|
Сабақтың тақырыбы: Жеміс-жидектің пайдасы |
Мұғалімнің аты-жөні:Шойбекова Б. Күні: |
||||||
|
СЫНЫП: 5 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспаған оқушылар саны: |
|||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаттары |
Жанрлық ерекшеліктеріне сай рәсімделуі мен құрылымын сақтап, хат, жарнама, хабарландыру құрастырып жазу (5.Ж2); Тура және ауыспалы мағыналы сөздерді, көп мағыналы сөздер, омоним, антоним, синонимдерді көркемдік ерекшеліктеріне сай қолдану (5.ӘТН3). |
||||||
|
Сабақ мақсаты: |
Жанрлық ерекшеліктеріне сай рәсімделуі мен құрылымын сақтап, хат, жарнама, хабарландыру құрастырып жазу ; Тура және ауыспалы мағыналы сөздерді, көп мағыналы сөздер, омоним, антоним, синонимдерді көркемдік ерекшеліктеріне сай қолдану . |
||||||
|
Бағалау критерийі |
Жанрлық ерекшеліктеріне сай рәсімделуі мен құрылымын сақтап, хат, жарнама, хабарландыру құрастырып жазу (5.Ж2); Тура және ауыспалы мағыналы сөздерді, көп мағыналы сөздер, омоним, антоним, синонимдерді көркемдік ерекшеліктеріне сай қолдану (5.ӘТН3). |
||||||
|
Құндылықтарға баулу |
|
||||||
|
Тілдік құзіреттілік |
Дәрумен, жасуша, гемоглобин |
||||||
|
Ресурстар |
Оқулық, суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар және әртүрлі заттар, топтық тапсырмалар, кері байланыс, стикер. |
||||||
|
Әдіс-тәсілдер |
Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, ойын, көрнекілік. Рефлексия. |
||||||
|
Пәнаралық байланыс |
әдебиет, тарих, бейнелеу өнері , биология |
||||||
|
Алдыңғы оқу |
Миуалы ағаш |
||||||
|
Сабақтың жоспары |
|||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Сабақ барысы : |
Бағалау түрлері |
|||||
|
Басталуы 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық ахуал қалыптастыру: «Болжау стратегиясы» арқылы тақырыпқа болжам жасалады және оқушылардың зейіні шоғырландырылады. Жемістерге байланысты жұмбақтар қойылады. Оқушылар жұмбақтың шешуін табады. Аспай піскен, Қайнамай түскен.( Жеміс) Сырты қызыл, іші –ақ, Үлкендігі алмадай, Ортасында бір таяқ. (жиде) Іші жанған қызыл от, Ішін жарып қарасаң, Өзі, қызыл, өзі қызық, Майда –майда қызыл шоқ. (Анар) Ортасында бір сызық, (шабдалы) Түсі бар ақты, көкті, қызыл ала Қыста – мазар, Өзіне үлкен-кіші қызығады. Жазда – базар. (жүзім) Қойыпты ортасына қазық қағып, Пайдасын білгендіктен үзіп алдым. (Алма) Жеміс түрлері арқылы топқа бөлінеді. Сабақтың тақырыбы, мақсаты, бағалау критерийлері таныстырылады.
|
Суреттер |
|||||
|
Жаңа білім 5 минут 4 минут Ортасы 15 минут 4 минут 4 минут |
Дескриптор:
Тыңдалым және айтылым
РАПТ әдісі Топтық жұмыс
1-топ Оқылым және тыңдалып материалдарына сүйеніп жарнама мәтінін құрастырады. 2-топ Хабарландыру мәтін құрастырады. 3-топ Хат жазады. Дескриптор:
Берілген мәтінді оқып, өз пікірлерін жазады. Жеміс ағашын отырғызу – сауап. Ұлық Пайғамбарымыз Мұхаммед (с.ғ.с.) адамдардың жеміс ағашын отырғызып, жемісін игілікке жаратуын құптап, қолдаған. Ол бұл орайда өзінің хадисінде былай дейді: «Егер мұсылман кісі жеміс ағашын отырғызып, одан адам, хайуанат немесе құстар дәм татса, көлеңкелесе, ақырғы күніне дейін сауапқа қалады». Дескриптор:
Мына сөздердің омонимдерін табыңдар. Түс – Жүз – Аз – Түз – 6. Мына сөздердің cинонимдерін табыңдар. Қасиет, ... Қажет, ... Қуат, ... Уақыт, ... |
Оқулық.Кеспе мәтіндер. Оқулық, түрлі-түсті маркерлер. |
|||||
|
Аяқталуы Сабақты бекіту 3 минут |
Кері байланыс Оқушыларды бағалау Рефлексия «Табыс ағашы» Үй тапсырмасы: «Жердің көркі – ағаш» деген тақырыпта өз айналаңда өсіп тұрған ағаштар туралы әңгіме жазыңдар. |
|
|||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||
|
Саралау –
|
Бағалау –
|
Пəнаралық байланыс Қауіпсіздік жəне еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
|||||
|
Тақырыпқа сәйкес берілген мәтінге байланысты өз пікірін білдіреді. Тірек сөздер қатыстырып жемістердің пайдасы туралы сөйлемдер құрайды. |
|
|
|||||
|
РефлексияСабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне неліктен? |
|
||||||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
|||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Жеміс-жидектің пайдасы 5-сынып
|
Сабақтың тақырыбы: Жеміс-жидектің пайдасы |
Мұғалімнің аты-жөні:Шойбекова Б. Күні: |
||||||
|
СЫНЫП: 5 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспаған оқушылар саны: |
|||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаттары |
Жанрлық ерекшеліктеріне сай рәсімделуі мен құрылымын сақтап, хат, жарнама, хабарландыру құрастырып жазу (5.Ж2); Тура және ауыспалы мағыналы сөздерді, көп мағыналы сөздер, омоним, антоним, синонимдерді көркемдік ерекшеліктеріне сай қолдану (5.ӘТН3). |
||||||
|
Сабақ мақсаты: |
Жанрлық ерекшеліктеріне сай рәсімделуі мен құрылымын сақтап, хат, жарнама, хабарландыру құрастырып жазу ; Тура және ауыспалы мағыналы сөздерді, көп мағыналы сөздер, омоним, антоним, синонимдерді көркемдік ерекшеліктеріне сай қолдану . |
||||||
|
Бағалау критерийі |
Жанрлық ерекшеліктеріне сай рәсімделуі мен құрылымын сақтап, хат, жарнама, хабарландыру құрастырып жазу (5.Ж2); Тура және ауыспалы мағыналы сөздерді, көп мағыналы сөздер, омоним, антоним, синонимдерді көркемдік ерекшеліктеріне сай қолдану (5.ӘТН3). |
||||||
|
Құндылықтарға баулу |
|
||||||
|
Тілдік құзіреттілік |
Дәрумен, жасуша, гемоглобин |
||||||
|
Ресурстар |
Оқулық, суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар және әртүрлі заттар, топтық тапсырмалар, кері байланыс, стикер. |
||||||
|
Әдіс-тәсілдер |
Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, ойын, көрнекілік. Рефлексия. |
||||||
|
Пәнаралық байланыс |
әдебиет, тарих, бейнелеу өнері , биология |
||||||
|
Алдыңғы оқу |
Миуалы ағаш |
||||||
|
Сабақтың жоспары |
|||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Сабақ барысы : |
Бағалау түрлері |
|||||
|
Басталуы 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық ахуал қалыптастыру: «Болжау стратегиясы» арқылы тақырыпқа болжам жасалады және оқушылардың зейіні шоғырландырылады. Жемістерге байланысты жұмбақтар қойылады. Оқушылар жұмбақтың шешуін табады. Аспай піскен, Қайнамай түскен.( Жеміс) Сырты қызыл, іші –ақ, Үлкендігі алмадай, Ортасында бір таяқ. (жиде) Іші жанған қызыл от, Ішін жарып қарасаң, Өзі, қызыл, өзі қызық, Майда –майда қызыл шоқ. (Анар) Ортасында бір сызық, (шабдалы) Түсі бар ақты, көкті, қызыл ала Қыста – мазар, Өзіне үлкен-кіші қызығады. Жазда – базар. (жүзім) Қойыпты ортасына қазық қағып, Пайдасын білгендіктен үзіп алдым. (Алма) Жеміс түрлері арқылы топқа бөлінеді. Сабақтың тақырыбы, мақсаты, бағалау критерийлері таныстырылады.
|
Суреттер |
|||||
|
Жаңа білім 5 минут 4 минут Ортасы 15 минут 4 минут 4 минут |
Дескриптор:
Тыңдалым және айтылым
РАПТ әдісі Топтық жұмыс
1-топ Оқылым және тыңдалып материалдарына сүйеніп жарнама мәтінін құрастырады. 2-топ Хабарландыру мәтін құрастырады. 3-топ Хат жазады. Дескриптор:
Берілген мәтінді оқып, өз пікірлерін жазады. Жеміс ағашын отырғызу – сауап. Ұлық Пайғамбарымыз Мұхаммед (с.ғ.с.) адамдардың жеміс ағашын отырғызып, жемісін игілікке жаратуын құптап, қолдаған. Ол бұл орайда өзінің хадисінде былай дейді: «Егер мұсылман кісі жеміс ағашын отырғызып, одан адам, хайуанат немесе құстар дәм татса, көлеңкелесе, ақырғы күніне дейін сауапқа қалады». Дескриптор:
Мына сөздердің омонимдерін табыңдар. Түс – Жүз – Аз – Түз – 6. Мына сөздердің cинонимдерін табыңдар. Қасиет, ... Қажет, ... Қуат, ... Уақыт, ... |
Оқулық.Кеспе мәтіндер. Оқулық, түрлі-түсті маркерлер. |
|||||
|
Аяқталуы Сабақты бекіту 3 минут |
Кері байланыс Оқушыларды бағалау Рефлексия «Табыс ағашы» Үй тапсырмасы: «Жердің көркі – ағаш» деген тақырыпта өз айналаңда өсіп тұрған ағаштар туралы әңгіме жазыңдар. |
|
|||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||
|
Саралау –
|
Бағалау –
|
Пəнаралық байланыс Қауіпсіздік жəне еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
|||||
|
Тақырыпқа сәйкес берілген мәтінге байланысты өз пікірін білдіреді. Тірек сөздер қатыстырып жемістердің пайдасы туралы сөйлемдер құрайды. |
|
|
|||||
|
РефлексияСабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне неліктен? |
|
||||||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
|||||||
шағым қалдыра аласыз


