|
Білім беру ұйымының атауы |
Көкөзек ауылындағы орта мектеп |
|||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Тургамбаева Назгүль Қайратқызы |
|||||
|
Күні: |
18.10.2024 |
|||||
|
Сынып: 4 |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
||||
|
Тақырыбы |
28. Жай және құрмалас сөйлем. |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.4.1.1.Сөзге қосымшалар жалғауда дыбыс үндестігін ескеріп қолдану 4.4.1.2.Сөзге қосымшалар жалғауда буын үндестігін ескеріп қолдану 4.3.7.1.Құрмалас сөйлемнің тыныс белгісін қою |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылар сөзге қосымша жалғауда дыбыс үндестігін ескереді,сөзге қосымша жалғауда буын үндестігін ескереді және құрмалас сөйлемнің тыныс белгісін қойып жазады. |
|||||
|
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 7 минут
|
I.Ұйымдастыру кезеңі 1.Оқушыларды ұйымдастыру; Ынтымақтастық ахуал тудыру. «Шаттық шеңбер» Балалар бір-бірімен амандасады, жылы тілек тілейді. Апта дәйексөзін хабарлап кетеді. «Фонарик» әдісі арқылы 2 топқа бөлемін. Топқа фонариктегі номерлері бойынша 1,2 –топ болып бірігеді.
Үй жұмысын тексеру «Барабан» әдісі |
Мұғаліммен сәлемдеседі. Сабаққа қажетті оқу құралдарын әзірлейді. Топтарға бірігеді Барабанда кімнің аты шығады, сол үй жұмысын оқиды. Осылай 2-3 оқушыдан сұралады. |
«Дән» әдісімен бағалаймын. «Тамаша!», «Жарайсыңдар! Үй тапсырмасын орындаған оқушыларға 1 балл. |
https://teach.classdojo.com/#/classes/67068aef69934922803ac993/points
|
||
|
2 минут 7 минут 3 минут 5 минут 5 минут 7 минут 3 минут 5 минут 5 минут |
ІІІ. Жаңа сабақты түсіндіру Сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру. Тыңдалым: бейнетаспадан сабақ тақырыбына сай видеоматериал тыңдатамын. Тыңдалған ақпараттан білім алушылар тұжырым жасайды. Тапсырма 1 Жұптық жұмыс Оқылым, жазылым. Қазанның он сегізі Сынып жұмысы Жай сөйлем мен құрмалас сөйлем Отанды сүю-отбасынан басталады 64-жаттығу: «Мақал-мәтелдерді оқып, жатқа жаз» Талқылау: Сөйлемдегі тыныс белгілерінің қойылу себебін түсіндір, әр тыныс белгісінің өзіндік ерекшелігін айт. Тапсырма 2 Құрмалас сөйлемдердің құрамындағы жай сөйлемдерді сөйлем мүшелеріне талда.
Тапсырма 3 Ұжымдық жұмыс Сәйкестендіру
Тапсырма 4 Жеке жұмыс. Жазылым. 66-жаттығу. Берілген сызба бойынша сөйлем құрап жаз. Оның жай сөйлем, немесе құрмалас сөйлем екенін айт. Тапсырма 5 Топтық жұмыс. Айтылым. Сурет бойынша әңгіме құра. 1 - топқа:
2 – топқа:
Ұлттық құндылығымыздың бірі асық ату өнерін дәріптеу. Асығы алшысынан түсті сөзінің мағынасын түсіндіре отырып, қазақи рухты ояту. «Құпия сыйлық» ойыны. Тапсырма 6 Дәптермен жұмыс (жеке) . Жазылым. 67-жаттығуды орындау. «Тыныс белгілерін қойып, көшіріп жаз» Сабақты бекіту «Аяқталмаған тезис» 1. Бір ғана тиянақты ойды білдіретін.................. деп аталады. 2. Екі немесе одан да көп........ деп аталады? 3. Жапалақтап қар жауды. Бұл....... сөйлем. 4. Кішкене ғана бойы бар, Айналдырып киген тоны бар. Бұл..........сөйлем. |
Сабақ тақырыбы мен мақсатын түртіп алады. Бейнеролик көреді. Сабақ материалын еске түсіреді. Күн ретін жазады. Тақырыпты жазады. Көркем жазуды жазады. Кезекпен мақал-мәтелді оқиды. Жатқа жазады. Дескриптор: 1. оқылымда дыбыс, буын үндестіктерін ескереді. 2. жазылымда тыныс белгілерін қояды; Талқылауға қатысады Оқушылар жаңа ақпаратпен танысады. Дескрипторы: Жай сөйлемдер мен құрмалас сөйлемдерді ажыратады. Сызба бойынша сөйлем құрастырады. Дескрипторлары:
Әңгіме құрайды, ортада бөліседі. Топта бірлесе жұмыс жасайды. Дескриптор: - Сөзге қосымшалар жалғауда буын және дыбыс үндестігін ескеріп қолданады; -жай сөйлемдер мен құрмалас сөйлемдерді қатыстырып, әңгіме құрайды. Құпия сыйлық ойынын ойнайды. Берілген мәтінді тыныс белгілерін қойып, көшіріп жазады. . Дескриптор: 1. құрмалас сөйлемдердің тыныс белгісін қояды, көшіріп жазады. Жай сөйлемдер мен құрмалас сөйлемдерді ажыратады. |
ҚБ Ауызша бағалау: «Тамаша жауап», «Жақсы», «Жауабың қуантады» Әрбір оқыған оқушыға 1 баллдан. Белсенділікке 1 балл Дұрыс талдау үшін 1 балл. Белсенділікке 1 балл. Жұптық жұмыс үшін 2 балл Жеке жұмыс үшін 1 балл. Топтық жұмыс үшін 1 балл «Дән»әдісі арқылы бағалау. Жеке жұмыс үшін 1 балл Жауап берген оқушыға 1 балл. |
Оқулық
https://lum.io/student/share/3388c9bc-6c84-4e5e-9611-70e1553afc73 Оқулық Дәптер Үлестірме қағаздары.
