|
Бөлім: |
Дизайн
теориясы |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
Бакпасарова Дина Куанышевна |
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 10 |
Қатысушылар саны: 12 |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
«Жақсы дизайн» принципі |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
10.2.1.4 «жақсы дизайн» қағидаттарын іске асыру |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: «жақсы дизайн» қағидаттарын тұжырымдайды (ыңғайлылық, қарапайымдылық, көркемдік |
|
|
|
Басым бөлігі: «жақсы дизайнның» басты принциптерін ажырата алады |
|
|
|
Кейбір оқушылар: «жақсы дизайнның» басты принциптерінің артықшылықтары мен кемшіліктерін саралайды |
|
|
Ерекше білімді қажет ететін оқушыға арналған сабақ мақсаты |
Дизайн логотиптерін ажырата алады |
|
|
Ерекше білімді қажет ететін оқушының сипаттамасы |
есту қабілетінде бұзылыстары бар (есту аймағында есту қабілеті орташа) |
|
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Қолдану |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру кезеңі 3 мин Білу 3 мин |
Мұғалімнің сәлемдесуі Оқушыларды түгендеу Психологиялық ахуал туғызу «Сиқырлы көл» тренингі Мақсаты: Оқушыларды өзін-өзі құрметтеуге, сыйлауға үйрету, өзін-өзі бағалауға үйрету. Мазмұны: Оқушылар дөңгелене отырып, көздерін жұмады. «Қазір мына қорапты бір-біріңе кезекпен жалғастыру керек. Қорапты алған оқушы көзін ашып, қораптың ішін қарайды, оның ішінде әлдебір керемет көл бар, сол көлдің ішінде жер бетінде , ең тамаша адамды көресіздер. Оған күлімсіреп қарау қажет. Qazmath әдісі арқылы 3 топқа топтасады
Өткен тақырыпты пысықтау 1-тапсырма Жеке жұмыс Көрнекі дизайнның негізгі құраушылары мен олардың қолданылу мақсатын кестеге толтырыңдар:
Дескриптор: Көрнекі дизайнның қолданылуын сипаттап жазады |
Мұғаліммен амандасады.
Оқушылар сұрақтарға жауап жазады
|
|
Qazmath. сom
|
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 15 минут (түсіну) |
Жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатын ашу Көрнекі дизайнды құру барысында ондағы ақпаратты пайдаланушы қалай қабылдайтыны ескеру маңызды. «Жақсы дизайнның» принциптеріне ыңғайлылық, қарапайымдылық, көркемділік принциптері жатады |
Мұғалімді тыңдайды. Тақырыптың негізгі ұғымдарымен танысады, дәптерге түртіп алады
|
|
Түртіп алу әдісі |
||||||||||||||||||||||||
|
Практикалық жұмыс (Қолдану) 20 мин |
№2 тапсырма (жұппен жұмыс) креативті сауатылық Google site бұлттық сервисін қолдана отырып,сайттың қарапайым дизайнын құрастырады Дескриптор: 1. Google site бөліміне кіре алады 2. Жаңа сайт құрады 3. Google сайттарының жұмыс бетіне өтеді 4.Темы бөлімінен сайттың негізгі түсін және жазу стилін өзгертеді
|
Тапсырманы орындайды |
|
https://sites.google.com/view/10class-design/главная-страница |
||||||||||||||||||||||||
|
Талдау |
№3 тапсырма (топтық жұмыс) Кім?Не? Не үшін? Қайда?Қалай?Қашан? Қандай? деген сұрақтар бойынша идеялар сараланады. І топ – Ыңғайлылық принциптері ІІ топ – Қарапайымдылық принциптері ІІІ топ – Көркемдік принциптері «Жақсы дизайн» принциптерін өзара салыстыра отырып талдау жасайды Дескриптор: 1. «Жақсы дизайнның» басты принциптерін тұжырымдайды 2. «Жақсы дизайнның» түрлерін ажырата аладаы 3. «Жақсы дизайнның» артықшылықтары мен кемшіліктерін саралайды |
Тапсырманы орындайды |
Мадақтау Қолдау Бірін -бірі бағалау |
|
||||||||||||||||||||||||
|
Cергіту сәті 1 мин |
|
Оқушылар сергіту сәтін орындайды |
|
https://www.youtube.com/watch?v=P-8Njkp78bg көзге арналған жаттығулар |
||||||||||||||||||||||||
|
ЕББҚ |
Ерекше білім беруді қажет ететін оқушыға арналған тапсырма Кестеге жарнамалардың суретін орналастырыңдар:
|
Ерекше білім беруге қажеттілігі бар білім алушы(сөйлеу қабілетінде бұзылыстары бар оқушы) кітапты пайдалана отырып тапсырманы орындайды |
ЕББҚ бар оқушыға тапсырма: өзін өзі бағалау |
|
||||||||||||||||||||||||
|
Жинақтау |
Кубизм әдісі арқылы бүгінгі сабақта алған білімдерін қорытындылайды 1.«Жақсы дизайн» принципі қалай жүзеге асырылады? 2.Ыңғайлылық принциптерін сақтау үшін не істеу керек? 3.Қарапайымдылық принциптері қандай әрекеттердің дұрыс орындалуын білдіреді? 4.Көркемдік принциптері нешеге бөлінеді?
