Материалдар / Ашық сабақ. "И дыбысы мен әрпі" 1 сынып

Ашық сабақ. "И дыбысы мен әрпі" 1 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Сауат ашу пәнінен "Ии дыбысы мен әрпі" тақырыбында өткен ашық сабақ. Сабақтың мақсаты:И и әрпін таныту,ажырату,дыбыспен қосып оқу,сәйкестендіру..Қарама-қарсы мағыналы, мәндес ,көп мағыналы сөздердің мағыналарын ажырату .Бағалау ктитерилері:Әріптерді таниды, ажыратады. Мәндес сөздерді анықтайды. Қарама -қарсы сөздерді табады.
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Қысқа мерзімді жоспар

Пәні: Сауат ашу

Саақ бөлімі: Мен және табиғат

Күні: 20.12.2017жыл.

Мұғалімнің аты-жөні: Н.Сейдалиева

Сынып: 1 «Ә»

Қатысатындар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтақырыбы

Мен және табиғат. Ии дыбыс мен әрпі

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

1.2.9.1 әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру

1.2.4.1 мұғалімнің көмегімен қарама-қарсы мағыналы, мәндес, көп мағыналы сөздердің мағыналарын ажырату

Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар: -әріпті тану, ажыратады және оны дыбыспен сәйкестендіреді

-мұғалімнің көмегімен қарама-қарсы мағыналы, мәндес, көп мағыналы сөздердің мағыналарын ажыратады

Көптеген оқушылар: суретке қарап сөйлем құрап айта алады.

Кейбір оқушылар: қарама-қарсы мағыналы, мәндес, көп мағыналы сөздердің мағынасын ажыратып, сәйкестендіреді.

Бағалау критерийлері

Әріптерді таниды және ажыратып, сәйкестендіреді.

Мәндес сөздерді анықтайды.

Қарама-қарсы мағыналы сөздерді табады.

Құндылықтардықалыптастыру

Үлкенді сыйлауға, кішіні құрметтеуге үйрету.

Пәнаралықбайланыстар

Жаратылыстану, математика

АКТ қолданудағдылары

Аудиожазба , таныстырылым.

Бастапқыбілім


Аа, Нн, Лл, Рр, Оо, Тт, Уу, Шш, Сс, Дд, Мм, Ыы, Ққ- әріптерін таниды, осы әіптерге байланысты сөз, сөйлемдерді оқи біледі.

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар Сілтеме

Сабақтың басы

Топқа бірігу

Ширату жаттығуы

2мин





«Әріптер сөйлейді»

Жеке жұмыс

5мин











«Кім жылдам» әдісі топтық жұмыс

5 мин.


Топтарға бірігу

Қуанамын мен де,

Қуанасың сен де.

Қуанамыз бәріміз,

Арайлап атқан күн де!

-Ал, балалар қолдарыңдағы ұлпа қарды бір бақылап қараңдаршы, не байқадыңдар?

-Әріптер жазылған.

2.«Әріптер сөйлейді» әдісі

Сол әріптер туралы не білетіндеріңді , айтыңдаршы.

Балалар біртіндеп әріптер туралы не білетіндерін айтып береді. Осылай әр сөйлеген оқушы қар қалашығын тұрғызады.

ҚБ.Тапсырманы дұрыс орындаған оқушыларға шапалақтан шашу шашамыз.

-Әріп дегеніміз не?

-Ал, балалар осы әріптерден не құрауға болады?

-Буын құрауға болады.

-Буыннан не құрауға болады?

-Сөз құрауға болады.

3.«Кім жылдам» әдісі

-Балалар, нота сызығындағы буындардан сөз құрай отырып, нота сызығын дыбыстарға толтырайық.

ҚБ.Бір-біріне құрмет көрсетіп, шапалақтан шашу шашады






Shape1






Сабақтың ортасы

Жұптық жұмыс

3мин




Оқулықпен жұмыс

5 мин







Сергіту сәті

Зейінді шоғырландыру

2 мин

Дәптермен жұмыс

Бастыртып жазу мен генетикалық әдісті қолдану

5мин.

4.Аудиожазба көріп, Ии әрпін таниды.Оқушыларға тиындар таратылады. Сол тиындардан И әрпіне байланысты жұптаса отырып буын құрайды. Дұрыс буын құраған оқушылар тиындарын Тайқазанға салады.

5. Оқулықпен жұмыс

Бағандағы сөздерді тізбектеп оқу.