Оқулық, дәптерлері
Слайд |
||
|
Сабақтың соңы 3 минут 1 минут 2 минут |
IV.Сабақты қорытындылау. (оқу мақсаты мен бағалау критерийлеріне оралу): -Бүгінгі оқу мақсаты қандай болды? -Жетістік критерийлеріне жеттік пе? Бұл сабақта қандай жаңа білім алдың? Үй тапсырмасы. 65-жаттығу. Мәтінді оқу Құрмалас сөйлемдерді көшіріп жазу Құрмалас сөйлем мен жай сөйлемнің өзгешелігін түсіндіру.
Оқушылардың білімін бағалау Рефлексия Диаграмма әдісі арқылы рефлексия жасау. |
Сұрақтарға жауап береді, өз ойларын айтады.
Үй тапсырмасын жазады.
Өздері кері байланыс жасайды. |
Дескриптор 1.Өз ой қорытындысымен бөліседі. 1балл
Балдар жиынтығын қою 10 балдық шкаламен бағалау. |
|
||


«Аяқталмаған тезис»
1. Бір ғана тиянақты ойды білдіретін.................. деп аталады.
2. Екі немесе одан да көп........ деп аталады?
3. Жапалақтап қар жауды. Бұл....... сөйлем.
4. Кішкене ғана бойы бар, Айналдырып киген тоны бар. Бұл..........сөйлем.жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Жай сөйлем және құрмалас сөйлем
Ашық сабақ Жай сөйлем және құрмалас сөйлем
|
Білім беру ұйымының атауы |
Көкөзек ауылындағы орта мектеп |
|||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Тургамбаева Назгүль Қайратқызы |
|||||
|
Күні: |
18.10.2024 |
|||||
|
Сынып: 4 |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
||||
|
Тақырыбы |
28. Жай және құрмалас сөйлем. |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.4.1.1.Сөзге қосымшалар жалғауда дыбыс үндестігін ескеріп қолдану 4.4.1.2.Сөзге қосымшалар жалғауда буын үндестігін ескеріп қолдану 4.3.7.1.Құрмалас сөйлемнің тыныс белгісін қою |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылар сөзге қосымша жалғауда дыбыс үндестігін ескереді,сөзге қосымша жалғауда буын үндестігін ескереді және құрмалас сөйлемнің тыныс белгісін қойып жазады. |
|||||
|
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 7 минут
|
I.Ұйымдастыру кезеңі 1.Оқушыларды ұйымдастыру; Ынтымақтастық ахуал тудыру. «Шаттық шеңбер» Балалар бір-бірімен амандасады, жылы тілек тілейді. Апта дәйексөзін хабарлап кетеді. «Фонарик» әдісі арқылы 2 топқа бөлемін. Топқа фонариктегі номерлері бойынша 1,2 –топ болып бірігеді.
Үй жұмысын тексеру «Барабан» әдісі |
Мұғаліммен сәлемдеседі. Сабаққа қажетті оқу құралдарын әзірлейді. Топтарға бірігеді Барабанда кімнің аты шығады, сол үй жұмысын оқиды. Осылай 2-3 оқушыдан сұралады. |
«Дән» әдісімен бағалаймын. «Тамаша!», «Жарайсыңдар! Үй тапсырмасын орындаған оқушыларға 1 балл. |
https://teach.classdojo.com/#/classes/67068aef69934922803ac993/points
|
||
|
2 минут 7 минут 3 минут 5 минут 5 минут 7 минут 3 минут 5 минут 5 минут |
ІІІ. Жаңа сабақты түсіндіру Сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру. Тыңдалым: бейнетаспадан сабақ тақырыбына сай видеоматериал тыңдатамын. Тыңдалған ақпараттан білім алушылар тұжырым жасайды. Тапсырма 1 Жұптық жұмыс Оқылым, жазылым. Қазанның он сегізі Сынып жұмысы Жай сөйлем мен құрмалас сөйлем Отанды сүю-отбасынан басталады 64-жаттығу: «Мақал-мәтелдерді оқып, жатқа жаз» Талқылау: Сөйлемдегі тыныс белгілерінің қойылу себебін түсіндір, әр тыныс белгісінің өзіндік ерекшелігін айт. Тапсырма 2 Құрмалас сөйлемдердің құрамындағы жай сөйлемдерді сөйлем мүшелеріне талда.
