Сабақтың тақырыбы
|
Жергілікті жерде
картасыз бағдарлау.
|
Күні: 23.12.2022ж
|
Мұғалімнің
аты-жөні:А.Б.Үмбеталин.
|
Сынып:
10 « а
»
|
Қатысқандар саны:
24
|
Қатыспағандар саны:
0
|
Сабаққа негізделген оқу
мақсаттары:
|
Оқушыларды бағдарлау
туралы түсінік, көкжиек тұстарын компас бойынша, аспан денелері
және жергілікті жер бедері бойынша анықтау, өзінің орналасқан жері
туралы мәлімдеме беруге үйрету.
|
Сабақ
мақсаттары:
|
Барлық
оқушылар: көкжиек тұстарын компас
бойынша анықтай алады.
|
Оқушылардың басым
бөлігі: Бағдарлау туралы түсінік,
көкжиек тұстарын компас бойынша, аспан денелері және жергілікті жер
бедері бойынша анықтай алады.
|
Кейбір
оқушылар: Бағдарлау туралы түсінік,
көкжиек тұстарын компас бойынша, аспан денелері және жергілікті жер
бедері бойынша анықтау, өзінің орналасқан жері туралы мәлімдеме
бере алады, үйрете алады.
|
Тілдік
мақсат
|
Оқушылар: Бейнелеу, талқылау және
көрсету арқылы өзінің АӘТД бойынша түсінігін
көрсетеді.
|
Негізгі сөздер мен
тіркестер:Бағдарлау,
көкжиек .
|
Сыныптағы диалог/жазылым
үшін пайдалы тілдік бірліктер: айтылымын жақсарту
ауызша сөйлеу дағдылары дамиды, сұрақтар қоя
алады.
|
Талқылауға арналған
тармақтар: топтарға бөлініп берілген
тапсырмаларды талқылайды.
|
Жазылым бойынша
ұсыныстар:Адрианов тұсбағдарына ,оның
құрылымындағы тетіктерге назар аудару
|
Алдыңғы тақырып
|
Калашников автоматын атуға дайындау.
|
Жоспар
|
Жоспарланған уақыт
|
Жоспарланған жаттығулармен
қатар, ескертпелерді жазыңыз
|
Ресурстар
https://yandex.kz/video/preview/10597274615798045497
|
Басталуы
5 минут
Үй тапсырмасына шолу
жасау
10 минут
|
Взвод командирі
оқушыларды сапқа тұрғызады, оқытушыға рапорт береді, амандасу,
түгендеу, оқушылардың сырт көрінісін тексеру.Үй тапсырмасын
тексеру:
1/топ
бойынша.
2/үлестірме парақтар
бойынша,
3/Калашников автоматының
бөліктері бойынша,
4/атысқа дайындық кезіндегі нұсқаулық
ережелерді пысықтау бойынша
|
АӘТД кабинеті
Калашников автоматының оқу
макеті,
тақырыпқа сәйкес плакатты
қолдану,
үлестірме
парақшалар,
бейне материалдар
|
Ортасы
15
минут
|
1. Жаңа
тақырып.
15
минут
Бағдарлау туралы түсінік. Көкжиек тұстарын компас
бойынша, аспан денелері және жергілікті жер бедері бойынша анықтау.
Өзінің орналасқан жері туралы мәлімдеме беру.
Сабақты
бағдарлар айқын көрінетін, жақсы ойластырылған
жергілікті жерде жүргізу үсынылады. Практикалық
жүмыс үшін топтар саны бойынша компастарды алдын ала дайындау
қажет.
Сабақтың
басында мұғалім әскери білім жүйесіндегі
әскери топография ұғымының маңызын
түсіндіреді. Әскери қызметшілер үшін бейтаныс жерде жылдам
бағдарлау өте маңызды екенін айта кеткен жөн. Бүл білім мен түрақты
дайындықты талап етеді.
Мұғалім оқушыларға «бағдарлау», «бағдар»
ұғымдарын түсіндіреді.
Негізгі түсініктерді игергеннен кейін көкжиек
тұстарын анықтау керек. Көкжиек тұстары компас, аспан денелері және
жергілікті заттар көмегімен анықталады.
Бүл сабақты өткізу үшін келесі материалдарды
дайындау қажет: компас, плакаттар немесе көрсетілім және т. б.
Мұғалім компастың бөліктерін
көрсете отырып, олардың қолданылуын түсіндіріп, компастың көмегімен
көкжиек түстарын қалай анықгау керек екенін айтады. Алған
білімдерін бекіту үшін оқушылар топтарға бөлініп, көкжиек түстарын
(оңтүстік, солтүстік, шығыс, батыс) анықтауға жаттығады. Қажетті
түсты анықтағанда сол жаққа қарап түру қажет. Әрі қарай оқушыларға
күн және сағатқа қарап көкжиек тұстарын анықтау тәсілдерін үйрету
қажет. Егер сабақ кезінде Күн көрінбесе, оқушылар компас және
сағаттың көмегімен бағытты анықтай білуге жұмыстанады.
|
Плакат,маркер, постер, түрлі
түсті қағаздар, таныстырылым.
https://yandex.kz/video/preview/9327939117138506920
|
Аяқталуы
10 минут
|
Рефлексия
Оқушылар сөйлемдерді аяқтайды.
-Сабақта көбінесе ...
есімде қалды. —... екені мені
таңғалдырды.
- Мен тағы да ... білгім
келеді.
-Мен сабақта алған
білімімді... пайдалана аламын.
|
Стикерлер, макеттер,
практикалық оқу жаттығу орындары
|
Қосымшаақпарат
|
Саралау – Сіз
қосымша
көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз
қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіру қалай
жоспарлайсыз?
|
Бағалау- оқушылардың үйренгенін тексеруді
қалай жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық байланыс
қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ –мен байланыс.
Құндылықтардағы байланыс
|
- үлгерімі төмен оқушыларға ЖАДА ұйымдастыру
арқылы деңгейлік тапсырмалар беремін.
-
Қабілеті жоғары оқушыларға жоғары дәрежелі сұрақтар
қоямын.
|
-
Табыс критерийлері
-
Бағалау критерийлері
-
Бірін-бірі бағалау
-
Өзін-өзі бағалау
-
Бағалау парақшалары
-
Кері байланыс
|
Оқушылардың ойлау
қабілетін, ой-өрісін дамыту.
Оқушыларды өз-бетінше
ізденуге, бағалауға, адамгершілікке тәрбиелеу.
|
Рефлексия
Сабақ/ оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар
не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау
шаралары тиімді болы ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен
өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
|
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз
пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы сіздің сабағыңыздың тақырыбына
сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
|
Сабақ өз
мақсатына жетті.Оқушылар бүгін көкжиек тұстарын жергілікті
заттар,тұсбағдар,күн,жұлдыз,сағат белгілеріне қарап ажырата
білуге,бейтаныс жерде бағытты анықтай алуға
машықтанды.Әрине,практикалық тапсырмалар өте қызықты
ұйымдастырылды.Оқу қызметі барысында оқушылардың басқа негізгі
пәндерден алған білімдеріне сілтеме жасалып,тәжірибені қолдану
алдыңғы орынға шықты.Сабақ процесі кезінде оқу материалы толыққанды
игерілу үшін,ойын элементтерінің алынуы да,оқушылардың өз ойларын
нақты іс-әрекетпен көрсетулеріне ықпал жасағаны сөзсіз.Саралау
шаралары өз нәтижесін бере білді.Берілген уақыт толығымен жетті.Мен
өз жоспарыма бірнеше түзетулер енгіздім.
1.Сөздік жұмысын
толықтырдым.
2.Ойын элементтерін
енгіздім.
Себебі: оқу материалын күрделендіру мақсатында
және термин сөздерді есте қалдыру үшін
|
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды
да ескеру)?
1: ___Практикалық
тапсырмалар___________________________________________________________________________
2: ___Өзіндік
жұмыстар___________________________________________________________________________
Қандай екі нәрсе сабақты
жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да
ескеру)?
1:
___Слайдтар___________________________________________________________________________
2: ____Тақырыпқа сәйкес білім
негізінің
болуы__________________________________________________________________________
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген
оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетінен
не білдім?
_______Бөлімше
командирлерінің__жұмысын
жандандыру_______________________________________________________________________
___Сабақ мақсатының сабақ
нәтижесімен
ұштасуы______________________________________________________________________________
|