Материалдар / ашық сабақ Инфрақұрылым.Көлік инфрақұрылымы. 7 сынып

ашық сабақ Инфрақұрылым.Көлік инфрақұрылымы. 7 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Қысқа мерзімді сабақ жоспары 7 сынып география сабағынан.
ЖИ арқылы жасау
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Экономикалық география

Педагогтің аты-жөні:

Жусупбаева Назира Ораловна

Күні: 15.04.2024


Сынып: 7А

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Инфрақұрылым. Көлік инфрақұрылымы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

7.5.2.1 қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде көлік инфрақұрылым элементтерін сипаттап, маңыздылығына баға береді


Сабақтың мақсаты:

Көлік инфрақұрылымының түрлерін біледі және артықшылықтары мен кемшіліктерін анықтайды

Көлік инфрақұрылымының таралу аймақтарын картадан көрсетеді

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

( 5 минут-6 минут)


I.Ұйымдастыру кезеңі

Сәлемдесу, түгендеу, сабаққа дайындықтарын тексеру.

Сабақтың тақырыбын және мақсатын айту.


Оқушыларды топқа бөлу

1 топ «Су көлігі»

2 топ «Әуе көлігі»

3 топ «Құрлық көлігі»


Өткен тақырыпты plickers платформасы арқылы қайтау.


















Оқушылар мұғаліммен амандасады.



Оқушылар үш топқа бөлінеді



Оқушылар дұрыс жауапты белгілейді






























Оқушыларға мадақтау сөз айтады: «Жарайсың!», «Тамаша!» және т.с.с.


Shape1


Оқушылар бағалау парағы арқылы өздерін бағалайды


















Тест сұрақтары 7A - Plickers




Сабақтың ортасы

(15 минут)







(3-4 минут)



























(7 минут)


















(5 минут)























































( 5 -7 минут)





































Сабақтың соңы.

(3 минут)














(1 минут)


II. Жаңа тақырыпты түсіну

«7» мәлімет жинау постер арқылы (Топтық жұмыс)








1 – тапсырма (Жеке жұмыс)

Көліктің сипаттамасына қарап, оның түрлерін анықтау


Ең қымбат көлік

Әуе көлігі

Ең арзан көлік

Су көлігі

Ең жылдам көлік

Әуе көлігі

Экологиялық жағынан ең лас көлік

Автомобиль көлігі

Табиғат жағдайына тәуелді көлік

Су көлігі

Жүкті «Қақпадан қақпаға жеткізетін көлік

Автомобиль көлігі












Қазақстан темір жол магистральдарын кескін картаға түсіру (Жеке жұмыс)






Сергіту сәті. «Қара жәшік» ойыны арқылы оқушылардық функционалдық сауатталығын арттыру


Жәшік ішіне жасырылған заттың оқушыларға сипаттамасы беріледі , сол арқылы оның ішінде не бар екенін табу керек


Бұл өсімдікті орта ғасырларда ежелгі гректер жыланның шаққан жеріне бірден бір ем ретінде қолданған. Сондықтан оны "жылан өсімдігі" деп атаған. Ал ежелгі Мысырда оны пирамида құрылысы кезінде мыңдаған құлдарға күн сайынберіп тұрған.

(сарымсақ)

Бұл өсімдік Еуропаға әкелінген кезде оны әр елде әр түрлі атады: голландиялықтар - " аардантель "(жасыл алма), Француздар - "Пол", "де Терре", - "жер алмасы", итальяндықтар - "тартуфель" (өйткені түйнектер, саңырауқұлақтар сияқты) трюфельдер жерден қазылады), финдер "тарту", ағылшындар"потато". Бұл өсімдік бізді қалай атайды?

(картоп)

Ең алғаш бұл сусын 18 ғасырда голландықтар дастарханында пайда болған.Ресейге бұл сусын тосыннан келген.1638 жылы Москвадан монғол ханына сыйлық келеді. Риза болған хан жауап ретінде өз сыйын жібереді. Орыс елшілері бұл сыйды көріп, жарамсыз зат ретінде қабылдап,өз елдерін төмендету деп есептейді. Дегенмен сыйлық Ресейге жетеді,патша оны ұнатады.Басында оны дәрі ретінде пайдаланады,ал 19 ғасырдан бастап оны өте көп мөлшерде пайдалана бастады.