Ши иек ирек иық тиін ие

Ти тиек сирек қиық тиын шие

Керек

Ие керек итке,

Ине керек жіпке,

Икем керек іске,

Иық керек жүкке Қастек Баянбай

6. Сергіту сәті Зейінді шоғырландыру







Т иін тиын сөздеріндегі айырмашылықты табыңдар.

7. Өлеңді оқу, мағынасын ашу.

«Керек» Қастек Баянбай

Ие керек итке

Ине керек жіпке,

..............................


8.Дәптермен жұмыс

И әрпінің жазылуын тақтада түсіндіру

И дыбысын нүктелер арқылы бастырмалатып жазып шығады.






Оқушылардың и әрпі мен ол кездесетін сөздерді қатесіз әрі көркем жазуын қадағалау.

ҚБ.Өзара бағалау, мұғалімнің шолуы.

Ии әрпі

Аудиожазба

Әріптері бар тиындар тарату.













Оқулық







Дәптер

Сабақтың соңы

Бағалау критерийі:

5 мин


Әріптерді таниды жәнеажыратып, сәйкестендіреді.

Мәндес сөздерді анықтайды.

Қарама-қарсы мағыналы сөздерді табады.


Жеке жұмыс

5мин













1 тапсырмаБерілген сөздерді оқыңыз. Көп нүктенің орнына қай әріпті қоюға болады? Көп нүктенің орнына тиісті әріптерді жаз.





...не ш..е ...нелік т...ін

(и, к, м) (т,и,а)(и, н, д) ( р, и, л)

Дескриптор:Білімалушы

-сөздерді дұрысоқиды;

-көп нүктенің орнына қойылатын әріпті анықтайды және белгілейді.

2-тапсырма

Берілген сөздерді оқы. Сөздерді суретпен сәйкестендір. Суретке сүйеніп, берілген сөзгеқарама-қарсымағыналы сөзжаз.



Д ескриптор:Білімалушы

-Сөздерді мағынасына сәйкес суретпен байланыстырып сызады;

-берілген сөзге қарсы мағыналы сөзді жазады.

Тапсырманы орындап болған соң оқушылар өзін-өзі бағалайды.Тапсырманы түсініп орындаған оқушы смайликті жасылтүске, тапсырма түсініксіздеу болған оқушы сары түске, тапсырманың бәрі түсініксіз болған оқушы қызыл түске бояйды.

ҚБ. Мұғалімнің шолуы. Мұғалім тапсырманың орындалуына қарай оқушыларға қандай түстегі қаламды көтеруін тапсырады.Осылай оқушылардың бүгінгі сабақтағы үлгерім деңгейінің пайызын есептеуді тапсырады. Осылай күнделікті сабақта оқушылардың үлгерім деңгеін анықтап, келесі күнге жоспар құрамын


Таратпа материал

дар

Кері байланыс:


3 мин.

Ауызша жүргізу

-Бүгін қандай дыбыспен таныстық?

- Бүгінгі сабақта не үйрендіңдер?

-Сабақта сендерге не ұнады?

- Не қиын болды?

- Келесі сабақта не үйренгілерің келеді.


Саралау – оқушыларға қалай

көбірек қолдау көрсетуді

жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары

оқушыларға қандай міндет қоюды

жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың

материалды меңгеру деңгейін

қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік

техникасының сақталуы

«Қораптағы әріптер» әдісі кезеңінде кейбір оқушыларға ашық сұрақтар беремін.

Фотасуретпен жұмыс кезеңінде кейбір оқушыларға күрделі сызбалар беріп, сөйлем құратамын.


ҚБ.Бір-біріне құрмет көрсетіп, шапалақ шашады.

ҚБ.Мұғалімнің шолуы.

ҚБ.Бастарын бір, екі сипап бір-бірін марапаттаймыз

ҚБ. Өзара бағалау

Бағалау критерийі:

Әріптерді таниды жәнеажыратып, сәйкестендіреді.

Мәндес сөздерді анықтайды.

Қарама-қарсы мағыналы сөздерді табады.



Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?



Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет?






















тиын






тиін




1 тапсырма

Берілген сөздерді оқыңыз. Көп нүктенің орнына қай

әріпті қоюға болады? Көп нүктенің орнына тиісті әріптерді жаз.









Shape2 ...не ш..е ...нелік т...ін

( и, к, и, н, д, л )

Дескриптор:Білімалушы

-сөздерді дұрыс оқиды;

-көп нүктенің орнына қойылатын әріпті анықтайды және белгілейді.


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------










-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------2-тапсырма

Берілген сөздерді оқы. Сөздерді суретпен сәйкестендір.

