|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Астрономия негіздері |
Мектеп: Сәтбаев қаласы №27ЖОББМ |
|||||
|
Күні: 24.01.2019ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Омарова Анаркул Бейсеновна |
|||||
|
Сабақ № |
Қатысқандар саны: 19 Қатыспағандар саны: 0 |
|||||
|
Сынып: 9А |
||||||
|
Сабақ тақырыбы: |
Жұлдызды аспан.Аспан сферасы |
|||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
Ғаламның құрылымы және шоқжұлдыздар жайлы түсінік алады. |
|||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Ғаламның құрылымы және масштабы,аспан сферасы және шоқжұлдыздар атауларын біледі. Оқушылардың басым бөлігі: Аспан сферасының нүктелерін және еңістік ұғымымен танысады. Кейбір оқушылар: Өз болжамдары мен қорытындыларын жасай алады. |
|||||
|
|
Тілдік мақсаттар: |
Физикалық терминдердің дұрыс қолданылуына мән беру. Арнайы пәндік лексика мен терминология: Жарық жылы,шоқжұлдыз,көрінерлік және абсолют жұлдыздық шама,еңістік, тік шарықтау. Диалогтар мен жазу үшін қолданылытын тіркестер: 1.Жарық жылы ....... 2.Жұлдыздардың тобы орналасқан аспанның нақты шекарасы анықталған белгілі бір бөлігі ....................................... деп аталады. 3. Жерден 32,6 жарық жылға тең қашықтықта орналасқан жұлдыздық шама............................................................. 4.Еңістік дегеніміз................................................................................... |
||||
|
Бағалау критерийі |
1.Біздің Галактика жайлы біледі. 2. Аспан денелерін атай алады.. 2.Аспан сферасының нүктелерін ажырата алады. |
|||||
|
Құндылықтарды дарыту: |
Жалпыға бірдей еңбек қоғамы құндылығына сәйкес ұйымшылдыққа, бірлесіп жұмыс істеуге тәрбиелеу. |
|||||
|
Пәнаралық байланыстар: |
Жаратылыстану пәнінде өткен материалдарды еске түсіре отырып,жаңа сабақпен байланыстыру. |
|||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Слайд,деректі фильм |
|||||
|
Бастапқы білім |
Тербелістер мен толқындар |
|||||
|
Сабақ барысы |
||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы 2 минут
5 минут |
І. Ұйымдастыру: Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу, сынып ішіндегі тазалық пен сынып оқушыларының сабаққа қатысуын қадағалау ІІ. Ынтымақтастықты қалыптастыру Жұмбақ шешу арқылы топ атауын табу және топқа бөлу. І топ «Жұлдыз » ІІ топ «Күн» ІІІ топ «Ай» ІІІ. «Менің көңіл- күйім» стратегиясы : Айна беріледі.Оған қарап көңіл-күйлерін бейнелейді.Тапсырмалары интерактивті тақтадан беріледі: 1)ащы лимон жегендегі түріңіз; 2)тәтті шоколад жегенде; 3)мұғалім немесе ата-ана ұрысқандағы түріңіз; 4)қатты қуанғанда; 5) айнаға қарап әдемі күліңіз; 6)ашуланған түріңіз. |
Жұмбақтар
Қосымша 1
|
||||
|
Сабақтың ортасы |
||||||
|
3 минут
|
Ой қозғау. «Кинометафор» әдісі- видеоролик көрсету. «Мюллердің ғажайып саны» стратегиясы: Бейне көріністен не көрдің,не байқадың,не түйдің? 7±2=5/9; 6±2=4/8; 8±2=6/10 осы сандарға байланысты сөздерден сөйлем құрау. Оқушылар сабақ тақырыбын болжайды.
Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: Жұлдызды аспан.Аспан сферасы. Сабақтың мақсатын айқындау. |
Бейне көрініс көрсету арқылы жаңа тақырыпты ашу |
||||
|
Топтық жұмыс. «Ойлан. Жұптас. Бөліс»әдіс 15 минут
«5Wh-сұрақтары» стратегиясы: 12 минут
|
Мәтінмен жұмыс Топтық бірлескен жұмыс. Постер қорғау. І топ. Ғаламның құрылымы және масштабы. ІІ топ. Жұлдыздардың атауы. ІІІ топ . Аспан сферасы Дескриптор: Мәтінді түсініп оқи алады,шоқжұлдызға анықтама бере алады және аспан сферасының нүктелерімен танысады.
Дескриптор: Сұрақтарға жауап бере алады. |
Кітаппен жұмыс
|
||||
|
Бекіту. «Алфавит» әдісі: |
Алфавиттің әрбір әріпінің тұсына мәтінде кездескен аспан денелерінің атауларын жазады. Дескриптор: кітапты пайдаланып жұмыс істей алады.
|
АКТ
|
||||
|
Сабақтың соңы 2 минут |
Үйге тапсырма: §25оқуға;Шығармашылық тапсырма «Шоқжұлдыздар туралы аңыздар мен мифтер». Рефлексия: «5 саусақ» 1)Бас бармақ: Бүгінгі сабақта ең құнды мәселе не болды? 2)Балан үйрек: Қалай жұмыс жасадым,кімге көмек бердім,кімге риза болдым? 3)Ортан терек: Мен бүгін қандай біліммен тәжірибе алдым? 4) Шылдыр шүмек: Сабақ ұнады ма?Неліктен? 5)Кішкентай бөбек: Мен сабақта өзімді қалайша сезіндім? |
|
||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Жұлдызды аспан
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Астрономия негіздері |
Мектеп: Сәтбаев қаласы №27ЖОББМ |
|||||
|
Күні: 24.01.2019ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Омарова Анаркул Бейсеновна |
|||||
|
Сабақ № |
Қатысқандар саны: 19 Қатыспағандар саны: 0 |
|||||
|
Сынып: 9А |
||||||
|
Сабақ тақырыбы: |
Жұлдызды аспан.Аспан сферасы |
|||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
Ғаламның құрылымы және шоқжұлдыздар жайлы түсінік алады. |
|||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Ғаламның құрылымы және масштабы,аспан сферасы және шоқжұлдыздар атауларын біледі. Оқушылардың басым бөлігі: Аспан сферасының нүктелерін және еңістік ұғымымен танысады. Кейбір оқушылар: Өз болжамдары мен қорытындыларын жасай алады. |
|||||
|
|
Тілдік мақсаттар: |
Физикалық терминдердің дұрыс қолданылуына мән беру. Арнайы пәндік лексика мен терминология: Жарық жылы,шоқжұлдыз,көрінерлік және абсолют жұлдыздық шама,еңістік, тік шарықтау. Диалогтар мен жазу үшін қолданылытын тіркестер: 1.Жарық жылы ....... 2.Жұлдыздардың тобы орналасқан аспанның нақты шекарасы анықталған белгілі бір бөлігі ....................................... деп аталады. 3. Жерден 32,6 жарық жылға тең қашықтықта орналасқан жұлдыздық шама............................................................. 4.Еңістік дегеніміз................................................................................... |
||||
|
Бағалау критерийі |
1.Біздің Галактика жайлы біледі. 2. Аспан денелерін атай алады.. 2.Аспан сферасының нүктелерін ажырата алады. |
|||||
|
Құндылықтарды дарыту: |
Жалпыға бірдей еңбек қоғамы құндылығына сәйкес ұйымшылдыққа, бірлесіп жұмыс істеуге тәрбиелеу. |
|||||
|
Пәнаралық байланыстар: |
Жаратылыстану пәнінде өткен материалдарды еске түсіре отырып,жаңа сабақпен байланыстыру. |
|||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Слайд,деректі фильм |
|||||
|
Бастапқы білім |
Тербелістер мен толқындар |
|||||
|
Сабақ барысы |
||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы 2 минут
5 минут |
І. Ұйымдастыру: Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу, сынып ішіндегі тазалық пен сынып оқушыларының сабаққа қатысуын қадағалау ІІ. Ынтымақтастықты қалыптастыру Жұмбақ шешу арқылы топ атауын табу және топқа бөлу. І топ «Жұлдыз » ІІ топ «Күн» ІІІ топ «Ай» ІІІ. «Менің көңіл- күйім» стратегиясы : Айна беріледі.Оған қарап көңіл-күйлерін бейнелейді.Тапсырмалары интерактивті тақтадан беріледі: 1)ащы лимон жегендегі түріңіз; 2)тәтті шоколад жегенде; 3)мұғалім немесе ата-ана ұрысқандағы түріңіз; 4)қатты қуанғанда; 5) айнаға қарап әдемі күліңіз; 6)ашуланған түріңіз. |
Жұмбақтар
Қосымша 1
|
||||
|
Сабақтың ортасы |
||||||
|
3 минут
|
Ой қозғау. «Кинометафор» әдісі- видеоролик көрсету. «Мюллердің ғажайып саны» стратегиясы: Бейне көріністен не көрдің,не байқадың,не түйдің? 7±2=5/9; 6±2=4/8; 8±2=6/10 осы сандарға байланысты сөздерден сөйлем құрау. Оқушылар сабақ тақырыбын болжайды.
Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: Жұлдызды аспан.Аспан сферасы. Сабақтың мақсатын айқындау. |
Бейне көрініс көрсету арқылы жаңа тақырыпты ашу |
||||
|
Топтық жұмыс. «Ойлан. Жұптас. Бөліс»әдіс 15 минут
«5Wh-сұрақтары» стратегиясы: 12 минут
|
Мәтінмен жұмыс Топтық бірлескен жұмыс. Постер қорғау. І топ. Ғаламның құрылымы және масштабы. ІІ топ. Жұлдыздардың атауы. ІІІ топ . Аспан сферасы Дескриптор: Мәтінді түсініп оқи алады,шоқжұлдызға анықтама бере алады және аспан сферасының нүктелерімен танысады.
Дескриптор: Сұрақтарға жауап бере алады. |
Кітаппен жұмыс
|
||||
|
Бекіту. «Алфавит» әдісі: |
Алфавиттің әрбір әріпінің тұсына мәтінде кездескен аспан денелерінің атауларын жазады. Дескриптор: кітапты пайдаланып жұмыс істей алады.
|
АКТ
|
||||
|
Сабақтың соңы 2 минут |
Үйге тапсырма: §25оқуға;Шығармашылық тапсырма «Шоқжұлдыздар туралы аңыздар мен мифтер». Рефлексия: «5 саусақ» 1)Бас бармақ: Бүгінгі сабақта ең құнды мәселе не болды? 2)Балан үйрек: Қалай жұмыс жасадым,кімге көмек бердім,кімге риза болдым? 3)Ортан терек: Мен бүгін қандай біліммен тәжірибе алдым? 4) Шылдыр шүмек: Сабақ ұнады ма?Неліктен? 5)Кішкентай бөбек: Мен сабақта өзімді қалайша сезіндім? |
|
||||
шағым қалдыра аласыз




















