Материалдар / Ашық сабақ Ірі кітапханалар
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Ашық сабақ Ірі кітапханалар

Материал туралы қысқаша түсінік
Бұл қмж орыс сыныптарындағы қазақ тілі пәніне арналған қазақ тілі Т2
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
28 Ақпан 2023
446
2 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Бөлім

Әлемдегі ірі кітапханалар

Педагогтың аты-жөні


Күні


Сынып

Қатысушылар саны

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы


Ірі кітапханалар

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

5.2.5.1 берілген сұрақты дұрыс түсініп, лайықты жауап беру, шағын диалогке қатысу

5.5.1.5 болымды, болымсыз етістіктерді ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолдану.



Сабақтың мақсаттары


Барлық оқушылар орындай алады:

  • Берілген сұрақтарға лайықты жауап береді;

  • Етістікті басқа сөз таптарынан ажырата алады

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:

  • Берілген сұрақтың негізінде диалогке түседі;

  • Етістіктің болымды, болымсыз түрін ажырата алады

Кейбір оқушылар орындай алады:

  • Шағын диалогке қатысады;

  • Болымды, болымсыз етістіктерді ауызша және жазбаша жұмыстарда орынды қолданады

Бағалау критерийлері


ЕБҚ оқушы үшін:

  • Сұраққа дұрыс жауап береді және диалогке түседі;

  • Болымды, болымсыз етістіктерді дұрыс қолданады



  • Берілген мәтінді түсініп, мұғалімнің көмегімен сөйлемдерді сәйкестендіреді;

Ойлау дағдыларының деңгейі

Білу, түсіну, қолдану

Тілдік мақсаттар:

Сабаққа қатысты жаңа сөздер: аумағы, қолжазба, сирек кездесетін, жуық

Құндылықтарға баулу

Рухани байлық- кітапқа құрметпен қарау, әсемдікке, әдептілікке баулу

Сабақтың кезеңі/ уақыты

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


10 минут










  1. Оқушылармен амандасу: -Сәлеметсіңдер ме, балалар!


  1. Психологиялық дайындық: «Жүректен жүрекке». Балалар, бір-бірімізге жақсы тілектерімізді білдірейік. Мысалы: денсаулық тілеймін, бақыт тілеймін, қуаныш тілеймін, т.б.


  1. Топқа бөлу. Геометриялық фигуралар арқылы топқа бөлу. Оқушылырға үшбұрыш, текше және домалақ фигуралары салынған карточкалар таратылады. Оқушылар топқа бөлінген соң бағалау парақшасы таратылады.



Үй тапсырмасын тексеру. «Қағып ал да, жауап бер» әдісі арқылы үй тапсырмасын тексеру. Мақсаты: Оқушыны жылдам әрі тұжырымды ойлауға дағдыландыру.

Мұғалім өзі таңдаған оқушыға өтілген мәтін бойынша сұрақ қойып, допты лақтырады.


Сұрақ үлгілері:

1)Әлемдегі ең бірінші кітапхана қашан пайда болды?

2)Қазақстанда ең бірінші кітапхана қашан ашылды?

3)Қазақстанда ең бірінші кітапхана қай қалада ашылды? 4)Қазақстандағы ең ірі кітапхана қалай аталады?

5)«Ұлттық кітапхана» деген атау қашан берілді?







Дескриптор:

-Сұраққа дұрыс жауап береді

Күтілетін нәтиже: сұрақтарға дұрыс жауап беру арқылы өтілген тақырыпты еске түсіреді.




Мұғалімге жауап береді:

-Сәлеметсіз бе, мұғалім!



Оқушылар бір-біріне жылы лебіздерін білдіреді







Нұсқаулық: үшбұрыш таңдаған оқушылар 1-топқа, текше таңдаған оқушылар 2-топқа, домалақ таңдаған оқушылар 3-топқа бөлінеді. Әр топтың басшысы сайланады.




Нұсқаулық: Допты қағып алған оқушы сұраққа жылдам әрі дұрыс жауап беруі керек.



Күтілетін жауаптар 1)Осыдан сегіз мың жыл бұрын пайда болған. 2)Қазақстанда ең бірінші кітапхана 1883 жылы ашылған

3)Семей қаласында 4)Қазақстандағы ең ірі кітапхана – Ұлттық кітапхана

5)Бұл атау 1991 жылы берілді





Оқушылар қол шапалақтайды















Бағалау парағы









Бағалау парағы



https://clck.ru/gMTbM















https://clck.ru/gMToR




Доп

Сабақтың ортасы

30 минут

Жаңа тақырыпты анықтау

«Бұл кім? Бұл не?» әдісі. Мақсаты: Оқушыларды тапқырлыққа үйрету, тыңдалым дағдысын жетілдіру.

Мұғалім: -Мәдени-ағартушылық ғимарат, кітап, баспасөз шығармаларын жинау, сақтау, насихаттаумен айналысады.Бұл не?

Күтілетін нәтиже:

-жаңа тақырыпты анықтайды

Мұғалім жаңа тақырыпты айтады.

Сөздікпен жұмыс. Мақсаты: Оқушылардың сөздік қорын кеңейту

Аумағы – обьем, площадь

Қолжазба – рукопись, автограф

Сирек кездесетін – редко встречающийся

Жуық – приблизительно, около


1-тапсырма. Топтық жұмыс. Мәтінмен жұмыс. «Джигсо» әдісі. Мақсаты: Берілген тапсырманы топ ішінде талқылап, топтық жұмыс жасау. Басқа топтарға өкілдерін жіберіп, жасаған жұмыстармен танысу, ой бөлісу, ынтымақтастықты дамыту.

1-топ: Берілген мәтіннің бастапқы бөлігін оқиды, бастапқы бөлігіне қатысты сұрақтарға жауап береді.

Әлемдегі ең ірі кітапхана қай кітапхана?

Ол қай елде орналасқан?

Кітапхана 1800 жылы Филадельфиядан қай қалаға ауысты?

Конгресс кітапханасындағы кітап қоры қанша?


Әлемдегі ең ірі кітапхана – Конгресс кітапханасы. Ол – Америка Құрама Штаттарының ұлттық кітапханасы. Конгресс кітапханасының іргетасы 1800 жылы 24 сәуірде АҚШ президенті Джон Адамс мемлекет астанасын Филадельфиядан Вашингтонға ауыстыру туралы заң қабылдағанда қаланды. Кітапханада үш ғимарат бар. Кітап қоры 155 миллионнан асады. Кітаптар 470 тілде жазылған. 61 миллиондай қолжазба бар.

2-топ. Берілген мәтіннің бөлігін оқиды, сұрақтарға жауап береді

Әлемдегі екінші ірі кітапхананы қай кітапхана?

Кітапхананың негізін кім салды?

Британдық кітапхананың кітап қоры қанша?

Ұлыбритания Ұлттық кітапханасының негізі қашан қаланды?


Әлемдегі екінші ірі кітапхана – Ұлыбритания Ұлттық кітапханасы. Лондон қаласында орналасқан. Кітапхананың негізін 1841 жылы Томас Карлейл салды. Кітап қоры 150 миллионнан асады.

3-топ Берілген мәтіннің бөлігін оқиды, сұрақтарға жауап береді.

Сұрақтар:

Ресейдегі ірі кітапхана қалай аталады?

Ресей Ғылым Академиясын кім салды?

Ресей ғылым Академиясы қашан салынды?

Ресей Ғылым Академиясында қанша кітап болған?

Әлемдегі ірі кітапханалардың бірі – Ресей Ғылым Академиясының кітапханасы. Оны І Петр 1714 жылы салдырған. Кітапханада 2 мыңға жуық кітап болған.

Дескриптор:

-Сұрақтарға дұрыс жауап береді


Күтілетін нәтиже:

  • Сұрақтарға дұрыс жауап беру арқылы мәтін мазмұнын түсінеді

ЕБҚ бала үшін тапсырма:

Сәйкестендіру. Мақсаты: Оқушының өздігінен жұмыс жасау дағдысын дамыту


Әлемдегі ең ірі кітапхана -

тілде жазылған

Кітап қоры

қолжазба бар

Кітаптар 470

Конгресс кітапханасы

61 миллиондай

155 миллионнан асады

Конгресс кітапханасының іргетасы

Америка Құрама Штаттарының ұлттық кітапханасы

Ол -

1800 жылы қаланды


Күтілетін нәтиже:

ЕБҚ бар оқушы мәтін бойынша сөйлемдерді дұрыс құрастырады



2-тапсырма

Жұптық жұмыс. «Қарым-қатынас аймағы» әдісі. «Кітапханада» тақырыбына диалог құрау арқылы әңгімелесу. Мақсаты: Оқушылардың сабақ үстінде бір-бірімен байланыс жасауға үйрету; айтылым дағдыларын жетілдіру.

Дескриптор:

-диалогқа қатысады

-болымды, болымсыз етістікті пайдаланады


Күтілетін нәтиже:

-етістіктерді орынды пайдалану арқылы айтылым дағдыларын дамытады


Сергіту сәті

Сергіту жаттығуын жасаймыз



3-тапсырма. Жеке жұмыс. «Жұмыс үстелі» әдісі. Берілген сөздерге -ған, -ген, -қан, -кен жұрнақтары мен «емес» көмекші етістігін жалғап, тірек сөздерді пайдаланып сөйлем құраңдар. Мақсаты: Тілдік бағдарды толығырақ меңгерту

Бар, көр, отыр, бер, ал, пайда бол, қолға беріл, жина.

Дескриптор:

- етістіктің жұрнақтары мен көмекші етістікті дұрыс пайдалану;

-сөздердің орын тәртібін сақтай отырып сөйлем құрастыру

Күтілетін нәтиже:

  • Тілдік бағдармен жұмыс істеуге дағдыланады


Деңгей

Саралау

А

Болымды, болымсыз етістіктерді ауызша және жазбаша жұмыстарда орынды қолдана алады

В

Берілген тақырып негізінде диалогқа қатысады, болымды және болымсыз етістіктерді айыра алады

С

Сұрақтарға дұрыс жауап беріп, етістіктерді басқа сөз таптарынан ажырата алады

ЕБҚ оқушы

Мәтін негізінде сөйлемдерді сәйкестендіре алады



Қорытындылау.

«Мен болып ойлан» әдісі. Мақсаты: Өтілген тақырып бойынша ақпараттарды жинақтау, тұжырымдау.

Шарты: оқушылар кез-келген кітапхананың орнына өзін қойып, ақпараттарды жіктік жалғауының 1-жағына қойып айтады.



Оқушылар қойылған сұрақтың жауабын табу арқылы, жаңа тақырыпты анықтайды





Оқушылар жаңа сөздерді сөздік дәптерлеріне жазып алады





Нұсқаулық:

1)Оқушылар берілген сұрақтарға топ ішінде ақылдасып, ауызша жауап береді.






2)Жауап бергеннен кейін топтар біріне-бірі барып, жауаптарын тыңдайды, тексереді, ұсыныстарын айтады.


3)Топтар өз орындарына қайтып келіп, қорытынды жасайды.

























Нұсқаулық:

1.Мәтінді мұқият оқы. 2.Берілген сөйлемдердің жалғасын тауып, сәйкестендір




















Нұсқаулық: Болымды, болымсыз етістіктерді пайдалана отырып кітапхана тақырыбына сұрақтар құрастырып, жауап беру. Мысалы:

-Сен кітапханаға бардың ба?

-Қай кітапханаға бардың?

-Кітапханада кім жұмыс істейді?







Нұсқаулық: –ған, -ген, -қан, -кен жұрнақтары мен емес көмекші етістігін пайдалана отырып, сөйлем құрау. Мысалы: Мен Дубайға барған емеспін.





















Нұсқаулық: Оқушылар ірі кітапханалардың орнына өздерін қойып айтады. Мысалы: Мен – Конгресс кітапханасымын. Менің орналасқан жерім – Америка Құрама Штаттары.т.б.


Мұғалімнің қолпаштау сөздері: «Дұрыс», «Тамаша»









578тг - Сатып алу
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!