|
ПРОФЕССОР РУЗУДДИНОВТЫҢ ЖОҒАРЫ МЕДИЦИНАЛЫҚ-СТОМАТОЛОГИЯЛЫҚ КОЛЛЕДЖІ |
|
ВЫСШИЙ МЕДИКО-СТОМАТОЛОГИЧЕСКИЙ КОЛЛЕДЖ ПРОФЕССОРА РУЗУДДИНОВА |
БЕКІТЕМІН
«ЖББГӘЭ» пәндер
бөлімінің меңгерушісі
____________Иманалиева А.А
«____» _____________ 2022ж.
Ашық сабақтың әдістемелік нұсқауы
Пәні:Биология
Тақырыбы: Орталық жүйке жүйесі
Мамандық: 09120100Лечебное дело
Біліктілігі:4S09120101 Фельдшер
Топ: ФЛ-126
Семестр: 1
Сабақ өткізу күні: 29.11.2022ж.
Курс: 1
|
Құрастырған: |
Қызметі |
Қолы |
|
Асжанова М.А |
Биология пәнінің оқытушысы |
|
|
Ашық сабақтың әдістемелік нұсқаулығы «Жалпы білім беру, жалпы гуманитарлық және әлеуметтік-экономикалық пәндер бөлімінің» ЦӘК отырысында қаралды және келісілді |
Хаттама № _____ «_____»___________2022ж. |
ЦМК төрайымы Сатаева А.А. _______________ |
|
Пәні: Биология Оқу орны: ПРЖМСК Күні: 29.11.2022ж Топ: ФЛ-126топ Оқытушының аты-жөні: Асжанова М.А Студенттердің жалпы саны: 28 |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы:Орталық жүйке жүйесі |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) 7.1.7.4 орталық жүйке жүйесін бөлімдерінің құрылысы мен қызметін салыстыру. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтыңмақсаты |
1.Орталық жүйесімен таныстыру. 2.Жұлынның құрылысы мен қызметін түсіндіру. 3.Ми бөлімдері, құрылысы мен қызметін түсіндіру. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалаукритерийі |
Барлығы: Орталық жүйке жүйесін біледі. Көбі: Жұлынның құрылысы мен қызметін түсіндіре алады. Кейбірі: Ми бөлімдері, құрылысы мен қызметін біледі. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдікмақсаттар |
Пәнге қатысты лексика мен терминология: Ми – мозг - brain Жүйке – нерв – nerve Жұлын - спинной мозг - spinalcord Орталықжүйкежүйесі- Центральная нервная система-Centralnervoussystem Мибөлімдері- Отделымозга - Department of the brain сопақшами – продолговатыймозг микөпірі – мост- brain bridge мишық – мозжечок - cerebellum ортаңғы ми – средний мозг– medium brain аралық ми – промежуточныймоз |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Ғылыми көзқарастарын қалыптастыру. Студенттерді салауатты өмір салтына тәрбиелеу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пән аралықбайланыс |
Физика-қан қысымы, математика-мидың салмағы, бейнелеу суреттер арқылы тапсырмалар беру, медицина – жүйке жүйесі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолданудағдылары |
Ноутбук, смартфон, интерактивті тақта |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ кезеңдері |
Жоспарланғанжаттығутүрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы: 5мин Үй тапсырмасын сұрау 25 минут Сабақтың ортасы: 15мин Сабақтың ортасы 10мин
8 мин
2 мин
Қорытынды бағалау 15
Рефлексия 2мин
2 мин
1мин
|
Ұйымдастыру кезеңі
Студенттерді түрлі-түсті қағаз қиындылары арқылы топқа бөлу. Студенттер аударылған түстерді таңдау арқылы 5 топқа бөлінеді. 1-топ: 2-топ: 3-топ: 4-топ: 5-топ: Микроағзаларды өндірісте, ауыл шаруашылығында, медицинада, тұрмыста қолданудың артықшылықтары мен кемшіліктері. Барлық студенттер қос параққа үй тапсырмасын жазып береді. Үй тапсырмасы бойынша студенттерге қойылатын сұрақтар:
Дескриптор: - сұрақтарға жауап береді;
Студенттерге жаңа тақырыпты интерактивті тақтаның көмегі арқылы түсіндіру.
Сөзжұмбақ.Кері байланыс. Сұрақтары: 1.Адам мен омыртқалы жануарларда орталық жүйке жүйесінің бір бөлігі? ЖҰЛЫН 2.Көру орталығы бастың қай бөлігінде орналасқан? ШҮЙДЕ 3.Ойлау және күрделі қозғалысты басқару аймақтары бастың қай бөлігінде орналасқан? МАҢДАЙ 4.Жұлын қандай қызмет атқарады?ӨТКІЗГІШ 5.Жұлынның дәл ортасында іші жұлын сұйықтығына толы не болады? ЖҰЛЫН ӨЗЕГІ 6.❌️❌️❌️❌️ 7.Орталық жүйке жүйесінің белгілі бір жерінде топталған нейрондар жиынтығы не деп аталады? ЖҮЙКЕ ОРТАЛЫҒЫ 8.Адам мен жануарлар ағзаларының қоршаған ортаға бейімделуін реттейтін жүйе? ЖҮЙКЕ ЖҮЙЕСІ 9.Жүйке жүйесінің құрылысы мен функциялық негізі не деп аталады? НЕЙРОН 10.Орталық жүйке жүйесінің негізгі қызметі? РЕФЛЕКС 11.Нейронның денесін не деп атайды? СОМА 12.Мишықтан басқа мидың қалған бөлімдері не түзеді? МИ ДІҢІ Дескриптор: - сұраққа жауап береді; - сөзжұмбақты шешеді;
Ой түрткі «Миға шабуыл» стратегиясы арқылы студенттер сұрақтарға жауап береді. Берілген торт кесектерінде сұрақтар жасырылған. Әр топ торт кесектерін алу арқылы сұрақтарға жауап берулері керек. Сұрақтары:
1.Адамнның миы неше бөліктен
тұрады?2.Сопақша миға сипаттама бер.3.Ми көпірі қайда
орналасқан?4.Артқы мидың қызметі.5.Мишық дегеніміз не?6.Орт Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз ПРОФЕССОР
РУЗУДДИНОВТЫҢ ЖОҒАРЫ МЕДИЦИНАЛЫҚ-СТОМАТОЛОГИЯЛЫҚ КОЛЛЕДЖІ ВЫСШИЙ МЕДИКО-СТОМАТОЛОГИЧЕСКИЙ КОЛЛЕДЖ ПРОФЕССОРА
РУЗУДДИНОВА
БЕКІТЕМІН
«ЖББГӘЭ»
пәндер
бөлімінің
меңгерушісі
____________Иманалиева
А.А
«____» _____________
2022ж.
Ашық сабақтың әдістемелік
нұсқауы
Пәні:Биология
Тақырыбы: Орталық жүйке
жүйесі
Мамандық: 09120100Лечебное
дело
Біліктілігі:4S09120101
Фельдшер
Топ: ФЛ-126
Семестр: 1
Сабақ өткізу күні:
29.11.2022ж.
Курс: 1
Құрастырған: Қызметі Қолы Асжанова
М.А Биология пәнінің
оқытушысы
Ашық сабақтың әдістемелік
нұсқаулығы «Жалпы білім беру, жалпы гуманитарлық және
әлеуметтік-экономикалық пәндер бөлімінің» ЦӘК отырысында қаралды
және келісілді Хаттама №
_____ «_____»___________2022ж. ЦМК
төрайымы Сатаева
А.А. _______________
Пәні: Биология Оқу
орны: ПРЖМСК Күні:
29.11.2022ж Топ: ФЛ-126топ Оқытушының
аты-жөні: Асжанова
М.А Студенттердің жалпы саны:
28 Сабақтың
тақырыбы:Орталық жүйке
жүйесі Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме) Сабақтыңмақсаты 1.Орталық жүйесімен
таныстыру. 2.Жұлынның құрылысы мен қызметін
түсіндіру. 3.Ми бөлімдері, құрылысы мен
қызметін түсіндіру. Бағалаукритерийі Барлығы: Орталық жүйке жүйесін
біледі. Көбі: Жұлынның құрылысы мен қызметін
түсіндіре алады. Кейбірі: Ми бөлімдері, құрылысы мен
қызметін біледі. Тілдікмақсаттар Пәнге қатысты лексика
мен терминология: Ми – мозг
- brain Жүйке – нерв –
nerve Жұлын - спинной мозг -
spinalcord Орталықжүйкежүйесі-
Центральная нервная система-Centralnervoussystem Мибөлімдері- Отделымозга
- Department of the
brain сопақшами
–
продолговатыймозг микөпірі
–
мост- brain bridge мишық –
мозжечок - cerebellum ортаңғы
ми – средний мозг– medium brain аралық ми –
промежуточныймоз Құндылықтарды
дарыту Ғылыми көзқарастарын
қалыптастыру. Студенттерді
салауатты өмір салтына тәрбиелеу. Пән аралықбайланыс Физика-қан қысымы,
математика-мидың салмағы, бейнелеу суреттер арқылы тапсырмалар
беру, медицина – жүйке жүйесі АКТ
қолданудағдылары Ноутбук, смартфон,
интерактивті тақта Сабақ барысы Сабақ кезеңдері Жоспарланғанжаттығутүрлері Ресурстар Сабақтың
басы: 5мин
Үй тапсырмасын
сұрау
25
минут Сабақтың
ортасы: 15мин Сабақтың
ортасы 10мин 8
мин 2
мин Қорытынды
бағалау 15 Рефлексия 2мин 2
мин 1мин Ұйымдастыру
кезеңі
Аудиториямен
амандасу.
Студенттердің сабақта
бар-жоқтығын, халат, қалпақ киюін, бейджик, маска тағуын қадағалау,
түгендеу. Студенттерді түрлі-түсті
қағаз қиындылары арқылы топқа бөлу. Студенттер аударылған түстерді
таңдау арқылы 5 топқа бөлінеді. 1-топ: 2-топ: 3-топ: 4-топ: 5-топ: Микроағзаларды өндірісте, ауыл
шаруашылығында, медицинада, тұрмыста қолданудың артықшылықтары мен
кемшіліктері. Барлық студенттер қос параққа
үй тапсырмасын жазып береді. Үй тапсырмасы бойынша
студенттерге қойылатын сұрақтар:
Микроағзалардың
пайдасы
Микроағзалардың
кемшілігі
Биотехнология
саласы
Микроағзалардың медицинада
қолданылуы
Өсімдіктер үшін
микроағзалардың маңызы
Ауыл шаруашылығында
микроағзалардың маңызы
Дескриптор:
- сұрақтарға жауап
береді; Студенттерге жаңа тақырыпты
интерактивті тақтаның көмегі арқылы
түсіндіру.
Сөзжұмбақ.Кері
байланыс.
Сұрақтары:
1.Адам мен омыртқалы
жануарларда орталық жүйке жүйесінің бір бөлігі?
ЖҰЛЫН
2.Көру орталығы бастың қай
бөлігінде орналасқан? ШҮЙДЕ
3.Ойлау және күрделі
қозғалысты басқару аймақтары бастың қай бөлігінде орналасқан?
МАҢДАЙ
4.Жұлын қандай қызмет
атқарады?ӨТКІЗГІШ
5.Жұлынның дәл ортасында іші
жұлын сұйықтығына толы не болады?
ЖҰЛЫН
ӨЗЕГІ
6.❌️❌️❌️❌️
7.Орталық жүйке жүйесінің
белгілі бір жерінде топталған нейрондар жиынтығы не деп аталады?
ЖҮЙКЕ ОРТАЛЫҒЫ
8.Адам мен жануарлар
ағзаларының қоршаған ортаға бейімделуін реттейтін
жүйе?
ЖҮЙКЕ
ЖҮЙЕСІ
9.Жүйке жүйесінің құрылысы мен
функциялық негізі не деп аталады? НЕЙРОН
10.Орталық жүйке жүйесінің
негізгі қызметі? РЕФЛЕКС
11.Нейронның денесін не деп
атайды? СОМА
12.Мишықтан басқа мидың қалған
бөлімдері не түзеді? МИ ДІҢІ
Дескриптор:
- сұраққа жауап
береді;
- сөзжұмбақты
шешеді;
Ой түрткі «Миға шабуыл» стратегиясы
арқылы студенттер сұрақтарға жауап береді.
Берілген торт кесектерінде
сұрақтар жасырылған. Әр топ торт кесектерін алу арқылы сұрақтарға
жауап берулері керек.
Сұрақтары:
1.Адамнның миы неше бөліктен
тұрады?2.Сопақша миға сипаттама бер.3.Ми көпірі қайда
орналасқан?4.Артқы мидың қызметі.5.Мишық дегеніміз не?6.Орт | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||


















