Қысқа мерзімді жоспары
|
Білім беру ұйымының атауы: |
«Тайпақ мектеп -гимназиясы» КММ |
|
|
Бөлім: |
Дос жолдас. Жағымды қасиеттер |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Бакитова Гульзада Изгалиевна |
|
|
Күні: |
05.02.2025 жыл |
|
|
Сынып: 7 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Жақсылық. Етістіктің түрлерін қайталау |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.4.4.1. етістіктің есімше, көсемше, тұйық етістік түрлерін тілдесім барысында қолдану; 7.4.4.2. етістік түрлерін мақал-мәтел, нақыл сөздерде пайдалану; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
- етістіктің есімше, көсемше, тұйық етістік түрлерін тілдесім барысында қолданады; - етістік түрлерін мақал-мәтел, нақыл сөздерде пайдаланады; |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
І. Сабақтың басы (7 мин) 3 мин 4 мин
|
1.Ұйымдастыру
кезеңі. Оқушылармен
амандасу, түгендеу. «Су тамшылары » арқылы топқа бөлу «Нысана» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау 1.Етістік дегеніміз не? 2.Етістік құрылысына қарай қалай бөлінеді? 3.Етістіктің есім сөздерді білдіретін түрі?. 4.«Талпынған жетер мұратқа». Берілген мақалда етістіктің қай түрі кездеседі. 5.Көсемшенің жұрнақтарын атаңыз 6.Есімшенің жұрнақтары қандай?
|
Амандасады. Сабаққа дайын болады. «Адамгершілік» «Мейірімділік» топтарына «Жаңбыр тамшылары» арқылы бөлінеді «Нысана» әдісі арқылы сұрақтарға жауап береді. |
Мұғалімнің сөз оралымдары Бағалау «Желкенді кеме» әдісі бойынша жүргізіледі. ҮТ – 1балл Дескриптор: -үй тапсырмасына байланысты қойылған сұраққа толық жауап береді -1 балл; |
Арнайы тақта, презентация. Топқа бөлуге арналған таратпа қағаздар Интербелсенді тақта. «Нысана» әдісі
|
|
ІІ. Сабақтың ортасы (32 мин) 5 мин 8 мин 6 мин 8 мин |
Жаңа сабақты меңгерту Оқушылардан суға байланысты мақалдар сұрау арқылы «Көп түкірсе көл» деген мақалды айтқыза отырып, мақалдың мағынасын сұрау арқылы жаңа сабақтың тақырыбын анықтату..Интербелсенді тақтадан Ыбырай Алтынсариннің «Di-Ai-DI» бағдарламасымен сөйлетіп, «Жақсылық туралы » мәлімет беру. Жеке жұмыс 1-тапсырма Деңгейлік тапсырма. А)Берілген мысалдардағы көп нүктенің орнына көсемше, есімше жұрнақтарын қойып жазыңыз. Ажар , сен үйіңе қайт ..... ,жақсылап демал ..... , дұрыс шешім қабылда.... алма....сың. Уақытты босқа өткізбе ..... , айтқанымды жаса.Қалаға бар..... жатсаң , мені де ал ...... кетші.Асығ.... келсем де,кешіг ...... қалыппын. В) Етістіктің есімше, көсемше түрлерін қатыстырып жақсылық жасау туралы 3 сөйлем құрастырып жазыңыз. С) Етістіктің есімше, көсемше , тұйық етітік түрлері кездесетін мақал-мәтел, нақыл сөздер тауып жазыңыз. Саралау тәсілі: Қарқын Жұптық жұмыс 2-тапсырма. Берілген есімшелі тіркестерге сөйлем құрап жазыңыз. Естіген ертегі,жасаған ерлік, көрер қызық, ұсынар тауар, бітпес жыр, айтылмақ ой, бастайтын азамат, пісіретін тамақ, жазатын қалам. Саралау тәсілі: Диалог, қолдау көмек
3-тапсырма Топтық жұмыс: Тарсия макеті (tarsiamaker.co.uk) әдісімен топтық жұмыс орындату.
Саралау тәсілі: Қолдау көмек
Жаңа сабақты бекіту тапсырмалары «Word wall» платформасымен сұрақтар қояды Саралау тәсілі: қолдау көрсету |
Жаңа сабақтың тақырыбын мақал –мәтелдердің мағынасын айту арқылы анықтайды, «Жақсылық» сөзінің мағынасын түсінеді. Деңгейлік тапсырманы орындайды. Берілген есімшелі тіркестерге сөйлем құрап жазады. Көршілер жұптасады
Сұрақтарға жауап беру арқылы фигуралар құрастырады
Бекіту сұрақтарына жауап береді
|
Ауызша, мадақтама сөздермен бағалаймын, кері байланыс беремін. Бағалау «Желкенді кеме» әдісі бойынша жүргізіледі. Дескриптор: 3балл -Мысалдардағы көп нүктенің орнына көсемше, есімше жұрнақтарын қойып жазады; (А деңгейі); - Етістіктің есімше, көсемше түрлерін қатыстырып жақсылық жасау туралы 3 сөйлем жазады; (В деңгейі); - Етістіктің есімше, көсемше , тұйық етітік түрлері кездесетін мақал-мәтел, нақыл сөздер тауып жазады. (С деңгейі). Бағалау «Желкенді кеме» әдісі бойынша жүргізіледі Дескриптор: 2 балл - Берілген есімшелі тіркестердің мағынасын түсінеді; - Есімшелі тіркестерге сөйлем құрап жазады. «Желкенді кеме» әдісі бойынша бағаланады. Дескриптор: 3балл -Сұрақтарға жауап береді; -Дұрыс фигура құрастырады; -Ережелерге сай мысалдарды табады; «Желкенді кеме» әдісі бойынша бағаланады Дескриптор: 1балл -Сұрақтарға жауап береді- 1 балл |
Интербелсенді тақта «Di-Ai-DI» платформасы Таратпа материалдар. Интербелсенді тақта Үлестірмелі қағаздар Интербелсенді тақта «Тарсия макеті (tarsiamaker.co.uk)» Интербелсенді тақта https://wordwall.net/ru/resource/53339883/ |
|
ІІІ. Сабақтың соңы (6 мин) 2 мин 4 мин |
Үй жұмысы. «Жақсылық жасауға жарысайық» тақырыбында эссе жазу
Кері байланыс: Топқа бөлінген «Жаңбыр тамшылары» арқылы кері байланыс жасатады |
Үй жұмысын жазып алады. Топқа бөлінген «Жаңбыр тамшылары» арқылы кері байланыс береді. |
1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады.
|
«Тамшылар» таратпа материалдары |
|
Мәтін |
|
Мысалдар |
|
Қалада әртүрлі адамдар тұрады. |
Әр оқушы өз жұмысына жауапты |
|
|
Қалада көп нәрсе өзгереді. |
"Барлық адам өз ісіне адал болуы керек." |
|
|
Бізде жақсы болуы үшін |
"Бәрі де бірдей жұмыс істемейді." |
|
|
Оқушы өз сабағын жақсы оқуға тырысады. |
Бәрі жаңарады |
|
Мәтін |
|
Мысалдар |
|
Қалада әртүрлі адамдар тұрады. |
Әр оқушы өз жұмысына жауапты |
|
|
Қалада көп нәрсе өзгереді. |
"Барлық адам өз ісіне адал болуы керек." |
|
|
Бізде жақсы болуы үшін |
"Бәрі де бірдей жұмыс істемейді." |
|
|
Оқушы өз сабағын жақсы оқуға тырысады. |
Бәрі жаңарады |

Синоним
тез,жылдам
улкен
-дəу
адемі
-сұлу
тəтті
-дəмді
қорқынышты,үрейлі
қарт,қария
-кəрі
əуе
-аспан
сəби-нəресте
Антоним
ұзын-қысқа
әдімі-көріксіз
еркін-тұтқын
таң-кеш
арық-толық
жарық-қараңғы
Биік –аласа
Кіру-шығу
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ “Жақсылық” тақырыбы
Ашық сабақ “Жақсылық” тақырыбы
Қысқа мерзімді жоспары
|
Білім беру ұйымының атауы: |
«Тайпақ мектеп -гимназиясы» КММ |
|
|
Бөлім: |
Дос жолдас. Жағымды қасиеттер |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Бакитова Гульзада Изгалиевна |
|
|
Күні: |
05.02.2025 жыл |
|
|
Сынып: 7 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Жақсылық. Етістіктің түрлерін қайталау |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.4.4.1. етістіктің есімше, көсемше, тұйық етістік түрлерін тілдесім барысында қолдану; 7.4.4.2. етістік түрлерін мақал-мәтел, нақыл сөздерде пайдалану; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
- етістіктің есімше, көсемше, тұйық етістік түрлерін тілдесім барысында қолданады; - етістік түрлерін мақал-мәтел, нақыл сөздерде пайдаланады; |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
І. Сабақтың басы (7 мин) 3 мин 4 мин
|
1.Ұйымдастыру
кезеңі. Оқушылармен
амандасу, түгендеу. «Су тамшылары » арқылы топқа бөлу «Нысана» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау 1.Етістік дегеніміз не? 2.Етістік құрылысына қарай қалай бөлінеді? 3.Етістіктің есім сөздерді білдіретін түрі?. 4.«Талпынған жетер мұратқа». Берілген мақалда етістіктің қай түрі кездеседі. 5.Көсемшенің жұрнақтарын атаңыз 6.Есімшенің жұрнақтары қандай?
|
Амандасады. Сабаққа дайын болады. «Адамгершілік» «Мейірімділік» топтарына «Жаңбыр тамшылары» арқылы бөлінеді «Нысана» әдісі арқылы сұрақтарға жауап береді. |
Мұғалімнің сөз оралымдары Бағалау «Желкенді кеме» әдісі бойынша жүргізіледі. ҮТ – 1балл Дескриптор: -үй тапсырмасына байланысты қойылған сұраққа толық жауап береді -1 балл; |
Арнайы тақта, презентация. Топқа бөлуге арналған таратпа қағаздар Интербелсенді тақта. «Нысана» әдісі
|
|
ІІ. Сабақтың ортасы (32 мин) 5 мин 8 мин 6 мин 8 мин |
Жаңа сабақты меңгерту Оқушылардан суға байланысты мақалдар сұрау арқылы «Көп түкірсе көл» деген мақалды айтқыза отырып, мақалдың мағынасын сұрау арқылы жаңа сабақтың тақырыбын анықтату..Интербелсенді тақтадан Ыбырай Алтынсариннің «Di-Ai-DI» бағдарламасымен сөйлетіп, «Жақсылық туралы » мәлімет беру. Жеке жұмыс 1-тапсырма Деңгейлік тапсырма. А)Берілген мысалдардағы көп нүктенің орнына көсемше, есімше жұрнақтарын қойып жазыңыз. Ажар , сен үйіңе қайт ..... ,жақсылап демал ..... , дұрыс шешім қабылда.... алма....сың. Уақытты босқа өткізбе ..... , айтқанымды жаса.Қалаға бар..... жатсаң , мені де ал ...... кетші.Асығ.... келсем де,кешіг ...... қалыппын. В) Етістіктің есімше, көсемше түрлерін қатыстырып жақсылық жасау туралы 3 сөйлем құрастырып жазыңыз. С) Етістіктің есімше, көсемше , тұйық етітік түрлері кездесетін мақал-мәтел, нақыл сөздер тауып жазыңыз. Саралау тәсілі: Қарқын Жұптық жұмыс 2-тапсырма. Берілген есімшелі тіркестерге сөйлем құрап жазыңыз. Естіген ертегі,жасаған ерлік, көрер қызық, ұсынар тауар, бітпес жыр, айтылмақ ой, бастайтын азамат, пісіретін тамақ, жазатын қалам. Саралау тәсілі: Диалог, қолдау көмек
3-тапсырма Топтық жұмыс: Тарсия макеті (tarsiamaker.co.uk) әдісімен топтық жұмыс орындату.
Саралау тәсілі: Қолдау көмек
Жаңа сабақты бекіту тапсырмалары «Word wall» платформасымен сұрақтар қояды Саралау тәсілі: қолдау көрсету |
Жаңа сабақтың тақырыбын мақал –мәтелдердің мағынасын айту арқылы анықтайды, «Жақсылық» сөзінің мағынасын түсінеді. Деңгейлік тапсырманы орындайды. Берілген есімшелі тіркестерге сөйлем құрап жазады. Көршілер жұптасады
Сұрақтарға жауап беру арқылы фигуралар құрастырады
Бекіту сұрақтарына жауап береді
|
Ауызша, мадақтама сөздермен бағалаймын, кері байланыс беремін. Бағалау «Желкенді кеме» әдісі бойынша жүргізіледі. Дескриптор: 3балл -Мысалдардағы көп нүктенің орнына көсемше, есімше жұрнақтарын қойып жазады; (А деңгейі); - Етістіктің есімше, көсемше түрлерін қатыстырып жақсылық жасау туралы 3 сөйлем жазады; (В деңгейі); - Етістіктің есімше, көсемше , тұйық етітік түрлері кездесетін мақал-мәтел, нақыл сөздер тауып жазады. (С деңгейі). Бағалау «Желкенді кеме» әдісі бойынша жүргізіледі Дескриптор: 2 балл - Берілген есімшелі тіркестердің мағынасын түсінеді; - Есімшелі тіркестерге сөйлем құрап жазады. «Желкенді кеме» әдісі бойынша бағаланады. Дескриптор: 3балл -Сұрақтарға жауап береді; -Дұрыс фигура құрастырады; -Ережелерге сай мысалдарды табады; «Желкенді кеме» әдісі бойынша бағаланады Дескриптор: 1балл -Сұрақтарға жауап береді- 1 балл |
Интербелсенді тақта «Di-Ai-DI» платформасы Таратпа материалдар. Интербелсенді тақта Үлестірмелі қағаздар Интербелсенді тақта «Тарсия макеті (tarsiamaker.co.uk)» Интербелсенді тақта https://wordwall.net/ru/resource/53339883/ |
|
ІІІ. Сабақтың соңы (6 мин) 2 мин 4 мин |
Үй жұмысы. «Жақсылық жасауға жарысайық» тақырыбында эссе жазу
Кері байланыс: Топқа бөлінген «Жаңбыр тамшылары» арқылы кері байланыс жасатады |
Үй жұмысын жазып алады. Топқа бөлінген «Жаңбыр тамшылары» арқылы кері байланыс береді. |
1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады.
|
«Тамшылар» таратпа материалдары |
|
Мәтін |
|
Мысалдар |
|
Қалада әртүрлі адамдар тұрады. |
Әр оқушы өз жұмысына жауапты |
|
|
Қалада көп нәрсе өзгереді. |
"Барлық адам өз ісіне адал болуы керек." |
|
|
Бізде жақсы болуы үшін |
"Бәрі де бірдей жұмыс істемейді." |
|
|
Оқушы өз сабағын жақсы оқуға тырысады. |
Бәрі жаңарады |
|
Мәтін |
|
Мысалдар |
|
Қалада әртүрлі адамдар тұрады. |
Әр оқушы өз жұмысына жауапты |
|
|
Қалада көп нәрсе өзгереді. |
"Барлық адам өз ісіне адал болуы керек." |
|
|
Бізде жақсы болуы үшін |
"Бәрі де бірдей жұмыс істемейді." |
|
|
Оқушы өз сабағын жақсы оқуға тырысады. |
Бәрі жаңарады |

Синоним
тез,жылдам
улкен
-дəу
адемі
-сұлу
тəтті
-дəмді
қорқынышты,үрейлі
қарт,қария
-кəрі
əуе
-аспан
сəби-нəресте
Антоним
ұзын-қысқа
әдімі-көріксіз
еркін-тұтқын
таң-кеш
арық-толық
жарық-қараңғы
Биік –аласа
Кіру-шығу
шағым қалдыра аласыз














