Сыныбы: 6-сынып
Пәні: Жаратылыстану
Мұғалім: Әскербек
Әйгерім
Сабақтың тақырыбы: Жер
қасиеті және оның салалары.
Сабақтың
мақсаты: Жерде байқалатын үдерістер мен
құбылыстарды түсіндіру.Жердің адам өміріндегі маңыздылығын
түсіндіру.Жерге қамқорлық жасау қарым-қатынастарын
дамыту.
Сабақтың міндеттері:
1.
Оқушыларға жер қасиетін
түсіндіру.
2.Жердің үдерсітері мен
құбылыстар туралы түсінігін кеңейту.
3.
Өз бетінше ізденіспен
шығармашылық тұрғыда жұмыс істеуге дағдыландыру. Өз ойларын еркін
де сауатты, нақты жеткізу қабілеттерін
арттыру.
5.
Өз отаны туралы білімдерін
тереңдете келе, отансүйгіштік қасиеттерін артыру, географиялық
мәдениетке тарту.
Әдіс-тәсілдер: «Сұрақ-жауап» әдісі, «Постер»
қорғау, «Модуль» әдісі, «Диалогтік оқыту»
әдісі.
Ресурстар: слайд, дүние жүзінің физикалық
картасы, атлас, плакат, маркер, стикер, суреттер жазылған қима
қағаздар
Номенклатура: Юпитер,Жер,Сатуран,Уран,Шолпан,Марс,Меркурий
№
|
Сабақ
кезеңдері
|
Уақыт
|
Мұғалімнің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Күтілетін нәтиже
|
Бағалау
|
1
|
Ұйымдастыру
|
3
мин.
|
-
Оқушылармен сәлемдесу;
-
Мұғалімнің кіріспе
сөзі;(Сабаққа психологиялық көңіл-күй)
-
Үй
жұмысын тексеру(бақылау,өзін-өзі тексеру,өзара
тексеру)
-
Көлдердің сурет қималарын
таңдау арқылы топқа бөліп, жағымды орта
тудыру.
-
«Ыстық орындық» әдісін қолдана отырып, үй
тапсырмасын сұрау
|
|
Оқушының сабаққа деген ынтасы
артады
|
Қол
шапалақ
|
2
.
|
Басы
|
8 мин
|
Оқушылардың бірлесіп сабақтың/оқу мақсатын
анықтайды.
Мұғалім үнтаспадан құстың,судың,ағаш
жапырақтарының сыбдырын естіреді.Оқушылар сол дауыстар бойынша
иелерін атап шығады.Балалардың жауаптары тыңдалып,сабақтың
тақырыбын шығарады.Балалар барлығы қосылып С.Қалиевтың өлеңін
оқиды.
Бұлбұл қалай сайрамас,
Жайнап тұрса жер-аспан
Ел –жұрт қалай жайнамас
Ынтымағы жарасқан.
|
|
|
|
4
|
Жаңа сабақ.
|
25
мин.
|
Жаңа
тақырыпты түсіндіру.
Модуль
СТО әдісі: ЖИГСО 1,2
Мәтінмен жұмыс.Әр топтың көшбасшысы басқа
топтарға оқығандарын түсіндіреді.
1-тапсырма. Модуль.Диалогтық оқыту (топтық
жұмыс).Топқа «жер», «табиғат» болып бөлінеді.Екі шардың ішінде
қағазға жазылған сұраққа жауап береді.
«Жер» тобы
1.Жер
туралы не ойлайсыңдар?
«Табиғат»тобы
2. «Табиғат пен жер тығыз
байланысты»деген ұғымды сендер қалай
түсінесіңдер?
2-тапсырма Миға
шабуыл.
Дәйексөз «Баптағанға-жер жомарт»деген халық
даналығының мәнін оқушылар түсіндіреді.
3-тапсырма.Топпен
жұмыс
Тапсырма топқа бөлініп орындалады.Балалар екі
топқа бөлінеді.Бір топ – «Жер қасиетін»жазып, топтастыру
жасайды,екінші топ- «Жерге қамқорлық»туралы жазып,топтастыру
жасайды.Тапсырмаларын плакатка маркермен орындайды,тақтаға
іліп,жария етеді.
-
«Жер қасиеті»
-
«Жерге қамқорлық»
|
тақырыпшамен жұмыс
істейді;
|
Бас
бармақ
|
Өзін өзі бағалау; Топты бас
бармақ арқылы бағалау.
|
5
|
Сабақты соңы
|
5мин
|
Қорытынды
тапсырма.
Тапсырма..Дәптерге берілген аяқталмаған
ойды оқушылар өз ойларымен жалғастырып, эссе жазуы
тиіс.
Жер-бәріміз анамыз.Онсыз тіршілік
жоқ.Өйткені...
Рефлекция
Мақсаты: Оқушылардың өз тәртіптеріне
рефлекция жасауды мобильдендіру (мотиваци,әрекет
тәсілдері,қарым-қатынас)
Рефлексия.
Оқушылар стикерге мына сұрақтарға жауап
жазады.
1.Маған сабақта не ұнады.
2.Маған немен жұмыс істеу
керек?
3.Смайл арқылы өзінің көңіл
–күйін бейнелейді және стикерді күн бейнесіндегі тақтаға
жапсырады.
2.Үй тапсырмасы
Жер қасиеті және оның салдарын
оқу.
|
Оқушы сөздер банкісінде
орналасқан сөздер ішінен тақырыпқа қатысты сөздерді таңдай отырып,
сол сөздерге анықтама беріп, келесі сөздер банкісіне орналастырады,
таңдаған сөздерін картадан көрсетеді.
|
Ұсынылған ақпаратты сыни
тұрғыдан бағалай алады; ақпаратты өз бетінше түсіну процесін
басқара алады; картамен жұмыс жасау дағдысы
қалыптасады.
|
Мұғалім бағалауы
|