|
САБАҚ: Жайнай бер , жайна - Ауылым |
Мектеп: |
|||||||
|
Күні: 29.10.2021 |
Мұғалімнің есімі |
|||||||
|
СЫНЫП: 7 «Е» |
Қатысқандар саны: 24 |
Қатыспағандар: 24 |
||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) |
Еліміздің тәуелсіздік алған жылдар аралығында жеткен жетістіктерімен таныстырып, әлем таныған ел екенін дәлелдеу |
|||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: |
|||||||
|
||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: |
||||||||
|
||||||||
|
Кейбір оқушылар: |
||||||||
|
||||||||
|
Бағалау критерийі |
Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады. Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады. |
|||||||
|
Ресурстар |
Қазақ елі суреттері,Қазақстан Республикасының рәміздері:Туы,Елтаңбасы,Гимн.Н.Ә.Назарбаевтың суреті. Нақыл сөздер,Қазақстан туралы әндер. |
|||||||
|
Әдіс-тәсілдер |
Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, ойын, көрнекілік. Рефлексия. |
|||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Музыка, қазақ тілі,тарих. |
|||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) |
Ресурстар |
||||||
|
Басталуы 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру: 3 минут Қазақстан Республикасының «Әнұраны» орындалады. |
музыка |
||||||
|
Ортасы 20 минут |
Ернұр: Мерекең құтты болсын егемен ел, Терезең барлық елмен тең ерен ел. Бабалар мәңгі бақи арман еткен, Теңдікті,бостандықты иеленгендер Құлмұхаммед: Егемен елімнің ертеңі деп, Елбасы баға берді жастарыма Оқу оқы, білім ал, елің үшін Еңбек ет тыным таппай, жан аяма. Алдияр: Ел болдық егеменді, теңдік алып, Бар әлем қазақ елін болды танып Қайнауы кенге толы Қазақ елі, Жыл сайын келеді өсіп қанат жайып Мұғалім: Табиғаттан бабамыз ала берген секілді, Дархандықты қазаққа дала берген секілді, Еркелікті ерікті желден алған секілді. Мөлдірлікті көгілдір көлден алған секілді- деп, Қадыр Мырзалиев ағамыз жырлағандай, сан ғасырлар табиғатпен етене өмір сүрген дархан халқымыз жерінің әрбір тасын, гүлін қастерлеп өткен, табиғат сұлулығына бас иген.Халқымыз қастер тұтқан, осынау киелі жерімізді аялы алақанымызбен, жылы жүрек сезімімізбен, көздің қарашығындай қамқорлық жасауда еш аянбайық,Жастар! «Мен мемлекетімнің гүлденуі үшін не істей аламын?» деген тақырыпта эссе жазу. |
. |
||||||
|
Аяқталуы 20 минут |
Синтез Екі түрлі түсініктеме күнделігі. Оқушылардан дәптердің бетін (не таратылып берген парақты) ортасынан вертикаль сызықпен бөлу сұралады. Мәтінді оқу барысында олар:
Мәтін: Әрбір жан иесінің дүниеге келуі – адам мен табиғат үндестігінің жемісі. Шырылдап өмірге келген сәттен бастап біз мына өмірмен тыныстай бастаймыз. Бабаларымыздың кейбір қасиетін сүйегімізге дейін сіңіре өмірге аяқ басамыз. Ең бастысы әрқайсымыздың тұтастай келбетіміз, ішкі сыртқы мазмұнымыз түбі бәрі бір өзіндік сипатқа ие. Осыған байланысты әр біріміздің атқарар миссиямыз бар. «Сен де бір кірпіш дүниеге, кетігін тап та бар қалан», — деп өлең сөздің қас шебері Абай Құнанбаев атамыз айтып кеткендей, кез келген адам «Өмір» атты дүниенің табалдырығын аттағаннан кейін өз орнын табуға тырысады, яғни өседі, өнеді, «еңбекпен тапқан нан тәтті болады» қағидасын берік ұстанып, қалаған мамандықтарының қызығын көруге ұмтылады. Түбінде осындай бір текті жүйеліліктің арқасында әр біріміз белсенді азамат, Отанымыздың патриоты болу жолына түсіп, республикамыздың дамуына үлес қосу үшін мүмкіндік аламыз. Олай дейтінім, адам баласының жүрегінде әуелгі орынды ақ сүт берген анасы иеленсе, екінші, Отанға деген жалынды, ыстық сезім алады екен. Қазіргі кездің кейбір қателерін ескеріп, әркім өз өміріндегі дара жолын салады, өз өмірін өзі қалайды. Бұл ретте «Елім үшін не істей аламын» деген заңды сұрақа: «көңілің қалаған кәсіптің маманы болу арқылы халықыңа пайда әкелесің. Ал ол арқылы сен ел дамуына үлес қосасың!»-деп жауап қатуға болатын тәрізді. Бірақ бұл мақсатқа жету жолында құр сөзге қарағанда нақты қадамдарға бару маңызды. Елін сүйетін әр перзент мемлекетінің гүлденуі үшін үлес қосуы керек. Алайда өз үлесін қосуда міндетті түрде ұлы істер атқару шарт емес. Әркім өз мүмкіндігіне қарай қызмет атқарса жеткілікті.