(Шай)

19 ғасырдың ортасына дейін бұл өсімдік бақша және жабық сәндік болды. Оңтүстік Америкадағы жабайы өсімдікте жидектер бұршақтан Үлкен емес және қызыл қарақат сияқты щеткалармен ілінеді. Бұл көкөніс өсімдігі әлемге ену қиын болды. Тіпті өз отанындағы үндістер де оларға азғырылған жоқ. Әр түрлі елдерде бұл өсімдіктің жемістері әртүрлі деп аталады: итальяндықтар "алтын алма", француздар" махаббат алмасы "деп атайды. АҚШ-тағы тәуелсіздік соғысы кезінде генерал Вашингтонға аспаз болып жұмысқа тұрған ағылшын тыңшысы оған улы жемістерді пайдаланып тағам дайындады. Вашингтонның улануы туралы жазба жазғаннан кейін ол өз өмірін қиды. Ал генералға тағам ұнады. Аспаз Вашингтонды қандай көкөніспен улауға тырысты? (Қызанақ).


Грек мифологиясында Аполлон бұл өсімдік жапырағынан гүлдесте
Жасап басына және өзінің саз аспабына әдемілік ретінде тағып жүрген. Содан бері күні бүгінге дейін бұл гүлдесте" даңқ символы" ретінде халықаралық түрлі сайыстағы жеңімпаздардың мойындарына тағылып жүр.( Лавр жапырағы)


Бұл көкөніс көптеген теңіз оқиғаларының кейіпкері. Осыған байланысты Босфор бұғазы маңындағы рифтерге мінген Днепр мұхиттық пароходы екіге бөлінді. Кінәлі пароход трюмдерімен толтырылған өсімдіктің тұқымдары болды: трюмдерге енген су жүкті сулады. Тұқымдар көбейе бастады. Ал кеменің темір арматурасы шыдай алмады.

(Бұршақ)









II тапсырма (Жұптық жұмыс) Көлік түрлерінің артықшылықтарымен кемшіліктерін анықтайды


Артықшылықтары

Кемшіліктері

Әуе көлігі



Су көлігі



Автомобиль



Темір жол



Құбыр
































Рефлексия. «Білім кемесі»







Үй жұмысы: 50. бет:170 оқу

Қазақстанның көлік дәліздерінің сызбасын кескін картаға түсіру


Әр топ мүшелері бөлінген тақырып бойынша постерді қорғайды








Оқушылар көліктің берілген сипаттамасына қарап түрлерін анықтайды























Оқушылар меридиан бойымен бағытталған 3 магистраль, ендік бағытта өтетін ірі 2 темір жол магистральін кескін картаға түсіреді













Оқушылар айтылған мәлімет бойынша қара жәшікте қандай өсімдік немесе жеміс екенін табады
















Оқушылар айтылған мәлімет бойынша қара жәшікте қандай өсімдік немесе жеміс екенін табады




































































Оқушылар өздеріне кері байланыс береді


Дескриптор: көліктің берілген сипаттамасына қарап түрлерін анықтайды (1-3 дұрыс жауап үшін , 4-6 дұрыс жауап үшін )











Дескриптор: темір жол магистральдарын кескін картаға түсіреді

(меридиан бойымен бағытталған 3 магистраль үшін

ендік бағытта өтетін ірі 2 темір жол магистральі үшін , кескін картаны игергені үшін )



Оқушыларға мадақтау сөз айтады: «Жарайсың!», «Тамаша!» және т.с.с.





















Оқушыларға мадақтау сөз айтады: «Жарайсың!», «Тамаша!» және т.с.с.







































Дескриптор:

-Көлік түрлерінің кемшіліктерін және артықшылықтарын анықтайды

( Көлік түрлерінің артықшылықтарын жазған үшін , және кемшіліктерін жазған үшін )









Оқушыларға мадақтау сөз айтады: «Жарайсың!», «Тамаша!» және т.с.с.



Оқулық, түрлі түсті қаламдар, стикер,

кескін суреттер






Презентация Microsoft PowerPoint





























Презентация Microsoft PowerPoint


Қазақстан темір жол магистральінің картасы


Кескін карта







Көрнекілік құралдар














Көрнекілік құралдар





























Презентация Microsoft PowerPoint


































Кеме







Оқулық

Кескін карта






ЖИ арқылы жасау
03 Наурыз 2025
419
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі