Қысқа мерзімді жоспар
|
Пән: жаратылыстану Сынып:1 |
|||||||
|
Мұғалімнің аты-жөні :Саметова М.С. |
|||||||
|
Сабақтың тақырыбы: Ғарыш дегеніміз не? |
Қатысқандар:27 Қатыспағандар саны: - |
|
|||||
|
Оқу мақсаты |
1.4.2.1 - астрономияны ғарыш туралы ғылым ретінде
сипаттау; |
||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: ғарыш ұғымымен танысады;астрономияның аспан денелерін және оларда жүретін үдерістерді зерттейтін ғылым екенін түсінеді; Оқушылардың басым бөлігі:шоқжұлдыздар мен жұлдыздардың айырмасын түсінеді, Кейбір оқушылар: шоқжұлдызда жайлы аңыздарды оқиды және өз беттерінше шоқжұлдызда жайында жоба дайындайды |
||||||
|
Бағалау критерийлері |
Ғарыштың не екенін түсінеді Ғарышты зерттеуге арналған құралдар мен ұшу аппараттарын анықтайды. Шоқжұлдыздың жұлдыздардан айырмасын түсінеді, |
||||||
|
Тілдік мақсаттар |
астрономия, ғарыш , шоқжұлдыз |
||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Шығармашылық қабілетін дамыту |
||||||
|
Денсаулық және техника қау. ер.сақталуы |
Сабақ кезіндегі қауіпсіздік ережесі туралы түсінік беремін |
||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Математика,әдебиет,дүниетану |
||||||
|
АКТ қолдану дағдысы (сабақта көрсету) |
Бейнероликтер, слайдтар, аудио жазба. |
||||||
|
Алдыңғы меңгерілген білім |
Күш пен қозғалыс туралы ұғымдар қалыптасқан. |
||||||
|
Сабақбарысы |
|||||||
|
Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері |
Сабақтажоспарланғаніс-әрекет |
Ресурстар |
|||||
|
Сабақтың басы |
1.Психологиялық ахуал Біз балдырған баламыз, Айтқан тілді аламыз. Біз бақытты баламыз, Өнер, білім аламыз! 2.(ТБ) Дәнді дақылдарды алып, оларды тұқымына қарай топтарға біріктіру 3. «Миға шабуыл» әдісі бойынша үй тапсырмасын пысықтау (ҚБ) Дескриптор: *Табиғаттағы заттардың,нысандардың әртүрлі қозғалуын біледі; *Дененің бір жерден екінші жерге орын ауыстыруының қозғалыс екенін біледі. |
(бидай,күріш, фасоль, ноқат) |
|||||
|
Сабақ ортасы |
МК (модельдік айтылым мен оқылым): астрономия,шоқжұлдыздар туралы мағлұмат айту,оқу «Бақылау» әдісі (Ұ) (МК) Арнайы құралдардың көмегінсіз түнгі аспаннан нені көруге болады? (ҚБ) Дескриптор: *Жай көзбен көрінетін аспаннан жұлдыздары туралы айта алады; * шоқжұлдыздар ұғымын түсінеді. «Зерттейік» әдісі –топтық жұмыс Аңыздар кітабын дайындау үшін бірнеше шоқжұлдызды таңдап алу. Шоқжұлдыз туралы аңыз оқу.Қажетті мәліметтерді жинап, суретін салып, мұқабасын жасау. (ҚБ) Дескриптор: *Шоқжұлдызды таңдай алады; ажырата алады. *Мәлімет жинап, сурет салып, мұқабасын жасай алады. (Т) «Сен білесің бе?» әдісі
-асторномия туралы әңгімелеу -«жұлдыздар қандай заңдылыққа бағынады?» деп сұрау -ғалам ұғымен таныстыру -шоқжұлдыздар –шоғырланып түрлі мүсіндер түзетін жұлдыздар тобы екенін түсіндіру Кіріспе тапсырма: «Ғарышқа саяхат» -ұжымдық жұмыс. –Ғарышта не бар? -Қазақтар не үшін көшпенді өмір салтын ұстанды? -Ежелгі астрономия жайлы әңгімелеу МК: Ғарыш –шексіз кеңістік, онда сан алуан ғарыш денелері бар. Дәптермен жұмыс. (31-32 жұмыс парағы) Ғаламшар сөзінің әріптерін тауып алып, жұлдыздарды ретімен жалғастыра алады. Нәтижесінде Жетіқарақшы шоқжұлдызының бейнесі пайда болады. Дескриптор: *Ғаламшар сөзінің әріптерн табады. *жұлдыздарды ретімен жалғастырады *Жетіқарақшы шоқжұлдызының бейнесін жасайды. |
|
|||||
|
Сабақтың соңы |
Сабақ соңында оқушылар сабақтың соңында күтілетін нәтижеге рефлексия жүргізеді:
|
|
|||||
|
Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|||||
|
Сынып оқушыларына деңгейлік тапсырмалар тарату, орындату. |
Оқушылардың заттар мен нысандардың қозғалуын біледі. Оқушылар Жер, ғарыш әлемін ажырата алады. Оқушыларды «Күлегеш» , «Жұлдызша» әдістеріі бойынша бағалаймын.
|
Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары. Сандық техникаларады қолдануда қауіпсіздік шараларын еске түсіру және сақтау |
|||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта дифференциация дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||
|
|
|||||||
|
Жалпы бағаСабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы даойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
|||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Жаратылыстану пәні Сабақ тақырыбы; "Ғарыш дегеніміз не?" 1-сынып
Ашық сабақ Жаратылыстану пәні Сабақ тақырыбы; "Ғарыш дегеніміз не?" 1-сынып
Қысқа мерзімді жоспар
|
Пән: жаратылыстану Сынып:1 |
|||||||
|
Мұғалімнің аты-жөні :Саметова М.С. |
|||||||
|
Сабақтың тақырыбы: Ғарыш дегеніміз не? |
Қатысқандар:27 Қатыспағандар саны: - |
|
|||||
|
Оқу мақсаты |
1.4.2.1 - астрономияны ғарыш туралы ғылым ретінде
сипаттау; |
||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: ғарыш ұғымымен танысады;астрономияның аспан денелерін және оларда жүретін үдерістерді зерттейтін ғылым екенін түсінеді; Оқушылардың басым бөлігі:шоқжұлдыздар мен жұлдыздардың айырмасын түсінеді, Кейбір оқушылар: шоқжұлдызда жайлы аңыздарды оқиды және өз беттерінше шоқжұлдызда жайында жоба дайындайды |
||||||
|
Бағалау критерийлері |
Ғарыштың не екенін түсінеді Ғарышты зерттеуге арналған құралдар мен ұшу аппараттарын анықтайды. Шоқжұлдыздың жұлдыздардан айырмасын түсінеді, |
||||||
|
Тілдік мақсаттар |
астрономия, ғарыш , шоқжұлдыз |
||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Шығармашылық қабілетін дамыту |
||||||
|
Денсаулық және техника қау. ер.сақталуы |
Сабақ кезіндегі қауіпсіздік ережесі туралы түсінік беремін |
||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Математика,әдебиет,дүниетану |
||||||
|
АКТ қолдану дағдысы (сабақта көрсету) |
Бейнероликтер, слайдтар, аудио жазба. |
||||||
|
Алдыңғы меңгерілген білім |
Күш пен қозғалыс туралы ұғымдар қалыптасқан. |
||||||
|
Сабақбарысы |
|||||||
|
Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері |
Сабақтажоспарланғаніс-әрекет |
Ресурстар |
|||||
|
Сабақтың басы |
1.Психологиялық ахуал Біз балдырған баламыз, Айтқан тілді аламыз. Біз бақытты баламыз, Өнер, білім аламыз! 2.(ТБ) Дәнді дақылдарды алып, оларды тұқымына қарай топтарға біріктіру 3. «Миға шабуыл» әдісі бойынша үй тапсырмасын пысықтау (ҚБ) Дескриптор: *Табиғаттағы заттардың,нысандардың әртүрлі қозғалуын біледі; *Дененің бір жерден екінші жерге орын ауыстыруының қозғалыс екенін біледі. |
(бидай,күріш, фасоль, ноқат) |
|||||
|
Сабақ ортасы |
МК (модельдік айтылым мен оқылым): астрономия,шоқжұлдыздар туралы мағлұмат айту,оқу «Бақылау» әдісі (Ұ) (МК) Арнайы құралдардың көмегінсіз түнгі аспаннан нені көруге болады? (ҚБ) Дескриптор: *Жай көзбен көрінетін аспаннан жұлдыздары туралы айта алады; * шоқжұлдыздар ұғымын түсінеді. «Зерттейік» әдісі –топтық жұмыс Аңыздар кітабын дайындау үшін бірнеше шоқжұлдызды таңдап алу. Шоқжұлдыз туралы аңыз оқу.Қажетті мәліметтерді жинап, суретін салып, мұқабасын жасау. (ҚБ) Дескриптор: *Шоқжұлдызды таңдай алады; ажырата алады. *Мәлімет жинап, сурет салып, мұқабасын жасай алады. (Т) «Сен білесің бе?» әдісі
-асторномия туралы әңгімелеу -«жұлдыздар қандай заңдылыққа бағынады?» деп сұрау -ғалам ұғымен таныстыру -шоқжұлдыздар –шоғырланып түрлі мүсіндер түзетін жұлдыздар тобы екенін түсіндіру Кіріспе тапсырма: «Ғарышқа саяхат» -ұжымдық жұмыс. –Ғарышта не бар? -Қазақтар не үшін көшпенді өмір салтын ұстанды? -Ежелгі астрономия жайлы әңгімелеу МК: Ғарыш –шексіз кеңістік, онда сан алуан ғарыш денелері бар. Дәптермен жұмыс. (31-32 жұмыс парағы) Ғаламшар сөзінің әріптерін тауып алып, жұлдыздарды ретімен жалғастыра алады. Нәтижесінде Жетіқарақшы шоқжұлдызының бейнесі пайда болады. Дескриптор: *Ғаламшар сөзінің әріптерн табады. *жұлдыздарды ретімен жалғастырады *Жетіқарақшы шоқжұлдызының бейнесін жасайды. |
|
|||||
|
Сабақтың соңы |
Сабақ соңында оқушылар сабақтың соңында күтілетін нәтижеге рефлексия жүргізеді:
|
|
|||||
|
Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|||||
|
Сынып оқушыларына деңгейлік тапсырмалар тарату, орындату. |
Оқушылардың заттар мен нысандардың қозғалуын біледі. Оқушылар Жер, ғарыш әлемін ажырата алады. Оқушыларды «Күлегеш» , «Жұлдызша» әдістеріі бойынша бағалаймын.
|
Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары. Сандық техникаларады қолдануда қауіпсіздік шараларын еске түсіру және сақтау |
|||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта дифференциация дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||
|
|
|||||||
|
Жалпы бағаСабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы даойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
|||||||
шағым қалдыра аласыз
