Ауылымызды гүлдендіруде жастық жігерді тағы бір мәрте танытуда, аянбай еңбек етейік! Туған ел тарихының жарқын беттерінде өз қолтаңбамызды қалдырудан еш аянып қалмайық!!!
|
Оқушылар кестемен жұмыс жасайды |
||||||
|
|
||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Жайнай бер жайна - Ауылым
Ашық сабақ Жайнай бер жайна - Ауылым
|
САБАҚ: Жайнай бер , жайна - Ауылым |
Мектеп: |
|||||||
|
Күні: 29.10.2021 |
Мұғалімнің есімі |
|||||||
|
СЫНЫП: 7 «Е» |
Қатысқандар саны: 24 |
Қатыспағандар: 24 |
||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) |
Еліміздің тәуелсіздік алған жылдар аралығында жеткен жетістіктерімен таныстырып, әлем таныған ел екенін дәлелдеу |
|||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: |
|||||||
|
||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: |
||||||||
|
||||||||
|
Кейбір оқушылар: |
||||||||
|
||||||||
|
Бағалау критерийі |
Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады. Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады. |
|||||||
|
Ресурстар |
Қазақ елі суреттері,Қазақстан Республикасының рәміздері:Туы,Елтаңбасы,Гимн.Н.Ә.Назарбаевтың суреті. Нақыл сөздер,Қазақстан туралы әндер. |
|||||||
|
Әдіс-тәсілдер |
Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, ойын, көрнекілік. Рефлексия. |
|||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Музыка, қазақ тілі,тарих. |
|||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) |
Ресурстар |
||||||
|
Басталуы 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру: 3 минут Қазақстан Республикасының «Әнұраны» орындалады. |
музыка |
||||||
|
Ортасы 20 минут |
Ернұр: Мерекең құтты болсын егемен ел, Терезең барлық елмен тең ерен ел. Бабалар мәңгі бақи арман еткен, Теңдікті,бостандықты иеленгендер Құлмұхаммед: Егемен елімнің ертеңі деп, Елбасы баға берді жастарыма Оқу оқы, білім ал, елің үшін Еңбек ет тыным таппай, жан аяма. Алдияр: Ел болдық егеменді, теңдік алып, Бар әлем қазақ елін болды танып Қайнауы кенге толы Қазақ елі, Жыл сайын келеді өсіп қанат жайып Мұғалім: Табиғаттан бабамыз ала берген секілді, Дархандықты қазаққа дала берген секілді, Еркелікті ерікті желден алған секілді. Мөлдірлікті көгілдір көлден алған секілді- деп, Қадыр Мырзалиев ағамыз жырлағандай, сан ғасырлар табиғатпен етене өмір сүрген дархан халқымыз жерінің әрбір тасын, гүлін қастерлеп өткен, табиғат сұлулығына бас иген.Халқымыз қастер тұтқан, осынау киелі жерімізді аялы алақанымызбен, жылы жүрек сезімімізбен, көздің қарашығындай қамқорлық жасауда еш аянбайық,Жастар! «Мен мемлекетімнің гүлденуі үшін не істей аламын?» деген тақырыпта эссе жазу. |
. |
||||||
|
Аяқталуы 20 минут |
Синтез Екі түрлі түсініктеме күнделігі. Оқушылардан дәптердің бетін (не таратылып берген парақты) ортасынан вертикаль сызықпен бөлу сұралады. Мәтінді оқу барысында олар:
Мәтін: Әрбір жан иесінің дүниеге келуі – адам мен табиғат үндестігінің жемісі. Шырылдап өмірге келген сәттен бастап біз мына өмірмен тыныстай бастаймыз. Бабаларымыздың кейбір қасиетін сүйегімізге дейін сіңіре өмірге аяқ басамыз. Ең бастысы әрқайсымыздың тұтастай келбетіміз, ішкі сыртқы мазмұнымыз түбі бәрі бір өзіндік сипатқа ие. Осыған байланысты әр біріміздің атқарар миссиямыз бар. «Сен де бір кірпіш дүниеге, кетігін тап та бар қалан», — деп өлең сөздің қас шебері Абай Құнанбаев атамыз айтып кеткендей, кез келген адам «Өмір» атты дүниенің табалдырығын аттағаннан кейін өз орнын табуға тырысады, яғни өседі, өнеді, «еңбекпен тапқан нан тәтті болады» қағидасын берік ұстанып, қалаған мамандықтарының қызығын көруге ұмтылады. Түбінде осындай бір текті жүйеліліктің арқасында әр біріміз белсенді азамат, Отанымыздың патриоты болу жолына түсіп, республикамыздың дамуына үлес қосу үшін мүмкіндік аламыз. Олай дейтінім, адам баласының жүрегінде әуелгі орынды ақ сүт берген анасы иеленсе, екінші, Отанға деген жалынды, ыстық сезім алады екен. Қазіргі кездің кейбір қателерін ескеріп, әркім өз өміріндегі дара жолын салады, өз өмірін өзі қалайды. Бұл ретте «Елім үшін не істей аламын» деген заңды сұрақа: «көңілің қалаған кәсіптің маманы болу арқылы халықыңа пайда әкелесің. Ал ол арқылы сен ел дамуына үлес қосасың!»-деп жауап қатуға болатын тәрізді. Бірақ бұл мақсатқа жету жолында құр сөзге қарағанда нақты қадамдарға бару маңызды. Елін сүйетін әр перзент мемлекетінің гүлденуі үшін үлес қосуы керек. Алайда өз үлесін қосуда міндетті түрде ұлы істер атқару шарт емес. Әркім өз мүмкіндігіне қарай қызмет атқарса жеткілікті.
Ауылымызды гүлдендіруде жастық жігерді тағы бір мәрте танытуда, аянбай еңбек етейік! Туған ел тарихының жарқын беттерінде өз қолтаңбамызды қалдырудан еш аянып қалмайық!!!
|
Оқушылар кестемен жұмыс жасайды |
||||||
|
|
||||||||
шағым қалдыра аласыз













