|
Бөлім: |
8.3АХимиялық элементтердің периодтық жүйесі |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
Беглер Амалбек Әділбекұлы |
|
|
Күн: |
Сыныбы: 8 «А,Ә» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Тақырыбы: |
Иондық байланыс |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.1.4.2 -иондық байланыстың түзілумеханизмін сипаттау және иондық қосылыстардың қасиеттерін болжау |
|
|
Сабақтың
мақсаты: |
|
|
|
Құндылықтар |
Құндылық: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ АЙЫ Құзыреттілік: шығармашылық зерттеу жүргізу және ғылыми тәсілді қолдану қабілеті;ақпаратты талдау және бағалау;жаңа идеяларды ұсыну; заманауи цифрлық құралдар мен технологияларды меңгеру;мақсаттарға жету үшін бастаманы ұсыну, жаңа мүмкіндіктер іздеу және идеяларды іске асыру барысында ресурстарды тиімді пайдалану. Аптаның дәйек сөзі: «Жасампаздық - бәрімізге өнеге» |
|
|
Сабақ барысы |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
І. Ұйымдастыру кезеңі: а) «Менің көңіл
-күйім» әдісі бойынша жағымды
психологиялық ахуал орнатады в) «Парашют» бойынша топқа бірігуге нұсқау береді.
«Адал азамат» Біртұтас тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқыту процесінің ұйымдастыру кезеңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін. Құндылық: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ АЙЫ құндылыққа дәріптейтін бейне жазба көрсетемін |
Оқушылар шеңберге тұрып «Менің- көңіл күйім» тәсілі арқылы сыныпта жағымды ахуал орнатады . «Парашют» бойынша топтарға бірігеді.
|
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. |
Қолданылған ЖИ: Chat gpt, Diffit,Kling ai ЖИ арқылы құндылыққа дәріптейтін бейне жазба көрсетіледі |
|
|
ІІ Үй тапсырмасы «Кім жылдам?» тәсілі арқылы тест орындайды, өткен тақырыптар бойынша білімдерін еске түсіреді. «Миға шабуыл» тәсілі арқылы сұрақтар қою отырып жаңа сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтайды. Саралау тәсілі; Ресурсты қолданамын -Бүгінгі сабақтың тақырыбы қандай деп ойлайсыңдар? |
Оқушылар «Кім жылдам?» тәсілі арқылы тест орындайды, өткен тақырыптар бойынша білімдерін еске түсіреді. 1.Коваленттік байланыс қандай элементтер арасында түзіледі? А) металдар Б)бейметалдар С)Металл мен бейметалл Д)Иондар 2. Оттегі қай элементпен әректтескенде электронын береді? А) Хлормен Б)броммен С)йодпен Д)фтормен 3. Азот қай элементпен әрекеттескенде электрон қосып алады? А) Ca Б) N2 С) F2 Д) O2 4. Магний қай элементпен әрекеттескенде электрон береді? А)Cs Б)Na С)K Д)C 5.Бірдей бейметалдар арасында қандай байланыс болады? А)иондық Б)металдық С)сутектік Д) полюссіз ковалентті 6.Әртүрлі бейметалдар арасында қандай байланыс болады? А)ковалентті полюсті Б)иондық С)металдық Д)полюссіз ковалентті «Миға шабуыл» тәсілі арқылы сұрақтарға жауап бере отырып, жаңа сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтайды
|
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. «Жарайсың!» «Тамаша жауап»т .б
|
Экран |
|
Сабақтың ортасы |
ІІІ Білімді толықтыру үшін оқулықтағы мәтінді оқуға тапсырма береді. https://youtu.be/L1OPu5dINv4?si=v9R7BkMdnFIV1-mL |
Оқушылар оқулықтан мәтінді оқып танысады, тірек сөздерді дәптерге жазып алады. |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. |
Окулык Химия |
|
|
ІV Жаңа сабақ Мұғалімнің тақырып бойынша қысқаша түсіндіруі, топтық жұмысты ұйымдастыруы
Мұғалім оқушылардың жазған ақпараттарын бірге талқылайды. Толықтырады Саралау тәсілі: Топтарға қабілеті әртүрлі оқушыларды біріктіремін. ЖАДА қалыптасады (Бірлік және ынтымақ) Құндылық тапсырма орындай отырып, қалыптасады. |
Оқушылар мұғалімнің түсіндіруін тыңдап , берілген нұсқау бойынша топта жұмыс жасайды.
