|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Денелердің өзара әрекеттеуі |
Мектеп: Әбіш негізгі жалпы білім беретін мектебі |
|||||||
|
Күні: 23.11.2017ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Қуантаева А.С |
|||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Инерция құбылысы |
|||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.2.2.1 – табиғаттағы инерция құбылысын түсіндіру мысалдар келтіру |
|||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Күнделікті өмірден мысалдар келтіру арқылы инерция құбылысын тусіну, пайдасы мен зиянын ажырата білу |
|||||||
|
Жетістік критерийлері |
Күнделікті өмірден мысалдар келтіру арқылы инерция құбылысын түсіну Инерция құбылысының пайдасы мен зиянын ажырата білу |
|||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар: мысалдар келтіру арқылы инерция құбылысын ауызша, жазбаша түрде жүйелі сипаттай алады Пәнге тән лексика мен терминология: Инерция, қозғалыс, әрекетсіздік Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Неліктен жарыстарда мотоцикл,велосипедтер бұзылады,темір жол вагондары рельстен шығып,апатқа ұшырайды,автокөліктер жаяу жүргіншілерді қағып кетеді |
|||||||
|
Құндылықтарды баулу |
Денсаулықты сақтауға және мәдинеттің ұлттық жүйесін табысты дамытуға баулу |
|||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
деректер қөздерін іздеу кезінде тарих пәнімен, күнделікті өмірмен, спортпен |
|||||||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
Тығыздықты есептеу |
|||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы 10 мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі Оқушыларды жұптастыру:
Білім дағдысы: Білу Белсенді оқыту: саралау тәсілі (дерек көздері) Тапсырма: (W+G) Ширату жаттығулар « Пицца әдісі»
Проблемалық сұрақ: ( W)
Есептерін тексеру №3 №4
|
Суреттер қиынды қағаз
интерактивті тақта, түрлі түсті қаламдар,ресурстық парақшалар, флипчарт
интерактивті тақта, түрлі түсті қаламдар |
||||||
|
Сабақтың ортасы 25 мин |
ІІІ. Мағынаны тану (оқушылар жаңа ақпаратты алғанда, жаңа идеялар ойға келгенде жүзеге асады. Ең маңыздысы жаңа тақырып бойынша жаңа ақпарат алу) Білім дағдысы: Білу,Түсіну Белсенді оқыту (G) «Ойлан, жұптас, бөліс»
Кез – келген дене егер оған басқа денелер әрекет етпесенемесе олардың әрекеттері бірін – бірі теңгеріп тұрса , онда дене тыныштығын сақтайды немесе бірқалыпты түзусызықты қозғалады. ІІ. Тапсырма: мәтінде берілген тәжірибені жасау арқылы инерция құбылысын тұжырымдайды
Қорытынды жаса:
Мен .....................................байқадым
Білім дағдысы: Қолдану Белсенді оқыту: «Ашық сұрақ» (G) Тапсырма: « Инерция бізбен бірге» 1-жұп. Инерция көліктерде 2-жұп Инерция спортта 3-жұп Инерция көшеде
Денеге басқа денелер әрекет етпеген кездегі жылдамығын сақтау құбылысы инерция деп аталады (латынша инерция-қозғалыста емес, әрекетсіздік)
Білім дағдысы: Қолдану Таза тақта. Оқушылар өткен тақырып бойынша тақтаға сұрақтар немесе ережелер жазып тақтаны толтырады, содан кейін әр сұраққа жауап беріп, өшіріп отырады. Соңында барлық сұрақтарға жауап бергенде тақта таза болып шығады. 1. Инерция дегеніміз не? А. Жылдамдықтың өзгеру құбылысы Ә. Денеге басқа денелер әрекет етпеген кездегі жылдамығын сақтау құбылысы Б. Денелердің өзара әрекеттресуі 2. Күш дегеніміз А. денелердің өзара әрекеттресуін сипаттайтын шама. Ә. Скаляр шама Б. қозғалмайтын шама 3. Қандай жағдайда инерция пайда болады? А. желдің соғуы Ә. Кілемнен шаң-тозаңның көтерілуі. Б. қозғалған автомобильдің күрт тоқтауы. 4. Инеция құбылысын физикаған енгізген кім? А. И.Ньютон Ә. Г.Галилей Б. Н.Коперник 5. Инерция латын тілінен аударғанда қандай мағынаны береді? А. қозғалыста емес Ә. Қозғалған дене Б. тыныштықтағы дене
Белсенді оқыту: «Венн диаграммасы» Тапсырма: Инерцияның пайдасы мен зиян ажырату
Инерцияның пайдасы Инерцияның зияны
|
Науа, шар тірек, құм, мата қиындысы таратпа кестелер
Электронды оқулықтан видео көрсетіледі
Интерактивті тақта түрлі түсті қаламдар
Тақтамен жұмыс
Түрлі түсті қаламдар Ақ парақ |
||||||
|
Сабақтың соңы 5мин |
Үйге тапсырма беру Кері байланыс Чемодан,Ет тартқыш, Карзина әдісі арқылы Оқушылар стикерге өздерінің есімдерін жазады да берілген Чемодан,Ет тартқыш,Карзинаның біреуіне стикерлерді жапсырады. Егер сабақты толық түсінсе - Чемоданға Егер сабақты орташа түсінсе - Ет тартқышқа Егер сабақты мүлдем түсінбесе - Карзинаға стикерлерін жапсырады.
|
Стикерлер, суреттер |
||||||
|
,Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||||
|
Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін. Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады |
Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз |
Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары |
||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||
|
Мақсат дұрыс қойылған, оқушылар ОМ қол жеткізе алды, сабақ барысында саралау өз денгейінде жүргізілді, уақыт кезеңдері сақталды, сабақта ауытқулар болған жоқ, |
||||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? Барлығы ынтымақтастықта өтті |
||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Инерция"
Ашық сабақ "Инерция"
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Денелердің өзара әрекеттеуі |
Мектеп: Әбіш негізгі жалпы білім беретін мектебі |
|||||||
|
Күні: 23.11.2017ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Қуантаева А.С |
|||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Инерция құбылысы |
|||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.2.2.1 – табиғаттағы инерция құбылысын түсіндіру мысалдар келтіру |
|||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Күнделікті өмірден мысалдар келтіру арқылы инерция құбылысын тусіну, пайдасы мен зиянын ажырата білу |
|||||||
|
Жетістік критерийлері |
Күнделікті өмірден мысалдар келтіру арқылы инерция құбылысын түсіну Инерция құбылысының пайдасы мен зиянын ажырата білу |
|||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар: мысалдар келтіру арқылы инерция құбылысын ауызша, жазбаша түрде жүйелі сипаттай алады Пәнге тән лексика мен терминология: Инерция, қозғалыс, әрекетсіздік Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Неліктен жарыстарда мотоцикл,велосипедтер бұзылады,темір жол вагондары рельстен шығып,апатқа ұшырайды,автокөліктер жаяу жүргіншілерді қағып кетеді |
|||||||
|
Құндылықтарды баулу |
Денсаулықты сақтауға және мәдинеттің ұлттық жүйесін табысты дамытуға баулу |
|||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
деректер қөздерін іздеу кезінде тарих пәнімен, күнделікті өмірмен, спортпен |
|||||||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
Тығыздықты есептеу |
|||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы 10 мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі Оқушыларды жұптастыру:
