|
Қысқа мерзімді жоспар |
|||||
|
Пән: Қазақ тілі Т2 |
Бөлім: 5. Табиғат құбылыстары |
||||
|
Күні : 09.02.2026 |
Педагогтің аты-жөні: Хамзина Нуриля Хасеновна |
||||
|
Сынып: 4В |
Қатысқан оқушылар: 17 Қатыспаған оқушылар : жоқ |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: Жасанды мұхит |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
4.4.О2. Оқылған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну және нақты ақпаратты анықтау. 4.4.ТБ1. сан есім сөздерін ауызша және жазба жұмыстарында орынды қолдану. 4.4А. берілген сұрақтарды дұрыс түсініп, лайықты жауап беру, шағын диалогке қатысу. |
||||
|
Сабақтың мақсаты : |
Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: Тақырыптың аясында қазақша қарапайым сөйлем құрау арқылы жаңа сөздерді меңгереді. Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады: Тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдерді келтіре алады. |
||||
|
Бағалау критерийлері |
Қазақша жасанды мұхит жөнінде қарапайым сөйлеу үлгілерін пайдалану арқылы ақпарат береді. Қарапайым сөйлемдер арқылы мұхиттың түрлерін сипаттайды. Тақырып аясында өз беті мен қазақша мәтін құрайды. |
||||
|
Тілдік мақсаттар |
Тұз, су перісі, балдыр, мұхит, жасанды, қоңыр, сегізаяқ |
||||
|
Әдіс-тәсілдер |
Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, топтық жұмыс, рефлексия |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы |
Ертеңгілік шеңбер. «Мен саған тілеймін» Қызығушылықты ояту
Үй тапсырмасын тексеру Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру. «Миға шабуыл» әдісі. Бейнефильмді көріп , сабақтың тақырыбын болжау. Қалай ойлайсыздар бүгінгі сабақ не туралы болмақ? -Жарайсыңдар . Жасанды мұхит туралы болмақ. Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру. |
Барлық оқушылар бір-біріне шеңбер бойы жақсы тілек айтады. Мысалы: Саған денсаулық тілеймін! Саған жақсы көңіл күй тілеймін! Оқушыар сабақтың тақырыбын анықтайды. |
Қолпаштау ҚБ |
|
|
|
Сабақтың ортасы |
1.Тыңда.
Қайтала. Жаңа сөздер: Тұз-соль Су перісі-русалка Балдыр-водоросли Мұхит-океан Жасанды-искусственный Қоңыр-коричневый Жаңа сөздерді дұрыс айтуға дағдыландыру жаттығуы: 2. Тыңдалым. Айтылым. 1-тапсырма Сұрақтарға жауап беру. 1. Мұхит дегеніміз – не? 2. Мұхиттың суы қандай болады? Оны ішуге бола ма? 4. Мұхит астынан не көруге болады? 5. Жасанды мұхит жасауға бола ма? Қалай? Жауаптары.Ол жерді қоршаған су. Мұхиттың суы тұзды болады, оны ішуге болмайды. Мұхиттың астынан не көруге Есте сақтайық Қанша? неше? Бір, екі, үш, төрт, бес, алты, жеті, сегіз, тоғыз, он, он бір, он екі, он үш, он төрт, он бес, он алты, он жеті, он сегіз, он тоғыз, жиырма. Отыз, қырық, елу, алпыс, жетпіс, сексен, тоқсан, жүз. Нешеу? біреу екеу үшеу төртеу бесеу алтау жетеу. 3. Жазылым. Асты сызылған сөздерге сұрақ қой?
1. Топпен жұмыс 1-топ . Менің суретімде неше бар?
2-топ. Менің суретімде жылан – нешеу
|
Тыңдалым,айтылым. Сөздерді оқиды, қайталайды, сөз тіркесін құрастырады. Мысалы: Тұзды су
Сұрақтарды оқиды. Ережелермен танысады. Сан есімдерді таңдап 5-6 сөз тіркесін құрастырып жазады. Ойланып, берілген сөздерге сұрақ қойып жазады. 3-тапсырма Үлгі бойынша сөйлейді. Үлгі: акула – екеу. |
«Бас бармақ»
Дескриптор: - Сұрақтарды оқиды. Сыныптастарымен талқылайды ҚБ: «Табыс сатысы: Алғашқы қадам». Дескриптор: Ережелермен танысады. Сан есімдерді таңдап 5-6 сөз тіркесін құрастырып жазады. ҚБ: « Дескриптор: Ойланып, берілген сұрақтарға жауап береді. ҚБ: Дескриптор: Әр топ үлгі бойынша сөйлейді |
Слайд Слайд Оқулық 99 бет Слайд Оқулық 100 бет Оқулық 101 бет Оқулық 102 бет |
|
|
|
Сергіту сәті |
|
|||
|
|
6. Мәтінмен жұмыс. «Бірге ойлаймыз» әдісі Әр топ мәтінді оқиды, топта талқылайды , негізгі ақпаратты анықтайды. Океанариум – Қазақстанда ең алғаш ашылған жасанды мұхит. Ол 2003 жылы ашылды. Бұл жер табиғи мұхиттан шамамен 3000 километрге алыс орналасқан. Ол жазық даланың қақ ортасында орналасқан . Сол себепті оны рекордтар кітабына енгізген.Оған 120 тоннадай мұхиттың табиғи құмы қолданылған. Океанариумға 3 000 000 литрдей су құйылған. Шамамен 2000 теңіз жануары әкелінген. Ғажап көрініс! Су астынан түрлі балықтар мен өсімдіктерді көруге болады. Жасыл, қоңыр балдырлар су астында әсем жайқалады. Ең маңыздысы, мұнда дауыл ешқашан болмайды, жаңбыр жаумайды. Мұхит үнемі тұп-тұнық болып тұрады. 1-топ. Океанариум деген не? Океанариум қашан және қайда орналасқанын туралы айтады. 2-топ.Океанариумда не бар туралы айтады. Дескриптор: 1.Океанариум туралы баяндайды. 2.Мәтінді түсініп оқиды, аударады. 2.Сан есімдерді табады. ҚБ: Айтылым 1.2003 жылы теңіз жануары 2. 120 тонна океанариум ашылды 3. 3000000 литр су 4. 2000 құм Дескриптор : Сөздерді сәйкестіндіреді. |
Оқулық 103 бет |
|||
|
Сабақтың соңы |
«Сиқырлы ұяшықтар» әдісі Үйге: 100 бет 2-тапсырма Қорытынды |
|
|||
|
|
Рефлексия
«Кеме |
Ұнады –
желкенді жасыл жасыл түске бояйды
Қиындықтар кездестірген – желкенді сары
Қиын болды, мұғалімнің көмегі қажет – желкенді
қызыл
түске бояйды |
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ. Жасанды мұхит.4- сынып
Ашық сабақ. Жасанды мұхит.4- сынып
|
Қысқа мерзімді жоспар |
|||||
|
Пән: Қазақ тілі Т2 |
Бөлім: 5. Табиғат құбылыстары |
||||
|
Күні : 09.02.2026 |
Педагогтің аты-жөні: Хамзина Нуриля Хасеновна |
||||
|
Сынып: 4В |
Қатысқан оқушылар: 17 Қатыспаған оқушылар : жоқ |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: Жасанды мұхит |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
4.4.О2. Оқылған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну және нақты ақпаратты анықтау. 4.4.ТБ1. сан есім сөздерін ауызша және жазба жұмыстарында орынды қолдану. 4.4А. берілген сұрақтарды дұрыс түсініп, лайықты жауап беру, шағын диалогке қатысу. |
||||
|
Сабақтың мақсаты : |
Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: Тақырыптың аясында қазақша қарапайым сөйлем құрау арқылы жаңа сөздерді меңгереді. Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады: Тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдерді келтіре алады. |
||||
|
Бағалау критерийлері |
Қазақша жасанды мұхит жөнінде қарапайым сөйлеу үлгілерін пайдалану арқылы ақпарат береді. Қарапайым сөйлемдер арқылы мұхиттың түрлерін сипаттайды. Тақырып аясында өз беті мен қазақша мәтін құрайды. |
||||
|
Тілдік мақсаттар |
Тұз, су перісі, балдыр, мұхит, жасанды, қоңыр, сегізаяқ |
||||
|
Әдіс-тәсілдер |
Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, топтық жұмыс, рефлексия |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы |
Ертеңгілік шеңбер. «Мен саған тілеймін» Қызығушылықты ояту
Үй тапсырмасын тексеру Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру. «Миға шабуыл» әдісі. Бейнефильмді көріп , сабақтың тақырыбын болжау. Қалай ойлайсыздар бүгінгі сабақ не туралы болмақ? -Жарайсыңдар . Жасанды мұхит туралы болмақ. Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру. |
Барлық оқушылар бір-біріне шеңбер бойы жақсы тілек айтады. Мысалы: Саған денсаулық тілеймін! Саған жақсы көңіл күй тілеймін! Оқушыар сабақтың тақырыбын анықтайды. |
Қолпаштау ҚБ |
|
|
|
Сабақтың ортасы |
1.Тыңда.
Қайтала. Жаңа сөздер: Тұз-соль Су перісі-русалка Балдыр-водоросли Мұхит-океан Жасанды-искусственный Қоңыр-коричневый Жаңа сөздерді дұрыс айтуға дағдыландыру жаттығуы: 2. Тыңдалым. Айтылым. 1-тапсырма Сұрақтарға жауап беру. 1. Мұхит дегеніміз – не? 2. Мұхиттың суы қандай болады? Оны ішуге бола ма? 4. Мұхит астынан не көруге болады? 5. Жасанды мұхит жасауға бола ма? Қалай? Жауаптары.Ол жерді қоршаған су. Мұхиттың суы тұзды болады, оны ішуге болмайды. Мұхиттың астынан не көруге Есте сақтайық Қанша? неше? Бір, екі, үш, төрт, бес, алты, жеті, сегіз, тоғыз, он, он бір, он екі, он үш, он төрт, он бес, он алты, он жеті, он сегіз, он тоғыз, жиырма. Отыз, қырық, елу, алпыс, жетпіс, сексен, тоқсан, жүз. Нешеу? біреу екеу үшеу төртеу бесеу алтау жетеу. 3. Жазылым. Асты сызылған сөздерге сұрақ қой?
1. Топпен жұмыс 1-топ . Менің суретімде неше бар?
2-топ. Менің суретімде жылан – нешеу
|
Тыңдалым,айтылым. Сөздерді оқиды, қайталайды, сөз тіркесін құрастырады. Мысалы: Тұзды су
Сұрақтарды оқиды. Ережелермен танысады. Сан есімдерді таңдап 5-6 сөз тіркесін құрастырып жазады. Ойланып, берілген сөздерге сұрақ қойып жазады. 3-тапсырма Үлгі бойынша сөйлейді. Үлгі: акула – екеу. |
«Бас бармақ»
Дескриптор: - Сұрақтарды оқиды. Сыныптастарымен талқылайды ҚБ: «Табыс сатысы: Алғашқы қадам». Дескриптор: Ережелермен танысады. Сан есімдерді таңдап 5-6 сөз тіркесін құрастырып жазады. ҚБ: « Дескриптор: Ойланып, берілген сұрақтарға жауап береді. ҚБ: Дескриптор: Әр топ үлгі бойынша сөйлейді |
Слайд Слайд Оқулық 99 бет Слайд Оқулық 100 бет Оқулық 101 бет Оқулық 102 бет |
|
|
|
Сергіту сәті |
|
|||
|
|
6. Мәтінмен жұмыс. «Бірге ойлаймыз» әдісі Әр топ мәтінді оқиды, топта талқылайды , негізгі ақпаратты анықтайды. Океанариум – Қазақстанда ең алғаш ашылған жасанды мұхит. Ол 2003 жылы ашылды. Бұл жер табиғи мұхиттан шамамен 3000 километрге алыс орналасқан. Ол жазық даланың қақ ортасында орналасқан . Сол себепті оны рекордтар кітабына енгізген.Оған 120 тоннадай мұхиттың табиғи құмы қолданылған. Океанариумға 3 000 000 литрдей су құйылған. Шамамен 2000 теңіз жануары әкелінген. Ғажап көрініс! Су астынан түрлі балықтар мен өсімдіктерді көруге болады. Жасыл, қоңыр балдырлар су астында әсем жайқалады. Ең маңыздысы, мұнда дауыл ешқашан болмайды, жаңбыр жаумайды. Мұхит үнемі тұп-тұнық болып тұрады. 1-топ. Океанариум деген не? Океанариум қашан және қайда орналасқанын туралы айтады. 2-топ.Океанариумда не бар туралы айтады. Дескриптор: 1.Океанариум туралы баяндайды. 2.Мәтінді түсініп оқиды, аударады. 2.Сан есімдерді табады. ҚБ: Айтылым 1.2003 жылы теңіз жануары 2. 120 тонна океанариум ашылды 3. 3000000 литр су 4. 2000 құм Дескриптор : Сөздерді сәйкестіндіреді. |
Оқулық 103 бет |
|||
|
Сабақтың соңы |
«Сиқырлы ұяшықтар» әдісі Үйге: 100 бет 2-тапсырма Қорытынды |
|
|||
|
|
Рефлексия
«Кеме |
Ұнады –
желкенді жасыл жасыл түске бояйды
Қиындықтар кездестірген – желкенді сары
Қиын болды, мұғалімнің көмегі қажет – желкенді
қызыл
түске бояйды |
|
||
шағым қалдыра аласыз


















