Пәні Математика Мектеп:Ә.Қастеев атындағы жомКүні Мұғалімнің аты-жөні: Кубекбаева Улбике Молдалыевна |
|||
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
4.1. Жиындар және олармен орфндалатын амалдар |
||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жиын дегеніміз не? |
||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
1.4.1.2 жиындарды элементтерінің белгілері бойынша құру және жіктеу (нысандардың түсі, пішіні, өлшемі, материалы, әрекеті) |
||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: Жиын және оның элементтері ұғымын түсінеді Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Әртүрлі заттарды жиынға біріктіре алады Кейбір оқушылар орындай алады: Жиындағы элементтердің ортақ белгісін табады |
||
|
Бағалау критерийлері |
|
||
|
Тілдік мақсат |
Тірек сөздер: жиын, элемент Оқушылар: Жиын ұғымын қалыптастыру барысында «жинақтау», «элемент» сияқты математикалық терминологияны қолданады. Пәнге тән лексика мен терминология:
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:
Жазу: Жиындағы элементтердің ортақ белгісін белгілейді, сандар, айлар жиынының атауын жазады. |
||
|
Пәнаралық байланыстар |
дүниетану көркем еңбек |
||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Суреттер, интербелсенді тақта |
||
|
Бастапқы білім |
Жинақтау жайлы біледі |
||
|
Құндылықтарды дарыту |
Топпен, жұппен ынтымақтасып жұмыс жасау. Проблеманы шешу, белсенділік, шапшаңдылық дағдыларын дамыту. |
||
|
Сабақ барысы |
|
||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы
5 мин
Сабақтың ортасы (тыңдалым, айтылым)
|
Оқушылардың зейінін шоғырландыруға:
Ұ «Дүкен аралау» әдісі арқылы оқушылар топқа бөлінеді, постер қорғайды. (тыңдалым, оқылым, айтылым) Топтарға суреттер таратылады. Ондағы суреттер арқылы берілген тапсырма бойынша жинақтайды. - борщ жасауға; (1-топ көкөністер жиынын жинақтайды) - тәтті шырын дайындауға; (2-топ жемістер жиынын жинақтайды) - азық-түлік алуға; (3-топ азық-түлік дүкенінің жиынын жинақтайды) КБ «Басбармақ» әдісі - Ортақ белгілері бойынша көкөністер жиынын құрастыра алдыңдар; - Жемістер жиынын жинақтай алдыңдар; - азық –түлік дүкенінің жиынын құрастыра алдыңдар Ұ.Ж. Проблемалық сұрақ:
Жиын және оның элементтері жайлы түсіндіремін.
Ж
Ж Қарға- құс жиынының элементі Алма- жеміс жиынының элементі
Т.Ж. 2-тапсырма «Конверттегі сұрақ» әдісі бойынша саралау жұмысы жүргізіледі Дескриптор 1топқа
2- топқа
3-топқа
КБ «Көңіл күй» әдісі
Сергіту сәті «Жинақта» әдісі арқылы ойын ойнайды. Ыдыстағы суларды сыйымдылықтарға қарай қасықпен төкпей тасуы қажет.
Ж.Ж Орындап көр. 3-тапсырма Әрбір жиынға элементтер атауын жазып, екі жиынды айналдыра қоршайды.
КБ «Бағдаршам» әдісі
Т.Ж 4-тапсырма (ойлан, жұптас, бөліс) «Элементтер сыры» Топтарқа қарлығаштың, қайыңның, сары өріктің, қасқырдың, мектеп сөмкесінің суреттері ұсынылады. Дескриптор
КБ «Жұлдызша» әдісі
|
Bilimland.kz сайты.ссылкаға кіру логин: DANA_JIGIT_88 пароль:Epson2014 https://bilimland.kz/kk/courses/mektepke_dajyndyq_alha_balaqaj/kel-balalar-oqylyq/zhattyhular/5-matematikalyq-dahdylar/lesson/05-suryptau-zhikteu-toptau
Суреттер http://www.novostiglamura.ru/internet-magazin-tovarov-dlya-doma https://deti-online.com/zagadki/zagadki-ovoschi-frukty/ http://www.kidfoods.ru/fruktyi-i-ovoshhi-v-ratsione-rebenka/
оқулық
Конверт, суреттер, желім, қағаз
Ыдыс, су
Жұмыс дәптері
суреттер |
|
|
Сабақтың соңы 5мин |
«Табыс сатысы» әдісі арқылы кері байланыс. Топтарға шарға жасырынған сұраққа жауап табыс сатысына шығуға мүмкіндік береді.
|
Шарлар, сұрақтар
сілтеме
|
|
|
Саралау- оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау- оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік, техникасының сақталуы |
|
|
Қабілеті жоғары оқушыларға жиындағы элементтердің ортақ белгісін жазуды жоспарлаймын. Оқуға деген мативациясы төмен оқушыларға жиынға тән элементтерді табуға қолдау көрсетуді жоспарлаймын. |
Әрбір тапсырманы төмендегі әдістер арқылы бағалап отырамын. 1-тапсырма “Басбармақ” әдісі. Жарайсың,керемет! 2-тапсырма “Көңіл күй” әдісі. Смайликтер. 3-тапсырма “Бағдаршам” әдісі. Бағдаршам сигналдары. 4-тапсырма “Жұлдызша” әдісі. Жұлдыз |
Сабақ үдерісінде денсаулық және техника қауіпсіздік ережелерін ескертемін. |
|
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті? Қандай кедергілер болды? Не сәтті өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неге? |
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Жиын дегеніміз не?
Ашық сабақ Жиын дегеніміз не?
Пәні Математика Мектеп:Ә.Қастеев атындағы жомКүні Мұғалімнің аты-жөні: Кубекбаева Улбике Молдалыевна |
|||
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
4.1. Жиындар және олармен орфндалатын амалдар |
||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жиын дегеніміз не? |
||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
1.4.1.2 жиындарды элементтерінің белгілері бойынша құру және жіктеу (нысандардың түсі, пішіні, өлшемі, материалы, әрекеті) |
||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: Жиын және оның элементтері ұғымын түсінеді Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Әртүрлі заттарды жиынға біріктіре алады Кейбір оқушылар орындай алады: Жиындағы элементтердің ортақ белгісін табады |
||
|
Бағалау критерийлері |
|
||
|
Тілдік мақсат |
Тірек сөздер: жиын, элемент Оқушылар: Жиын ұғымын қалыптастыру барысында «жинақтау», «элемент» сияқты математикалық терминологияны қолданады. Пәнге тән лексика мен терминология:
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:
Жазу: Жиындағы элементтердің ортақ белгісін белгілейді, сандар, айлар жиынының атауын жазады. |
||
|
Пәнаралық байланыстар |
дүниетану көркем еңбек |
||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Суреттер, интербелсенді тақта |
||
|
Бастапқы білім |
Жинақтау жайлы біледі |
||
|
Құндылықтарды дарыту |
Топпен, жұппен ынтымақтасып жұмыс жасау. Проблеманы шешу, белсенділік, шапшаңдылық дағдыларын дамыту. |
||
|
Сабақ барысы |
|
||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы
5 мин
Сабақтың ортасы (тыңдалым, айтылым)
|
Оқушылардың зейінін шоғырландыруға:
Ұ «Дүкен аралау» әдісі арқылы оқушылар топқа бөлінеді, постер қорғайды. (тыңдалым, оқылым, айтылым) Топтарға суреттер таратылады. Ондағы суреттер арқылы берілген тапсырма бойынша жинақтайды. - борщ жасауға; (1-топ көкөністер жиынын жинақтайды) - тәтті шырын дайындауға; (2-топ жемістер жиынын жинақтайды) - азық-түлік алуға; (3-топ азық-түлік дүкенінің жиынын жинақтайды) КБ «Басбармақ» әдісі - Ортақ белгілері бойынша көкөністер жиынын құрастыра алдыңдар; - Жемістер жиынын жинақтай алдыңдар; - азық –түлік дүкенінің жиынын құрастыра алдыңдар Ұ.Ж. Проблемалық сұрақ:
Жиын және оның элементтері жайлы түсіндіремін.
Ж
Ж Қарға- құс жиынының элементі Алма- жеміс жиынының элементі
Т.Ж. 2-тапсырма «Конверттегі сұрақ» әдісі бойынша саралау жұмысы жүргізіледі Дескриптор 1топқа
2- топқа
3-топқа
КБ «Көңіл күй» әдісі
Сергіту сәті «Жинақта» әдісі арқылы ойын ойнайды. Ыдыстағы суларды сыйымдылықтарға қарай қасықпен төкпей тасуы қажет.
Ж.Ж Орындап көр. 3-тапсырма Әрбір жиынға элементтер атауын жазып, екі жиынды айналдыра қоршайды.
КБ «Бағдаршам» әдісі
Т.Ж 4-тапсырма (ойлан, жұптас, бөліс) «Элементтер сыры» Топтарқа қарлығаштың, қайыңның, сары өріктің, қасқырдың, мектеп сөмкесінің суреттері ұсынылады. Дескриптор
КБ «Жұлдызша» әдісі
|
Bilimland.kz сайты.ссылкаға кіру логин: DANA_JIGIT_88 пароль:Epson2014 https://bilimland.kz/kk/courses/mektepke_dajyndyq_alha_balaqaj/kel-balalar-oqylyq/zhattyhular/5-matematikalyq-dahdylar/lesson/05-suryptau-zhikteu-toptau
Суреттер http://www.novostiglamura.ru/internet-magazin-tovarov-dlya-doma https://deti-online.com/zagadki/zagadki-ovoschi-frukty/ http://www.kidfoods.ru/fruktyi-i-ovoshhi-v-ratsione-rebenka/
оқулық
Конверт, суреттер, желім, қағаз
Ыдыс, су
Жұмыс дәптері
суреттер |
|
|
Сабақтың соңы 5мин |
«Табыс сатысы» әдісі арқылы кері байланыс. Топтарға шарға жасырынған сұраққа жауап табыс сатысына шығуға мүмкіндік береді.
|
Шарлар, сұрақтар
сілтеме
|
|
|
Саралау- оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау- оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік, техникасының сақталуы |
|
|
Қабілеті жоғары оқушыларға жиындағы элементтердің ортақ белгісін жазуды жоспарлаймын. Оқуға деген мативациясы төмен оқушыларға жиынға тән элементтерді табуға қолдау көрсетуді жоспарлаймын. |
Әрбір тапсырманы төмендегі әдістер арқылы бағалап отырамын. 1-тапсырма “Басбармақ” әдісі. Жарайсың,керемет! 2-тапсырма “Көңіл күй” әдісі. Смайликтер. 3-тапсырма “Бағдаршам” әдісі. Бағдаршам сигналдары. 4-тапсырма “Жұлдызша” әдісі. Жұлдыз |
Сабақ үдерісінде денсаулық және техника қауіпсіздік ережелерін ескертемін. |
|
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті? Қандай кедергілер болды? Не сәтті өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неге? |
|
|
|
шағым қалдыра аласыз
«Санаттау» әдісі арқылы ақпаратты
басқару дағдыларын қалыптастырамын. Интерактивті тақтадан
Bilimland.kz сайтынан оқушыларға топтастыруға арналған жаттығу
орындатамын.
.Ж.1-тапсырма
иын д/з-
ортақ белгілері бойынша біріккен заттар жиынтығы немесе абстрактілі
түсініктер (сандар,
геом.фигуралар).
иынды әртүрлі
нысандардың қандай да бір белгісі бойынша құруға болады. Олар түсі
немесе жемістер, жануарлар т.б. жиындар болады. Сонымен қатар
жиындағы әрбір зат элементі болып табылады. Мысалы: көкөністегі
картопты алсақ, ол көкөністің бір элементі болып
табылады.
















