Тексерілді:
|
Бөлімі: Түзулердің өзара орналасуы |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
Беже Гүлмәурен |
|
Күні: |
24.01.2025ж |
|
Сыныбы: 7 « А» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Үшбұрыш бұрыштарының қосындысы. Үшбұрыштың сыртқы бұрышы |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.1.1.16 үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы туралы теорема мен оның салдарларын дәлелдеу; 7.1.1.17 үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы туралы теорема мен оның салдарларын есептер шығаруда қолдану; |
|
Сабақтың мақсаты: |
- үшбұрыштың бұрыштарының арасындағы қатынас туралы түсінік алады,осы теореманы пайдаланып есеп шығаруды үйренеді. - Оқушылар сыни тұрғыдан ойлайды,өз бетінше ізденеді,есептерді практикада орындай алады. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 8 минут |
Ұйымдастыру сәті Оқушылармен амандасу, түгендеу. Топқа бөлу, топ басшыларын сайлау. 1-топ: Сыртқы бұрыш 2- топ: Ішкі бұрыш «Мен саған, сен маған» әдісі Үй тапсырмасын тексеру. «Миға шабуыл» өткен сабақты қайталау
3) Ішкі тұтас бұрыштар деген қандай бұрыштар? 4) Сыбайлас бұрыштар деген қандай бұрыштар? 5) Вертикаль бұрыштар деген қандай бұрыштар? |
Топқа бөлінеді. «Мен саған, сен маған» әлісі арқылы оқушылар бір-бірінің үй тапсырмасын тексереді.
Wheelofnames платформасы көмегімен “ Барабан” ойыны арқылы жауап беретін оқушы таңдап алынады. |
3.35- есеп Дескриптор: -ішкі айқыш бұрыштарды, сәйкес бұрыштарды, ішкі тұтас бұрыштарды табыды (0,5 бал) -Екі түзудің параллель екенін жазады.(0,5 бал) 3.36- есеп Дескриптор: -Бұрыштардың тең емес екнін көрсетеді.(1 бал) -Екі түзудің қилысатынын жазады..(1 бал) Дескриптор: Миға шабуыл сұрақтарына дұрыс жауап берген оқушыға1 бал |
Жұмыс дәптері Оқулық. Интерактивті тақта Оқу құралдары https://wheelofnames.com/ru |
|
Негізгі бөлім Тақырыпты ашу 30 минут |
Жаңа тақырыпқа көшу: Жаңа сабақ тақырыбын айту Оқу мақсатымен таныстыру, Үшбұрыш бұрыштарының қосындысы Теорема. Үшбұрыш ішкі
бұрыштарының қосындысы
180°-қа
тең. Үшбұрыштың сыртқы бұрышы
Сабақ мақсатына жетуге берілген тапсырмалар. 1- Тапсырма: «Қарқын» әдісі, жеке жұмыс. 3.14. Үшбұрыштың бір ішкі 30°, ал бір сыртқы бұрышы 40°.Үшбұрыштың қалған ішкі бұрыштарын табыңдар.
Б ∠A= 30° ∠ACD= ∠A+ ∠B 40°=30°+∠B ∠B= 40°- 30° ∠B= 10° ∠C=180°-40°=140° Жауабы: ∠A= 30° , ∠B= 10°, ∠С= 140° 2-Тапсырма: « Досыңмен сырлас » әдісі . топтық жұмыс
Берілгені: △ABC тең бүйірлі үшбұрыш, ∠ABD= 100° Шешуі: ∠A= ∠C=40° AD биссектриса ∠BAD= ∠DAC= 20° ∠BDA=180°-110° -20°= 50° Жауабы: ∠BAD = 20°, ∠ABD= 100°, ∠BDA=50°
Шешуі: △ABC тең бүйірлі үшбұрыш, ∠ACD= 115°, ∠B= ∠C ∠C+ ∠ACD=180°(сыбайлас бұрыштар) ∠C= 180°-115°= 65° ∠C= ∠B= 65° ∠A= 180° -65°- 65°= 50° Жауабы: ∠A= 50°, ∠B= 65°, ∠C= 65°
3.«Кім жылдам ойыны» wordwall платформасының көмегімен сабаққа қатысты ойындар ойнату .
Үй жұмысы: Оқулықтың 58-беті 3.23, 3.30- есептер
|
Оқушылар тақырып бойынша сұрақтар болса қояды. Сабақ мазмұнын даптерге жазып отырады.
Теоремаларды дәптерге көшіріп жазады. 1-Тапсырма бойынша Оқушылар берілген тапсырмаларды жеке орындап тексертеді. Берілген тапсырма бойынша топпен жұмыс жасайды. Берілген QR парақшасын сканерлеп, ішіндегі тапсырманы орындайды. Оқушылар интерактивті тақтада “Кім жылдам ”ойынындағы сұрақтарға жауап береді. Үй жұмысын белгілеп алады. |
1-тапырма Дескриптор: -Үшбұрышты салады (1 бал ) -Теореманы қолданып үшбұрыштың ішкі бұрыштарын табады.(1 бал ) Дескриптор: - Есептің берілгеніне байланысты үшбұрышты салады.(1 бал ) -Үшбұрыштардың бұрыштарының қасиетін қолданады. (1 бал ) - Бұрыштарды табады.. (1 бал ) Дескриптор: Сұрақтарға жауап береді.1 бал |
Оқулық. Атамұра 2017 Жұмыс дәптері, тақта, Интерактивті тақта Сызғыштар Оқулық 7-сынып, жұмыс дәптері, тақта Интерактивті тақта https://wordwall.net/resource/
|
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин. |
«Бағдаршам» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.
|
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. |
1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ жоспары
Ашық сабақ жоспары
Тексерілді:
|
Бөлімі: Түзулердің өзара орналасуы |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
Беже Гүлмәурен |
|
Күні: |
24.01.2025ж |
|
Сыныбы: 7 « А» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Үшбұрыш бұрыштарының қосындысы. Үшбұрыштың сыртқы бұрышы |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.1.1.16 үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы туралы теорема мен оның салдарларын дәлелдеу; 7.1.1.17 үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы туралы теорема мен оның салдарларын есептер шығаруда қолдану; |
|
Сабақтың мақсаты: |
- үшбұрыштың бұрыштарының арасындағы қатынас туралы түсінік алады,осы теореманы пайдаланып есеп шығаруды үйренеді. - Оқушылар сыни тұрғыдан ойлайды,өз бетінше ізденеді,есептерді практикада орындай алады. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 8 минут |
Ұйымдастыру сәті Оқушылармен амандасу, түгендеу. Топқа бөлу, топ басшыларын сайлау. 1-топ: Сыртқы бұрыш 2- топ: Ішкі бұрыш «Мен саған, сен маған» әдісі Үй тапсырмасын тексеру. «Миға шабуыл» өткен сабақты қайталау
3) Ішкі тұтас бұрыштар деген қандай бұрыштар? 4) Сыбайлас бұрыштар деген қандай бұрыштар? 5) Вертикаль бұрыштар деген қандай бұрыштар? |
Топқа бөлінеді. «Мен саған, сен маған» әлісі арқылы оқушылар бір-бірінің үй тапсырмасын тексереді.
Wheelofnames платформасы көмегімен “ Барабан” ойыны арқылы жауап беретін оқушы таңдап алынады. |
3.35- есеп Дескриптор: -ішкі айқыш бұрыштарды, сәйкес бұрыштарды, ішкі тұтас бұрыштарды табыды (0,5 бал) -Екі түзудің параллель екенін жазады.(0,5 бал) 3.36- есеп Дескриптор: -Бұрыштардың тең емес екнін көрсетеді.(1 бал) -Екі түзудің қилысатынын жазады..(1 бал) Дескриптор: Миға шабуыл сұрақтарына дұрыс жауап берген оқушыға1 бал |
Жұмыс дәптері Оқулық. Интерактивті тақта Оқу құралдары https://wheelofnames.com/ru |
|
Негізгі бөлім Тақырыпты ашу 30 минут |
Жаңа тақырыпқа көшу: Жаңа сабақ тақырыбын айту Оқу мақсатымен таныстыру, Үшбұрыш бұрыштарының қосындысы Теорема. Үшбұрыш ішкі
бұрыштарының қосындысы
180°-қа
тең. Үшбұрыштың сыртқы бұрышы
Сабақ мақсатына жетуге берілген тапсырмалар. 1- Тапсырма: «Қарқын» әдісі, жеке жұмыс. 3.14. Үшбұрыштың бір ішкі 30°, ал бір сыртқы бұрышы 40°.Үшбұрыштың қалған ішкі бұрыштарын табыңдар.
Б ∠A= 30° ∠ACD= ∠A+ ∠B 40°=30°+∠B ∠B= 40°- 30° ∠B= 10° ∠C=180°-40°=140° Жауабы: ∠A= 30° , ∠B= 10°, ∠С= 140° 2-Тапсырма: « Досыңмен сырлас » әдісі . топтық жұмыс
Берілгені: △ABC тең бүйірлі үшбұрыш, ∠ABD= 100° Шешуі: ∠A= ∠C=40° AD биссектриса ∠BAD= ∠DAC= 20° ∠BDA=180°-110° -20°= 50° Жауабы: ∠BAD = 20°, ∠ABD= 100°, ∠BDA=50°
Шешуі: △ABC тең бүйірлі үшбұрыш, ∠ACD= 115°, ∠B= ∠C ∠C+ ∠ACD=180°(сыбайлас бұрыштар) ∠C= 180°-115°= 65° ∠C= ∠B= 65° ∠A= 180° -65°- 65°= 50° Жауабы: ∠A= 50°, ∠B= 65°, ∠C= 65°
3.«Кім жылдам ойыны» wordwall платформасының көмегімен сабаққа қатысты ойындар ойнату .
Үй жұмысы: Оқулықтың 58-беті 3.23, 3.30- есептер
|
Оқушылар тақырып бойынша сұрақтар болса қояды. Сабақ мазмұнын даптерге жазып отырады.
Теоремаларды дәптерге көшіріп жазады. 1-Тапсырма бойынша Оқушылар берілген тапсырмаларды жеке орындап тексертеді. Берілген тапсырма бойынша топпен жұмыс жасайды. Берілген QR парақшасын сканерлеп, ішіндегі тапсырманы орындайды. Оқушылар интерактивті тақтада “Кім жылдам ”ойынындағы сұрақтарға жауап береді. Үй жұмысын белгілеп алады. |
1-тапырма Дескриптор: -Үшбұрышты салады (1 бал ) -Теореманы қолданып үшбұрыштың ішкі бұрыштарын табады.(1 бал ) Дескриптор: - Есептің берілгеніне байланысты үшбұрышты салады.(1 бал ) -Үшбұрыштардың бұрыштарының қасиетін қолданады. (1 бал ) - Бұрыштарды табады.. (1 бал ) Дескриптор: Сұрақтарға жауап береді.1 бал |
Оқулық. Атамұра 2017 Жұмыс дәптері, тақта, Интерактивті тақта Сызғыштар Оқулық 7-сынып, жұмыс дәптері, тақта Интерактивті тақта https://wordwall.net/resource/
|
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин. |
«Бағдаршам» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.
|
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. |
1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады |
|
шағым қалдыра аласыз





ерілгені:

















