Материалдар / Ашық сабақ Искакова Жанар Шамшихановна 7 сынып
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Ашық сабақ Искакова Жанар Шамшихановна 7 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Ашық сабақ Искакова Жанар 7 сынып Тармақталу алгоритмі. Күнделікті өмірде алгоритмдер негізінен тармақтарға бөлінеді. Бұл тармақтардың орындалуы шарттың орындалуына байланысты болады. Тармақталу алгоритмінде біріншіден, арифметикалық теңсіздік түрінде берілген логикалық шарт тексеріледі. Тармақталу процестері бар алгоритмдерді ұйымдастыру үшін шартты операторлар пайдаланылады. Тармақталу белгілі бір шарттың орындалуы немесе орындалмауына тәуелді атқарылады. Кейде бір тармақ ішінде ешбір амал орындалмай да қала береді.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
03 Желтоқсан 2021
490
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады



ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ МӘДЕНИЕТ ЖӘНЕ СПОРТ МИНИСТРЛІГІ

СПОРТ ЖӘНЕ ДЕНЕ ШЫНЫҚТЫРУ ІСТЕРІ КОМИТЕТІ

Республикалық спорт колледжі







АШЫҚ САБАҚТЫҢ САБАҚ ЖОСПАРЫ



Тақырыбы: Кіріктірілген шарттарды программалау































Алматы, 2019



Искакова Жанар Шамшихановна

Республикалық спорт колледжі, информатика пәнінің мұғалімі,

Алматы қ, Тимирязев көш.41

Информатика пәнінен ашық сабақ «Кіріктірілген шарттарды программалау» тақырыбына


Пәні: Информатика

Cынып: 7 «А»

Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы: Кіріктірілген шарттарды программалау

Сабақтың түрі

Сабақтың типі

аралас сабақ

жаңа білімді меңгерту сабағы

Осы сабақта қол жет-кізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.3.2.1- программалау тілінде алгоритмді жазу

7.3.3.2 -сызықтық және тармақталу алгоритмдерін программаны өңдеудің кіріктірілген ортасында (Pascal) жазу

Сабақ мақсаттары

Білімділік:

Күрделі шартты операторлардың жазылу тәртібімен таныстыру. Сабақтан алған теориялық білімдерін жүйелі түрде тәжірибе жүзінде көрсете білу дағдыларын қалыптастыру.

Дамытушылық:

Ойлау қабілеттерін, өз білімдерін сауатты түрде жеткізе білуді, пәнге деген қызығушылықты дамыту.

Тәрбиелік:

Оқушылардың белсенділігін арттыру, өзара көмектесуге тәрбиелеу.

Бағалау критерийлері

Оқушы оқу мақсатына жетті, егер:

Салынған тармақталу не екенің түсіндіре алады;

Блок-схема түріндегі бағдарламалау тілінде салынған тармақталуды жазудың тәсілдерін біледі.

Компьютермен есеп шығару барысында алынған білімдерін қолдану;

Тілдік мақсаттар

Оқушылар біледі:

Салынған тармақталудың не екенің;

Оқушылар істей алады:

Тақырып бойынша тапсырманың блок-сызбасын құруды және Pascal тілінде бағдарламасын жазуды;

Предметтік лексика және терминология:

Теориялық материал бойынша логикалық тапсырмаларды орындай отырып, есеп шығаруды дағдалары қалыптасты, термин сөздермен жұмыс жасауды үйренді.

Құндылықтарды дарыту

  • Өмір бойы оқуға;

  • Сыйластық;

  • Қарым-қатынас

АКТ қолдану дағдылары

Дербес компьютер, интерактивті тақта, ActivInspire бағдарламасы, флипчарт, презентация, Excel бағдарламасы, Pascal бағдарламасы

Жаһандық азаматтылық

Әрбір оқушыға керекті жағдаятты туғызу.

Пәнаралық байланыстар

Математика, ағылшын тілі

Бастапқы білім

Сызықтық алгоритмдер және тармақталған алгоритмдері туралы білімдері

Сабақ барысы

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Ресурсы

Сабақтың басы

2-10 мин.

Ұйымдастыру: журнал бойынша сабақта жоқтарды белгілеу.


Өзін-өзі бағалау парақшаларымен таныстырылады.

Ұпай санын бағаға айналдыру:

Бағалау тапсырманың әр сатысына беріледі.

Ұпай санын бағаға айналдыру бойынша есептеулер:

100%-89% - 23 -25 ұпай –баға «5»

75%-88% - 18-22 ұпай -баға «4»

61%-74% - 15-17 ұпай-баға «3»

60% және кіші – 14 ұпайдан аз болса – баға «2»


Білімдерін тексеру, тармақталған алгоритм тақырыбына СТО технологиясының ой қозғау кезеңі «Миға шабуыл әдісі», информатикалық диктант, сиқырлы сандық (флипчарт) арқылы сабақтың тақырыбын ашу.



Презентация

флипчарт


Сабақтың ортасы

11 - 25 мин.











Жаңа сабақты меңгерту. Мағынаны таңу кезеңі.

Кіріктірілген шарттарды программалау үшін бірнеше тәсілдерді қолдануға болады. Оны бірнеше шартты операторды қолдану арқылы жүзеге асыра аламыз.

If операторы басқа if операторының ішінде болса, онда оларды кіріктірілген деп атайды.

Кіріктірілген операторлар құрылымын қарастырайық.

if (шарт) then оператор

else if (шарт) then оператор

else if (шарт) then оператор

нәтиже;


Берілу форма: Графикалық формада (блок-схема)


Күрделі шарттар

Күрделі шарт – бір-бірімен логикалық операциялардың көмегімен байланысатын бірнеше қарапайым шарттардан (қатынастардан) тұрады:

    • not – ЕМЕС

    • and – ЖӘНЕ

    • or – НЕМЕСЕ

    • xor арифметикалық НЕМЕСЕ (екі шарттың екеуін емес, біреуін ғана орындау)

Қарапайым шарттар (қатынастар)

< <= > >= = <>

Кейбір есепте үш және одан да көп тармақ, яғни шығу сызықтары бар шарттарды тексеруге тура келетін кездер кездеседі.

Мысалы: Функция мәнін есептеп шығаруды қарастырайық






PROGRAM zhue;

VAR X,Y: REAL;

BEGIN

WRITELN (‘x=’, x);

READLN(x);

IF (X>-5) AND (X<0) THEN Y:=SQRT(SQR(X)+ABS(X))

ELSE IF (X>=0) AND (X<2) THEN Y:=5*SQR(X)+COS(X);

WRITELN (‘Y=’, Y:4:2);

READLN(Y);

END.


Сергіту сәті:


  1. Логикалық ойын

Үш дос Ақтөс, Арлан және Бөрібасар атты иттерін түрлі ойындарға үйретіп, жарысқа қатыстырды.

Достар қазылар алқасынан жарыс нәтижесін туралы сұрағанда олар былай деп жауап берді: “Ақтөс екінші орын алды. Арлан, меніңше екінші орын емес, ал Бөрібасар бірінші бола алмады”.

Егер иттердің әрқайсысы әртүрлі орындар алса, онда қайсысы қандай жүлделі орынға ие болды?


Сабақты бекіту: «Ой толғаныс» кезеңі


  1. Математикалық фигуралармен ойын

Логикалық тапсырмалар: І және ІІ топтар орындайды (слайд 18-19)

Тапсырма-2. Берілген бір түзу бойындағы фигуралар берілген. Түзу бойындағы фигуралар қосындысы 13-ке тең болу керек. Қалған бос фигураларға 1,2,3,4 және 5 сандары жазылады.

Боялған фигурадағы сандар қосындысы нешеге тең?


Shape1


Тапсырма -2. «Кім жүйрік»? тапсырмасы (есеп шығару)


Мына функция мәнін есептеу. Блок схемасын сызу және бағдарламасын жазу.





Қорытынды: сөзжұмбақ


Тапқыр болсаң,
тауып көр,

Ойшыл болсаң, ойлан! Сөзжұмбақ шешіледі (Excel бағдарламасында)




сөзжұмбақ







 



















Жауабыңыз

баллы

 



1

 

 

 

 












1

 

0

 

2

 

 

 

 

 


 







578тг - Сатып алу
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!