Күні:05 05
2017
Сынып: 1
«Ә»
Пәні
:жаратылыстану
Мұғалімі:М.Ершекенова
|
Мектеп:№4
Қатысқандар саны:
24
Қатыспағандар
саны:0
|
Сабақтың
тақырыбы
|
Жасанды дыбыс көздері
дегеніміз не?
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме)
|
1.1.1.1 қоршаған әлем
құбылыстары,үдерістері мен нысандарын зерттеудің қажеттілігін
түсіндіру
1.5.3.1 дыбыстың таралуының
ерекшеліктерін
түсіндіру;
1.5.3.2 дыбыстың табиғи және
жасанды көздерін
ажырату
|
Сабақтың
мақсаттары
|
Барлық
оқушылар Жаңа білімді
меңгереді.Табиғи және жасанды дыбыс
көздерін ажырату;қоршаған ортадағы құбылыстарға бақылау
жасау
Оқушылардың басым
бөлігі:дыбыстың таралу ерекшелігін
түсіндіру;қоршаған ортадағы құбылыстарға бақылау
жасау;
тәжірибелерді
түсіндіру.
Кейбір
оқушылар: жаңа сабақта алған білімдерін
өмірде қолданады.
|
Жетістік
критерийлері
|
Айтылған сөздер мен
сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады.
Нақты сөйлеу арқылы, мәселені
түсінгенін көрсете алады.
|
Құндылықтарды
дарыту
|
2)Қоғамымыздағы
ұлттық бірлік,бейбітшілік пен
келісім
Оқушыларды бір-біріне деген
құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.
|
Пәнаралық
байланыс
|
Музыка,сауат
ашу
|
АКТ қолдану
дағдылары
|
Аудиожазба ,видео
таныстырылым.
|
Тілдік
құзыреттілік
|
Жасанды дыбыс
көздері
|
Сабақ
барысы
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
Ынтымақтастық
атмосферасын қалыптастыру
|
Психологиялық
дайындық
Амансың ба Алтын
күн!
Амансың ба Көк
аспан!
Амансың ба
достарым,
Сендерді көрсем
қуанам!
Топка
бөлу
Әріптерден сөз
құрастыру
Жасанды табиғи дыбыс
көздері
Видео
тамашалау Табиғаттың тылсым
дүниелері
Топтық
тапсырма «Болжам Жаңа
ақпарат»айдары
1-2топ суреттер
жапсыру «Топтастыру»
3-4-топ
«Сәйкестендіру»
«Сен білесің бе?»
Тірек сызбамен жұмыс
Дыбыс
жасанды
табиғи
Табиғи нысандар мен
құбылыс- адам ойлап тапкан
тардан пайда
болады
Мысалы, музыкада iшектерді
тартып не бір нәрсені соғып, дыбыстар шығаруға болады. Мәшине шуы,
балғаның тарсылы, есіктің сықырлауы — барлығы жасанды дауыс
көздерінен шығатын дыбыстар.Қазіргі адам тұрмысын теледидар мен
телефонсыз, магнитофон дыбысынсыз, интернет байланысынсыз елестету
мүмкін емес.
Скрипка — ысқымен ойналатын iшекті
музыкалық аспап. Скрипканың төрт iшегі болады. Скрипка кор
пусының бүйір жақтарында сопақша қуыстары бар.Заттан шыққан дыбыс
толқынға ұқсас, тас суға түскенде барлық бағыттарға бірдей толқын
жайылып таралады. Дыбыс көзі секундына 16 -дан 20 000 ретке дейін
жиілігі бар тербелетін және дірілдейтін, теңселетін физикалық
денелер.
|
Әріптер қима
қағаздар
Ноутбук
Парақшалар
Суреттер
Тірек-сызба
Тұрмыстық
заттар
Ойыншықтар
Домбыра
аспаптар
|
Сабақтың
ортасы
|
«Дыбыстар әлеміне
саяхат»
Аспаптар ойыншықтар
түрлі заттардан дыбыс шығару
Топтық жұмыс
Зерттейік
1-топ кестемен
жұмыс
2-топ суға тас
салу
3-топ қоңырауды
кабинетке сыртта соғып карау
4-топ телефон
жасау
Жұптық
жұмыс Теріп жазу Оқулықпен жұмыс
84-бет
Суретпен
жұмыс
Өз бетімен
жұмыс
Дәптермен
жұмыс
Стадионда
59-бет Стадионда. Барлық оқушыға өз бетімен тапсыр
маны орындауды тапсырыңыз. Mұнда табиғи дыбыс көздерін — көк
түспен, ал жасанды дыбыс көздерін жасыл түспен белгілеу қажет.
Берілген тапсырманы оқушылардың бірін-бірі бағалауы арқылы
тексеруіне болады.Жұмыстың ұқыптылығына, жылдамдығына, оқу
шылардың өз таңдауын қалай түсіндіргеніне назар
аударыңыз.
ЖауабыЖасанды дыбыс көздері: ысқырық,
телефон, құлаққап.Табиғи дыбыс көздері: жылап тұрған қыз,
айқайла-ған жанкүйерлер, күліп тұрған
жанкүйер.
Лабиринт 60-бет
Оқушыларға лабиринт жолы
бойыншаөтуді тапсырыңыз. Сызықтардың жолдың ортасында болуына назар
аударыңыз. Жасанды дыбыс көзін белгілеуі тиіс
(қоңырау).
|
Таныстырылым,
Кестелер
Су стакан
тас
Жіп,ыдыстар
оқулықпен
жұмыс
|
Демалыс
сәті
|
«Көлеңке»Қимылмен
жасау
Көлбең,көлбең
көлеңкем,Көлбеңдеген
көлеңкем.
Мысық қалай жүреді?
Кім көрсете біледі?
Мысық былай
жүреді?Көлеңкемде біледі.
Күшік қалай үреді?
Кім көрсете біледі?
Күшік былай үреді.Көлеікемде
біледі.
|
|
Аяқталуы
16
минут
Қызықты
тапсырма
|
«Жетістік қадамы»
ойыны
Жасанды дыбыс
көздерін атау қадам жасау
«Кім көп
біледі?»ойыны
Стикерге
жазу
Кабинеттегі дыбыс
көздерін жазу
«Ойлан тап»
ойыны
«Болжам Жаңа
ақпарат»айдары бойынша тез кай топ жеңіске жеткенін айту
Мадактау
Топтардың
бағалауы
Смайлик
беру
|
Стикерлер
Қималар
|
Сабақтың
соңы
|
Рефлексия«Жетістік
ағашы»
Әр топ паракка жапсырады
тактаға іледі
|
Ағаш
стикерлер
|
Дифференциация – оқушыларға
көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары
оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап
отырсыз?
|
Бағалау –
оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру
жоспарыңыз?
|
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасының сақталуы
заттарды ұстағанда
байкау
АКТ
проектор,ноутбук
|
Қолдау
көрсету.
Қабілеті жоғары
оқушылар айтылған сөздер мен
сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай
алады.
|
Оқушылар өздері
жасаған бет-бейнелеріне қарап бір-біріне көңіл- күйлерін айтады.
(қуанышты, көңілді, көңілсіз,
ашулы)
|
Өнер, ана тілі
сабағы
Оқушыларды бір-біріне деген
құрмет көрсетуіне
тәрбиелеу.
|