|
Әр топ кезек-кезек кубик лақтырады. Кубикте шыққан санның нөмірі арқылы сол сұраққа жауап береді |
Қaлыптaстырушы Бaғaлaу: Оқушылар бір бірін «екі жұлдыз бір тілек» арқылы бағалайды |
«Екі жұлдыз бір тілек»
|
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Бағалау |
Бүгінгі сабақты қорытындылау мақсатында оқушы өзіне қандай білім алғаны туралы сұрақтарға жауап жазады Бағалау:
|
Оқушылар өздерінің қанша балл алғандарын есептеп, айтады. |
Бағалау парақша сы Жалпы балл - 10 |
|
||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия |
Рефлексия: «Плюс, минус, қызықты» Үйге тапсырма §11. «Жақсы дизайн» принципі тақырыбын оқу. Болашақтағы компьютер дизайнын құру |
Оқушылар сабақ соңында өздеріне қандай құнды мағлұмат алғанын айтады. |
Мақтау, бағалау. |
Оқулық §11. |
Қосымшалар:
Өткен тақырыпты пысықтау
1-тапсырма
Жеке жұмыс
Көрнекі дизайнның негізгі құраушылары мен олардың қолданылу мақсатын кестеге толтырыңдар:
|
Көрнекі дизайн құраушылары |
Қолданылуы |
|
Нүкте,кесінді,фигура |
|
|
Түс |
|
|
Типографика |
|
|
Кеңістік |
|
|
Масштаб |
|
|
Текстура |
|
Дескриптор:
Көрнекі дизайнның қолданылуын сипаттап жазады
|
№2 тапсырма (жұппен жұмыс) креативті сауатылық Google site бұлттық сервисін қолдана отырып,сайттың қарапайым дизайнын құрастырады Дескриптор: 1. Google site бөліміне кіре алады 2. Жаңа сайт құрады 3. Google сайттарының жұмыс бетіне өтеді 4.Темы бөлімінен сайттың негізгі түсін және жазу стилін өзгертеді
|
|
№3 тапсырма (топтық жұмыс) Кім?Не? Не үшін? Қайда?Қалай?Қашан? Қандай? деген сұрақтар бойынша идеялар сараланады. І топ – Ыңғайлылық принциптері ІІ топ – Қарапайымдылық принциптері ІІІ топ – Көркемдік принциптері «Жақсы дизайн» принциптерін өзара салыстыра отырып талдау жасайды Дескриптор: 1. «Жақсы дизайнның» басты принциптерін тұжырымдайды 2. «Жақсы дизайнның» түрлерін ажырата аладаы 3. «Жақсы дизайнның» артықшылықтары мен кемшіліктерін саралайды |
Ерекше білім беруді қажет ететін оқушыға арналған тапсырма
Кестеге жарнамалардың суретін орналастыр:
|
Дизайнерлік өнім жарнамасы |
Жақсы дизайн |
Нашар дизайн |
|
Тағам
|
|
|
|
Кілтке арналған ілмек
|
|
|
|
Қабырғаға ілетін күнтізбе
|
|
|
|
Аяқкиім
|
|
|
|
Киім
|
|
|
|
Орындық
|
|
|
|
Қонақ бөлмесі
|
|
|
Сергіту сәті
https://www.youtube.com/watch?v=P-8Njkp78bg көзге арналған жаттығулар
|
Кубик әдісі арқылы бүгінгі сабақта алған білімдерін қорытындылайды 1.«Жақсы дизайн» принципі қалай жүзеге асырылады? 2.Ыңғайлылық принциптерін сақтау үшін не істеу керек? 3.Қарапайымдылық принциптері қандай әрекеттердің дұрыс орындалуын білдіреді? 4.Көркемдік принциптері нешеге бөлінеді? |
|||||||||||||||
|
Бүгінгі сабақты қорытындылау мақсатында оқушы өзіне қандай білім алғаны туралы сұрақтарға жауап жазады Бағалау:
|
Рефлексия:
«Плюс, минус, қызықты»
Үйге тапсырма
§11. «Жақсы дизайн» принципі тақырыбын оқу. Болашақтағы компьютер дизайнын құру
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ашық сабақ информатика 10 сынып
ашық сабақ информатика 10 сынып
|
Бөлім: |
Дизайн
теориясы |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
Бакпасарова Дина Куанышевна |
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 10 |
Қатысушылар саны: 12 |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
«Жақсы дизайн» принципі |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
10.2.1.4 «жақсы дизайн» қағидаттарын іске асыру |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: «жақсы дизайн» қағидаттарын тұжырымдайды (ыңғайлылық, қарапайымдылық, көркемдік |
|
|
|
Басым бөлігі: «жақсы дизайнның» басты принциптерін ажырата алады |
|
|
|
Кейбір оқушылар: «жақсы дизайнның» басты принциптерінің артықшылықтары мен кемшіліктерін саралайды |
|
|
Ерекше білімді қажет ететін оқушыға арналған сабақ мақсаты |
Дизайн логотиптерін ажырата алады |
|
|
Ерекше білімді қажет ететін оқушының сипаттамасы |
есту қабілетінде бұзылыстары бар (есту аймағында есту қабілеті орташа) |
|
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Қолдану |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру кезеңі 3 мин Білу 3 мин |
Мұғалімнің сәлемдесуі Оқушыларды түгендеу Психологиялық ахуал туғызу «Сиқырлы көл» тренингі Мақсаты: Оқушыларды өзін-өзі құрметтеуге, сыйлауға үйрету, өзін-өзі бағалауға үйрету. Мазмұны: Оқушылар дөңгелене отырып, көздерін жұмады. «Қазір мына қорапты бір-біріңе кезекпен жалғастыру керек. Қорапты алған оқушы көзін ашып, қораптың ішін қарайды, оның ішінде әлдебір керемет көл бар, сол көлдің ішінде жер бетінде , ең тамаша адамды көресіздер. Оған күлімсіреп қарау қажет. Qazmath әдісі арқылы 3 топқа топтасады
Өткен тақырыпты пысықтау 1-тапсырма Жеке жұмыс Көрнекі дизайнның негізгі құраушылары мен олардың қолданылу мақсатын кестеге толтырыңдар:
Дескриптор: Көрнекі дизайнның қолданылуын сипаттап жазады |
Мұғаліммен амандасады.
Оқушылар сұрақтарға жауап жазады
|
|
Qazmath. сom
|
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 15 минут (түсіну) |
Жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатын ашу Көрнекі дизайнды құру барысында ондағы ақпаратты пайдаланушы қалай қабылдайтыны ескеру маңызды. «Жақсы дизайнның» принциптеріне ыңғайлылық, қарапайымдылық, көркемділік принциптері жатады |
Мұғалімді тыңдайды. Тақырыптың негізгі ұғымдарымен танысады, дәптерге түртіп алады
|
|
Түртіп алу әдісі |
||||||||||||||||||||||||
|
Практикалық жұмыс (Қолдану) 20 мин |
№2 тапсырма (жұппен жұмыс) креативті сауатылық Google site бұлттық сервисін қолдана отырып,сайттың қарапайым дизайнын құрастырады Дескриптор: 1. Google site бөліміне кіре алады 2. Жаңа сайт құрады 3. Google сайттарының жұмыс бетіне өтеді 4.Темы бөлімінен сайттың негізгі түсін және жазу стилін өзгертеді
|
Тапсырманы орындайды |
|
https://sites.google.com/view/10class-design/главная-страница |
||||||||||||||||||||||||
|
Талдау |
№3 тапсырма (топтық жұмыс) Кім?Не? Не үшін? Қайда?Қалай?Қашан? Қандай? деген сұрақтар бойынша идеялар сараланады. І топ – Ыңғайлылық принциптері ІІ топ – Қарапайымдылық принциптері ІІІ топ – Көркемдік принциптері «Жақсы дизайн» принциптерін өзара салыстыра отырып талдау жасайды Дескриптор: 1. «Жақсы дизайнның» басты принциптерін тұжырымдайды 2. «Жақсы дизайнның» түрлерін ажырата аладаы 3. «Жақсы дизайнның» артықшылықтары мен кемшіліктерін саралайды |
Тапсырманы орындайды |
Мадақтау Қолдау Бірін -бірі бағалау |
|
||||||||||||||||||||||||
|
Cергіту сәті 1 мин |
|
Оқушылар сергіту сәтін орындайды |
|
https://www.youtube.com/watch?v=P-8Njkp78bg көзге арналған жаттығулар |
||||||||||||||||||||||||
|
ЕББҚ |
Ерекше білім беруді қажет ететін оқушыға арналған тапсырма Кестеге жарнамалардың суретін орналастырыңдар:
|
Ерекше білім беруге қажеттілігі бар білім алушы(сөйлеу қабілетінде бұзылыстары бар оқушы) кітапты пайдалана отырып тапсырманы орындайды |
ЕББҚ бар оқушыға тапсырма: өзін өзі бағалау |
|
||||||||||||||||||||||||
|
Жинақтау |
Кубизм әдісі арқылы бүгінгі сабақта алған білімдерін қорытындылайды 1.«Жақсы дизайн» принципі қалай жүзеге асырылады? 2.Ыңғайлылық принциптерін сақтау үшін не істеу керек? 3.Қарапайымдылық принциптері қандай әрекеттердің дұрыс орындалуын білдіреді? 4.Көркемдік принциптері нешеге бөлінеді?