Суретке сүйеніп, берілген сөзге қарама-қарсы мағыналы сөз жаз.









Shape3


Дескриптор:Білімалушы

-Сөздерді мағынасына сәйкес суретпен байланыстырып сызады;

-берілген сөзге қарсы мағыналы сөзді жазады.




2-тапсырма

Берілген сөздерді оқы. Сөздерді суретпен сәйкестендір.

Суретке сүйеніп, берілген сөзге қарама-қарсы мағыналы сөз жаз.





Shape4




Дескриптор:Білімалушы

-Сөздерді мағынасына сәйкес суретпен байланыстырып сызады;

-берілген сөзге қарсы мағыналы сөзді жазады.

2-тапсырма

Берілген сөздерді оқы. Сөздерді суретпен сәйкестендір.

Суретке сүйеніп, берілген сөзге қарама-қарсы мағыналы сөз жаз.





Shape5




Дескриптор:Білімалушы

-Сөздерді мағынасына сәйкес суретпен байланыстырып сызады;

-берілген сөзге қарсы мағыналы сөзді жазады.

2-тапсырма

Берілген сөздерді оқы. Сөздерді суретпен сәйкестендір.

Суретке сүйеніп, берілген сөзге қарама-қарсы мағыналы сөз жаз.





Shape6




Дескриптор:Білімалушы

-Сөздерді мағынасына сәйкес суретпен байланыстырып сызады;

-берілген сөзге қарсы мағыналы сөзді жазады.

1 тапсырма

Берілген сөздерді оқыңыз. Көп нүктенің орнына қай

әріпті қоюға болады? Көп нүктенің орнына тиісті әріптерді жаз.









...не ш..е ...нелік т...ін

Shape7 ( и, к, и, н, д, л )

Дескриптор:Білімалушы

-сөздерді дұрыс оқиды;

-көп нүктенің орнына қойылатын әріпті анықтайды және белгілейді.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

1 тапсырма

Берілген сөздерді оқыңыз. Көп нүктенің орнына қай

әріпті қоюға болады? Көп нүктенің орнына тиісті әріптерді жаз.









Shape8 ...не ш..е ...нелік т...ін

( и, к, и, н, д, л )

Дескриптор:Білімалушы

-сөздерді дұрыс оқиды;

-көп нүктенің орнына қойылатын әріпті анықтайды және белгілейді.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

1 тапсырма

Берілген сөздерді оқыңыз. Көп нүктенің орнына қай

әріпті қоюға болады? Көп нүктенің орнына тиісті әріптерді жаз.









...не ш..е ...нелік т...ін

Shape9 ( и, к, и, н, д, л )

Дескриптор:Білімалушы

-сөздерді дұрыс оқиды;

-көп нүктенің орнына қойылатын әріпті анықтайды және белгілейді.


































1 тапсырма

Берілген сөздерді оқыңыз. Көп нүктенің орнына қай

әріпті қоюға болады? Көп нүктенің орнына тиісті әріптерді жаз.









Shape10 ...не ш..е ...нелік т...ін

( и, к, и, н, д, л )

Дескриптор:Білімалушы

-сөздерді дұрыс оқиды;

-көп нүктенің орнына қойылатын әріпті анықтайды және белгілейді.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

1 тапсырма

Берілген сөздерді оқыңыз. Көп нүктенің орнына қай

әріпті қоюға болады? Көп нүктенің орнына тиісті әріптерді жаз.









Shape11 ...не ш..е ...нелік т...ін

( и, к, и, н, д, л )

Дескриптор:Білімалушы

-сөздерді дұрыс оқиды;

-көп нүктенің орнына қойылатын әріпті анықтайды және белгілейді.

------------------------------------------------------------------------------------

1 тапсырма

Берілген сөздерді оқыңыз. Көп нүктенің орнына қай

әріпті қоюға болады? Көп нүктенің орнына тиісті әріптерді жаз.









Shape12 ...не ш..е ...нелік т...ін

( и, к, и, н, д, л )

Дескриптор:Білімалушы

-сөздерді дұрыс оқиды;

-көп нүктенің орнына қойылатын әріпті анықтайды және белгілейді.







И И И И


И И И И

И И И И

И И И И


т к н ш

р л д м

т к н ш

р л д м


т к н ш

р л д м


у а р е ы а о с о р е н д ы у м ш к а т р т т м

е у а н л

м т о л д а е


а ы к е н а и

м с т у ы н

кү ші к


те ке мет


ке ре мет


не ме ре


Ер лан

құ лын


ұ шақ


а сық









24 Желтоқсан 2017
4416
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі