|
Педагогтің аты-жөні: |
Жандарбекова А.Ж |
|
|||||||||||||||||||||
|
Күні: |
15.12.2025ж |
|
|||||||||||||||||||||
|
Сынып: 4 А |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Судың еріткіштік қасиеті |
|
|||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.3.3.5 түрлі заттардың судағы еріткіштігін зерттеу. 4.1.2.2 алынған нәтижені оқушы таңдаған формада ұсыну. |
|
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Түрлі заттардың судағы еріткіштігін зерттеу. Алынған нәтижені оқушы таңдаған формада ұсынады.
|
|
|||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар: «Бірлік пен ынтымақ» |
Апта дәйексөзі: «Жалғанда ойлап тұрсаң бірлік керек. Бірлікті ойлау үшін тірлік керек» /Төле би/ Сабақ құндылығы: Оқушылар бірлік пен ынтымақтың маңызын түсініп, бірлікте іс атқарып ,бір-біріне қолдау көрсетудің құндылығын ұғынады. |
|
|||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру 5мин Өткен білімді еске түсіру 5мин Жаңа білім 25мин 2мин Бекіту 3мин Кері байланыс 5мин |
Сабаққа дайындық жасау Психологиялық ахуалды жақсарту «Көгершіндегі тілек » әдісі Тілекті оқу Алдыңғы білімді пысықтау ВИДЕО:№1 Жаңа тақырып ашу.ФС-тапсырма «Сәйкестендір» әдісі Word woll платформасы арқылы Жаңбыр – жер бетіне сұйық кұйде түсетін жауын-шашын. Қар – түрлі ұлпа пішінді мұз қиыршықтары түрінде түсетін жауын-шашын. Бұршақ – ірілі-ұсақты түйіршік мұз түрінде жауатын жауын-шашын. Шық – көбіне ауадан бөлініп, шөптерге, жапырақтарға тұрып қалатын су тамшылары. Қырау – шөпке, түрлі заттарға тұрып қалатын ақ ұлпа мұз қиыршықтары қабаты Топтық жұмыс «Кім жылдам» әдісі
1-топ Судың маңызы туралы түсіндір 2-топ Судың үш күйі туралы түсіндір.Мысал келтір. Табиғаттағы су айналымының жүріп өткен жолын түсіндір./2 топқа бірдей тапсырма/ Жаңа тақырып ашу. 1.Не себепті су тіршілік көзі дейміз? 1 ші топқа 2.1,2,3 сыныптарда оқыған судың қасиеттерін есіңе түсір. Түсіндірме: Су орасаң еріткіштік қасиетке ие! Адамдар көп затты суда ериді деп есептейді,алайда керісінше ,су көп затты еріте алады!-деп айтқан дұрысырақ болады. Еру -дегеніміз бір заттың бөлшектері,тағы бір басқа затқа емін еркін араласуы Нәтижесінде ерітінді түзеді 1-тапсырма Ұжымдық жұмыс Тәжірибе әдісі Тәжірибе мақсаты:Заттардың суда еруін зерттеу. Зерттеу нысаны:Су және еритін заттар Керекті заттар: Стакан,су,қасық ,сабын саз.қант.тұз
Қант суда ерігенде судың түсі мөлдір болады. Нәтижесінде: Қант суда өте жақсы ериді.
Сабын суда ериді,бірақ оның түсі мөлдір болмайды,бұлыңғырланады.Демек жартылай ериді Саз суда ерімейді.Стакандағы суға сазды салып қасықпен араластырғанда қоңыр түске енгенмен тұндырып қоятын болсақ саздың бәрі су астына шөгеді. Тұз жақсы ериді./тұзды ерітінді/пайда болады Заттардың көбісі суда еріп ЕРІТІНДІ түзеді! Қорытынды. Осыдан заттардың кейбірі суда жақсы ериді.Кейбірі мүлде ерімейді.Кейбірі орташа ериді. Заттың дұрыс еруі ТЕМПЕРАТУРАҒА да байланысты Шаймен эксперимент жасап көрейік 2-тапсырма Ұжымдық жұмыс « Тұңғиық тұрғындар әдісі » әдісі Мәтінді оқы.Сұраққа жауап бер. 1.Заттарды суда ерігіштігі бойынша қалай топтастырамыз? Еритін,орташа ,ерімейтін. 2.Заттардың ерігіштік деңгейі неге байланысты? 3.Қатты заттарды оңай еріту әдісі? Темпуратураны артыру. 4.Сұйық заттар суда ери ме? Мысал келтір? Сұйық заттар да суда ериді немесе ерімейді..Сірке су,спирт ериді.Сұйық май ерімейді. 5.Заттардың еруі дегеніміз не? 6.Судың еріткіштік қасиетін қандай салаларда қолданады ? Медицинада,тамақ жасауда,құрылыста СЕРГІТУ СӘТІ
3-тапсырма Жұптық жұмыс «Кестені сәйкестендір» Судың еріткіштік қасиетін қолдану саласына қарай топтастыр.
Мединцина Бриллиант көгі,сутегі асқын тотығы,йод. Тамақ жасау Компот,сорпа әзірлеу, Құрлыста Бояу,әк қолдану
Қорытындылау 4-тапсырма Ұжымдық жұмыс «Дұрыс,бұрыс » әдісі. 1.Қант суып қалған шайға қарағанда ыстық суда көбірек ериді.(Дұрыс) 2.Сұйық заттардың барлығы суда ериді.(Бұрыс) 3.Акврилмен суретті бояу судың еріткіштік қасиетін пайдалану арқылы іске асады..(Дұрыс) 4.Сабын суда ерімейді.(Бұрыс) 5.Сұйық заттар да суда ериді..(Дұрыс) 6.Қатты заттар суда мүлдем ерімейді..(Дұрыс) Үй тапсырмасы Оқу.
|
Сәлемдеседі Сабаққа дайындық жасайды
Алдыңғы бөлімді. Word woll платформасы арқылы сәйкестендіреді.
Тәжірибе жасайды.Қорытынды жасайды
Мәтінді оқып,сұраққа жауап береді
Судың маңызы туралы түсіндіреді. Судың үш күйі туралы түсіндіреді.Мысал келтіреді.
Табиғаттағы су айналымының жүріп өткен жолын түсіндіреді.
Еру- дегеніміз не қорытынды жасайды
Ерітінді болып не саналады?
Оқушылар жауап айтады
Дұрыс топтастырады..
Кері байланыс жасайды
|
«Асау толқын»
Алдыңғы бөлімді. Word woll платформасы арқылы .
Үйтапсырмасы бойынша
Әр оқушы
/2-3 балл/
1-апсырма Дескриптор Тәжірибе жасайды.Қорытынды жасайды. /3балл/
2-тапсырма Дескриптор Мәтінді оқып,сұраққа жауап береді. /2балл/
3-тапсырма Сәйкестендіру /3 балл/
4-тапсырма Дескриптор
Тақырып бойынша қортындылау сұрақтарына жауап береді
Дұрыс,бұрысын табады.
|
Психологиялық ахуал Көгершін Топқа бөлу
Сұрақтар
Оқулық
Кері байланыс
Парақшалары
бағалау «Асық»
|
|||||||||||||||||||
Тексерілді:---------------------------
САБАҚ ТАҚЫРЫБЫ: «СУДЫҢ ЕРІТКІШТІК ҚАСИЕТІ»


ЖИ түсіндірмесі сәті «Дұрыс немесе Бұрыс»әдісі
Әділет әділ болады
Жәнібек хандай билік етеді
Мұхамедияр- мейрім береді
Нұрсезім нұр шашады
Айзере зерек болады
Раяна – сабаққа рең береді
Азеля- ақылымен бөлісетін боламын
Жансерік досыма серік боламын
Мадияр-ержүрек батыр боламын
Нұрдидар-дидарлы боламын
Беглан-бек жүйрік боламын
Әлижан- әлемде білімді бала боламын
Бақберген-сабақта бағымды сынауға қорықпаймын
Айтөре- ашық аспан тілеймін
Бақдаулет -берекелі күн тілеймін
Бақдаулет-бақ пен жарқын болашақ тілеймін
|
|
Туған жылы |
Шығармалары |
Жетістігі |
|
Әбілхан Қастеев |
|
|
|
|
|
Аты-жөні |
|
КСРО суретшілер одағына қабылданды |
|
|
Парижде жүлделі 2 орын иеленді. |
|
|
24 жасында КСРО ның халық әртісі атанды. |
|
|
Театр ашып балет өнерін дамытты. |
|



жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Судың еріткіштік қасиеті
Судың еріткіштік қасиеті
|
Педагогтің аты-жөні: |
Жандарбекова А.Ж |
|
|||||||||||||||||||||
|
Күні: |
15.12.2025ж |
|
|||||||||||||||||||||
|
Сынып: 4 А |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Судың еріткіштік қасиеті |
|
|||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.3.3.5 түрлі заттардың судағы еріткіштігін зерттеу. 4.1.2.2 алынған нәтижені оқушы таңдаған формада ұсыну. |
|
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Түрлі заттардың судағы еріткіштігін зерттеу. Алынған нәтижені оқушы таңдаған формада ұсынады.
|
|
|||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар: «Бірлік пен ынтымақ» |
Апта дәйексөзі: «Жалғанда ойлап тұрсаң бірлік керек. Бірлікті ойлау үшін тірлік керек» /Төле би/ Сабақ құндылығы: Оқушылар бірлік пен ынтымақтың маңызын түсініп, бірлікте іс атқарып ,бір-біріне қолдау көрсетудің құндылығын ұғынады. |
|
|||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру 5мин Өткен білімді еске түсіру 5мин Жаңа білім 25мин 2мин Бекіту 3мин Кері байланыс 5мин |
Сабаққа дайындық жасау Психологиялық ахуалды жақсарту «Көгершіндегі тілек » әдісі Тілекті оқу Алдыңғы білімді пысықтау ВИДЕО:№1 Жаңа тақырып ашу.ФС-тапсырма «Сәйкестендір» әдісі Word woll платформасы арқылы Жаңбыр – жер бетіне сұйық кұйде түсетін жауын-шашын. Қар – түрлі ұлпа пішінді мұз қиыршықтары түрінде түсетін жауын-шашын. Бұршақ – ірілі-ұсақты түйіршік мұз түрінде жауатын жауын-шашын. Шық – көбіне ауадан бөлініп, шөптерге, жапырақтарға тұрып қалатын су тамшылары. Қырау – шөпке, түрлі заттарға тұрып қалатын ақ ұлпа мұз қиыршықтары қабаты Топтық жұмыс «Кім жылдам» әдісі
1-топ Судың маңызы туралы түсіндір 2-топ Судың үш күйі туралы түсіндір.Мысал келтір. Табиғаттағы су айналымының жүріп өткен жолын түсіндір./2 топқа бірдей тапсырма/ Жаңа тақырып ашу. 1.Не себепті су тіршілік көзі дейміз? 1 ші топқа 2.1,2,3 сыныптарда оқыған судың қасиеттерін есіңе түсір. Түсіндірме: Су орасаң еріткіштік қасиетке ие! Адамдар көп затты суда ериді деп есептейді,алайда керісінше ,су көп затты еріте алады!-деп айтқан дұрысырақ болады. Еру -дегеніміз бір заттың бөлшектері,тағы бір басқа затқа емін еркін араласуы Нәтижесінде ерітінді түзеді 1-тапсырма Ұжымдық жұмыс Тәжірибе әдісі Тәжірибе мақсаты:Заттардың суда еруін зерттеу. Зерттеу нысаны:Су және еритін заттар Керекті заттар: Стакан,су,қасық ,сабын саз.қант.тұз
Қант суда ерігенде судың түсі мөлдір болады. Нәтижесінде: Қант суда өте жақсы ериді.
Сабын суда ериді,бірақ оның түсі мөлдір болмайды,бұлыңғырланады.Демек жартылай ериді Саз суда ерімейді.Стакандағы суға сазды салып қасықпен араластырғанда қоңыр түске енгенмен тұндырып қоятын болсақ саздың бәрі су астына шөгеді. Тұз жақсы ериді./тұзды ерітінді/пайда болады Заттардың көбісі суда еріп ЕРІТІНДІ түзеді! Қорытынды. Осыдан заттардың кейбірі суда жақсы ериді.Кейбірі мүлде ерімейді.Кейбірі орташа ериді. Заттың дұрыс еруі ТЕМПЕРАТУРАҒА да байланысты Шаймен эксперимент жасап көрейік 2-тапсырма Ұжымдық жұмыс « Тұңғиық тұрғындар әдісі » әдісі Мәтінді оқы.Сұраққа жауап бер. 1.Заттарды суда ерігіштігі бойынша қалай топтастырамыз? Еритін,орташа ,ерімейтін. 2.Заттардың ерігіштік деңгейі неге байланысты? 3.Қатты заттарды оңай еріту әдісі? Темпуратураны артыру. 4.Сұйық заттар суда ери ме? Мысал келтір? Сұйық заттар да суда ериді немесе ерімейді..Сірке су,спирт ериді.Сұйық май ерімейді. 5.Заттардың еруі дегеніміз не? 6.Судың еріткіштік қасиетін қандай салаларда қолданады ? Медицинада,тамақ жасауда,құрылыста СЕРГІТУ СӘТІ
3-тапсырма Жұптық жұмыс «Кестені сәйкестендір» Судың еріткіштік қасиетін қолдану саласына қарай топтастыр.
Мединцина Бриллиант көгі,сутегі асқын тотығы,йод. Тамақ жасау Компот,сорпа әзірлеу, Құрлыста Бояу,әк қолдану
Қорытындылау 4-тапсырма Ұжымдық жұмыс «Дұрыс,бұрыс » әдісі. 1.Қант суып қалған шайға қарағанда ыстық суда көбірек ериді.(Дұрыс) 2.Сұйық заттардың барлығы суда ериді.(Бұрыс) 3.Акврилмен суретті бояу судың еріткіштік қасиетін пайдалану арқылы іске асады..(Дұрыс) 4.Сабын суда ерімейді.(Бұрыс) 5.Сұйық заттар да суда ериді..(Дұрыс) 6.Қатты заттар суда мүлдем ерімейді..(Дұрыс) Үй тапсырмасы Оқу.
|
Сәлемдеседі Сабаққа дайындық жасайды
Алдыңғы бөлімді. Word woll платформасы арқылы сәйкестендіреді.
Тәжірибе жасайды.Қорытынды жасайды
Мәтінді оқып,сұраққа жауап береді
Судың маңызы туралы түсіндіреді. Судың үш күйі туралы түсіндіреді.Мысал келтіреді.
Табиғаттағы су айналымының жүріп өткен жолын түсіндіреді.
Еру- дегеніміз не қорытынды жасайды
Ерітінді болып не саналады?
Оқушылар жауап айтады
Дұрыс топтастырады..
Кері байланыс жасайды
|
«Асау толқын»
Алдыңғы бөлімді. Word woll платформасы арқылы .
Үйтапсырмасы бойынша
Әр оқушы
/2-3 балл/
1-апсырма Дескриптор Тәжірибе жасайды.Қорытынды жасайды. /3балл/
2-тапсырма Дескриптор Мәтінді оқып,сұраққа жауап береді. /2балл/
3-тапсырма Сәйкестендіру /3 балл/
4-тапсырма Дескриптор
Тақырып бойынша қортындылау сұрақтарына жауап береді
Дұрыс,бұрысын табады.
|
Психологиялық ахуал Көгершін Топқа бөлу
Сұрақтар
Оқулық
Кері байланыс
Парақшалары
бағалау «Асық»
|
|||||||||||||||||||
Тексерілді:---------------------------
САБАҚ ТАҚЫРЫБЫ: «СУДЫҢ ЕРІТКІШТІК ҚАСИЕТІ»


ЖИ түсіндірмесі сәті «Дұрыс немесе Бұрыс»әдісі
Әділет әділ болады
Жәнібек хандай билік етеді
Мұхамедияр- мейрім береді
Нұрсезім нұр шашады
Айзере зерек болады
Раяна – сабаққа рең береді
Азеля- ақылымен бөлісетін боламын
Жансерік досыма серік боламын
Мадияр-ержүрек батыр боламын
Нұрдидар-дидарлы боламын
Беглан-бек жүйрік боламын
Әлижан- әлемде білімді бала боламын
Бақберген-сабақта бағымды сынауға қорықпаймын
Айтөре- ашық аспан тілеймін
Бақдаулет -берекелі күн тілеймін
Бақдаулет-бақ пен жарқын болашақ тілеймін
|
|
Туған жылы |
Шығармалары |
Жетістігі |
|
Әбілхан Қастеев |
|
|
|
|
|
Аты-жөні |
|
КСРО суретшілер одағына қабылданды |
|
|
Парижде жүлделі 2 орын иеленді. |
|
|
24 жасында КСРО ның халық әртісі атанды. |
|
|
Театр ашып балет өнерін дамытты. |
|



шағым қалдыра аласыз