1-топ « Элементтер қалай химиялық байланыс түзетінін сипаттаңыздар» 2-топ «Анион мен катион арасындағы айырмашылықты салыстырыңыздар» 3-топ « Натрий мен хлор иондарының атомдарына қарағанда тұрақты болуының себебін түсіндіріңіздер» Әр топ өз жұмыстарымен ортаға шығып бөліседі. Қалған топтар талдай отырып, бір – бірін бағалайды |
Кері байланыс: «Бутерброд» тәсілі арқылы бағалайды
|
А4 парағы Маркер Химия 8-сынып Жұмыс парағы |
|
|
Сабақты бекіту тапсырмалары. Оқулықта берілген тапсырманы орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді.
Саралау тәсілі: : Бұл жерде саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі көрінеді. Дұрыс мағынада жауап беруге бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға ашық сұрақтар, ал кейбір көмек қажет ететін оқушыларға жетелеуші сұрақтар қойылады.
Қ
Мұғалім жаңа тақырып бойынша білімдерін тиянақтау үшін жеке, жұптық жұмыстар ұйымдастырады Жұмыстың орындалуына бақылау жасайды, ЕБҚ оқушыға қолдау көрсетеді. Саралау тәсілі: Тапсырманы орындау арқылы, пәнге деген қызығушылығы артады. Сабақтың мазмұны мен мақсатын түсінеді. Құндылық тапсырма орындай отырып, қалыптасады. WORTWALL платформасында тапсырма орындауға нұсқау береді. Саралау тәсілі: Тапсырманы орындау арқылы, пәнге деген қызығушылығы артады. Сабақтың мазмұны мен мақсатын түсінеді. Құндылық тапсырма орындай отырып, қалыптасады. |
1-тапсырма (а) Берілген атомдар арасында иондық байланыстың түзілу механизмін көрсетіңіз.
2-тапсырма (b) Кестеде А,В,С заттарының кейбір физикалық қасиеттері берілген.
А,В,С заттарының қайсысы иондық байланысы бар қосылысқа жатады? 3-тапсырма (барлығы және ЕБК) «Сөйлемді толықтыр» тәсілі 1.Атомдардың электрондарды беруі немесе қосып алуы нәтижесінде түзілетін зарядталған бөлшектер ...........деп аталады. 2. Оң зарядталған иондар ........, ал теріс зарядталған иондар .......... деп аталады 3. Иондар арқылы түзілетін байланыс .......................... деп аталады 4. Иондық байланыс ........ атомдары мен .............. атомдары арасында түзіледі
4 тапсырма WORTWALL платформасында тапсырмаларын орындау 1 жұп тапсырмасы: https://wordwall.net/ru/resource/67795585 2 жұп тапсырмасы https://wordwall.net/ru/resource/79198489 3 жұп тапсырмасы:
https://wordwall.net/ru/resource/52151154 |
Дескриптор иондық байланыстың түзілуін жазады; Жалпы балл-4
Дескриптор : заттың қасиетіне қарай иондық байланысы бар қосылысты анықтайды. Жалпы балл-4
Дескриптор :ЕБК қажетті сөздерді тауып, сөйлемді аяқтайды; Жалпы балл-4
Дескриптор : WORTWALL платформасында тапсырмаларын орындайды және сұрақтарға жауап береді Жалпы балл-2 |
Оқулық Химия 8-сынып Тапсырма жазылган парактар |
|
Сабақтың соңы |
Кері байланыс «Кальмар ойыны» тәсіл арқылы кері байланыс жасауды
ұсынады |
Қатысушылар «Кальмар ойыны» тәсіл арқылы кері байланыс жасайды |
Кері байланыс: «Білім шамы» тәсілі арқылы |
|
|
|
Үй тапсырмасы §.37 оку 1-4 жаттыгу |
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Иондық байланыс"
Ашық сабақ "Иондық байланыс"
|
Бөлім: |
8.3АХимиялық элементтердің периодтық жүйесі |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
Беглер Амалбек Әділбекұлы |
|
|
Күн: |
Сыныбы: 8 «А,Ә» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Тақырыбы: |
Иондық байланыс |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.1.4.2 -иондық байланыстың түзілумеханизмін сипаттау және иондық қосылыстардың қасиеттерін болжау |
