Күні: 7.12.2017ж
Тақырыбы: Жеті қазына
Мақсаты: Балаларға жеті санының киелі екенін мысалдар арқылы жеті
суреті бойынша ажырату. Жеті қазынаны атауға, еліне елеулі
қызмет жасайтын азамат болуға, айтылған ертегі бойынша
оның сұраққа жауап беруге дағдыландыру, анық мәнерлі
сөйлеуге үйрету. Қазақ халқының салт-дәстүріне әдет –ғұрпын
қастерлеп, дәріптеуге тәрбиелеу.
Көрнекілік: Жеті қазынаның суреті.
Әдіс-тәсіл: Көрнекілік, сөздік,қайталау, әңгімелеу.
Сөздік жұмыс: Берен мылтық, тазы ит, майланғыш ау, өткір кездік.
Пән аралық байланыс: Сауат ашу, орыс тілі, ағылшын, математика.
Сабақ барысы: 1.Ұйымдастыру кезеңі
А) амандасу
Ә) түгендеу
Б) сабаққа даярлау.
Балаларға шаттық шеңберін жасату,
Бүгінгі күнімізді бір-бірімізге жақсы тілек айтудан бастайық.
Армысың көк аспан,
Армысың асыл жер.
Армысың алтын күн,
Армысың қонақтар.
Армысың жан досым,
Жылуыма жылу қос.
2.Өткен сабақ бойынша Жеті ұғымды еске түсірейік.
Бір аптада неше күн бар?
Дүйсенбі,сейсенбі,сәрсенбі,бейсенбі,жұма,сенбі,жексенбі.
Жеті саны қандай сан? Жеті саны қасиетті киелі сан
Кемпірқосақтың неше түсі бар? 7 түсі бар
Жеті атаны ата?
Ата,әке,бала,немере,шөбере,шөпшек,немене
Бүгінгі өтетін сабағымыз: Жеті қазына
Біздің қазақ халқы жеті санын «киелі сан» – деп есептейді.Мысалы: Жеті санына байланысты ұғымдар көп: жеті күн, жеті шелпек, жеті ата, жеті қазына, жеті лақ ертегісі,жеті түс, жеті жұрт, жеті жарғы, жеті жоқ, жеті ырыс,жеті өзен, жеті тағам.Байқап отырған боларсыңдар бәрі жеті санына байланысты айтылады.Ал бүгінгі жеті қазына деп нені айтады екен, соны біліп үйренеміз.Кәнеки, жеті қазынаны мына суреттерден көріп танысайық.

1.Жүйрік ат-қанаты, адам баласын баратын жеріне жеткізеді, көлік.

2.Құмай тазы-абыройын асырар сенімді серігі, көмекшісі, аң аулауға өздерімен бірге ертіп алып жүретін ит.
3.Қыран бүркіт-қуаты,құстың мықтысы, қорғаушы, аң
аулауға пайдаланады.
4.Берен мылтық-қаҺарлы оты, аң аулау, құс атуға
көмекші құрал, қару

5.Қақпан-серті, аңшының көмекші құралы.
6.Майланғыш ау-әдіс-айласы, балық аулап, күн көру , кәсіп қылу үшін керек, тор(сетка)

7.Өткір кездік- сұсы, ер жігіттің керек құралдарының
бірі, п
ышақ.
-Қазақ халқы жеті қазынаны «Жеті ырым » деп те атайды.
Сергіту сәті
Ал, балалар тұрайық
Алақанды ұрайық
Оңға қарай иіліп
Солға қарай иіліп
Бір отырып, бір тұрып
Біз тынығып алайық.
Мақал-мәтел
Адам –ақылды ойы-санасы бар
Денсаулық-байлық
Жеті деген – жігер,
Жетер жолын білер.
Жеті санын санату үш тілде
Бір, екі, үш, төрт, бес, алты, жеті
Один, два, три, четыре, пять, шесть, семь
One, two, three, four, five, six, seven
Ит-собака-dog
Адам –человек-man
Дос-друг-friend
Мылтық-оружие-gun
Пышақ- нож-knife
Ат- лошад-shoot
Сабақты қорыту:
Дидақтикалық ойын:
Мақсаты: Балаларды байланыстырып сөйлеуге үйрету.
Ойынның шарты 1.Дыбыстық талдау жасау,текшемен жазу. Мылтық, пышақ, ат ,тор.
2. Жеті санын қосындысын табу. 6+1=7 5+2=7 3+4=7
3.Жеті қазынаны ата?
Жеті қазынаның бірі
(Ертегісі)
Баяғыда аң патшасы Арыстан қызметшісі Жолбарысты шақырып: «Ормандағы барлық аңдарды жина», - деп бұйырыпты. Арыстан патша әлемде ең қайратты, ең ақылды әрі епті кім екенін білгісі келіпті. Лезде Арыстан апанының алдына аңдар жинала қалады. Арыстанның сөзін естіп болған соң Түлкі алға шығып:
- О, әлемде теңдесі жоқ патшам! Бұл өмірде Сізден қайратты, ақылды, епті жан жоқ. Сондықтан да біз патша етіп сайлағанбыз! Сіздің қайырымыңыз шексіз, - депті.
Барлық аңдар өз пікірлерін айтып Арыстанға жағымпаздана, оны дүниедегі ең күшті, ең ақылды деп лепіреді. Мақтау сөздерге мәз болған Арыстан бір бұрышта құлағы салбырап, өзі маужырап жатқан Итті байқайды. Дереу гүрілдеп Итке төне түседі:
- Әй, сен, оңбаған, мыналардың не айтып жатқанын есті - дің бе өзі!? Неге сен үн қатпайсың?
Ит салмақты қалпын бұзбастан:
- Ә, сен бе едің ... Сонша немене орманды басына көтересің? Менің сені мақтап бас ұруым керек пе еді? - деп басын көтерместен сөйлейді.
- Ал сонда, - дейді Арыстан, - дүниеде ең қайратты, ең ақылды, ең әділ, епті кім?
- Мен үшін дүниеде қайратты әрі ақылды да тек - адамзат.
Арыстан одан бетер ысқырып, дереу Жолбарысқа:
- Ит иттігін жасап, адамды мақтады. Біздің арамызда оған бұдан былай орын болмауға тиіс. Дереу арамыздан алас - татыңдар! - депті күндей күркіреп.
Бұл сөзден соң Ит мүлде көңілі қалып, олардың арасынан біржолата қара үзіп, кете барған екен.
Содан бері Ит адамның досы, көмекшісі болыпты. Бер - тін келе, «Ит - жеті қазынаның бірі» деген қанатты сөз қалыптасыпты.
- Көрдіңдер ме, балалар, «Ит – жеті қазынаның бірі» екен. Содан бері ит адамның досы, серігі, қорғашысы болыпты.
-
Арыстан қандай сұрақ қойды?
-
Аңдар қалай жауап берді?
-
Арыстан неге ашуланды?
-
Ит не деп жауап берді? (Мен үшін дүниедегі қайратты, әрі ақылды, ол тек – адамзат)
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Жеті қазына"
Күні: 7.12.2017ж
Тақырыбы: Жеті қазына
Мақсаты: Балаларға жеті санының киелі екенін мысалдар арқылы жеті
суреті бойынша ажырату. Жеті қазынаны атауға, еліне елеулі
қызмет жасайтын азамат болуға, айтылған ертегі бойынша
оның сұраққа жауап беруге дағдыландыру, анық мәнерлі
сөйлеуге үйрету. Қазақ халқының салт-дәстүріне әдет –ғұрпын
қастерлеп, дәріптеуге тәрбиелеу.
Көрнекілік: Жеті қазынаның суреті.
Әдіс-тәсіл: Көрнекілік, сөздік,қайталау, әңгімелеу.
Сөздік жұмыс: Берен мылтық, тазы ит, майланғыш ау, өткір кездік.
Пән аралық байланыс: Сауат ашу, орыс тілі, ағылшын, математика.
Сабақ барысы: 1.Ұйымдастыру кезеңі
А) амандасу
Ә) түгендеу
Б) сабаққа даярлау.
Балаларға шаттық шеңберін жасату,
Бүгінгі күнімізді бір-бірімізге жақсы тілек айтудан бастайық.
Армысың көк аспан,
Армысың асыл жер.
Армысың алтын күн,
Армысың қонақтар.
Армысың жан досым,
Жылуыма жылу қос.
2.Өткен сабақ бойынша Жеті ұғымды еске түсірейік.
Бір аптада неше күн бар?
Дүйсенбі,сейсенбі,сәрсенбі,бейсенбі,жұма,сенбі,жексенбі.
Жеті саны қандай сан? Жеті саны қасиетті киелі сан
Кемпірқосақтың неше түсі бар? 7 түсі бар
Жеті атаны ата?
Ата,әке,бала,немере,шөбере,шөпшек,немене
Бүгінгі өтетін сабағымыз: Жеті қазына
Біздің қазақ халқы жеті санын «киелі сан» – деп есептейді.Мысалы: Жеті санына байланысты ұғымдар көп: жеті күн, жеті шелпек, жеті ата, жеті қазына, жеті лақ ертегісі,жеті түс, жеті жұрт, жеті жарғы, жеті жоқ, жеті ырыс,жеті өзен, жеті тағам.Байқап отырған боларсыңдар бәрі жеті санына байланысты айтылады.Ал бүгінгі жеті қазына деп нені айтады екен, соны біліп үйренеміз.Кәнеки, жеті қазынаны мына суреттерден көріп танысайық.

1.Жүйрік ат-қанаты, адам баласын баратын жеріне жеткізеді, көлік.

2.Құмай тазы-абыройын асырар сенімді серігі, көмекшісі, аң аулауға өздерімен бірге ертіп алып жүретін ит.
3.Қыран бүркіт-қуаты,құстың мықтысы, қорғаушы, аң
аулауға пайдаланады.
4.Берен мылтық-қаҺарлы оты, аң аулау, құс атуға
көмекші құрал, қару

5.Қақпан-серті, аңшының көмекші құралы.
6.Майланғыш ау-әдіс-айласы, балық аулап, күн көру , кәсіп қылу үшін керек, тор(сетка)

7.Өткір кездік- сұсы, ер жігіттің керек құралдарының
бірі, п
ышақ.
-Қазақ халқы жеті қазынаны «Жеті ырым » деп те атайды.
Сергіту сәті
Ал, балалар тұрайық
Алақанды ұрайық
Оңға қарай иіліп
Солға қарай иіліп
Бір отырып, бір тұрып
Біз тынығып алайық.
Мақал-мәтел
Адам –ақылды ойы-санасы бар
Денсаулық-байлық
Жеті деген – жігер,
Жетер жолын білер.
Жеті санын санату үш тілде
Бір, екі, үш, төрт, бес, алты, жеті
Один, два, три, четыре, пять, шесть, семь
One, two, three, four, five, six, seven
Ит-собака-dog
Адам –человек-man
Дос-друг-friend
Мылтық-оружие-gun
Пышақ- нож-knife
Ат- лошад-shoot
Сабақты қорыту:
Дидақтикалық ойын:
Мақсаты: Балаларды байланыстырып сөйлеуге үйрету.
Ойынның шарты 1.Дыбыстық талдау жасау,текшемен жазу. Мылтық, пышақ, ат ,тор.
2. Жеті санын қосындысын табу. 6+1=7 5+2=7 3+4=7
3.Жеті қазынаны ата?
Жеті қазынаның бірі
(Ертегісі)
Баяғыда аң патшасы Арыстан қызметшісі Жолбарысты шақырып: «Ормандағы барлық аңдарды жина», - деп бұйырыпты. Арыстан патша әлемде ең қайратты, ең ақылды әрі епті кім екенін білгісі келіпті. Лезде Арыстан апанының алдына аңдар жинала қалады. Арыстанның сөзін естіп болған соң Түлкі алға шығып:
- О, әлемде теңдесі жоқ патшам! Бұл өмірде Сізден қайратты, ақылды, епті жан жоқ. Сондықтан да біз патша етіп сайлағанбыз! Сіздің қайырымыңыз шексіз, - депті.
Барлық аңдар өз пікірлерін айтып Арыстанға жағымпаздана, оны дүниедегі ең күшті, ең ақылды деп лепіреді. Мақтау сөздерге мәз болған Арыстан бір бұрышта құлағы салбырап, өзі маужырап жатқан Итті байқайды. Дереу гүрілдеп Итке төне түседі:
- Әй, сен, оңбаған, мыналардың не айтып жатқанын есті - дің бе өзі!? Неге сен үн қатпайсың?
Ит салмақты қалпын бұзбастан:
- Ә, сен бе едің ... Сонша немене орманды басына көтересің? Менің сені мақтап бас ұруым керек пе еді? - деп басын көтерместен сөйлейді.
- Ал сонда, - дейді Арыстан, - дүниеде ең қайратты, ең ақылды, ең әділ, епті кім?
- Мен үшін дүниеде қайратты әрі ақылды да тек - адамзат.
Арыстан одан бетер ысқырып, дереу Жолбарысқа:
- Ит иттігін жасап, адамды мақтады. Біздің арамызда оған бұдан былай орын болмауға тиіс. Дереу арамыздан алас - татыңдар! - депті күндей күркіреп.
Бұл сөзден соң Ит мүлде көңілі қалып, олардың арасынан біржолата қара үзіп, кете барған екен.
Содан бері Ит адамның досы, көмекшісі болыпты. Бер - тін келе, «Ит - жеті қазынаның бірі» деген қанатты сөз қалыптасыпты.
- Көрдіңдер ме, балалар, «Ит – жеті қазынаның бірі» екен. Содан бері ит адамның досы, серігі, қорғашысы болыпты.
-
Арыстан қандай сұрақ қойды?
-
Аңдар қалай жауап берді?
-
Арыстан неге ашуланды?
-
Ит не деп жауап берді? (Мен үшін дүниедегі қайратты, әрі ақылды, ол тек – адамзат)
шағым қалдыра аласыз


