Сабақтың
басы
Ұйымдастыру
Кезеңі
Қызығушылықты
ояту
8
мин
|
1.Взввод
командирінен баянат
қабылдау.
2.Оқушылармен
амандасу, түгендеу, оқушылардың сырт көрінісін
тексеру.
3.Өткен тақырыпты
пысықтау.
4.Сабақтың тақырыбы
мен мақсаттарымен таныстыру.
5.Жаңа тақырыпқа
шолу.
|
1.Взвод командирі
оқушыларды сапқа тұрғызады, оқытушыға рапорт
береді,
2. Сабақтың
тақырыбын дәптерге жазады.
3.Сабақтың мақсаттарымен
танысады.
|
|
Оқулықтың электронды
нұсқасы: http://expert.keleshek-2030.kz/nvtp1_11kz.php
|
Сабақтың
ортасы
32
мин.
|
1. Бағдарлау туралы
түсінік.
2. Комаспен аспан
денелері және жергілікті заттар бойынша, көкжиек тұстарын
анықтау.
3. Өзінің тұрған
орны туралы мәлімдеу.
Сабақты бағдарлар
айқын көрсетілетін, жақсы ойластырылған жергілікті жерде жүргізу
ұсынылады. Практикалық жұмыс үшін топтар саны бойынша компастарды
алдын ала дайындау қажет.
Сабақтың барысында
мұғалім әскери бөлім жүйесіндегі әскери топография ұғымының маңызын
түсіндіреді. Әскери қызметшілер үшін бейтаныс жерде жылдам
бағдарлау үшін өте маңызды екенін айта кеткен жөн. Бұл білім мен
тұрақты дайындықты талап
етеді.
Мұғалім оқушыларға
«бағдарлау», «бағдар» ұғымдарын
түсіндіреді.
Негізгі түсініктерді
игергеннен кейін көкжиек тұстарын анықтау керек. Көкжиек тұстары
компас, аспан денелері және жергілікті заттар көмегімен
анықталады.
Бұл сабақты өту үшін
келесі материалдарды дайындау қажет: компас, плакаттар немесе
көрсетілім және т.б. Мұғалім компастың бөліктерін көрсете отырып,
олардың қолданылуын көрсетіп, олардың қолданылуын түсіндіріп,
компастың көмегімен көкжиек тұстарын қалай анықтау керек екенін
айтады. Алған білімдерін бекіту үшін оқушыларды топтарға бөліп,
көкжиек тұстарын анықтауға жаттықтырады. Қажетті тұсты анықтағанда
сол жаққа қарап тұру қажет. Әрі қарай күн және сағатқа қарап
көкжиек тұсын анықтауды үйрету қажет. Егер сабақ кезінде Күн
көрінбесе, оқушылар компас және сағаттың көмегімен Күн бағытын
анықтайды. Темірқазыққа қарап, солтүстік бағытты анықтауды
плакаттар бойынша түсіндіріп, оқушылардың өздеріне табуға ұсынуға
болады.
Жергілікті
нәрселердің кейбір белгілері бойынша көкжиек тұстарын анықтау
тәртібін түсіндіре отырып, мұғалім мысалдар келтіреді. Оқушыларға
бұл тәсіл үлкен ауытқу беретінін айту керек. Сабақтың соңында
мұғалім оқушылардан көкжиек тұстарын анықтаудың басқа да тәсілдерін
сұрастырып, оларды талқылайды. Содан соң мұғалім оқушыларды өзі
тұрған жерді баяндау тәртібімен
таныстырады.
Бұл сабақ түсіндіру және
жаттығу әдісімен
өткізіледі.
|
Бейнеролик
көреді
Дәптерге 1.
Бағдарлау туралы түсінік.
2. Комаспен аспан
денелері және жергілікті заттар бойынша, көкжиек тұстарын
анықтау.
3. Өзінің тұрған
орны туралы мәлімдеу туралы
жазады
Оқушылар тапсырманы өзара
талқылап, ойларымен бөлісіп, дәптерге ортақ ойларын жазады,
пікірлерін қорғайды.
|
|
Сілтеме: видео, презентация,
мұғалмінің түсіндірмесі, интернет-ресурстары, оқулық
беттері:
АӘжТД 10 сынып
оқулығындағы 107 бетті ашып §1 оқып
шығу.
Интербелсенді тақта
/компьютер/
Оқулық,
Дәптер
|