|
|
Сабақтың
мақсаты: |
|
|
|
Құндылықтар |
Құндылық: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ АЙЫ Құзыреттілік: шығармашылық зерттеу жүргізу және ғылыми тәсілді қолдану қабілеті;ақпаратты талдау және бағалау;жаңа идеяларды ұсыну; заманауи цифрлық құралдар мен технологияларды меңгеру;мақсаттарға жету үшін бастаманы ұсыну, жаңа мүмкіндіктер іздеу және идеяларды іске асыру барысында ресурстарды тиімді пайдалану. Аптаның дәйек сөзі: «Жасампаздық - бәрімізге өнеге» |
|
|
Сабақ барысы |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
І. Ұйымдастыру кезеңі: а) «Менің көңіл
-күйім» әдісі бойынша жағымды
психологиялық ахуал орнатады в) «Парашют» бойынша топқа бірігуге нұсқау береді.
«Адал азамат» Біртұтас тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқыту процесінің ұйымдастыру кезеңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін. Құндылық: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ АЙЫ құндылыққа дәріптейтін бейне жазба көрсетемін |
Оқушылар шеңберге тұрып «Менің- көңіл күйім» тәсілі арқылы сыныпта жағымды ахуал орнатады . «Парашют» бойынша топтарға бірігеді.
|
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. |
Қолданылған ЖИ: Chat gpt, Diffit,Kling ai ЖИ арқылы құндылыққа дәріптейтін бейне жазба көрсетіледі |
|
|
ІІ Үй тапсырмасы «Кім жылдам?» тәсілі арқылы тест орындайды, өткен тақырыптар бойынша білімдерін еске түсіреді. «Миға шабуыл» тәсілі арқылы сұрақтар қою отырып жаңа сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтайды. Саралау тәсілі; Ресурсты қолданамын -Бүгінгі сабақтың тақырыбы қандай деп ойлайсыңдар? |
Оқушылар «Кім жылдам?» тәсілі арқылы тест орындайды, өткен тақырыптар бойынша білімдерін еске түсіреді. 1.Коваленттік байланыс қандай элементтер арасында түзіледі? А) металдар Б)бейметалдар С)Металл мен бейметалл Д)Иондар 2. Оттегі қай элементпен әректтескенде электронын береді? А) Хлормен Б)броммен С)йодпен Д)фтормен 3. Азот қай элементпен әрекеттескенде электрон қосып алады? А) Ca Б) N2 С) F2 Д) O2 4. Магний қай элементпен әрекеттескенде электрон береді? А)Cs Б)Na С)K Д)C 5.Бірдей бейметалдар арасында қандай байланыс болады? А)иондық Б)металдық С)сутектік Д) полюссіз ковалентті 6.Әртүрлі бейметалдар арасында қандай байланыс болады? А)ковалентті полюсті Б)иондық С)металдық Д)полюссіз ковалентті «Миға шабуыл» тәсілі арқылы сұрақтарға жауап бере отырып, жаңа сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтайды
|
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. «Жарайсың!» «Тамаша жауап»т .б
|
Экран |
|
Сабақтың ортасы |
ІІІ Білімді толықтыру үшін оқулықтағы мәтінді оқуға тапсырма береді. https://youtu.be/L1OPu5dINv4?si=v9R7BkMdnFIV1-mL |
Оқушылар оқулықтан мәтінді оқып танысады, тірек сөздерді дәптерге жазып алады. |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. |
Окулык Химия |
|
|
ІV Жаңа сабақ Мұғалімнің тақырып бойынша қысқаша түсіндіруі, топтық жұмысты ұйымдастыруы
Мұғалім оқушылардың жазған ақпараттарын бірге талқылайды. Толықтырады Саралау тәсілі: Топтарға қабілеті әртүрлі оқушыларды біріктіремін. ЖАДА қалыптасады (Бірлік және ынтымақ) Құндылық тапсырма орындай отырып, қалыптасады. |
Оқушылар мұғалімнің түсіндіруін тыңдап , берілген нұсқау бойынша топта жұмыс жасайды.
