№ 29 сабақ
-
Бөлім
Табиғат физикасы
Педагогтің аты-жөні
Нургазина Нургуль Отарбаевна
Күні
Сыныбы 2ә
Қатысушылардың саны:
Қатыспағандардың саны:
Сабақтың тақырыбы
Дыбыстар қандай болады?
Оқу бағдарламасына сəйкес оқыту мақсаттары
2.5.3.1 дыбыс қаттылығы бойынша дыбыс көздерін жіктеу;
2.1.2.1 «ақпарат көзі» ұғымын жəне оның зерттеу жүргізудегі маңызын түсіндіру.
Сабақтың мақсаттары
Қаттылығы бойынша дыбыс көздерін жіктеуді үйрету.
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңдері
Педагогтің іс-əрекеті
Оқушының іс-əрекеті
Бағалау
Ресурстар
І. Сабақтың басы (10–12 мин)
Жағымды көңіл күй орнату.
Оқушылардың сабаққа дайындығын тексереді, сыныпты өнімді əрекет етуге бейімдейді. Психологиялық сәт «Біз қандаймыз?»
Біз қандаймыз?
Әдептісің,әдемісің.
Біз қандаймыз?
Сенімдісің,талаптысың.
Біз қандаймыз?
Ақылдысың,тәп тәттісің.
Біз қандаймыз?
Көңілдісің,көріктісің.
Біз бәріміз қандаймыз?
Тәп тәтті балдаймыз.
Топқа бөлу «Қаңқыз арқылы»
1.топ Қатты дыбыстар
2.топ Бәсең дыбыстар
Үй тапсырмасын тексеру «Жаңбыр тамшылары» әдісімен
Жұмыс орнын сабаққа дайындайды. Мұғаліммен сəлемдесіп, сабаққа дайындығын өздігінен бағалайды.
Əрбір оқушының сабақ алдындағы көңіл күйін бағалайды.

Тақтаға қаңқыз суреттері ілінеді.
Пазл»әдісі
Оқушылардың оқу үдерісіне қосылуы үшін
жағдай жасайды. Дыбыс сөзін тапқызады.
Сөзді табады.


Қойылған мəселе бойынша
болжамдар ұсынады.
Мақсат қою
Оқушылармен сабақтың тақырыбын нақтылау, сабақ мақсаттарын қою жəне оларға қол жеткізу жолдарын белгілеу бойынша жұмыс ұйымдастырады. Бүгінгі сабақта біз дыбыстарды қандай топтарға бөлуге
болатынын білеміз.
Тақырып пен мақсаттарды талқылауға қатысады.
Мақсатты дауыстап айтады.
«Сөйлеу арқылы ой өрбіту» – бағалау құралы.
II. Сабақтың ортасы (25–23
мин)
«Суретпен жұмыс.:
Толқындар неден пайда болды?
Жауап:Суға түскен тас суды қозғалысқа келтіріп, тепе-теңдіктен шығарды.
-Тағы бір рет қараңдар.Жан-жаққа толқындар қалай тарайды ?
Жауап:Шеңбер тәрізді жан-жаққа бірдей тарайды.
-Толқын дегеніміз не?
Жауап:Толқын-судың жан-жаққа ауытқуы.
- Толқын қай кезде пайда болды?
Жауап:Суға тас түскен кезде.
Қорытынды:Тас - толқынның пайда болуының өзегі болып табылады.
Дыбыстың су толқыны сияқты таралатыны туралы айтылады.
.
Мұғаліммен бірге қорытынды жасайды: адам дыбыстар əлемінде тұрады.
«Орман дыбыстары» фонограммасы
Ойлан!
тапсырма https://wordwall.net/ru/resource/52472510
Тақтада жеке жұмыс жасайды
Оқулықтағы мəтінді оқу.
-
Жұптық жұмыс. «Тұжырым» кестесін толтырады;
Жұбымен алмасады,талқылайды -
Ойланыңдар?
Мұғалімге арналған ақпарат.
Сөздікпен жұмыс дәптермен жұмыс.
-
камерон – дыбыс көзінің қаттылығын белгілейтін құрал.
-
шуөлшегіш - дыбыстың шуылын өлшейтін құрал
Қазақстан арнасының «Айғай құм» туралы бейнетаспасын ұсынады
Жұпта жұмыс жасайды. Суреттерді көріп, ойларын ортаға салады.
Бағалау құралы: күту жəне тұжырымдау.
Оқулық
Дыбыс қаншалықты қатты болса?
Қатты дыбыс құлаққа зиян ба?
Тұжырым
ҚБ: «Үш
шапалақ». Оқушылардың нақты материалды білуін жəне меңгеру деңгейін бағалайды.

