнеленген? Қалай ойлайсыңдар, XX ғасырдың басында қазақ халқы неліктен өз алдына мемлекет болуды армандады? Бізде ол кезде өз еркіміз болды ма?
|
Психологиялық ахуал Оқушылар қазақ зиялыларының бойындағы қасиеттерді бір-біріне тілеу арқылы психологиялық ахуал қалыптастырады. Оқушылар берілген сұрақтарға жауап береді. Оқушылар ту таңдау арқылы топқа бөлінеді. Сурет бойынша өз ойларын айтады. Сабақтың тақырыбын біледі, оқу мақсатымен танысады. |
ҚБ. «Одағай сөздер» -Тамаша жауап! -Керемет!
ҚБ. «Одағай сөздер» -Тамаша жауап! -Керемет!
ҚБ. «Одағай сөздер» -Тамаша жауап! -Керемет! |
суреттер презента ция Сурет |
|
|
Сабақтың ортасы 3 минут |
Мұғалімнің түсіндірмесі
|
Оқушылар мұғалімнің түсіндіргенін тыңдайды |
ҚБ. «Одағай сөздер» -Тамаша жауап! -Керемет! |
10-сынып оқулығы, презента ция |
|
|
6 минут |
1-тапсырма. Дәптермен жұмыс Қазақ хандығының егемендігінен айырылуына себеп болған жағдайдың салдарын анықта.
|
Қазақ хандығының егемендігінен айырылуына себептерді талдайды. |
Дескриптор: –Берілген себептердің салдарын анықтайды - Жалпы – 2 балл 3-4 дұрыс – 2 балл 1-2 дұрыс – 1 балл |
10-сынып оқулығы, дәптер |
|
|
8 минут |
2-тапсырма. Топтық жұмыс. «Ара ұясы» әдісі. 1-топ: Алаш автономиясы (Мақсаты, территориясы, үкіметі). 2-топ: Түркістан автономиясы (Құрылуы, ислам факторы, құлауы).
|
Топтар тарихи деректерді зерттеп, автономиялардың мемлекеттік құрылымын талдайды. |
Дескриптор: - Автономиялардың құрылу мақсаты мен тарихи жағдайын атайды - 1 балл - Автономиялардың территориясы/ерекше лігі/басқару жүйесі туралы түсіндіреді - 1 балл - Автономиялардың құрылуы мен құлау/тағдырының тарихи
маңызын қорытындылайды - 1 балл |
Таратпа қағаздар |
|
|
6 минут |
3-тапсырма. Жұптық жұмыс Венн диаграммасы Алаш автономиясы мен Түркістан автономиясының егемендікті қалпына келтірудегі ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтаңдар.
|
Білім алушылар Алаш және Түркістан автономияларын салыстырады. |
Дескриптор: - Автономиялардың ұқсастықтарын көрсетеді — 1 балл - Айырмашылықтарын салыстырады — 1 балл Жалпы - 2 балл |
Таратпа қағаздар |
|
|
7 минут |
4-тапсырма. Жеке жұмыс «SWOT» талдау Берілген видеоматериалды тыңдаңдар. Тыңдалған ақпараттар негізінде Алаш автономиясына талдау жасаңдар.
|
Видеоматериалды тыңдайды. Алаш автономиясы туралы SWOT талдау жасайды. |
Дескриптор: - Алаш автономиясының күшті және әлсіз жақтарын анықтайды — 1 балл - Алаш автономиясының мүмкіндігі мен қауіпін талдап, қорытынды жасайды — 1 балл Жалпы - 2 балл |
ЖИ негізінде жасалған видео, дәптер |
|
|
4 минут |
Бекіту тапсырмасы. Тақырып тест сұрақтарына жауап беріңіздер.
|
Оқушылар тест сұрақтарына жауап береді. |
Дескриптор: -Тест сұрақтарына жауап береді Жалпы – 1 балл 2-3 дұрыс – 1 балл 0-1 дұрыс – 0 балл |
Презента ция |
|
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Кері байланыс Рефлексия «Білім шамы»
Үй жұмысы: тақырыпты оқу, мазмұндау |
Оқушылар сабақ туралы өз ойларын айтады
Оқушылар сабақ соңында рефлексия арқылы білім шамының қай деңгейінде екенін көрсетеді. |
Бағалау «Асық» әдісі Әр тапсырма соңында дескрипторға сәйкес асық таратылады. Сабақ соңында оқушылар асықтарын санайды. |
|
|
шағым қалдыра аласыз
























