|
Пәні: |
Химия |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
«Химиялық реакциялардың жүру заңдылықтары»
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Беглер Амалбек Әділбекұлы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 «А,Ә» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Химиялық элемент атомдарының қасиеттерінің периодты өзгеруі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.2.1.2 -бір топтағы элементтердің сыртқы электрондық деңгейінде электрондар санының бірдей болатындығын түсіну 8.2.1.3 -топтар мен периодтарда элементтер қасиеттерінің заңдылықпен өзгеретінін түсіндіру
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
топтар мен периодтарда элементтер қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарын түсіндіру |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Құндылық: заң және тәртіп Құзыреттілік: азаматтық борыш және парасаттылық. өз ойларын, эмоцияларын және мінез-құлқын бақылау, қоғамдық игілік мүддесі үшін күнделікті жағдайларда белгіленген ережелер мен рәсімдерді, үйлесімді әлеуметтік қатынастарды сақтау; моральдық принциптер мен нормаларды және оқу-танымдық іс-әрекеттегі адал мінез-құлықты ұстану; тұрақты даму принциптерін өмір салтына айналдыру, баламалы энергия көздерін пайдалану, табиғи ресурстарды үнемді тұтыну; Аптаның дәйек сөзі: Әділет жолы- адал жол |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Басы
|
Ұйымдастыру кезеңі Сыныппен амандасу. Позитивті көңіл-күй қалыптастыру. «Көрші » әдісі Мақсаты: әрбір қатысушының сол топтың бір мүшесі екендігін сезінуі, бір-біріне жылылық сыйлау. Нұсқаулық: Көршіңді оң жақтан құшақта, Көршіңді сол жақтан құшақта. Оң жақтағы көршіңе бір жымиып, Сол жақтағы көршіңе бір жымиып, Бүгінгі сабақ барысы, Біз үлкен отбасы. Оқушыларды «Период» «Топ» сөздері жазылған карточкалар арқылы топқа бөлу. Топ басшысын сайлау. Топ басшысы балдық жүйе арқылы топ мүшелерін бағалайды. І топ -«период» ІІ топ - «топ» ЕБҚ оқушы, мұғалімге жақын партаға отырғызылады. |
Амандасу Сергіту сәтінің жатығулырын орындау арқылы жағымды көңіл күй тудырады. Топқа бөлінеді. Топ басшысын сайлайды. Топ басшысы топтағы оқушыларды сабаққа қатысу белсенділігіне қарай балдық жүйе арқылы бағалайды. |
. Бағалау парағы Дескриптор «5 балл» - 3 «7 балл» -4 «10 балл»- 5 |
Карточкалар Бағалау парағы. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ортасы |
2. Зейінді шоғырландыру: Бұл қай элемент? Ең жеңіл элемент саналады, Периодтық жүйе
осыданбасталады. Газбын өткір
иісті, Бірі жанып, бірі қолдап
жануды, Менделеев ауылы, алтыншы көше
тұрағым Жаңа сабықтың тақырыбын айтып, мақсаттарымен таныстырады. Бейне баянды көрсете отырып алдыңғы білімдерін еске түсіреді. Жаңа сабақ: «Баяндама» әдісі.. Топтық жұмыс. Топқа оқулықтан мәтінді бөліп беру. Топ ішінде мәтінді кішкене тақырыпшаларға бөліп оқыту. Әр топ мәтінді оқып соңынан оның мазмұнын сызба, сурет түрінде беру. Әр топ жасаған жұмыстарын келесі топпен алмасып құрылған сызба, сурет бойынша баяндама жасап сынып алдында сипаттап түсіндіреді. Оқушыларға «Миға шабуыл» әдісімен мынадай сұрақтар қойылады: Оқушыларға бос кесте ұсынамын:
Мұғалім электрон тартқыштық, электртерістік, иондану энергиясы қасиеттерін түсіндіру Жаңа тақырыптың мәтінімен оқушылар өздері оқулықтан меңгереді. Тапсырма -1 ТЖ «Джигсо әдісі» Мақсаты: Мәтінді талдау,талқылау Жай заттардың қасиеттері, сондай ақ элементтердің қосылыстарының қасиеттері олардың атомдық салмақтарының өзгеруіне периодты түрде тәуелді болады. Элементтердің рет нөмірлерінің өсу ретімен орналасқан көлденең қатарлары период деп аталады.Химиялық элементтер және олардан түзілген жай және күрделі заттардың қасиеттері элемент тердің атом ядро зарядтарына периодты түрде тәуелді болады. Қасиеттері ұқсас элементтер біріктірілген тік баған топ деп аталады.Кіші және үлкен периодтың элементтері кіретін топша негізгі топша деп аталады.Үлкен периодтың ғана элементтері кіретін топша қосымша топша деп аталады. Элементтердің оттекті қосылыстардағы жоғары валенттіліктері топ нөміріне сәйкес келеді 1топ ХЭПЖ ің маңызын 2топ ХЭПЖ құрылысын 3топ ХЭ ді орны бойынша сипаттау 2-тапсырма ТЖ «Ойлан –жұптас-бөліс» әдісі Реттің номері бойынша берілген элементтерді сипаттап жазып кестені толтырыңыз 3- тапсырма Жеке жұмыс Функционалды сауаттылыққа арналған тапсырма. Адам ағзасының ішкі ортасы негізгі үш сұйықтықтан қан, ұлпа, лимфа сұйықтығынан тұратыны белгілі. А) Ағзаның сұйық ортасының бірі қанның жасушасында кездесетін қосылыс құрамындағы элементтерді берілген электронды формуласы арқылы анықтап …2р63s1; …2p63s2; ..3p 64s1, ...3р6 4s2; ...3d64s2 В) Анықталған элементтердің период және топ бойынша қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарын салыстырып, сипаттаңдар.
|
Тақтадан бейнематериалды көріп, өткен сыныпта алған білімдерін еске түсіреді. Әр топ өздеріне берілген тапсырмамен жұмыс жасайды. Әр оқушы тапсырманы жеке орындайды. Берілген тапсырмадағы элементтерді тауып, тапсырмаларды орындайды. Оқушылар топта жұптасады. Оқулықты ашып берілген тапсырмаларды орындайды. Оқушылар элементтердің атомдық радиустарының,электронтартқыштық энергиясының өсу ретімен орналастырады, қосылыстардың қышқылдық-негіздік қасиеттерін салыстырып жауаптарын түсіндіреді. Оқушыларға «Миға шабуыл» әдісімен мынадай сұрақтар қойылады:
Тапсырма -1 ТЖ «Джигсо әдісі» Мақсаты: Мәтінді талдау,талқылау 1топ ХЭПЖ ің маңызын 2топ ХЭПЖ құрылысын 3топ ХЭ ді орны бойынша сипаттау 2-тапсырма ТЖ «Ойлан –жұптас-бөліс» әдісі Реттің номері бойынша берілген элементтерді сипаттап жазып кестені толтырыңыз 1-топ
2-топ
3-топ
|
1-қосымша Дескриптор арқылы бағалау барысында «Екі жұлдыз, бір тілек» арқылы кері байланыс беріледі. ЕҚБ. Оқулықтан анықтамаларды көшіріп жазады.
Дескриптор 1. ХЭПЖ ің маңызын түсінеді. 2. ХЭПЖ ің құрылысын біледі. 3.ХЭ ді орны бойынша сипаттайды. Жалпы балл -3
Дескриптор 1.ХЭПЖ құрылымын біледі. 2.Элементті период және топ бойынша таба алады. 3.ХЭПЖ бойынша элементтерді сипаттай алады. 4.Бір топтағы элементтердің сыртқы электрондық деңгейінде электрондар санының бірдей болатындығын түсінеді Жалпы балл -4 Бағалау Смайлик арқылы бағалау
ЕБҚ. Қанның жасушасындағы болатын элементтің атын, формуласын жазады. электртерстілігін анықтайды
|
Слайд Бейне баян Химия — К
Мәтін жазылған қағаз. А 3 маркер
Тапсырма жазылған үлестірме
Оқулық
Тапсырма жазылған үлестірме қағаздар.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Соңы
|
Рефлексия «Еркін микрофон» тәсілі арқылы кері байланыс жасау.
Үй тапсырмасын тақтадан көрсету.
|
оқушылар жаңа тақырып бойынша бір – бір сөйлем арқылы ойларын тұжырымдайды
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Химиялық элемент атомдарының қасиеттерінің периодты өзгеруі"
Ашық сабақ "Химиялық элемент атомдарының қасиеттерінің периодты өзгеруі"
|
Пәні: |
Химия |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
«Химиялық реакциялардың жүру заңдылықтары»
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Беглер Амалбек Әділбекұлы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 «А,Ә» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Химиялық элемент атомдарының қасиеттерінің периодты өзгеруі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.2.1.2 -бір топтағы элементтердің сыртқы электрондық деңгейінде электрондар санының бірдей болатындығын түсіну 8.2.1.3 -топтар мен периодтарда элементтер қасиеттерінің заңдылықпен өзгеретінін түсіндіру
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
топтар мен периодтарда элементтер қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарын түсіндіру |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Құндылық: заң және тәртіп Құзыреттілік: азаматтық борыш және парасаттылық. өз ойларын, эмоцияларын және мінез-құлқын бақылау, қоғамдық игілік мүддесі үшін күнделікті жағдайларда белгіленген ережелер мен рәсімдерді, үйлесімді әлеуметтік қатынастарды сақтау; моральдық принциптер мен нормаларды және оқу-танымдық іс-әрекеттегі адал мінез-құлықты ұстану; тұрақты даму принциптерін өмір салтына айналдыру, баламалы энергия көздерін пайдалану, табиғи ресурстарды үнемді тұтыну; Аптаның дәйек сөзі: Әділет жолы- адал жол |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Басы
|
Ұйымдастыру кезеңі Сыныппен амандасу. Позитивті көңіл-күй қалыптастыру. «Көрші » әдісі Мақсаты: әрбір қатысушының сол топтың бір мүшесі екендігін сезінуі, бір-біріне жылылық сыйлау. Нұсқаулық: Көршіңді оң жақтан құшақта, Көршіңді сол жақтан құшақта. Оң жақтағы көршіңе бір жымиып, Сол жақтағы көршіңе бір жымиып, Бүгінгі сабақ барысы, Біз үлкен отбасы. Оқушыларды «Период» «Топ» сөздері жазылған карточкалар арқылы топқа бөлу. Топ басшысын сайлау. Топ басшысы балдық жүйе арқылы топ мүшелерін бағалайды. І топ -«период» ІІ топ - «топ» ЕБҚ оқушы, мұғалімге жақын партаға отырғызылады. |
Амандасу Сергіту сәтінің жатығулырын орындау арқылы жағымды көңіл күй тудырады. Топқа бөлінеді. Топ басшысын сайлайды. Топ басшысы топтағы оқушыларды сабаққа қатысу белсенділігіне қарай балдық жүйе арқылы бағалайды. |
. Бағалау парағы Дескриптор «5 балл» - 3 «7 балл» -4 «10 балл»- 5 |
Карточкалар Бағалау парағы. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ортасы |
2. Зейінді шоғырландыру: Бұл қай элемент? Ең жеңіл элемент саналады, Периодтық жүйе
осыданбасталады. Газбын өткір
иісті, Бірі жанып, бірі қолдап
жануды, Менделеев ауылы, алтыншы көше
тұрағым Жаңа сабықтың тақырыбын айтып, мақсаттарымен таныстырады. Бейне баянды көрсете отырып алдыңғы білімдерін еске түсіреді. Жаңа сабақ: «Баяндама» әдісі.. Топтық жұмыс. Топқа оқулықтан мәтінді бөліп беру. Топ ішінде мәтінді кішкене тақырыпшаларға бөліп оқыту. Әр топ мәтінді оқып соңынан оның мазмұнын сызба, сурет түрінде беру. Әр топ жасаған жұмыстарын келесі топпен алмасып құрылған сызба, сурет бойынша баяндама жасап сынып алдында сипаттап түсіндіреді. Оқушыларға «Миға шабуыл» әдісімен мынадай сұрақтар қойылады: Оқушыларға бос кесте ұсынамын:
Мұғалім электрон тартқыштық, электртерістік, иондану энергиясы қасиеттерін түсіндіру Жаңа тақырыптың мәтінімен оқушылар өздері оқулықтан меңгереді. Тапсырма -1 ТЖ «Джигсо әдісі» Мақсаты: Мәтінді талдау,талқылау Жай заттардың қасиеттері, сондай ақ элементтердің қосылыстарының қасиеттері олардың атомдық салмақтарының өзгеруіне периодты түрде тәуелді болады. Элементтердің рет нөмірлерінің өсу ретімен орналасқан көлденең қатарлары период деп аталады.Химиялық элементтер және олардан түзілген жай және күрделі заттардың қасиеттері элемент тердің атом ядро зарядтарына периодты түрде тәуелді болады. Қасиеттері ұқсас элементтер біріктірілген тік баған топ деп аталады.Кіші және үлкен периодтың элементтері кіретін топша негізгі топша деп аталады.Үлкен периодтың ғана элементтері кіретін топша қосымша топша деп аталады. Элементтердің оттекті қосылыстардағы жоғары валенттіліктері топ нөміріне сәйкес келеді 1топ ХЭПЖ ің маңызын 2топ ХЭПЖ құрылысын 3топ ХЭ ді орны бойынша сипаттау 2-тапсырма ТЖ «Ойлан –жұптас-бөліс» әдісі Реттің номері бойынша берілген элементтерді сипаттап жазып кестені толтырыңыз 3- тапсырма Жеке жұмыс Функционалды сауаттылыққа арналған тапсырма. Адам ағзасының ішкі ортасы негізгі үш сұйықтықтан қан, ұлпа, лимфа сұйықтығынан тұратыны белгілі. А) Ағзаның сұйық ортасының бірі қанның жасушасында кездесетін қосылыс құрамындағы элементтерді берілген электронды формуласы арқылы анықтап …2р63s1; …2p63s2; ..3p 64s1, ...3р6 4s2; ...3d64s2 В) Анықталған элементтердің период және топ бойынша қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарын салыстырып, сипаттаңдар.
|
Тақтадан бейнематериалды көріп, өткен сыныпта алған білімдерін еске түсіреді. Әр топ өздеріне берілген тапсырмамен жұмыс жасайды. Әр оқушы тапсырманы жеке орындайды. Берілген тапсырмадағы элементтерді тауып, тапсырмаларды орындайды. Оқушылар топта жұптасады. Оқулықты ашып берілген тапсырмаларды орындайды. Оқушылар элементтердің атомдық радиустарының,электронтартқыштық энергиясының өсу ретімен орналастырады, қосылыстардың қышқылдық-негіздік қасиеттерін салыстырып жауаптарын түсіндіреді. Оқушыларға «Миға шабуыл» әдісімен мынадай сұрақтар қойылады:
Тапсырма -1 ТЖ «Джигсо әдісі» Мақсаты: Мәтінді талдау,талқылау 1топ ХЭПЖ ің маңызын 2топ ХЭПЖ құрылысын 3топ ХЭ ді орны бойынша сипаттау 2-тапсырма ТЖ «Ойлан –жұптас-бөліс» әдісі Реттің номері бойынша берілген элементтерді сипаттап жазып кестені толтырыңыз 1-топ
2-топ
3-топ
|
1-қосымша Дескриптор арқылы бағалау барысында «Екі жұлдыз, бір тілек» арқылы кері байланыс беріледі. ЕҚБ. Оқулықтан анықтамаларды көшіріп жазады.
Дескриптор 1. ХЭПЖ ің маңызын түсінеді. 2. ХЭПЖ ің құрылысын біледі. 3.ХЭ ді орны бойынша сипаттайды. Жалпы балл -3
Дескриптор 1.ХЭПЖ құрылымын біледі. 2.Элементті период және топ бойынша таба алады. 3.ХЭПЖ бойынша элементтерді сипаттай алады. 4.Бір топтағы элементтердің сыртқы электрондық деңгейінде электрондар санының бірдей болатындығын түсінеді Жалпы балл -4 Бағалау Смайлик арқылы бағалау
ЕБҚ. Қанның жасушасындағы болатын элементтің атын, формуласын жазады. электртерстілігін анықтайды
|
Слайд Бейне баян Химия — К
Мәтін жазылған қағаз. А 3 маркер
Тапсырма жазылған үлестірме
Оқулық
Тапсырма жазылған үлестірме қағаздар.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Соңы
|
Рефлексия «Еркін микрофон» тәсілі арқылы кері байланыс жасау.
Үй тапсырмасын тақтадан көрсету.
|
оқушылар жаңа тақырып бойынша бір – бір сөйлем арқылы ойларын тұжырымдайды
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз














