|
Бөлім: |
Денсаулық және қауіпсіздік |
|
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) |
Жундибаева Маржан Бекболовна |
|
|
Күні: |
09.10.2025ж. |
|
|
Сынып: 8 «Б» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Желідегі қауіпсіздік |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.4.2.1 желідегі пайдаланушының қауіпсіздігін қамтамасыз ету ережелерін сақтау (интернетте алаяқтық пен агрессия) |
|
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
|
Бағалау критерийі |
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастырушылық сәт:
|
Сабақты оң көңіл күйіне келтіреді |
|
Презентация
|
|||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
"Миға шабуыл" әдісі. Сұрақтар: 1. Интернет желісінде жұмыс істеу кезінде қандай қауіпсіздік ережелерін сақтау керек? 2. "Ақпараттық қауіпсіздік" терминін қалай түсінесіңдер? 3. Интернет пайдаланушыларын қандай қауіптер күтуі мүмкін? 4. Желідегі алдау мен алаяқтық туралы не білесіңдер? 5. Интернет желісінде жұмыс істеу кезінде қандай қауіпсіздік ережелерін сақтайсыңдар? «Желідегі қауіпсіздік» тақырыбы бойынша бейнебаян көрсету Жобалық тапсырма: «Ситуациялық сұрақтар» ? Тапсырма 1 топ: ««Күмәнді сілтеме – нақты қауіп»» Ситуация: Нұржан 8-сынып оқушысы. Ол бейтаныс біреуден: «Сен онлайн ойын ойнағанды ұнатасың ба? Міне, саған тегін сілтеме. Өзің сияқты балалармен ойнай аласың!» деген хабарлама алады. Хабарламада сілтеме де бар. Досынан кеңес сұрағанда, ол: – Кіріп көр, қызық шығар, – дейді. Сұрақтар: 1. Нұржан бұл жағдайда не істеуі керек? 2. Бұл сілтемеде қандай қауіптер болуы мүмкін? 3. Мұндай жағдайдан қалай сақтануға болады? ? Тапсырма 2 топ: «Жасырын қауіп» Ситуация: Айдана әлеуметтік желіде танымал блогердің парақшасын қарайды. Блогер «Марафон бастаймын!» деп, қатысушылардан аты-жөні, тұрғылықты мекенжайы және ЖСН сұрайды. Сұрақтар: 1. Бұл мәліметтерді жіберуге бола ма? Неліктен? 2. ЖСН мен мекенжайын берген адам қандай қауіпке ұшырауы мүмкін? 3. Айдана қандай әрекет жасауы керек? ? Тапсырма 3 топ: «Сенімсіз Wi-Fi» Ситуация: Мектептен кейін Арман кофеханада отырып, «Free Wi-Fi» желісіне қосылады. Ол жерде жеке поштасына кіріп, банк қосымшасын ашады. Сұрақтар: 1. Арманның әрекетінен қандай қауіп тууы мүмкін? 2. Ашық Wi-Fi желісін пайдаланғанда қандай сақтық шараларын сақтау керек? 3. Сенің желідегі қауіпсіздікке қатысты 2 кеңесің. Жеке жұмыс Желідегі қауіптердің түрін анықта
Жеке жұмыс «Компьютерде орындайық» Кесте құру (Word немесе Google Docs) Төмендегі мәліметтерді кестеге толтырыңыз:
|
Сұрақтарға жауап береді Бейнебаянды көріп, мәліметтермен танысады Топтар берілген сұрақтарға жауап береді.
- желідегі қауіптердің түрін анықтайды Кестені мәліметтермен толтырады |
Мұғалім ауызша бағалауды қолданады: Керемет! Жарайсың! Жақсы! Талпын! Дескрипторлар:
Кемінде 3 қауіп түрін атайды – 1 балл Әр қауіпке мысал келтіреді – 1 балл Қорғану жолдарын дұрыс көрсетеді – 1 балл
Әр қауіп түріне мысал жазады – 1 балл Әр қауіптің қорғану жолын дұрыс көрсетеді – 1 балл Кестені толық әрі сауатты толтырады – 1 балл |
Презентация https://youtu.be/YtTzlFPr_dI?si=PA4qovFA1P4PjEM7 Плакат
Таратпа қағаз
Компью тер
Word немесе Google Docs |
|||||||||||||||
|
Сабақ тың соңы |
Сабақты қорытындылау: Qr кодты сканерлеп тапсырманы орында.
Кері байланыс: «Бір ауыз сөз» |
Оқушылардың әрқайсысы qr кодты сканерлеп тапсырманы орындайды |
«Жарайсың» «Жақсы» |
|
Тексерілді: 09.10.2025ж.



Төмендегі мәліметтерді кестеге толтырыңыз:
-
-
Қауіп түрі
Мысал
Қорғану жолдары
Вирус
Фишинг
Кибербул линг
Күмәнді сілтемелер
-
Төмендегі мәліметтерді кестеге толтырыңыз:
-
-
Қауіп түрі
Мысал
Қорғану жолдары
Вирус
Фишинг
Кибербул линг
Күмәнді сілтемелер
-
Төмендегі мәліметтерді кестеге толтырыңыз:
-
-
Қауіп түрі
Мысал
Қорғану жолдары
Вирус
Фишинг
Кибербул линг
Күмәнді сілтемелер
-
Төмендегі мәліметтерді кестеге толтырыңыз:
-
-
Қауіп түрі
Мысал
Қорғану жолдары
Вирус
Фишинг
Кибербул линг
Күмәнді сілтемелер
-
Төмендегі мәліметтерді кестеге толтырыңыз:
-
-
Қауіп түрі
Мысал
Қорғану жолдары
Вирус
Фишинг
Кибербул линг
Күмәнді сілтемелер
-
? Тапсырма 1 топ: ««Күмәнді сілтеме – нақты қауіп»»
Ситуация:
Нұржан 8-сынып оқушысы. Ол бейтаныс біреуден:
«Сен онлайн ойын ойнағанды ұнатасың ба? Міне, саған тегін сілтеме. Өзің сияқты балалармен ойнай аласың!» деген хабарлама алады. Хабарламада сілтеме де бар. Досынан кеңес сұрағанда, ол:
– Кіріп көр, қызық шығар, – дейді.
Сұрақтар:
1. Нұржан бұл жағдайда не істеуі керек?
2. Бұл сілтемеде қандай қауіптер болуы мүмкін?
3. Мұндай жағдайдан қалай сақтануға болады?
? Тапсырма 2 топ: «Жасырын қауіп»
Ситуация:
Айдана әлеуметтік желіде танымал блогердің парақшасын қарайды. Блогер «Марафон бастаймын!» деп, қатысушылардан аты-жөні, тұрғылықты мекенжайы және ЖСН сұрайды.
Сұрақтар:
1. Бұл мәліметтерді жіберуге бола ма? Неліктен?
2. ЖСН мен мекенжайын берген адам қандай қауіпке ұшырауы мүмкін?
3. Айдана қандай әрекет жасауы керек?
? Тапсырма 3 топ: «Сенімсіз Wi-Fi»
Ситуация:
Мектептен кейін Арман кофеханада отырып, «Free Wi-Fi» желісіне қосылады. Ол жерде жеке поштасына кіріп, банк қосымшасын ашады.
Сұрақтар:
1. Арманның әрекетінен қандай қауіп тууы мүмкін?
2. Ашық Wi-Fi желісін пайдаланғанда қандай сақтық шараларын сақтау керек?
3. Сенің желідегі қауіпсіздікке қатысты 2 кеңесің.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Желідегі қауіпсіздік
Ашық сабақ Желідегі қауіпсіздік
|
Бөлім: |
Денсаулық және қауіпсіздік |
|
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) |
Жундибаева Маржан Бекболовна |
|
|
Күні: |
09.10.2025ж. |
|
|
Сынып: 8 «Б» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Желідегі қауіпсіздік |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.4.2.1 желідегі пайдаланушының қауіпсіздігін қамтамасыз ету ережелерін сақтау (интернетте алаяқтық пен агрессия) |
|
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
|
Бағалау критерийі |
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастырушылық сәт:
|
Сабақты оң көңіл күйіне келтіреді |
|
Презентация
|
|||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
"Миға шабуыл" әдісі. Сұрақтар: 1. Интернет желісінде жұмыс істеу кезінде қандай қауіпсіздік ережелерін сақтау керек? 2. "Ақпараттық қауіпсіздік" терминін қалай түсінесіңдер? 3. Интернет пайдаланушыларын қандай қауіптер күтуі мүмкін? 4. Желідегі алдау мен алаяқтық туралы не білесіңдер? 5. Интернет желісінде жұмыс істеу кезінде қандай қауіпсіздік ережелерін сақтайсыңдар? «Желідегі қауіпсіздік» тақырыбы бойынша бейнебаян көрсету Жобалық тапсырма: «Ситуациялық сұрақтар» ? Тапсырма 1 топ: ««Күмәнді сілтеме – нақты қауіп»» Ситуация: Нұржан 8-сынып оқушысы. Ол бейтаныс біреуден: «Сен онлайн ойын ойнағанды ұнатасың ба? Міне, саған тегін сілтеме. Өзің сияқты балалармен ойнай аласың!» деген хабарлама алады. Хабарламада сілтеме де бар. Досынан кеңес сұрағанда, ол: – Кіріп көр, қызық шығар, – дейді. Сұрақтар: 1. Нұржан бұл жағдайда не істеуі керек? 2. Бұл сілтемеде қандай қауіптер болуы мүмкін? 3. Мұндай жағдайдан қалай сақтануға болады? ? Тапсырма 2 топ: «Жасырын қауіп» Ситуация: Айдана әлеуметтік желіде танымал блогердің парақшасын қарайды. Блогер «Марафон бастаймын!» деп, қатысушылардан аты-жөні, тұрғылықты мекенжайы және ЖСН сұрайды. Сұрақтар: 1. Бұл мәліметтерді жіберуге бола ма? Неліктен? 2. ЖСН мен мекенжайын берген адам қандай қауіпке ұшырауы мүмкін? 3. Айдана қандай әрекет жасауы керек? ? Тапсырма 3 топ: «Сенімсіз Wi-Fi» Ситуация: Мектептен кейін Арман кофеханада отырып, «Free Wi-Fi» желісіне қосылады. Ол жерде жеке поштасына кіріп, банк қосымшасын ашады. Сұрақтар: 1. Арманның әрекетінен қандай қауіп тууы мүмкін? 2. Ашық Wi-Fi желісін пайдаланғанда қандай сақтық шараларын сақтау керек? 3. Сенің желідегі қауіпсіздікке қатысты 2 кеңесің. Жеке жұмыс Желідегі қауіптердің түрін анықта
Жеке жұмыс «Компьютерде орындайық» Кесте құру (Word немесе Google Docs) Төмендегі мәліметтерді кестеге толтырыңыз:
|
Сұрақтарға жауап береді Бейнебаянды көріп, мәліметтермен танысады Топтар берілген сұрақтарға жауап береді.
- желідегі қауіптердің түрін анықтайды Кестені мәліметтермен толтырады |
Мұғалім ауызша бағалауды қолданады: Керемет! Жарайсың! Жақсы! Талпын! Дескрипторлар:
Кемінде 3 қауіп түрін атайды – 1 балл Әр қауіпке мысал келтіреді – 1 балл Қорғану жолдарын дұрыс көрсетеді – 1 балл
Әр қауіп түріне мысал жазады – 1 балл Әр қауіптің қорғану жолын дұрыс көрсетеді – 1 балл Кестені толық әрі сауатты толтырады – 1 балл |
Презентация https://youtu.be/YtTzlFPr_dI?si=PA4qovFA1P4PjEM7 Плакат
Таратпа қағаз
Компью тер
Word немесе Google Docs |
|||||||||||||||
|
Сабақ тың соңы |
Сабақты қорытындылау: Qr кодты сканерлеп тапсырманы орында.
Кері байланыс: «Бір ауыз сөз» |
Оқушылардың әрқайсысы qr кодты сканерлеп тапсырманы орындайды |
«Жарайсың» «Жақсы» |
|
Тексерілді: 09.10.2025ж.



Төмендегі мәліметтерді кестеге толтырыңыз:
-
-
Қауіп түрі
Мысал
Қорғану жолдары
Вирус
Фишинг
Кибербул линг
Күмәнді сілтемелер
-
Төмендегі мәліметтерді кестеге толтырыңыз:
-
-
Қауіп түрі
Мысал
Қорғану жолдары
Вирус
Фишинг
Кибербул линг
Күмәнді сілтемелер
-
Төмендегі мәліметтерді кестеге толтырыңыз:
-
-
Қауіп түрі
Мысал
Қорғану жолдары
Вирус
Фишинг
Кибербул линг
Күмәнді сілтемелер
-
Төмендегі мәліметтерді кестеге толтырыңыз:
-
-
Қауіп түрі
Мысал
Қорғану жолдары
Вирус
Фишинг
Кибербул линг
Күмәнді сілтемелер
-
Төмендегі мәліметтерді кестеге толтырыңыз:
-
-
Қауіп түрі
Мысал
Қорғану жолдары
Вирус
Фишинг
Кибербул линг
Күмәнді сілтемелер
-
? Тапсырма 1 топ: ««Күмәнді сілтеме – нақты қауіп»»
Ситуация:
Нұржан 8-сынып оқушысы. Ол бейтаныс біреуден:
«Сен онлайн ойын ойнағанды ұнатасың ба? Міне, саған тегін сілтеме. Өзің сияқты балалармен ойнай аласың!» деген хабарлама алады. Хабарламада сілтеме де бар. Досынан кеңес сұрағанда, ол:
– Кіріп көр, қызық шығар, – дейді.
Сұрақтар:
1. Нұржан бұл жағдайда не істеуі керек?
2. Бұл сілтемеде қандай қауіптер болуы мүмкін?
3. Мұндай жағдайдан қалай сақтануға болады?
? Тапсырма 2 топ: «Жасырын қауіп»
Ситуация:
Айдана әлеуметтік желіде танымал блогердің парақшасын қарайды. Блогер «Марафон бастаймын!» деп, қатысушылардан аты-жөні, тұрғылықты мекенжайы және ЖСН сұрайды.
Сұрақтар:
1. Бұл мәліметтерді жіберуге бола ма? Неліктен?
2. ЖСН мен мекенжайын берген адам қандай қауіпке ұшырауы мүмкін?
3. Айдана қандай әрекет жасауы керек?
? Тапсырма 3 топ: «Сенімсіз Wi-Fi»
Ситуация:
Мектептен кейін Арман кофеханада отырып, «Free Wi-Fi» желісіне қосылады. Ол жерде жеке поштасына кіріп, банк қосымшасын ашады.
Сұрақтар:
1. Арманның әрекетінен қандай қауіп тууы мүмкін?
2. Ашық Wi-Fi желісін пайдаланғанда қандай сақтық шараларын сақтау керек?
3. Сенің желідегі қауіпсіздікке қатысты 2 кеңесің.
шағым қалдыра аласыз















