Автор: Дуйсенбиева Айгул Турусбековна
Алматы облысы Жамбыл аданы Ұзынағаш ауылы
Наурызбай батыр Құтпанбетұлы атындағы орта мектебі КММ
|
Пән: Қазақ тілі Күні:20.02.2020. Сынып: 4Б |
Мектеп: Наурызбай батыр Құтпанбетұлы атындағы ОМ КММ Мұғалімнің аты-жөні: Дуйсенбиева А.Т. Қатысқандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Зат есімнің жіктелуі |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
4.4.2.2 – жіктік жалғауларының қолданысын білу. |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар:. Зат есімді жіктеуді біледі, жіктік жалғауларын ажырата алады Көптеген оқушылар:тәуелдеулі зат есімдер септелгенде қай септіктің жалғаулары өзгеретінін біледі Кейбір оқушылар: Берілген тақырып бойынша ой қорыту жасай алады |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Зат есімді жіктейді. Жіктік жалғауларын ажыратады |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Түрлі жағдаяттағы тілдік нормаларды сақтап, көпшілік алдында сөйлейді;сөйлеу мəдениеті қалыптастырылады. |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Оқушыларды бір-біріне құрмет көрсетуге, адамгершілікке тəрбиелеу. |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Дүниетану «Құстар» |
|||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану |
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Ресурстар |
Оқулық, жұмыс дәптері, топтық тапсырмалар,түймедақ суреті |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу |
Көптік жалғаулы зат есімдердің септелуі |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау |
Топтау бойынша саралау: – Ынтасы жоғары оқушылар сөздерді септейді,жіктейді және ойларын жүйелі, нақты айтады. Тапсырмалар бойынша саралау: – Материалдарды игеру деңгейлерінде оқушылардың қызығушылығын арттыру мақсатында ақпаратты қабылдаудың əр түрін ескеру. |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау |
Бірін-бірі бағалау, критерий арқылы, мадақтау, кері байланыс, «Түймедақ» әдісі, «Табыс ағашы» стратегиясы, |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут |
(Ұ) Психологиялық ахуал Күндей жадырап, Айдай арайлап, Жұлдыздай жарқырап, Қазақ тілін оқуды бастаймыз! (Ұ)Қызығушылығын ояту Берілген сөздерден мақал құрастыру. Мағынасына талдау жасау Байлығы, ел, табиғат, жер, байлығы, батырлар. Бесік, табиғат, тал. Оқу мақсатын таныстыру Бағалау критерийлері Зат есімді жіктейді. Жіктік жалғауларын ажыратады |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 30 минут |
(Т) «Қайталайық» әдісі Оқушылар берілген сөздерді жекеше және көпше түрінде септейді 1 топ- бүркіт 2 топ- қарлығаш 3 топ- сұңқар ҚБ «Үш шапалақ» Талқылау сұрақтар Осы құстар туралы не білесіңдер? (Ұ) Өлеңді мəнерлеп оқу. 17-жаттығу Өлеңде қарамен жазылған сөздердің қай сөз табында тұрғанын анықтайды. Түбірі мен жалғауын ажыратады. Бұл сөздердің сөйлемде қандай мүше болып тұр? Жаңа ақпарат. Зат есім сөйлемде баяндауыш болғанда, оған І, ІІ жақта жіктік жалғау жалғанады. Жіктік жалғаулар баяндауыштың қай жақ екеніне байланысты жекеше, көпше түрде жалғанады:
Дескриптор -сөйлем мүшесіне талдайды -сөз таптарын ажыратады -жіктік жалғауларын ажыратады «Киномотография» әдісі
(Т) 1топ:Сəйкестендіру. Берілген зат есімдерді тиісті жалғауларымен сəйкестендіру. Сөздің қай жақта тұрғанын анықтай ды
Дескртптор -зат есімдерді тиісті жалғауармен сәйкестердіреді -жіктік жалғауларын ажыратады
2-топ: Сөйлем құра «Мен кіммін?», «Сен кімсің?», «Сіз кімсіз?» «Ол кім?», «Біздер кімдерміз?», «Сендер кімдерсіңдер?», «Сіздер кімдерсіздер?», «Олар кімдер?» сұрақтарымен оқушылар сөйлем қрайды. Құраған сөйлемдеріндегі баяндауыштың астын сызыа, түбір мен қосымшаны ажыратады. -жіктік жалғауларын ажыратады Дескриптор -сұрақтарға сөйлем құрайды - жіктік жалғауларын ажыратады
3-топ: Сөздерді жекеше, көпше түрде жіктеп жаз (кітап, дос) Дескриптор -сөздерді жекеше және көпше түрде жіктей алады --жіктік жалғауларын ажыратады -жіктік жалғауларын ажыратады ҚБ «Ашық микрофон» әдісі Талқылау сұрақтары -Зат есім сөйлемде баяндауыш болғанда оған қапдай жалғаулар жалғанады? -І жақта жекше, көпше түрінде қандай жалғаулар жалғанады? -ІІ жақта жекеше, көпше түрінде қандай жалғаулар жалғанады? Дәптермен жұмыс 18-19 жаттығу Дескриптор -сөйлемдерді көшіріп жазады -сөйлем мүшесіне талдайды - жіктік жалғауларын ажыратады «Өз жауабыңның дәлелі» әдісі. Талқылау сұрақтары -Бастауыштар қай сөз табынан болып тұр? IMektep.kz «Артығын алып таста» |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Кері байланыс «Түймедақ» әдісі
гүлдің астына жазылған сұрақтар бойынша сабаққа кері байланыс береді 1.Бүгін мен сабақта не білдім? 2. Не қызық болды? 3. Не қиын болды? 4. Қалай жұмыс жасадым, кімге көмек бердім, кімнен көмек алдым? 5.Қөңіл күйім қандай? Үйге тапсырма: 22 –жаттығу, 51 бет |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия |
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды? 1.------------------------------------------------------------- 2.------------------------------------------------------------ Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады? 1.--------------------------------------------------------------- 2.--------------------------------------------------------------- Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім? Менің келесі сабағымды жетілдіруге не көмектеседі, неге көңіл бөлу қажет?
|
||||||||||||||||||||||||||||
Бекітемін
Мектеп директоры ------------------------ Макашова Э.А.
Наурызба
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Жіктік жалғау
Автор: Дуйсенбиева Айгул Турусбековна
Алматы облысы Жамбыл аданы Ұзынағаш ауылы
Наурызбай батыр Құтпанбетұлы атындағы орта мектебі КММ
|
Пән: Қазақ тілі Күні:20.02.2020. Сынып: 4Б |
Мектеп: Наурызбай батыр Құтпанбетұлы атындағы ОМ КММ Мұғалімнің аты-жөні: Дуйсенбиева А.Т. Қатысқандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Зат есімнің жіктелуі |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
4.4.2.2 – жіктік жалғауларының қолданысын білу. |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар:. Зат есімді жіктеуді біледі, жіктік жалғауларын ажырата алады Көптеген оқушылар:тәуелдеулі зат есімдер септелгенде қай септіктің жалғаулары өзгеретінін біледі Кейбір оқушылар: Берілген тақырып бойынша ой қорыту жасай алады |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Зат есімді жіктейді. Жіктік жалғауларын ажыратады |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Түрлі жағдаяттағы тілдік нормаларды сақтап, көпшілік алдында сөйлейді;сөйлеу мəдениеті қалыптастырылады. |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Оқушыларды бір-біріне құрмет көрсетуге, адамгершілікке тəрбиелеу. |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Дүниетану «Құстар» |
|||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану |
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Ресурстар |
Оқулық, жұмыс дәптері, топтық тапсырмалар,түймедақ суреті |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу |
Көптік жалғаулы зат есімдердің септелуі |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау |
Топтау бойынша саралау: – Ынтасы жоғары оқушылар сөздерді септейді,жіктейді және ойларын жүйелі, нақты айтады. Тапсырмалар бойынша саралау: – Материалдарды игеру деңгейлерінде оқушылардың қызығушылығын арттыру мақсатында ақпаратты қабылдаудың əр түрін ескеру. |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау |
Бірін-бірі бағалау, критерий арқылы, мадақтау, кері байланыс, «Түймедақ» әдісі, «Табыс ағашы» стратегиясы, |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут |
(Ұ) Психологиялық ахуал Күндей жадырап, Айдай арайлап, Жұлдыздай жарқырап, Қазақ тілін оқуды бастаймыз! (Ұ)Қызығушылығын ояту Берілген сөздерден мақал құрастыру. Мағынасына талдау жасау Байлығы, ел, табиғат, жер, байлығы, батырлар. Бесік, табиғат, тал. Оқу мақсатын таныстыру Бағалау критерийлері Зат есімді жіктейді. Жіктік жалғауларын ажыратады |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 30 минут |
(Т) «Қайталайық» әдісі Оқушылар берілген сөздерді жекеше және көпше түрінде септейді 1 топ- бүркіт 2 топ- қарлығаш 3 топ- сұңқар ҚБ «Үш шапалақ» Талқылау сұрақтар Осы құстар туралы не білесіңдер? (Ұ) Өлеңді мəнерлеп оқу. 17-жаттығу Өлеңде қарамен жазылған сөздердің қай сөз табында тұрғанын анықтайды. Түбірі мен жалғауын ажыратады. Бұл сөздердің сөйлемде қандай мүше болып тұр? Жаңа ақпарат. Зат есім сөйлемде баяндауыш болғанда, оған І, ІІ жақта жіктік жалғау жалғанады. Жіктік жалғаулар баяндауыштың қай жақ екеніне байланысты жекеше, көпше түрде жалғанады:
Дескриптор -сөйлем мүшесіне талдайды -сөз таптарын ажыратады -жіктік жалғауларын ажыратады «Киномотография» әдісі
(Т) 1топ:Сəйкестендіру. Берілген зат есімдерді тиісті жалғауларымен сəйкестендіру. Сөздің қай жақта тұрғанын анықтай ды
Дескртптор -зат есімдерді тиісті жалғауармен сәйкестердіреді -жіктік жалғауларын ажыратады
2-топ: Сөйлем құра «Мен кіммін?», «Сен кімсің?», «Сіз кімсіз?» «Ол кім?», «Біздер кімдерміз?», «Сендер кімдерсіңдер?», «Сіздер кімдерсіздер?», «Олар кімдер?» сұрақтарымен оқушылар сөйлем қрайды. Құраған сөйлемдеріндегі баяндауыштың астын сызыа, түбір мен қосымшаны ажыратады. -жіктік жалғауларын ажыратады Дескриптор -сұрақтарға сөйлем құрайды - жіктік жалғауларын ажыратады
3-топ: Сөздерді жекеше, көпше түрде жіктеп жаз (кітап, дос) Дескриптор -сөздерді жекеше және көпше түрде жіктей алады --жіктік жалғауларын ажыратады -жіктік жалғауларын ажыратады ҚБ «Ашық микрофон» әдісі Талқылау сұрақтары -Зат есім сөйлемде баяндауыш болғанда оған қапдай жалғаулар жалғанады? -І жақта жекше, көпше түрінде қандай жалғаулар жалғанады? -ІІ жақта жекеше, көпше түрінде қандай жалғаулар жалғанады? Дәптермен жұмыс 18-19 жаттығу Дескриптор -сөйлемдерді көшіріп жазады -сөйлем мүшесіне талдайды - жіктік жалғауларын ажыратады «Өз жауабыңның дәлелі» әдісі. Талқылау сұрақтары -Бастауыштар қай сөз табынан болып тұр? IMektep.kz «Артығын алып таста» |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Кері байланыс «Түймедақ» әдісі
гүлдің астына жазылған сұрақтар бойынша сабаққа кері байланыс береді 1.Бүгін мен сабақта не білдім? 2. Не қызық болды? 3. Не қиын болды? 4. Қалай жұмыс жасадым, кімге көмек бердім, кімнен көмек алдым? 5.Қөңіл күйім қандай? Үйге тапсырма: 22 –жаттығу, 51 бет |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия |
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды? 1.------------------------------------------------------------- 2.------------------------------------------------------------ Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады? 1.--------------------------------------------------------------- 2.--------------------------------------------------------------- Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім? Менің келесі сабағымды жетілдіруге не көмектеседі, неге көңіл бөлу қажет?
|
||||||||||||||||||||||||||||
Бекітемін
Мектеп директоры ------------------------ Макашова Э.А.
Наурызба
шағым қалдыра аласыз



