Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Шағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз
Сіздің сұранысыңыз сәтті жіберілді!
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
1 бонус = 1 теңге
Бонусты сайттағы қызметтерге жұмсай аласыз. Мысалы келесі материалды жеңілдікпен алуға болады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Түсінікті
Материалдар / Ашық сабақ Жасанды жарық көздері дегеніміз не? 1 сынып
2024-2025 оқу жылына арналған
қысқа мерзімді сабақ жоспарларын
Жүктеп алғыңыз келеді ме?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен жасалған
Ашық сабақ Жасанды жарық көздері дегеніміз не? 1 сынып
Материал туралы қысқаша түсінік
1.5.2.2 жарықтың табиғи және жасанды көздерін ажырату;
оқушылар: жарықтың табиғи және жасанды көздерін ажыратады.
Оқушылардың басым бөлігі: Жасанды жарық көздерінің қажеттілігін біледі.
Кейбір оқушылар: Табиғи және жасанды жарық көздерін салыстырады,дәлелдейді
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып көруге болады
Авторы:Тажикеева Мейрамкул
Несипбаевна
Қарағанды облысы Балқаш
қаласы білім бөлімінің «№9 жалпы білім
беретінмектебі»КММ
Қысқа мерзімді сабақ
жоспары
Пән:Жаратылыстану
Бөлім:«Тағам және
сусын»
Педагогтің
аты-жөні:
Тажикеева Мейрамкул
Несипбаевна
Күні:
14.04.2021
Сынып:1Б
Қатысушылар
саны:20
Қатыспағандар
саны:1
Сабақтың
тақырыбы
Жасанды жарық көздері дегеніміз
не?
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту
мақсаттары
1.5.2.2 жарықтың табиғи және жасанды
көздерін ажырату;
Сабақтың
мақсаты
Барлық
оқушылар:жарықтың табиғи және жасанды
көздерін ажыратады.
Оқушылардың басым
бөлігі:Жасанды жарық көздерінің
қажеттілігін біледі.
Кейбір
оқушылар:Табиғи және жасанды жарық
көздерін салыстырады,дәлелдейді.
Сабақтың
барысы
Сабақтың кезеңі/
уақыт
Педагогтің
әрекеті
Оқушының
әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Сабақтың
басы
2мин
3
мин
Ширақ
жаттығуы
(Ұ) «Сөз ойла, тез
ойла»РЫҚАЖ
–жарық
Жарық туралы не білесіңдер?
(Қолмен ұстай алмаймыз. Оны тек көре
аламыз)
Жарық көзі дегеніміз не?
(Өзінен жарық шығаратын денені жарық көзі деп
атаймыз)
Қандай жарық көздерін
білесіңдер? (табиғи)
1 тапсырма. (ЖЖ)
Семантикалық карта
әдісі.
№
Тұжырымдар
Дұ
рыс
Бұ
рыс
1
Күн – табиғи жарық
көзі
+
2
Ай өзінен жарық
шығарады
-
3
Өсімдіктер жарықсыз тіршілік
ете алады.
-
4
Жарықты қолмен ұстай
алмаймыз
+
Ширату
жаттығу
ларын
орындай
ды.
Сұрақтар
ға жауап бере
отырыптұжырымдап,сабақ
тақыры
бын, мақсатын
ашады
Тұжырымдарды кестеден оқиды.
Дұрыс +, бұрыс «-» екенін анықтап, тұсына сәйкес таңбамен белгілеп
көрсетеді.
«Ай»өзін – өзі
бағалау.
Толық – тұжырымға сәйкес дұрыс
нұсқасын белгіледім.
Жарты ай – тұжырымға сәйкес
дұрыс нұсқаны белгілеуде
қателестім.
Слайд №1
Слайд
№2,3
к
есте
Сабақтың
ортасы
5
мин
3
мин
3
мин
3
мин
2
мин
4
мин
5
мин
5
мин
3
мин
- Табиғи жарық көздері әрдайым қажетті жерлерге түсе
ме?
-Олардың жарығы жеткілікті
ме?
Тәжірибе:
(МК)Киіз үй моделінің ішіне май
шам жағып көрсету.
(ОТ)үй моделінің ішіне қол шам
жарығын түсіріп көру.
(Ұ)«Қала көшелері» фото-
суреттердегі жарық көздерін қарастыру және
салыстыру.
-екінші суреттегі табиғи жарық
не?
-Не себепті қала көшелері
жақсы
жарықтандырылған?
-Бұл жарықты кім ойлап
тапты?
Есте сақта! (хормен
дауыстап оқу)
Жасанды жарық көздерін адам
ойлап тапты.Адам қолымен жасалған жарық көздері жасанды жарық деп
аталады.
-Басқа қандай жасанды жарық
көздерін білесіңдер? (тізбектеп
айту)
(аспашам,шамшырақ,көше
шамы,белгі беретін құрал,прожекторлар,қол шамы,май шам,жедел жәрдем
көрсету көліктері,дүкен маңдайшалары,отшашу
т.б)
(Жұптық.ж
ҚБ)
2-тапсырма.Суреттегі жарық көздерін
атаңыз. Табиғи жарық көздерін жасыл түсті қарындашпен, жасанды
жарық көздерінің қызыл түсті қарындашпен
қорша.
Ойлан:
От табиғи жарық көзіне жата ма
әлде жасанды жарық көзіне жата
ма?
Бейнебаян көріп
қортындылайды.
Сен білесің бе? ( бейнебаян
көру)
Саздан немесе темірден
жасалған «шәйнекке» майлы білте салып,жарық шығаруды ең алғаш
гректер ойлап тапқанын көреді, көргенін пайдаланып, сұрақтарға
жауап береді.
3 – тапсырма: «Сұрақтар
жаңбыры»
1-топқа: Гректер не ойлап
тапты?
2-топқа:.Қандай шәйнекті
қолданды?
3-топқа: Шәйнекке қандай білте
салды?
(МК)«Дауыл күшейіп келеді,
кемедегілердің өмірін сақтап қалу үшін, тез арада дұрыс шешімін
табайық»
Тәжірибе
жасау:макет пайдалану арқылы
шамшырақтың қажеттілігін
көрсету.
Шамшырақтың бейнебаянын
көрсету.
Үштілділік:
Шамшырақ – маяк –
lighthouse
Дәптермен
жұмыс:апликация
4 –
тапсырма:(ӨЖ)Шамшырақтың қиылған сурет
бөліктерін құрап
жапсыру
(ҚБ) –
ЖЖ.жұптаса отырып, жасанды жарық
көздерін сәйкестендіреді. (Үй,
көше)
Тәжірибе
жасайды
Өз пікірлерін
айтады.
хормен дауыстап оқу,тізбектеп
айтады
Суреттегі жарық көздерін
атайды. Табиғи жарық көздерін жасыл түсті қарындашпен, жасанды
жарық көздерінің қызыл түсті қарындашпен
қоршайды.
Материал ұнаса әріптестеріңізбен бөлісіңіз
Ашық сабақ, ҚМЖ, көрнекілік, презентация
жариялап табыс табыңыз!
Материалдарыңызды сатып, ақша табыңыз.
(kaspi Gold, Halyk bank)
Соңғы бір жылда:
45 000 000 ₸
Авторлар тапқан ақша
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Материал іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз
Барлығы 663 959 материал жиналған
Жүктелуде...
Жүктелуде...
Жүктелуде...
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады