Пәні: Жаратылыстану Сыныбы: 6 | Сабақтың тақырыбы: Жануарлардың көптүрлілігі және олардың маңызы |
Сабақтың мақсаты: | Білімділік: Оқушылар жануарлардың көптүрлілігі және олардың маңызын оқып түсінеді.Дамытушылық: Оқушылар өз бетінше ізденіспен жұмыс істеуге дағдыланады, өз ойын еркін жеткізеді.Тәрбиелік: оқушыларды жан – жақтылыққа ізденімпаздыққа баулиды |
Сабақтың типі: | Жаңа білімді меңгерту |
Сабақтың түрі: | Ашық сабақ |
Қолданылатын әдіс: | Топтық жұмыс, диолог, сұрақ – жауап, сыни тұрғыдан ойлау стратегиясы (СТО)Топтық жұмыс – оқушылар бірлесіп жұмыс істеуге үйренеді, топтағы жұмыс өнімін көрсете алады.Диолог – мұғалім мен оқушы арасындағы қарым – қатынас.Сұрақ – жауап – тақырыпқа байланысты сұрақ қою.СТО – (бірнеше әдістер) |
Көрнекілігі: | Интерактивті тақта, қима қағаз, ресурс, постер |
Сабақта қолданылатын модуль: | СТО әдістері |
Сабақты бағалау: | Оқушылар бір – бірін бағалайды, мұғалімнің бағалауы |
Күтілетін нәтиже: | Оқушылар жануарлардың түрлерін, маңызын анықтайды. |
Құрылымы: | Ұйымдастыру (2 минут)Жаңа сабақ (үй тапсырмасы) (37 минут)Сабақты бекіту (3 минут)Бағалау (2 минут)Үй тапсырмасы (1 минут) |
Сабақтың барысы: | Сәлемдесу, түгендеу, топқа бөлу, алтын ереже, сергіту сәту, бағалау парағы |
Мұғалімнің іс - әрекеті | Оқушының іс – әрекеті |
Сәлемдесу, түгендеу, топқа бөлу, алтын ережемен таныстыру, топ басшысын сайлау, бағалау парағын тарату, критерилерімен таныстыру. | Алтын ережемен танысады, топ жетекшісін сайлайды, топ жетекшісі оқушылардың атын жазып толтырады. |
Қызығушылығын ояту |
(Үй тапсырмасын сұрау)«Ыстық орындық»(Сұрақ – жауап) | «Ыстық орындық» сұрақтары:Биосфера дегеніміз не, шекарасын атаБиосфера терминін биологияға кім енгізді?Жер бетінде тірі ағзалар неше патшалыққа бөлінген?Флора және фауна деген не?Гетеротрофты ағзалар дегеніміз не?Геология ғылымы нені зерттейді? |
«Шырмалған сандар» | ХІХ; 1875; 1926; 3; 20; 11000; 97; 3; 2-5; |
Мағынаны ажырату(Жаңа сабақ |
Ой қозғауРесурс таратуЖұмыс істеуге бағыт беру | Жануарлардың қандай түрлерін білесіңдер?Постер дайындау, қорғауІ топ: Жануарлардың түрлеріІІ топ: Жануарлардың мекендеріІІІ топ: Жануарлардың маңызы |
Сергіту сәті: Аққу болып ұшамыз Көлге келіп қонамыз Көлдің бетін құшамыз Қайта самғап ұшамыз |
Дәптермен жұмыс орындатқызу | Терминдер сырын дәптерге түсіріп, талдау жасау. |
Ой толғаныс |
Ой алмасу, жинақталған ақпаратты қабылдау | Сұрақтары: Жануарлардың табиғаттағы рөлі қандай?Жануарлардың мекен ортасы неліктен әртүрлі?Жануарларды неге қорғаймыз? |
Ой түйін |
Тест тарату | Тест тапсырмасыЖер бетінде құстардың неше түрі бар?А) 8000 Ә) 9000Б) 95002. Аңшылық дегеніміз –А) Жабайы жануарларды тамаққа пайдалануӘ) Жабайы жануарларды қолға уйретуБ) Жабайы жануарларды қорғау3. Жер бетінде анықталған ең алып жануар – А) Піл Ә) Көк кит Б) Керік4. Жер бетінде сүтқоректілердің неше түрі бар? А) 3000 Ә) 4000 Б) 50005. Қосмекенділерге қайсысы жатады? А) бақа Ә) тышқан Б) қоян |
Қатемен жұмыс |
Тест жауабын көрсету | 1.Жер бетінде құстардың неше түрі бар?А) 8000 Ә) 9000Б) 95002. Аңшылық дегеніміз –А) Жабайы жануарларды тамаққа пайдалануӘ) Жабайы жануарларды қолға уйретуБ) Жабайы жануарларды қорғау3. Жер бетінде анықталған ең алып жануар – А) Піл Ә) Көк кит Б) Керік4. Жер бетінде сүтқоректілердің неше түрі бар? А) 3000 Ә) 4000 Б) 50005. Қосмекенділерге қайсысы жатады? А) бақа Ә) тышқан Б) қоян |
Бағалау | Топ жетекшісі бағалау парағын толтырып береді |
Үйге тапсырма | Артық болмас білгенің Чарлз Дарвин туралы мәлімет жинау |
Кері байланыс | Сабақтан алған әсерін, үйренгенін стикерге жазып, алма ағашына жабыстырады. |