«Жамбыл облыcы әкiмдiгiнiң бiлiм баcқармаcы
Тараз қалаcының бiлiм бөлiмiнiң оқушылар cарайы» КММ

Ашық сабақ
Тақырыбы:
Жасуша компоненттері
Қоcымша бiлiм беру педагогі:
Ф. Аянова
Тараз қалаcы
2025-2026 оқу жылы
|
Бөлім |
Ғылыми-техникалық бөлім |
||||
|
Педагогтің Т.А.Ә |
Аянова Фируза Аянқызы |
||||
|
Күні |
06.10.2025 |
||||
|
Секция немесе үйірме атауы, топ |
Биология құпиялары, 6 топ |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Жасуша компоненттері |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Білімдік: Оқушыларға жасушаның құрылымдық бөліктері (ядро, цитоплазма, мембрана, органоидтар) туралы түсінік беру, олардың атқаратын қызметін ажыратуға үйрету. Дамытушылық: Оқушылардың логикалық ойлауын, салыстыру және талдау қабілеттерін дамыту; жасуша құрылымдарын сурет арқылы танып, сипаттай білу дағдыларын жетілдіру. Тәрбиелік: Жасуша құрылымын зерттеу арқылы табиғатты тануға, ғылымға қызығушылық пен ұқыптылыққа тәрбиелеу. |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 10 минут |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу, түгендеу Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру: Оқушылар сабақты жақсы көңіл-күймен бастау мақсатында «Нейро» жаттығу әдісі пайдаланылады. Үй тапсырмасын пысықтау: Тәсіл: Бумбузли сұрақтары Әдіс: Интербелсенді ойын |
Тақтада көрсетілген жаттығуды орындайды Бумбузли бағдарламасы арқылы сұрақтарға жауап береді |
Мадақтау әдісі Дискриптор: Жасуша құрылысы туралы сұрақтарға жауап береді. Кері байланыс: Мадақтау |
Тақта Интербелсенді тақта |
|
|
Сабақтың ортасы 2 минут |
Топқа бөлу Онлайн генератор арқылы топқа бөлінеді: 1-топ: Жануар жасушасы 2-топ: Өсімдік жасушасы |
|
|
Интербелсенді тақта Random Group Generator (split list of names into teams) |
|
|
5 минут |
Мультимедиалық 3д таныстырылым Өсімдік және жануар жасушасы |
Оқушылар мультимедиалық 3д ақпаратпен танысып, жасушалардың қызметін біледі. Сабақтың тақырыбын болжайды. |
|
3dmozaik қосымшасы |
|
|
5 минут |
Мұғалімнің баяндауы. |
Мұғалім келтірген деректерді қысқыша дәптерге жазып алады. 3д очки арқылы жасушаны көреді. |
|
Презентация. VR box очки |
|
|
4 минут |
1-тапсырма: Жұмыс формасы: топтық жұмыс. Белсенді оқыту әдісі: «Ой қозғау» Тәсіл: Mind map (ақыл картасы) |
Жасуша құрылысына қатысты ақпаратты картасына сызады. |
Дискриптор: Өсімдік және жануар жасушаларының құрылыс ерекшеліктерін ажыратады. Жасушаларды талдайды. Бағалау: бағалау парағы Кері байланыс: «Бас бармақ» |
Ватман маркерлер, түрлі түсті фламастерлер, стикер
|
|
|
4 минут |
2-тапсырма: Жұмыс формасы: Топтық жұмыс Белсенді оқыту әдісі: «Ой қозғау» Тәсіл: «Сәйкестендір» |
Оқушылар сабақ барысында алған ақпараты негізінде сұрақтарға жауап беріп сәйкестендіреді. |
Дискриптор: -Жасушаның қызметін сипаттайды. Бағалау: Медаль |
https://wordwall.net/ru/resource/64562506 |
|
|
4 минут |
3-тапсырма: Жұмыс формасы: Жеке жұмыс Белсенді оқыту әдісі: «Ой қозғау» Тәсіл: «Биологиялық диктант» |
Оқушылар телефонға жіберілген ссылка арқылы кіріп биологиялық диктанттты орындайды. |
Дискриптор: Өсімдік және жануар жасушасының айырмашылық, ұқсастықтарын түсіндіреді. Бағалау: Медаль |
https://www.educaplay.com/learning-resources/25741175-learning_resource.html |
|
|
Сабақтың соңы 6 минут |
Рефлексия: «QR код әдісі» |
Сабақтан алған әсерін, пікірін кюар кодты телефон арқылы сканерлеп жазады. |
|
QR код
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ жасуша компоненттері 8сынып
Ашық сабақ жасуша компоненттері 8сынып
«Жамбыл облыcы әкiмдiгiнiң бiлiм баcқармаcы
Тараз қалаcының бiлiм бөлiмiнiң оқушылар cарайы» КММ

Ашық сабақ
Тақырыбы:
Жасуша компоненттері
Қоcымша бiлiм беру педагогі:
Ф. Аянова
Тараз қалаcы
2025-2026 оқу жылы
|
Бөлім |
Ғылыми-техникалық бөлім |
||||
|
Педагогтің Т.А.Ә |
Аянова Фируза Аянқызы |
||||
|
Күні |
06.10.2025 |
||||
|
Секция немесе үйірме атауы, топ |
Биология құпиялары, 6 топ |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Жасуша компоненттері |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Білімдік: Оқушыларға жасушаның құрылымдық бөліктері (ядро, цитоплазма, мембрана, органоидтар) туралы түсінік беру, олардың атқаратын қызметін ажыратуға үйрету. Дамытушылық: Оқушылардың логикалық ойлауын, салыстыру және талдау қабілеттерін дамыту; жасуша құрылымдарын сурет арқылы танып, сипаттай білу дағдыларын жетілдіру. Тәрбиелік: Жасуша құрылымын зерттеу арқылы табиғатты тануға, ғылымға қызығушылық пен ұқыптылыққа тәрбиелеу. |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 10 минут |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу, түгендеу Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру: Оқушылар сабақты жақсы көңіл-күймен бастау мақсатында «Нейро» жаттығу әдісі пайдаланылады. Үй тапсырмасын пысықтау: Тәсіл: Бумбузли сұрақтары Әдіс: Интербелсенді ойын |
Тақтада көрсетілген жаттығуды орындайды Бумбузли бағдарламасы арқылы сұрақтарға жауап береді |
Мадақтау әдісі Дискриптор: Жасуша құрылысы туралы сұрақтарға жауап береді. Кері байланыс: Мадақтау |
Тақта Интербелсенді тақта |
|
|
Сабақтың ортасы 2 минут |
Топқа бөлу Онлайн генератор арқылы топқа бөлінеді: 1-топ: Жануар жасушасы 2-топ: Өсімдік жасушасы |
|
|
Интербелсенді тақта Random Group Generator (split list of names into teams) |
|
|
5 минут |
Мультимедиалық 3д таныстырылым Өсімдік және жануар жасушасы |
Оқушылар мультимедиалық 3д ақпаратпен танысып, жасушалардың қызметін біледі. Сабақтың тақырыбын болжайды. |
|
3dmozaik қосымшасы |
|
|
5 минут |
Мұғалімнің баяндауы. |
Мұғалім келтірген деректерді қысқыша дәптерге жазып алады. 3д очки арқылы жасушаны көреді. |
|
Презентация. VR box очки |
|
|
4 минут |
1-тапсырма: Жұмыс формасы: топтық жұмыс. Белсенді оқыту әдісі: «Ой қозғау» Тәсіл: Mind map (ақыл картасы) |
Жасуша құрылысына қатысты ақпаратты картасына сызады. |
Дискриптор: Өсімдік және жануар жасушаларының құрылыс ерекшеліктерін ажыратады. Жасушаларды талдайды. Бағалау: бағалау парағы Кері байланыс: «Бас бармақ» |
Ватман маркерлер, түрлі түсті фламастерлер, стикер
|
|
|
4 минут |
2-тапсырма: Жұмыс формасы: Топтық жұмыс Белсенді оқыту әдісі: «Ой қозғау» Тәсіл: «Сәйкестендір» |
Оқушылар сабақ барысында алған ақпараты негізінде сұрақтарға жауап беріп сәйкестендіреді. |
Дискриптор: -Жасушаның қызметін сипаттайды. Бағалау: Медаль |
https://wordwall.net/ru/resource/64562506 |
|
|
4 минут |
3-тапсырма: Жұмыс формасы: Жеке жұмыс Белсенді оқыту әдісі: «Ой қозғау» Тәсіл: «Биологиялық диктант» |
Оқушылар телефонға жіберілген ссылка арқылы кіріп биологиялық диктанттты орындайды. |
Дискриптор: Өсімдік және жануар жасушасының айырмашылық, ұқсастықтарын түсіндіреді. Бағалау: Медаль |
https://www.educaplay.com/learning-resources/25741175-learning_resource.html |
|
|
Сабақтың соңы 6 минут |
Рефлексия: «QR код әдісі» |
Сабақтан алған әсерін, пікірін кюар кодты телефон арқылы сканерлеп жазады. |
|
QR код
|
|
шағым қалдыра аласыз