Білім дағдысы: Білу Белсенді оқыту: саралау тәсілі (дерек көздері) Тапсырма: (W+G) Ширату жаттығулар « Пицца әдісі»
Проблемалық сұрақ: ( W)
Есептерін тексеру №3 №4
|
Суреттер қиынды қағаз
интерактивті тақта, түрлі түсті қаламдар,ресурстық парақшалар, флипчарт
интерактивті тақта, түрлі түсті қаламдар |
||||||
|
Сабақтың ортасы 25 мин |
ІІІ. Мағынаны тану (оқушылар жаңа ақпаратты алғанда, жаңа идеялар ойға келгенде жүзеге асады. Ең маңыздысы жаңа тақырып бойынша жаңа ақпарат алу) Білім дағдысы: Білу,Түсіну Белсенді оқыту (G) «Ойлан, жұптас, бөліс»
Кез – келген дене егер оған басқа денелер әрекет етпесенемесе олардың әрекеттері бірін – бірі теңгеріп тұрса , онда дене тыныштығын сақтайды немесе бірқалыпты түзусызықты қозғалады. ІІ. Тапсырма: мәтінде берілген тәжірибені жасау арқылы инерция құбылысын тұжырымдайды
Қорытынды жаса:
Мен .....................................байқадым
Білім дағдысы: Қолдану Белсенді оқыту: «Ашық сұрақ» (G) Тапсырма: « Инерция бізбен бірге» 1-жұп. Инерция көліктерде 2-жұп Инерция спортта 3-жұп Инерция көшеде
Денеге басқа денелер әрекет етпеген кездегі жылдамығын сақтау құбылысы инерция деп аталады (латынша инерция-қозғалыста емес, әрекетсіздік)
Білім дағдысы: Қолдану Таза тақта. Оқушылар өткен тақырып бойынша тақтаға сұрақтар немесе ережелер жазып тақтаны толтырады, содан кейін әр сұраққа жауап беріп, өшіріп отырады. Соңында барлық сұрақтарға жауап бергенде тақта таза болып шығады. 1. Инерция дегеніміз не? А. Жылдамдықтың өзгеру құбылысы Ә. Денеге басқа денелер әрекет етпеген кездегі жылдамығын сақтау құбылысы Б. Денелердің өзара әрекеттресуі 2. Күш дегеніміз А. денелердің өзара әрекеттресуін сипаттайтын шама. Ә. Скаляр шама Б. қозғалмайтын шама 3. Қандай жағдайда инерция пайда болады? А. желдің соғуы Ә. Кілемнен шаң-тозаңның көтерілуі. Б. қозғалған автомобильдің күрт тоқтауы. 4. Инеция құбылысын физикаған енгізген кім? А. И.Ньютон Ә. Г.Галилей Б. Н.Коперник 5. Инерция латын тілінен аударғанда қандай мағынаны береді? А. қозғалыста емес Ә. Қозғалған дене Б. тыныштықтағы дене
Белсенді оқыту: «Венн диаграммасы» Тапсырма: Инерцияның пайдасы мен зиян ажырату
Инерцияның пайдасы Инерцияның зияны
|
Науа, шар тірек, құм, мата қиындысы таратпа кестелер
Электронды оқулықтан видео көрсетіледі
Интерактивті тақта түрлі түсті қаламдар
Тақтамен жұмыс
Түрлі түсті қаламдар Ақ парақ |
||||||
|
Сабақтың соңы 5мин |
Үйге тапсырма беру Кері байланыс Чемодан,Ет тартқыш, Карзина әдісі арқылы Оқушылар стикерге өздерінің есімдерін жазады да берілген Чемодан,Ет тартқыш,Карзинаның біреуіне стикерлерді жапсырады. Егер сабақты толық түсінсе - Чемоданға Егер сабақты орташа түсінсе - Ет тартқышқа Егер сабақты мүлдем түсінбесе - Карзинаға стикерлерін жапсырады.
|
Стикерлер, суреттер |
||||||
|
,Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||||
|
Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін. Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады |
Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз |
Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары |
||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||
|
Мақсат дұрыс қойылған, оқушылар ОМ қол жеткізе алды, сабақ барысында саралау өз денгейінде жүргізілді, уақыт кезеңдері сақталды, сабақта ауытқулар болған жоқ, |
||||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? Барлығы ынтымақтастықта өтті |
||||||||
шағым қалдыра аласыз



















