Қысқа мерзімді жоспар
|
Пән: Жаратылыстану Сынып: 3 а Күні: 16.10.2018ж Тақырыбы: Жануарлар қайда тіршілік етеді? |
Мектеп: Миялы орта мектебі Мұғалім: Г.А.Салықова Қатысқандар саны: 16 Қатыспаған оқушылар: 0 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты: |
3.2.2.2 жануарларды тіршілік ортасы бойынша ажырату; 3.1.2.2 ақпарат көздерінің артықшылығы мен кемшілігін анықтау. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Жануарлардың тіршілік ортасын біледі. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Пәндік терминология мен тірек сөздер: Кеңістік, тіршілік ортасы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тау, шалғындық, аралас орман, шөл, дала, көл және тағы басқа тіршілік орталарын сипаттап бере алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуін тәрбиелеу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақ тілі. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Таныстырылыммен жұмыс |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы меңгерілген білім |
Өсімдіктердің тіршілік ортасы. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Сабақта жоспарланғаніс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 1 минут 5 минут
|
Ой сергек. Оқушылардың тілек білдіруі. Күндей жылы
бол! Жедел жауап. «Доптың сұрағы» ойыны бойынша бірінші сыныпта өткенді еске түсіріп, өсімдіктердің қандай түрлері болатынын сұрау. Төмендегі сұрақтарға жауап беру. Сұрақтар:
|
Слайд №1,2 Доп Слайд №3
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 2 минут 5 минут 7 минут 5 минут 2 минут 2 минут 7 минут |
Топқа біріктіру. Оқушыларды «Қарақұйрық, аю, бүркіт, дуадақ, кәмшат, ақтүлкі, піл, итбалық, шегіртке» сөздері жазылған қима қағаздар арқылы топқа біріктіру. Алуан түрлі жануарлар. Оқулықтағы сурет саны бойынша құрылған 9 топтың атауына сәйкес берілген суреттегі мекен туралы сипаттама жасау (Жауаптары: 1. Шөл. 2. Аралас орман. 3. Тау. 4. Дала. 5. Өзен. 6. Арктика. 7. Саванна. 8. Теңіз. 9. Шалғындық). Сұрақтар:
Зертте. Зерттеу жұмысы арнайы үлестірме парақшалары бойынша жүргізіледі. Зерттеу жүргізуге арналған нұсқаулық. • Әр оқушы үлестірме парақшадағы мәліметпен танысу. • Сипаттамасына сәйкес суреті мен атауын тауып, біріктіріп қою. • Құралған «үштікті» мұқият қарап шығып, ортақ белгілерді анықтап, төрт топқа топтастыру. • «Үштікті» парақтағы сәйкес бөлікке жапсыру. • Топтастыруларын нақты дәлелдермен түсіндіру. • Басқа топтың плакаттарымен салыстырып, бірге талдау. (Жауаптары: Бірінші топ – орман: джунгли, аралас орман. Екінші – суқойма: өзен, теңіз, көл. Үшінші – тау. Төртінші – ашық кеңістік: дала, шөл, шалғындық, саванна). Мұғалімнің түсіндіруі. Жануарлар өсімдіктер сияқты Жер шарының барлық аймағында тіршілік етеді. Олардың басым көбі орманды мекен етеді. Орманға джунгли, тайга және басқалар жатады. Орманның орналасқан жеріне байланысты оны аю, бұлан, жалқауаң, маймыл мекендеуі мүмкін. Тау – жер бетінің биік бөлігі. Тауды ілбіс, арқар, қыран мекендейді. Суқоймаларға мұхит, теңіз, өзен, бұлақ, тоған мен көл жатады. Суқоймаларда алуан түрлі жануарлар: дельфин, кит, кәмшат, құндыз, түрлі балық тіршілік етеді. Арыстан, антилопа, дуадақ пен түрлі бунақденелілер ашық кеңістікте тіршілік етуге бейімделген. Ашық кеңістіктер – бұл дала, шалғын, шөл, шөлейт, саванналар. Онда ағаш, бұта сирек кездесіп, шөптесін өсімдік өсуі керік, қосаяқ, қарақұйрықтарға қолайлы жағдай туғызады. Тастақты шөлдерді жылан, ал мұзды аймақтарды ақтүлкі, арктика қасқыры, солтүстік бұғысы мекендейді. Сергіту сәті. Бейнежазба әуенімен қимылдау. Мұғалім-оқушы диалогі. Сен білесің бе? Су түбіндегі балықтардың алуантүрлілігі туралы бейнекөрініс көрсетіңіз. «Жарқырауық» балықтардың әртүрлі көлемде және пішінде болатынын айтыңыз. Егер мүмкіндік болса, сынып бөлмесін қараңғылап, кішкентай шамдардың көмегімен су түбіндегі қараңғылықты көрсетіңіз. Жеке жұмысқа дәптермен жұмыс ұсынылады. 23-жұмыс парағы. «Жануарлар қайда тіршілік етеді?», 25-б. Жануарлардың тіршілік ортасы. Оқушылар зерттеу нәтижесіне қарай жануарлардың тіршілік ортасын бірдей түспен бояп шығады. Одан кейін сөйлем құрап жазады (Жауаптары: Төрт түрлі түс шығуы тиіс. Бірінші: джунгли, аралас орман. Екінші: өзен, теңіз, көл, мұхит. Үшінші: тау. Төртінші: дала, шөл, шөлейт, шалғындық, саванна. Джунгли, аралас орман орманға жатады. Суқоймаға өзен, көл, теңіз, мұхит жатады. Ашық кеңістікке дала, шөл, шөлейт, шалғындық, саванна жатады. Жануарлар тіршілік ортасына қарай мынадай топтарға бөлінеді: ашық кеңістік, тау, суқойма, орман). 24-жұмыс парағы. «Жануарлардың топтары», 26-б. Төрт топ. Оқушылар көмекші сөздерді пайдаланып, әр жиектеменің астындағы жазуға сәйкес кез келген мекеннің атын жазып, олардың суретін салады. Кейбір оқушылар көрсетілген тіршілік ортасында өмір сүретін жануарлардың суретін салады (Жауаптары: Орман: джунгли, аралас орман. Суқойма: өзен, теңіз, тоған, көл. Ашық кеңістік: саванна, дала, шалғындық, шөл. Тау: тау). Бағалау.
|
Топ аттары жазылған қима қағаздар Слайд №4
Оқулықпен жұмыс Слайд №5, 6,7,8,9
Үлестірме парақшалар
https://www.youtube.com/watch?v=9sNv1wcpWAw
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Салықова Гүлбарам АққалиқызыШағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз Ашық сабақ Жаратылыстану Жануарлар қайда тіршілік етеді?
Тақырып бойынша 11 материал табылды
Ашық сабақ Жаратылыстану Жануарлар қайда тіршілік етеді?Материал туралы қысқаша түсінік
Бұл материал өзім сияқты мұғалімдер үшін керек,өзара тәжірибе алмасу мақсатында
Материалдың қысқаша нұсқасы Қысқа мерзімді жоспар
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||













