|
Пәні: қазақ тілі |
Мектеп: «Көкіл» мектебі Мұғалімі: Керимкулова З.Е. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті Бөлімше: Ұлттық кейіпкерлерді сипаттаймын. Сынып: 2 |
Қатысқандар саны:13 Қатыспағандар саны:1 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жалқы есім және жалпы есім. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқыту мақсаттары |
2.1.5.1 аудио-бейнежазба мазмұны бойынша өз ойын (ұнайды/ұнамайды, себебі.., пайдалы/пайдасыз болды, себебі...,т.б) білдіру. 2.4.2.4 тірек сөздерді қатыстыра отырып, берілген тақырыптар бойынша әңгіме құрау. 2.4.2.4 зат есімнің жалпы және жалқы түрлерін ажырату, жалқы есімнің жазылу емілесін сақтау. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
1.Аудио-бейнежазба мазмұны бойынша өз ойын (ұнайды/ұнамайды, себебі.., пайдалы/пайдасыз болды, себебі...,т.б) айтады. Тірек сөздерді пайдаланып, сөйлем құрап, жалқы және жалпы есімдерді ажыратады. 2.Тірек сөздерді пайдаланып әңгіме құрап, жалқы және жалпы есім ерекшеліктерін айтады. 3. Жалқы және жалпы есімдерді пайдаланып, өз бетімен берілген тақырып бойынша әңгіме құрастырады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Терминология: ұлттық кейіпкерлер Тазша бала, Алдаркөсе, Қожанасыр, жалқы есім және жалпы есім. Диалогқа арналған сұрақтар:
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Ынтымақтастық (топтық жұмыс кезінде) Азаматтық жауапкершілік (ҚБ тапсырмасы) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Әдебиеттік оқу (кейіпкерлер әлемі әдісі) Музыка (видео, сергіту сәті) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Адам, жер-су аттарының бас әріппен жазылатынын біледі. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт (минут) |
Жоспарланған іс-əрекет
|
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 1 минут 2 минут 3 минут 5 минут |
Психологиялық тренинг
Ана
тілім, Топқа бөлу:Сиқырлы қоржын -Олар кімдер ? -Ұлттық кейіпкер 1-топ: Алдаркөсе 2-топ: Қожанасыр 3-топ: Тазша бала (Ұлттық кейіпкерлерге мінездеме беру) Ширату жаттығуы. «Қалаған затыңды таңда» әдісі Берілген заттар арқылы, адам аттарын айту. Ай, алма, айна, гүл, сырға заттары беріледі. Мысалы: Ай+гүл. Берілген заттар жалпы есім екенін түсінеді. Ал, өздері құраған адам аттарын жалқы есімге жататынын түсінеді. Сабақтың мақсатымен таныстыру. зат есімнің жалпы және жалқы түрлерін ажыратамыз, жалқы есімнің жазылу емілесін сақтаймыз. “Кір жайғыш” әдісі арқылы өткен сабақты пысықтау. ((Белсенді әдіс. Сұрақ қою және талқылау. Айтылым мен тыңдалым дағдыларын қалыптастыру.) 1.Қазақ тілінде неше сөз табы бар? 2.Зат есім дегеніміз не? 3.Кім? Кімдер? Не? Нелер?қандай жағдайда пайдаланамыз? 4.Қандай сөздер бас әріппен жазылады? 5.Адамға қатысты сөздерге қандай сұрақ қойылады? 6.Жануарларға қандай сұрақ қойылады? Қ.Б. «Басбармақ» әдісі арқылы бірден жауап қайтарған оқушыларды топ мүшелерін бағалап отырады. |
Ұлттық кейіпкерлердің суреттері
Заттар
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 3 минут 5 минут 5 минут 5 минут 1 минут 3 минут 2 минут 3 минут |
«Сөздерді қой»
әдісі. Көп нүктенің орнына тиісті
сөзді қой. Сөздің қандай есім екені айту. ҚБ. Өзін-өзі бағалау (+,-) қою арқылы. Оқулықпен жұмыс. 39-жаттығу «Алдаркөсе мен ұры» мультфильмін тамашалаймыз. Тыңдалым және айтылым, жазылым дағдыларын қалыптастыру «Кейіпкерлер әлемі» әдісі арқылы ертегіні талдау. (Белсенді әдіс. Айтылым мен тыңдалым дағдыларын қалыптастыру.) 1. Ертегі кім туралы? -Алдаркөсе мен ұры туралы. - Осы ертегіде Алдаркөсе қандай адам? Алдаркөсе намысқой,тапқыр . 2.Алдаркөсе кімді кездестірді? -Алдаркөсе ұрыға кездесті. -Ұры қандай адам? -Арам,ұры,өтірікші -Қандай қорытындыға келдің? -Ұрлық түбі қорлық. Қорытынды арқылы саралау 1-топ: Алдаркөсе Кейіпкердер атынан сөйлеу, сен кездеспесең не істер едің? (қиялынан шығару) Қожанасыр Егер ол ұрыны кездеспесе не болар еді? 3-топ: Тазша бала Ертегіні жалғастырып көрші -Өмірмен байланыстырыңыз. ҚБ. «Шапалақ» әдісі арқылы топтар бір-бірін бағалайды. Дәптермен жұмыс. 40-жаттығу. Жұптық жұмыс. Тапсырма арқылы саралау Жазылым дағдыларын қалыптастыру. «Еркін жазу» әдісі арқылы жаттығуды орындау. А)Кедей, тақыр сөздерін пайдаланып сөйлем құрайды. Б) Кедей, тақыр, ақылды, қу сөздерін пайдаланып, Алдаркөсені сипаттап жазады. С) Әңгіме жазады. ҚБ. (Мұғалімнің бағалауы) Тамаша! Керемет! Жарайсың! Жеке жұмыс. «Қатені тап» әдісі. 41-жаттығу. Сөздердің қатесін түзетіп, сөйлемдерді көшіріп жазу Қожанасыр мен алдаркөсе кездесті. Олар ыстықкөлге келді. Қ.Б. Оқушылар бір-бірін "Жүрекшелер арқылы бағалайды. Сергіту сәті: Алдар деген мен болам, Байларды көп алдаған. Кедейлерге қамқор бол, Барымды сап қорғағам.
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Керимкулова Замира ЕрлановнаШағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз Ашық сабақ Жалпы және жалқы есім
Тақырып бойынша 31 материал табылды
Ашық сабақ Жалпы және жалқы есімМатериал туралы қысқаша түсінік
Оқушыларға Жалпы және жалқы есім туралы мағлұмат беру.
Материалдың қысқаша нұсқасы
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
