Құм жел соққан сайын дыбыс шығаратынын білдің.
Топ ай кью платформасымен жұмыс
Практикалық жұмыс
Гитара мен сыбызғы жасау
1-топ. Гитара жасау. ·
ұзындықтары әртүрлі бірнеше резеңкелер (кеңселік) дайындау; ·
қораптың қарама-қарсы екі қабырғасын ішке қарай бүктеу; ·
бүктелген қабырғаларды қысатындай етіп, қорапқа резеңкелерді кигізу; ·
резеңкелердің әрқайсысын шерту және олар шығаратын дыбыстарды салыстыру;
резеңкелерді түрлі күшпен шерту және дыбыс қаттылығын салыстыру.
2-топ. Сыбызғы жасау. · Түтікшелерді бір-бірінен 1 см-ге қысқа болатындай етіп, қию; ·
түтікшелерді біртіндеп қысқару ретіне қарай бір қатарға орналастырып, скотчпен бекіту; ·
сыбызғыны ерінге тақап, үрлеу; ·
түрлі күшпен үрлеу және дыбыс қаттылығын салыстыру; ·
дыбыстарды түтікшенің ұзындығымен салыстыру;
сыбызғының дыбысын әртүрлі қашықтықта тыңдап көру


-
Рефлексиялық
Үйге тапсырма
Бағалау
Мұғалім балаларға «Қоңырау» арқылы бағалауды ұсынады.Мұғалім балаларға өз жұмысын бағалау үшін дыбыс толқындарын бояуды ұсынады.Егер бала тақырыпты түсінсе және білімі мен дағдысы қолдануға қабілетті болса,онда ол барлық үш толқынды бояйды.
Егер мақсатқа ішінара қол жеткізсе,екі жолақты,ал мақсатқа қол жеткізе алмаса,бір жолақты бояйды
Мәтіннің мазмұнын айту
«Зымыран»әдісімен
Сабақтағы өз жұмысын, оқу материалын меңгеру деңгейін талдайды. Өз білімін өзі бағалайды.
ҚБ: Оқушылардың
əрекеттерін
-
өзіндік бағалау.
Əр оқушы өзінің
сабақтағы оқу материалдарын қалай түсінгенін,
меңгергенін
бағалайды.

Жүктеу
ЖИ арқылы жасауЖИ арқылы жасауБөлісу1 - айлықМатериал тарифі-96% жеңілдік000500ҚМЖАшық сабақТәрбие сағатыПрезентацияБЖБ, ТЖБ тесттерКөрнекіліктерБалабақшаға арнарлған құжаттарМақала, ЭссеДидактикалық ойындаржәне тағы басқа 400 000 материалБарлық 400 000 материалдарды шексіз
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз1 990 ₸ 49 000₸1 айға қосылуМатериалға шағымдануБұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жариялаған:Нургазина Нургуль Отарбаевна13 Ақпан 2024
296
Шағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңізАшық сабақ Жаратылыстану
Тақырып бойынша 31 материал табылдыАшық сабақ Жаратылыстану
Материал туралы қысқаша түсінікДыбыс қаттылығы бойынша дыбыс көздерін жіктеу; «ақпарат көзі» ұғымын жəне оның зерттеу жүргізудегі маңызын түсіндіру. Қаттылығы бойынша дыбыс көздерін жіктеуді үйрету.Материалдың қысқаша нұсқасы№ 29 сабақ
-
Бөлім
Табиғат физикасы
Педагогтің аты-жөні
Нургазина Нургуль Отарбаевна
Күні
Сыныбы 2ә
Қатысушылардың саны:
Қатыспағандардың саны:
Сабақтың тақырыбы
Дыбыстар қандай болады?
Оқу бағдарламасына сəйкес оқыту мақсаттары
2.5.3.1 дыбыс қаттылығы бойынша дыбыс көздерін жіктеу;
2.1.2.1 «ақпарат көзі» ұғымын жəне оның зерттеу жүргізудегі маңызын түсіндіру.
Сабақтың мақсаттары
Қаттылығы бойынша дыбыс көздерін жіктеуді үйрету.
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңдері
Педагогтің іс-əрекеті
Оқушының іс-əрекеті
Бағалау
Ресурстар
І. Сабақтың басы (10–12 мин)
Жағымды көңіл күй орнату.
Оқушылардың сабаққа дайындығын тексереді, сыныпты өнімді əрекет етуге бейімдейді. Психологиялық сәт «Біз қандаймыз?»
Біз қандаймыз?
Әдептісің,әдемісің.
Біз қандаймыз?
Сенімдісің,талаптысың.
Біз қандаймыз?
Ақылдысың,тәп тәттісің.
Біз қандаймыз?
Көңілдісің,көріктісің.
Біз бәріміз қандаймыз?
Тәп тәтті балдаймыз.
Топқа бөлу «Қаңқыз арқылы»
1.топ Қатты дыбыстар
2.топ Бәсең дыбыстар
Үй тапсырмасын тексеру «Жаңбыр тамшылары» әдісімен
Жұмыс орнын сабаққа дайындайды. Мұғаліммен сəлемдесіп, сабаққа дайындығын өздігінен бағалайды.
Əрбір оқушының сабақ алдындағы көңіл күйін бағалайды.

Тақтаға қаңқыз суреттері ілінеді.
Пазл»әдісі
Оқушылардың оқу үдерісіне қосылуы үшін
жағдай жасайды. Дыбыс сөзін тапқызады.
Сөзді табады.


Қойылған мəселе бойынша
болжамдар ұсынады.
Мақсат қою
Оқушылармен сабақтың тақырыбын нақтылау, сабақ мақсаттарын қою жəне оларға қол жеткізу жолдарын белгілеу бойынша жұмыс ұйымдастырады. Бүгінгі сабақта біз дыбыстарды қандай топтарға бөлуге
болатынын білеміз.
Тақырып пен мақсаттарды талқылауға қатысады.
Мақсатты дауыстап айтады.
«Сөйлеу арқылы ой өрбіту» – бағалау құралы.
II. Сабақтың ортасы (25–23
мин)
«Суретпен жұмыс.:
Толқындар неден пайда болды?
Жауап:Суға түскен тас суды қозғалысқа келтіріп, тепе-теңдіктен шығарды.
-Тағы бір рет қараңдар.Жан-жаққа толқындар қалай тарайды ?
Жауап:Шеңбер тәрізді жан-жаққа бірдей тарайды.
-Толқын дегеніміз не?
Жауап:Толқын-судың жан-жаққа ауытқуы.
- Толқын қай кезде пайда болды?
Жауап:Суға тас түскен кезде.
Қорытынды:Тас - толқынның пайда болуының өзегі болып табылады.
Дыбыстың су толқыны сияқты таралатыны туралы айтылады.
.
Мұғаліммен бірге қорытынды жасайды: адам дыбыстар əлемінде тұрады.
«Орман дыбыстары» фонограммасы
Ойлан!
тапсырма https://wordwall.net/ru/resource/52472510
Тақтада жеке жұмыс жасайды
Оқулықтағы мəтінді оқу.
-
Жұптық жұмыс. «Тұжырым» кестесін толтырады;
Жұбымен алмасады,талқылайды -
Ойланыңдар?
Мұғалімге арналған ақпарат.
Сөздікпен жұмыс дәптермен жұмыс.
-
камерон – дыбыс көзінің қаттылығын белгілейтін құрал.
-
шуөлшегіш - дыбыстың шуылын өлшейтін құрал
Қазақстан арнасының «Айғай құм» туралы бейнетаспасын ұсынады
Жұпта жұмыс жасайды. Суреттерді көріп, ойларын ортаға салады.
Бағалау құралы: күту жəне тұжырымдау.
Оқулық
Дыбыс қаншалықты қатты болса?
Қатты дыбыс құлаққа зиян ба?
Тұжырым
ҚБ: «Үш
шапалақ». Оқушылардың нақты материалды білуін жəне меңгеру деңгейін бағалайды.

Құм жел соққан сайын дыбыс шығаратынын білдің.
Топ ай кью платформасымен жұмыс
Практикалық жұмыс
Гитара мен сыбызғы жасау
1-топ. Гитара жасау. ·
ұзындықтары әртүрлі бірнеше резеңкелер (кеңселік) дайындау; ·
қораптың қарама-қарсы екі қабырғасын ішке қарай бүктеу; ·
бүктелген қабырғаларды қысатындай етіп, қорапқа резеңкелерді кигізу; ·
резеңкелердің әрқайсысын шерту және олар шығаратын дыбыстарды салыстыру;
резеңкелерді түрлі күшпен шерту және дыбыс қаттылығын салыстыру.
2-топ. Сыбызғы жасау. · Түтікшелерді бір-бірінен 1 см-ге қысқа болатындай етіп, қию; ·
түтікшелерді біртіндеп қысқару ретіне қарай бір қатарға орналастырып, скотчпен бекіту; ·
сыбызғыны ерінге тақап, үрлеу; ·
түрлі күшпен үрлеу және дыбыс қаттылығын салыстыру; ·
дыбыстарды түтікшенің ұзындығымен салыстыру;
сыбызғының дыбысын әртүрлі қашықтықта тыңдап көру


-
Рефлексиялық
Үйге тапсырма
Бағалау
Мұғалім балаларға «Қоңырау» арқылы бағалауды ұсынады.Мұғалім балаларға өз жұмысын бағалау үшін дыбыс толқындарын бояуды ұсынады.Егер бала тақырыпты түсінсе және білімі мен дағдысы қолдануға қабілетті болса,онда ол барлық үш толқынды бояйды.
Егер мақсатқа ішінара қол жеткізсе,екі жолақты,ал мақсатқа қол жеткізе алмаса,бір жолақты бояйды
Мәтіннің мазмұнын айту
«Зымыран»әдісімен
Сабақтағы өз жұмысын, оқу материалын меңгеру деңгейін талдайды. Өз білімін өзі бағалайды.
ҚБ: Оқушылардың
əрекеттерін
-
өзіндік бағалау.
Əр оқушы өзінің
сабақтағы оқу материалдарын қалай түсінгенін,
меңгергенін
бағалайды.

Жүктеу
БөлісуЖИ арқылы жасауФайл форматы:docx13.02.2024296Жүктеу
ЖИ арқылы жасауЖариялаған:Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласызҚазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеуСіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласызСайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі -
-











