Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Тарауы Күні Сыныбы Қатысқандар |
«Қиял әлемі» 5 сынып |
||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Иллюзия өнері |
||||||||||||||
|
Оқу мақсаты |
5.Т/А2 Әлеуметтік-тұрмыстық, әлеуметтік-мәдени, тақырыптарға байланысты диалог, монологтердегі (ән мәтін, хабарлама, жарнама, хабарландыру) көтерілген мәселені түсіндіру. |
||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлығы: Әртүрлі жанрдағы мәтіндерде көтерілген мәселені түсіндіріп айту |
||||||||||||||
|
Көпшілігі: Әртүрлі жанрдағы мәтіндердегі көтерілген мәселелерді салыстыру |
|||||||||||||||
|
Кейбірі: Әртүрлі жанрдағы мәтіндерде көтерілген мәселелерді салыстырып, өздігінен ой қорыту |
|||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
1.Білу/Түсіну. Тапсырмадағы Тақырыптағы көтерілген мәселені анықтайды 2.Қолдану. Тыңдалған мәтін негізінде тірек сөздерді табады 3.Талдау. Көрсетілген тапсырмалар бойынша өздігінен ой қорытады |
||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
|
||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Білім алушылардың ой-қиялын, дүниетанымын кеңейту |
||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Бейнелеу өнері (түстер, оны ажырату). |
||||||||||||||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
Жарнамаға қатысты суреттер жинап әкелу |
||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||
|
Сабақ жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Психологиялық ахуал Шаттық шеңбері «Өзіңе тілегеніңді өзгеге де тіле» Топқа бөлу «Мозайка» әдісі бойынша бір бет қағазда сурет көрсетілген, екінші жағында жарнама, хабарландыру, диалог сөздері шығады. Сәйкестендіру арқылы білім алушылар топтасады. І топ « Жарнама» ІІ топ « Хабарландыру» ІІІ топ «Диалог» «Білемін, білгім келеді, білдім» кестесі
-Сабақ мақсатымен таныстыру |
суреттер |
|||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
1-тапсырма. Өзі тұратын ауылдағы түрлі мазмұндағы жарнамаларды, хабарламаларды еске түсіру, мазмұнына байланысты көтерілген мәселелерді анықтайды. \әңгімелеп айтады.\ ТЖ І топ- Жарнама жасайды /ұялы телефонды/ ІІ топ- Хабарландыру жазып, айтады. ЖЖ ІІІ топ- Сурет бойынша диалог құрады Осы тапсырмада алдыңғы оқудағы ресурс қолданады. Кері байланыс. Аспан денелері «Күн,бұлтты күн, ай» әдісі бойынша Дескриптор.
2-тапсырма. Бейнеүзік көрсету. Теледидардан Димаш Құдайбергеновтың Астана қаласында болатын концертінің жарнамасын жартылай көрсету. «Стоп кадр» стратегиясы арқылы видео роликті тоқтатып тастап, топтарға жекелей жұмыс беремін. Ж І топ. «Диалог » ІІ топ. «Жарнама» ІІІ топ. «Хабарландыру» ЖЖ Жұмысты жұппен тексереді. Бір-біріне кері байланыс береді. Кері байланыс. «ПОПС» формуласын қолданамын.
Дескриптор.
3-тапсырма. «Қиялмен көмкерілген шындық» С Көркем әдебиеттегі автордың қалауына сәйкес өмірлік шындықты соны тәсілдермен жаңғыртатын «магикалық кристалл» туралы Пушкин заманынан бері айтылып келеді. Өмірде болмаған, болмайтын жайларды көркем образдар арқылы жаңаша бейнелеп, дүние бейнесін қайта құрып, оған төтенше, оқырманға таныс емес түр беретін әдеби амал – көркемдік ойдан шығарудың бір түрі. Жалпы, көркемдік қиял, ойдан шығару – әдебиеттің ажырағысыз белгілерінің бірі десек, әдеттегіден бөлекше бейнелеу – осы көркемдік ойлаудың, көркем шарттылықтың ең жоғары сатысы, яғни «шындыққа сәйкеспейтін» құбылыстардың поэтикалық шындыққа айналуы. Қиял – шығармашылық еркіндік көрінісі – негізінен романтикалық ирония бастауларының бірі болып табылады. Онда, көбінесе, дүние қияли сипат алып, автордың қалауымен һәм қиялымен жаңа қырынан көрінеді, «екіге жарылып», «өңі айналдырылып» фантастикаға ұласып отырады, мұнда оқиға-құбылыстар «қияли көрінеді, қандай да бір нақтылықтан адаланады, …онда көптеген ғажайыптар орын алады». Қабылов А.Д.
«Түртіп алу»стратегиясын пайдаланамын.Тыңдап отырған кезде негізгі сөз тіркестерін түртіп алады. Дескриптор
|
Бейнеүзік
Аудиотың-далым |
|||||||||||||
|
Сабақ соңы |
Рефлексия «Плюс-минус-қызығамын» әдісі бойынша білім алушылар рефлексия жасайды.
