|
Білім беру ұйымының атауы |
№28 «мектеп-гимназия» |
|||||
|
Пәні: |
Жаратылыстану |
|||||
|
Бөлім: |
Адам |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
А.У.Биибалаева |
|||||
|
Күні: |
29.11.2024 |
|||||
|
Сынып: 1 «А» |
Қатысқандардың саны: |
Қатыспағандардың саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№12 сабақ. Дұрыс тамақтану |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.2.3.3 адамның өсу және даму қажеттіліктерін анықтау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Адамның өсіп-дамуына тамақтану қажет екенін білетін болады |
|||||
|
Құндылықтар және оның мақсаты: Ай құндылығы: Әділдік және жауапкершілік |
«Үнемді тұтыну» – суды, тамақты, энергияны тұтыну бойынша күнделікті табиғи ресурстарға ұқыпты қарауды қалыптастыру Апта дәйексөзі: Жауапкершілік – адамгершілік қасиеттің көрінісі |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 2 минут Өткенді пысықтау 3 минут Сабақ тың ортасы 4 минут 10 мин 3 мин Сергіту сәті 2 минут 5 мин 4мин Сабақты қорыту 4 минут Кері байланыс 2 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру Топтар арасында «Біз қандаймыз» өлең жолдарымен бастаймын. Өткенді пысықтау «Ойлан,ойна орнын тап» әдісі арқылы жүзеге асырамын. «Қоянға сәбіздерді жегіз» әдісі
Қазір қандайсың? Өзгеруіңнің себебі неде?
Жаңа тақырып «Миға шабуыл» әдісі Миккиге көмектес
– Ас дайындайтын адамды кім дейміз? – Мектептегі ас дайындайтын адамдар кімдер? – Ал үйде тамақты кім дайындайды? – Біз не үшін тамақтанамыз? «Кел, ойланайық» Оқулықпен жұмыс. 1-тапсырма –Тамақ сенің өсуің мен дамуыңа қажет. Адамдар тамақ дайындау үшін көгөніс, жеміс, сүт, жұмыртқа, ет, балық, жарма, ұн және басқа азық- түлікті пайдаланады. Одан ботқа, сорпа, салат, шырын, нан дайындайды. Денім сау болсын десең, күніне үш-төрт рет тамақтан. Ас мәзірің түрлі пайдалы тағамнан болуы керек. Өйткені тағам арқылы ағзамыз түрлі пайдалы дәрумендер алады. Топтық жұмыс: 1 топ Дұрыс тамақтану ережесін құрады. 2 топ Пайдалы тағам түрлерін ажыратады. 3 топ Зиянды тағам түрлерін ажыратады. 4 топ Дәрумендер не үшін қажет ізденеді. Барлық топта зерттеу жұмысы жүреді. Чипси, конфеттер арқылы дейінгі кейінгі өзгерістерді айтады. Қызықты ақпарат Алманың құрамында 25% ауа болғандықтан судың бетінде қалқып тұрады. Сергіту сәті. Қимыл қозғалыс жасайды. «Азық-түлік дүкені» рөлдік ойынын ұйымдастыру. Оқушыларды «азық- түлікке» жұмсап, пайдалы тағам алып келуін сұрау. Олардың таңдауын талқылау, алып келген азық-түліктің қайсысы пайдалы, ал қайсысы зиянды екенін табу. Жұптық жұмыс
Тамақтану пирамидасының аттарын жазады. Әр қатардан артық заттарды табады. Пайдалы, зиянды тағамдарды ажыратады. Жеке жұмыс.
Пайдалы тағамдарды тауып бояу әдісін жасайды. Қорытынды Кері байланыс «Бауырсақ» әдісі
|
Сұрақтарға жауап береді Өткенді пысықтайды Қоянға сәбізді жегізу арқылы сұрақтарға жауап береді. Адамның даму кезеңдерін атайды. Сұрақтарға жауап береді Дұрыс тамақтануды айтады. Топта бірігіп жұмыс жасайды. Дұрыс тамақтану ережесін құрады. Пайдалы және зиянды тағам түрерін ажыратады.Дәрумендер жайлы ақпарат жинайды. Қимыл қозғалыс жасайды. Рөлдік ойынды ойнайды. Жұпта отырған оқушыларға тапсырмаларды бірге орындайды. Берілген суреттерді ажыратады. Кері байланыс жасайды |
Дескриптор: Адамның дене мүшелерін айтады. Дене мүшелерінің қызметін айтады. Адамның даму кезеңдерін біледі Өз отбасының мүшелерінің жас ерекшеліктерін айтады Дескриптор: Оқушылар мұғалімнің сұрақтарына жауап береді.
Дескриптор: Дұрыс тамақтану ережесін құрады. Пайдалы тағамдар мен зиянды тағамдардың тізімін жасайды. Дәрумендердің қажеттілігін анықтайды. Дескриптор: Тағамдардың пайдалы немесе пайдасыз екенін анықтайды, ойын дәлелдейді; Тағамдардың пайдалы немесе пайдасыз екенін анықтайды, ойын дәлелдеуде қиналады
Тамақтану пирамидасының аттарын жазады.
Пайдалы тағамдардын суреттерін тауып бояйды «Бауырсақ» әдісі |
Суреттер
Энциклопедиялар, төменгі сынып балаларына арналған анықтама лықтар, интернет
Таратпа суреттер Ойынға қажетті заттар Суреттер Дұрыс тамақтану https://www.you tube.com/watch?v=R dXNbYjR9Qk Стикерлер |
||
Ресурстар:



жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ашық сабақ Жаратылыстану Дұрыс тамақтану
ашық сабақ Жаратылыстану Дұрыс тамақтану
|
Білім беру ұйымының атауы |
№28 «мектеп-гимназия» |
|||||
|
Пәні: |
Жаратылыстану |
|||||
|
Бөлім: |
Адам |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
А.У.Биибалаева |
|||||
|
Күні: |
29.11.2024 |
|||||
|
Сынып: 1 «А» |
Қатысқандардың саны: |
Қатыспағандардың саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№12 сабақ. Дұрыс тамақтану |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.2.3.3 адамның өсу және даму қажеттіліктерін анықтау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Адамның өсіп-дамуына тамақтану қажет екенін білетін болады |
|||||
|
Құндылықтар және оның мақсаты: Ай құндылығы: Әділдік және жауапкершілік |
«Үнемді тұтыну» – суды, тамақты, энергияны тұтыну бойынша күнделікті табиғи ресурстарға ұқыпты қарауды қалыптастыру Апта дәйексөзі: Жауапкершілік – адамгершілік қасиеттің көрінісі |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 2 минут Өткенді пысықтау 3 минут Сабақ тың ортасы 4 минут 10 мин 3 мин Сергіту сәті 2 минут 5 мин 4мин Сабақты қорыту 4 минут Кері байланыс 2 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру Топтар арасында «Біз қандаймыз» өлең жолдарымен бастаймын. Өткенді пысықтау «Ойлан,ойна орнын тап» әдісі арқылы жүзеге асырамын. «Қоянға сәбіздерді жегіз» әдісі
Қазір қандайсың? Өзгеруіңнің себебі неде?
Жаңа тақырып «Миға шабуыл» әдісі Миккиге көмектес
– Ас дайындайтын адамды кім дейміз? – Мектептегі ас дайындайтын адамдар кімдер? – Ал үйде тамақты кім дайындайды? – Біз не үшін тамақтанамыз? «Кел, ойланайық» Оқулықпен жұмыс. 1-тапсырма –Тамақ сенің өсуің мен дамуыңа қажет. Адамдар тамақ дайындау үшін көгөніс, жеміс, сүт, жұмыртқа, ет, балық, жарма, ұн және басқа азық- түлікті пайдаланады. Одан ботқа, сорпа, салат, шырын, нан дайындайды. Денім сау болсын десең, күніне үш-төрт рет тамақтан. Ас мәзірің түрлі пайдалы тағамнан болуы керек. Өйткені тағам арқылы ағзамыз түрлі пайдалы дәрумендер алады. Топтық жұмыс: 1 топ Дұрыс тамақтану ережесін құрады. 2 топ Пайдалы тағам түрлерін ажыратады. 3 топ Зиянды тағам түрлерін ажыратады. 4 топ Дәрумендер не үшін қажет ізденеді. Барлық топта зерттеу жұмысы жүреді. Чипси, конфеттер арқылы дейінгі кейінгі өзгерістерді айтады. Қызықты ақпарат Алманың құрамында 25% ауа болғандықтан судың бетінде қалқып тұрады. Сергіту сәті. Қимыл қозғалыс жасайды. «Азық-түлік дүкені» рөлдік ойынын ұйымдастыру. Оқушыларды «азық- түлікке» жұмсап, пайдалы тағам алып келуін сұрау. Олардың таңдауын талқылау, алып келген азық-түліктің қайсысы пайдалы, ал қайсысы зиянды екенін табу. Жұптық жұмыс
Тамақтану пирамидасының аттарын жазады. Әр қатардан артық заттарды табады. Пайдалы, зиянды тағамдарды ажыратады. Жеке жұмыс.
Пайдалы тағамдарды тауып бояу әдісін жасайды. Қорытынды Кері байланыс «Бауырсақ» әдісі
|
Сұрақтарға жауап береді Өткенді пысықтайды Қоянға сәбізді жегізу арқылы сұрақтарға жауап береді. Адамның даму кезеңдерін атайды. Сұрақтарға жауап береді Дұрыс тамақтануды айтады. Топта бірігіп жұмыс жасайды. Дұрыс тамақтану ережесін құрады. Пайдалы және зиянды тағам түрерін ажыратады.Дәрумендер жайлы ақпарат жинайды. Қимыл қозғалыс жасайды. Рөлдік ойынды ойнайды. Жұпта отырған оқушыларға тапсырмаларды бірге орындайды. Берілген суреттерді ажыратады. Кері байланыс жасайды |
Дескриптор: Адамның дене мүшелерін айтады. Дене мүшелерінің қызметін айтады. Адамның даму кезеңдерін біледі Өз отбасының мүшелерінің жас ерекшеліктерін айтады Дескриптор: Оқушылар мұғалімнің сұрақтарына жауап береді.
Дескриптор: Дұрыс тамақтану ережесін құрады. Пайдалы тағамдар мен зиянды тағамдардың тізімін жасайды. Дәрумендердің қажеттілігін анықтайды. Дескриптор: Тағамдардың пайдалы немесе пайдасыз екенін анықтайды, ойын дәлелдейді; Тағамдардың пайдалы немесе пайдасыз екенін анықтайды, ойын дәлелдеуде қиналады
Тамақтану пирамидасының аттарын жазады.
Пайдалы тағамдардын суреттерін тауып бояйды «Бауырсақ» әдісі |
Суреттер
Энциклопедиялар, төменгі сынып балаларына арналған анықтама лықтар, интернет
Таратпа суреттер Ойынға қажетті заттар Суреттер Дұрыс тамақтану https://www.you tube.com/watch?v=R dXNbYjR9Qk Стикерлер |
||
Ресурстар:



шағым қалдыра аласыз




