1-топ « Элементтер қалай химиялық байланыс түзетінін сипаттаңыздар» 2-топ «Анион мен катион арасындағы айырмашылықты салыстырыңыздар» 3-топ « Натрий мен хлор иондарының атомдарына қарағанда тұрақты болуының себебін түсіндіріңіздер» Әр топ өз жұмыстарымен ортаға шығып бөліседі. Қалған топтар талдай отырып, бір – бірін бағалайды |
Кері байланыс: «Бутерброд» тәсілі арқылы бағалайды
|
А4 парағы Маркер Химия 8-сынып Жұмыс парағы |
|
|
Сабақты бекіту тапсырмалары. Оқулықта берілген тапсырманы орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді.
Саралау тәсілі: : Бұл жерде саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі көрінеді. Дұрыс мағынада жауап беруге бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға ашық сұрақтар, ал кейбір көмек қажет ететін оқушыларға жетелеуші сұрақтар қойылады.
Қ
Мұғалім жаңа тақырып бойынша білімдерін тиянақтау үшін жеке, жұптық жұмыстар ұйымдастырады Жұмыстың орындалуына бақылау жасайды, ЕБҚ оқушыға қолдау көрсетеді. Саралау тәсілі: Тапсырманы орындау арқылы, пәнге деген қызығушылығы артады. Сабақтың мазмұны мен мақсатын түсінеді. Құндылық тапсырма орындай отырып, қалыптасады. WORTWALL платформасында тапсырма орындауға нұсқау береді. Саралау тәсілі: Тапсырманы орындау арқылы, пәнге деген қызығушылығы артады. Сабақтың мазмұны мен мақсатын түсінеді. Құндылық тапсырма орындай отырып, қалыптасады. |
1-тапсырма (а) Берілген атомдар арасында иондық байланыстың түзілу механизмін көрсетіңіз.
2-тапсырма (b) Кестеде А,В,С заттарының кейбір физикалық қасиеттері берілген.
А,В,С заттарының қайсысы иондық байланысы бар қосылысқа жатады? 3-тапсырма (барлығы және ЕБК) «Сөйлемді толықтыр» тәсілі 1.Атомдардың электрондарды беруі немесе қосып алуы нәтижесінде түзілетін зарядталған бөлшектер ...........деп аталады. 2. Оң зарядталған иондар ........, ал теріс зарядталған иондар .......... деп аталады 3. Иондар арқылы түзілетін байланыс .......................... деп аталады 4. Иондық байланыс ........ атомдары мен .............. атомдары арасында түзіледі
4 тапсырма WORTWALL платформасында тапсырмаларын орындау 1 жұп тапсырмасы: https://wordwall.net/ru/resource/67795585 2 жұп тапсырмасы https://wordwall.net/ru/resource/79198489 3 жұп тапсырмасы:
https://wordwall.net/ru/resource/52151154 |
Дескриптор иондық байланыстың түзілуін жазады; Жалпы балл-4
Дескриптор : заттың қасиетіне қарай иондық байланысы бар қосылысты анықтайды. Жалпы балл-4
Дескриптор :ЕБК қажетті сөздерді тауып, сөйлемді аяқтайды; Жалпы балл-4
Дескриптор : WORTWALL платформасында тапсырмаларын орындайды және сұрақтарға жауап береді Жалпы балл-2 |
Оқулық Химия 8-сынып Тапсырма жазылган парактар |
|
Сабақтың соңы |
Кері байланыс «Кальмар ойыны» тәсіл арқылы кері байланыс жасауды
ұсынады |
Қатысушылар «Кальмар ойыны» тәсіл арқылы кері байланыс жасайды |
Кері байланыс: «Білім шамы» тәсілі арқылы |
|
|
|
Үй тапсырмасы §.37 оку 1-4 жаттыгу |
|
|
|
шағым қалдыра аласыз



ұндылық тапсырма орындай отырып,
қалыптасады.