Тапсырма 3 Ұжымдық жұмыс Сәйкестендіру
Тапсырма 4 Жеке жұмыс. Жазылым. 66-жаттығу. Берілген сызба бойынша сөйлем құрап жаз. Оның жай сөйлем, немесе құрмалас сөйлем екенін айт. Тапсырма 5 Топтық жұмыс. Айтылым. Сурет бойынша әңгіме құра. 1 - топқа:
2 – топқа:
Ұлттық құндылығымыздың бірі асық ату өнерін дәріптеу. Асығы алшысынан түсті сөзінің мағынасын түсіндіре отырып, қазақи рухты ояту. «Құпия сыйлық» ойыны. Тапсырма 6 Дәптермен жұмыс (жеке) . Жазылым. 67-жаттығуды орындау. «Тыныс белгілерін қойып, көшіріп жаз» Сабақты бекіту «Аяқталмаған тезис» 1. Бір ғана тиянақты ойды білдіретін.................. деп аталады. 2. Екі немесе одан да көп........ деп аталады? 3. Жапалақтап қар жауды. Бұл....... сөйлем. 4. Кішкене ғана бойы бар, Айналдырып киген тоны бар. Бұл..........сөйлем. |
Сабақ тақырыбы мен мақсатын түртіп алады. Бейнеролик көреді. Сабақ материалын еске түсіреді. Күн ретін жазады. Тақырыпты жазады. Көркем жазуды жазады. Кезекпен мақал-мәтелді оқиды. Жатқа жазады. Дескриптор: 1. оқылымда дыбыс, буын үндестіктерін ескереді. 2. жазылымда тыныс белгілерін қояды; Талқылауға қатысады Оқушылар жаңа ақпаратпен танысады. Дескрипторы: Жай сөйлемдер мен құрмалас сөйлемдерді ажыратады. Сызба бойынша сөйлем құрастырады. Дескрипторлары:
Әңгіме құрайды, ортада бөліседі. Топта бірлесе жұмыс жасайды. Дескриптор: - Сөзге қосымшалар жалғауда буын және дыбыс үндестігін ескеріп қолданады; -жай сөйлемдер мен құрмалас сөйлемдерді қатыстырып, әңгіме құрайды. Құпия сыйлық ойынын ойнайды. Берілген мәтінді тыныс белгілерін қойып, көшіріп жазады. . Дескриптор: 1. құрмалас сөйлемдердің тыныс белгісін қояды, көшіріп жазады. Жай сөйлемдер мен құрмалас сөйлемдерді ажыратады. |
ҚБ Ауызша бағалау: «Тамаша жауап», «Жақсы», «Жауабың қуантады» Әрбір оқыған оқушыға 1 баллдан. Белсенділікке 1 балл Дұрыс талдау үшін 1 балл. Белсенділікке 1 балл. Жұптық жұмыс үшін 2 балл Жеке жұмыс үшін 1 балл. Топтық жұмыс үшін 1 балл «Дән»әдісі арқылы бағалау. Жеке жұмыс үшін 1 балл Жауап берген оқушыға 1 балл. |
Оқулық
https://lum.io/student/share/3388c9bc-6c84-4e5e-9611-70e1553afc73 Оқулық Дәптер Үлестірме қағаздары.
Оқулық, дәптерлері
Слайд |
||
|
Сабақтың соңы 3 минут 1 минут 2 минут |
IV.Сабақты қорытындылау. (оқу мақсаты мен бағалау критерийлеріне оралу): -Бүгінгі оқу мақсаты қандай болды? -Жетістік критерийлеріне жеттік пе? Бұл сабақта қандай жаңа білім алдың? Үй тапсырмасы. 65-жаттығу. Мәтінді оқу Құрмалас сөйлемдерді көшіріп жазу Құрмалас сөйлем мен жай сөйлемнің өзгешелігін түсіндіру.
Оқушылардың білімін бағалау Рефлексия Диаграмма әдісі арқылы рефлексия жасау. |
Сұрақтарға жауап береді, өз ойларын айтады.
Үй тапсырмасын жазады.
Өздері кері байланыс жасайды. |
Дескриптор 1.Өз ой қорытындысымен бөліседі. 1балл
Балдар жиынтығын қою 10 балдық шкаламен бағалау. |
|
||


«Аяқталмаған тезис»
1. Бір ғана тиянақты ойды білдіретін.................. деп аталады.
2. Екі немесе одан да көп........ деп аталады?
3. Жапалақтап қар жауды. Бұл....... сөйлем.
4. Кішкене ғана бойы бар, Айналдырып киген тоны бар. Бұл..........сөйлем.шағым қалдыра аласыз






