|
Әр топ кезек-кезек кубик лақтырады. Кубикте шыққан санның нөмірі арқылы сол сұраққа жауап береді |
Қaлыптaстырушы Бaғaлaу: Оқушылар бір бірін «екі жұлдыз бір тілек» арқылы бағалайды |
«Екі жұлдыз бір тілек»
|
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Бағалау |
Бүгінгі сабақты қорытындылау мақсатында оқушы өзіне қандай білім алғаны туралы сұрақтарға жауап жазады Бағалау:
|
Оқушылар өздерінің қанша балл алғандарын есептеп, айтады. |
Бағалау парақша сы Жалпы балл - 10 |
|
||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия |
Рефлексия: «Плюс, минус, қызықты» Үйге тапсырма §11. «Жақсы дизайн» принципі тақырыбын оқу. Болашақтағы компьютер дизайнын құру |
Оқушылар сабақ соңында өздеріне қандай құнды мағлұмат алғанын айтады. |
Мақтау, бағалау. |
Оқулық §11. |
Қосымшалар:
Өткен тақырыпты пысықтау
1-тапсырма
Жеке жұмыс
Көрнекі дизайнның негізгі құраушылары мен олардың қолданылу мақсатын кестеге толтырыңдар:
|
Көрнекі дизайн құраушылары |
Қолданылуы |
|
Нүкте,кесінді,фигура |
|
|
Түс |
|
|
Типографика |
|
|
Кеңістік |
|
|
Масштаб |
|
|
Текстура |
|
Дескриптор:
Көрнекі дизайнның қолданылуын сипаттап жазады
|
№2 тапсырма (жұппен жұмыс) креативті сауатылық Google site бұлттық сервисін қолдана отырып,сайттың қарапайым дизайнын құрастырады Дескриптор: 1. Google site бөліміне кіре алады 2. Жаңа сайт құрады 3. Google сайттарының жұмыс бетіне өтеді 4.Темы бөлімінен сайттың негізгі түсін және жазу стилін өзгертеді
|
|
№3 тапсырма (топтық жұмыс) Кім?Не? Не үшін? Қайда?Қалай?Қашан? Қандай? деген сұрақтар бойынша идеялар сараланады. І топ – Ыңғайлылық принциптері ІІ топ – Қарапайымдылық принциптері ІІІ топ – Көркемдік принциптері «Жақсы дизайн» принциптерін өзара салыстыра отырып талдау жасайды Дескриптор: 1. «Жақсы дизайнның» басты принциптерін тұжырымдайды 2. «Жақсы дизайнның» түрлерін ажырата аладаы 3. «Жақсы дизайнның» артықшылықтары мен кемшіліктерін саралайды |
Ерекше білім беруді қажет ететін оқушыға арналған тапсырма
Кестеге жарнамалардың суретін орналастыр:
|
Дизайнерлік өнім жарнамасы |
Жақсы дизайн |
Нашар дизайн |
|
Тағам
|
|
|
|
Кілтке арналған ілмек
|
|
|
|
Қабырғаға ілетін күнтізбе
|
|
|
|
Аяқкиім
|
|
|
|
Киім
|
|
|
|
Орындық
|
|
|
|
Қонақ бөлмесі
|
|
|
Сергіту сәті
https://www.youtube.com/watch?v=P-8Njkp78bg көзге арналған жаттығулар
|
Кубик әдісі арқылы бүгінгі сабақта алған білімдерін қорытындылайды 1.«Жақсы дизайн» принципі қалай жүзеге асырылады? 2.Ыңғайлылық принциптерін сақтау үшін не істеу керек? 3.Қарапайымдылық принциптері қандай әрекеттердің дұрыс орындалуын білдіреді? 4.Көркемдік принциптері нешеге бөлінеді? |
|||||||||||||||
|
Бүгінгі сабақты қорытындылау мақсатында оқушы өзіне қандай білім алғаны туралы сұрақтарға жауап жазады Бағалау:
|
Рефлексия:
«Плюс, минус, қызықты»
Үйге тапсырма
§11. «Жақсы дизайн» принципі тақырыбын оқу. Болашақтағы компьютер дизайнын құру
шағым қалдыра аласыз




