«Білемін, білгім келеді, білдім» кестесі
Үйге тапсырма «Мен де қиялдай аламын» эссе жазып келу. |
|
|||||||||||||
|
Саралау |
Бағалау |
Денсаулығына және қауіпсіздік техникасын сақтау ескертіледі |
|||||||||||||
|
Қолдау көрсету. Қабілеті жоғары оқушылар айтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қолдана алады. 2-тапсырмада қолдауды қажет ететін оқушыларға жарнама, хабарландыру, диалогтың құрылымы көрсетілген үлгі ұсынамын. Нәтижесінде балалар топтық жұмысты жасауда қолданады. |
|
|
|||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Иллюзия өнері" 5 сынып
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Тарауы Күні Сыныбы Қатысқандар |
«Қиял әлемі» 5 сынып |
||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Иллюзия өнері |
||||||||||||||
|
Оқу мақсаты |
5.Т/А2 Әлеуметтік-тұрмыстық, әлеуметтік-мәдени, тақырыптарға байланысты диалог, монологтердегі (ән мәтін, хабарлама, жарнама, хабарландыру) көтерілген мәселені түсіндіру. |
||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлығы: Әртүрлі жанрдағы мәтіндерде көтерілген мәселені түсіндіріп айту |
||||||||||||||
|
Көпшілігі: Әртүрлі жанрдағы мәтіндердегі көтерілген мәселелерді салыстыру |
|||||||||||||||
|
Кейбірі: Әртүрлі жанрдағы мәтіндерде көтерілген мәселелерді салыстырып, өздігінен ой қорыту |
|||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
1.Білу/Түсіну. Тапсырмадағы Тақырыптағы көтерілген мәселені анықтайды 2.Қолдану. Тыңдалған мәтін негізінде тірек сөздерді табады 3.Талдау. Көрсетілген тапсырмалар бойынша өздігінен ой қорытады |
||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
|
||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Білім алушылардың ой-қиялын, дүниетанымын кеңейту |
||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Бейнелеу өнері (түстер, оны ажырату). |
||||||||||||||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
Жарнамаға қатысты суреттер жинап әкелу |
||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||
|
Сабақ жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Психологиялық ахуал Шаттық шеңбері «Өзіңе тілегеніңді өзгеге де тіле» Топқа бөлу «Мозайка» әдісі бойынша бір бет қағазда сурет көрсетілген, екінші жағында жарнама, хабарландыру, диалог сөздері шығады. Сәйкестендіру арқылы білім алушылар топтасады. І топ « Жарнама» ІІ топ « Хабарландыру» ІІІ топ «Диалог» «Білемін, білгім келеді, білдім» кестесі
-Сабақ мақсатымен таныстыру |
суреттер |
|||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
1-тапсырма. Өзі тұратын ауылдағы түрлі мазмұндағы жарнамаларды, хабарламаларды еске түсіру, мазмұнына байланысты көтерілген мәселелерді анықтайды. \әңгімелеп айтады.\ ТЖ І топ- Жарнама жасайды /ұялы телефонды/ ІІ топ- Хабарландыру жазып, айтады. ЖЖ ІІІ топ- Сурет бойынша диалог құрады Осы тапсырмада алдыңғы оқудағы ресурс қолданады. Кері байланыс. Аспан денелері «Күн,бұлтты күн, ай» әдісі бойынша Дескриптор.
2-тапсырма. Бейнеүзік көрсету. Теледидардан Димаш Құдайбергеновтың Астана қаласында болатын концертінің жарнамасын жартылай көрсету. «Стоп кадр» стратегиясы арқылы видео роликті тоқтатып тастап, топтарға жекелей жұмыс беремін. Ж І топ. «Диалог » ІІ топ. «Жарнама» ІІІ топ. «Хабарландыру» ЖЖ Жұмысты жұппен тексереді. Бір-біріне кері байланыс береді. Кері байланыс. «ПОПС» формуласын қолданамын.
Дескриптор.
3-тапсырма. «Қиялмен көмкерілген шындық» С Көркем әдебиеттегі автордың қалауына сәйкес өмірлік шындықты соны тәсілдермен жаңғыртатын «магикалық кристалл» туралы Пушкин заманынан бері айтылып келеді. Өмірде болмаған, болмайтын жайларды көркем образдар арқылы жаңаша бейнелеп, дүние бейнесін қайта құрып, оған төтенше, оқырманға таныс емес түр беретін әдеби амал – көркемдік ойдан шығарудың бір түрі. Жалпы, көркемдік қиял, ойдан шығару – әдебиеттің ажырағысыз белгілерінің бірі десек, әдеттегіден бөлекше бейнелеу – осы көркемдік ойлаудың, көркем шарттылықтың ең жоғары сатысы, яғни «шындыққа сәйкеспейтін» құбылыстардың поэтикалық шындыққа айналуы. Қиял – шығармашылық еркіндік көрінісі – негізінен романтикалық ирония бастауларының бірі болып табылады. Онда, көбінесе, дүние қияли сипат алып, автордың қалауымен һәм қиялымен жаңа қырынан көрінеді, «екіге жарылып», «өңі айналдырылып» фантастикаға ұласып отырады, мұнда оқиға-құбылыстар «қияли көрінеді, қандай да бір нақтылықтан адаланады, …онда көптеген ғажайыптар орын алады». Қабылов А.Д.
«Түртіп алу»стратегиясын пайдаланамын.Тыңдап отырған кезде негізгі сөз тіркестерін түртіп алады. Дескриптор
|
Бейнеүзік
Аудиотың-далым |
|||||||||||||
|
Сабақ соңы |
Рефлексия «Плюс-минус-қызығамын» әдісі бойынша білім алушылар рефлексия жасайды.
«Білемін, білгім келеді, білдім» кестесі
Үйге тапсырма «Мен де қиялдай аламын» эссе жазып келу. |
|
|||||||||||||
|
Саралау |
Бағалау |
Денсаулығына және қауіпсіздік техникасын сақтау ескертіледі |
|||||||||||||
|
Қолдау көрсету. Қабілеті жоғары оқушылар айтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қолдана алады. 2-тапсырмада қолдауды қажет ететін оқушыларға жарнама, хабарландыру, диалогтың құрылымы көрсетілген үлгі ұсынамын. Нәтижесінде балалар топтық жұмысты жасауда қолданады. |
|
|
|||||||||||||
шағым қалдыра аласыз


